Reklama

Lidský hlas - nástroj k léčení

Rytmus, jednotlivé tóny, zvuk hudebních nástrojů či jiných vokálních prostředků - to vše můžeme využít a uvést v soulad s fyziologickou činností svého těla. A není k tomu ani třeba mít rozsáhlé znalosti o hudbě. Každý z nás je hudebně založen. Je to vrozené naší povaze. Hudba nás obklopuje a promlouvá k nám od okamžiku početí - od zvuků, které k nám pronikají přes plodovou vodu v průběhu těhotenství, až po rytmický tep našeho srdce. Hudba a rytmus jsou sám život.

Hudba léčí, proto by se měla stát vědomou a aktivní součástí našeho programu péče o zdraví. I když nedokážeme vyzpívat určitý tón či zahrát na nějaký hudební nástroj, vždy existuje nějaký nesložitý přístupný způsob, jak využít posvátný zvuk k léčení. Dovedeme-li hovořit, dovedeme také léčit prostřednictvím zvuku.

Lidský hlas může být nástrojem léčení, který podporuje životní energii. Na různých místech světa se setkáváme s vírou v jeho léčivé vlastnosti. Šamani a svatí muži v primitivních společnostech využívali řeči duchů, aby navázali kontakt s vyššími silami a tak získali patřičný lék. Indiánský kmen Huičalů věří, že duše či vědomí vysílá vibrace o vyšší frekvenci, které vnímáme jako syčivý či pískavý zvuk. jsou přesvědčeni, že v průběhu nemoci duše odchází ven z těla, a proto šaman napodobuje tento zvuk, aby duši přilákal zpět do fyzického těla a tak mu vrátil zdraví.

Také Pythagoras například uznával výrazné terapeutické účinky lidského hlasu. Nemoci léčil předčítáním poezie. Učil studenty, že vypracovaný, správně modulovaný hlas, krásná slova a jejich metrické a rytmické uspořádání dokážou obnovit rovnováhu těla a duše.

Mantra jóga je jedinečnou technikou sebeuvědomění prostřednictvím vnitřních zvuků (váda), probuzených intonováním a odříkáváním manter. V tibetském buddhismu je nejdůležitějším hudebním nástrojem právě lidský hlas a tibetští mnichové se cvičí v umění využívat vnější projekce vokálního zvuku k rozeznění vnitřních vibrací. Hlava a hrud' slouží jako rezonanční dutiny, které po utichnutí vnějšího zvuku šíří zvuk ozvěnou dál v mysli a dalších tělesných síních.

Reklama

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Čt, 16. 3. 2006 - 18:03)
Duševně vyrovnaný člověk,dokáže svým zabarvením hlasu ,a kvalitou mluveného slova přenést duševní energii.
Veronika email… (Ne, 13. 5. 2007 - 15:05)
dobrý den ja bych se ctela ztat jesi nevite jak si mam vyepsit hlas. moc by mi to pomohlo nikdo mi jeste nodepsal muzeete mi nejak pomoct dekuju naschle
Raduza Meduza (So, 19. 7. 2008 - 10:07)
Ahoj Veroniko, sice Ti odpovídám až po roce, ale třeba se někomu tenhle nápad bude ještě hodit. Zkus seminář "Přirozený hlas
lenka (Út, 30. 12. 2008 - 14:12)
prosim -poradte.Pri mluvim potichu(nesrozumitelně)ale já myslím,že mluvim normálně nahlas.děkuji
Carmen (Ne, 31. 5. 2009 - 14:05)
zaujala ma technika alikvotneho spevu. Organizuju sa nejake seminare? Vie mi niekto poradit,kto vyucuje tuto techniku? dakujem
veddy (Pá, 18. 9. 2009 - 13:09)
zaujala ma technika...Castou rozvoja osobnosti je rozvoj prejavu. A castou prejavu je hovorene slovo.
Prvy a krasny, komentar bol:
"Duševně vyrovnaný člověk,dokáže svým zabarvením hlasu ,a kvalitou mluveného slova přenést duševní energii."
Pracujem na svojom hlase. Chcel by som zmenit, tempo reci, farbu svojho hlasu, rytmus, melodiu. Ako ze sa vola disciplina, zaoberajuca sa touto problematikou???
Reklama