Reklama

Žloutenka C - můžete být nakaženi?

Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Její projevy jsou nespecifické a mohou se zaměnit s jiným onemocněním. Hepatitida typu C je bez speciálních krevních testů velmi obtížné diagnostikovatelná. Podle odhadů trpí žloutenkou C přes 80 000 lidí v České republice. Patříte do ohrožené skupiny?

Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.

Tisíce Čechů o své nákaze neví
Podle odhadů trpí žloutenkou C přes 80 000 lidí v České republice. Ročně je ale diagnostikována pouhá tisícovka případů. Onemocnění se přenáší hlavně krví, výjimečně ale i z matky na dítě při těhotenství.
„Ve společnosti převažuje názor, že se tato nemoc šíří pouze mezi narkomany. Velkou skupinu nemocných ale dnes tvoří lidé, kteří před rokem 1992 podstoupili transfuzi krve. Do té doby totiž nebyla krev určená k darování vůbec testovaná na žloutenku typu C,“ vysvětluje MUDr. Jarmila Bečvářová, lékařská ředitelka laboratoře SYNLAB.
Mezi další ohrožené skupiny patří například lidé, kteří se nechali tetovat amatérsky a bez řádné dezinfekce. Dále také lidé žijící v domácnosti s nakaženou osobou nebo lidé, kteří měli s osobou infikovanou hepatitidou C sexuální styk.

Projevy jsou nenápadné
Onemocnění hepatitidou typu C je bez speciálních krevních testů velmi obtížné diagnostikovat. První viditelné příznaky jsou totiž snadno zaměnitelné s projevy jiných chorob a mohou se objevit až za desítky let od nákazy. Patří mezi ně únava či snížená výkonnost, porucha spánku, trávicí potíže, svědění kůže a další příznaky.
„Pacienti většinou nemívají významné potíže a nemoc bývá objevena až ve chvíli, kdy vyvolá cirhózu nebo dokonce rakovinu jater. Rozvoj těchto onemocnění trvá u mladších osob desítky let bez znatelnějších příznaků. Někteří lidé mohli na následky hepatitidy C dokonce zemřít, aniž by se dozvěděli, že se tímto onemocněním nakazili,“ upozorňuje MUDr. Jarmila Bečvářová a dodává, že pro včasnou diagnostiku je nutné preventivní testování krve všech osob patřících do ohrožených skupin.

Jak se proti žloutence C chránit?
Vakcína proti žloutence typu C se teprve vyvíjí. Pro nemocné mají ale lékaři dobrou zprávu, nedávno byla vyvinuta nová léčba, která na rozdíl od starších metod trvá jen tři měsíce a je v 99 % případů úspěšná. Před léčbou je však chorobu nutné nejprve odhalit, což není vůbec jednoduchý úkol vzhledem k tomu, že viditelné projevy přichází až po desítkách let infekce.

Reklama

Ohrožené skupiny:
hemofilici léčení před rokem 1987
příjemci krve a jejích derivátů nebo příjemci orgánových transplantátů či štěpů před rokem 1992
osoby, které podstoupili invazivní lékařský zákrok, komplikovaný chirurgický výkon nebo dlouhodobější hospitalizaci
osoby, které podstoupily hemodialýzu, včetně akutní a krátkodobé
osoby s tetováním a piercingem prováděným amatérsky a bez aseptických podmínek
osoby, které měly sexuální kontakt s osobou infikovanou hepatitidou C
uživatelé drog formou injekční aplikace, a to i v případě jediné aplikace před více lety
HIV pozitivní osoby
osoby žijící v domácnosti s osobou infikovanou hepatitidou C
děti narozené matkám infikovaným hepatitidou C - testování je možné až po 18. měsíci věku dítěte
osoby, jejichž sliznice byla vystavena krvi osoby infikované hepatitidou C
zdravotničtí pracovníci a další osoby, které se poranily injekční jehlou

 

Reklama

Komentáře

Reklama