Reklama

Jak se zbavit velkého strachu?

Lidé trpí různými druhy fobií, například klaustrofobií nebo strachem z létání. V těchto případech je problémem strach ze strachu, tísnivé sevření mysli zvětšováním a násobením nějakého původního strachu, dokud ústa nevyschnou, hrdlo se nesevře a tělo netřese.

Praktický způsob, jak se vypořádat s akutním strachem, nám dává širší lekci o tom, jak trénovat, abychom se uměli vypořádat s jakou­koli potíží.

Podívejme se například na agorafobii, což doslovně znamena „strach z tržiště“ a je prožíván jako strach z prostoru a veřejných míst. Tento strach vypadá tak reálně, že se kvůli němu někdy postiže­ní stanou vězni ve vlastním domě. 

Řešení je vidět nejprve na pojmové úrovni, že bát se strachu je fantom, kterého se můžeme naučit překonávat. Meditace a pozitivní vizualizace může pomoci.

Lze také použít zkušenosti z každodenního života a trénovat mysl a tělo ve zbavování se této fobie. Cvičení by se mělo provádět po ma­lých krocích, které můžete snadno zvládnout. Nejprve vyjděte na krátkou vzdálenost ven z hlavních dveří svého domu. Jděte tak dale­ko, dokud se nedostaví strach. Vítejte tento strach. Uvolněte tělo a dýchejte, dovolte mu, aby se zvětšil. Experimentujte se strachem. Snažte se být k němu otevření. Připomínejte si: „Toto je jen moje vy­strašené 'já'. Dokážu se tohoto strachu zbavit!“ Jestliže se vám tělo chvěje, nenuťte je, aby přestalo. Nechte je třást se, odežeňte přání na­léhat, ale současně udržujte tělo i dýchání v uvolněné formě. Ať vámi strach prochází. To je způsob, jak jej odstranit. Ať jen dělá, co umí. Víte, že přežijete a že vám nemůže ublížit, přestože se zdá být tak silný a bolestivý.

Reklama

Když přežijete svůj strach, oslavte to, přestože jste se hodně báli a nadále se bojíte chodit na veřejná místa. Zaradujte se z každého do­saženého pokroku. Každý den jděte kousek dál, ale také si občas od tréninku odpočiňte. Přijímejte selhání, když musíte ze strachu učinit krok zpět, jako součást cesty vpřed. Neustále se povzbuzujte a jedno­ho dne budete moci ujít cestu k některému místu, které jste si vybrali za svůj cíl. Odměňte se, třeba si kupte nějaký pamlsek nebo se prostě radujte, že jste tam dokázali dojít. Po takovém velkém vítězství po­kračujte v cvičení své nové dovednosti. Upevňujte svou sílu, dokud se zcela nezbavíte strachu.

Tento přístup se používá v moderní behaviorální psychologii jako lék na fobie a je v souladu s buddhistickými duchovními praktikami. Ti, kdo mají tolik štěstí, že neznají tuto zvláštní fobii, poznají univer­zálnost této techniky a její význam pro život a duchovní praxi.

Musíme podnikat malé kroky, povzbuzovat se a neustále cvičit. Jsme lidé a potřebujeme při svých potížích pomoc. Největším zdro­jem pomoci a síly je naše mysl - můžeme vyvolat léčivou sílu v nás. To je cíl léčivých cvičení, pomohou nám vypořádat se se strachem i dalšími problémy.

Zdroj: Tulku Thondup Rinpočhe - Léčivá síla mysli, nakladatelství Alternativa

 

 

Reklama

Komentáře

J.B. (Pá, 8. 7. 2011 - 07:07)
Sevření v oblasti krku (višudhi-čakry)je způsobeno nedostatkem prány v té oblasti. Strach jako nízká vibrace (frekvence) nahradí vyšší vibraci a způsobí stažení. Vlastní myslí můžeme toto do jisté míry ovládat, ale ne úplně. Pokud je silný nedostatek prány, ani mentálním cvičením si už nepomůžeme, nakonec už ani toho mentálního působení nejsme schopni. Musíme pak spojit dohromady vše, co jde. Tedy psychické uvolňování strachu, každodenní fyzické cvičení (zprvu jen méně fyzicky náročnou jógu, po zlepšení stavu přidávat i aerobní zátěž), upravit stravu ve smyslu vyššího podílu přírodní prány, koření kurkuma, kumín, zeleninová masala, trochu chilli "pro zahřátí", dobře a pravidelně jíst a pít (ne umělé limonády bez prány a s konzervanty), více spát a odpočívat i během dne, mít kladně působící okolí (zasmát se a nedeptat se nepohodou), jógové dechové cvičení "pranajama" na čerstvém vzduchu, být v teple, pomůže i mírné opalování na slunci. Obecně pomáhá i magnetické působení v dané oblasti bez prány. Může jít i o přiskřípnutí nervu v oblasti krčních obratlů, odkud je "napájeno pránou" téměř vše (nejen oblast višudhi čakry), ale i směrem dolů, oblast zad a srdce. Více o práně a jiných zajímavých věcech je v knize Realita VESMÍRU (kosmas.cz).
? (Pá, 8. 7. 2011 - 09:07)
Jsem mírný agorafobik, trpím úzkostnou poruchou, chodím do práce a starám se o domácnost a už se vidím, jak tohle všechno podnikám, to bych se musela odstěhovat do kláštera.
J.B. (So, 9. 7. 2011 - 21:07)
Jsem mírný agorafobik,...Je to Váš problém a pokud se nepokusíte jej řešit, může vás pronásledovat pěkně dlouho. V tom Vám ani doktoři nepomohou. Manželku to drželo po dítěti asi 5 let, měla těžkou formu, nemohla vůbec ven. Totálně bez energie. Pro manžela je to utrpení. Zkoušejte aspoň něco z výše uvedeného, sama poznáte, co vám pomáhá a co ne. Dočasně mohou pomoci prášky na uvolnění spasma od páteře, ale dlouhodobě to nedoporučuji. Spíše cvičit aerobně, nebo se zapotit pohybem venku - rychlá chůze, sport. Nezmizí to ze dne na den, musíte změnit trochu styl života.
pro J.B. (Ne, 10. 7. 2011 - 14:07)
Bla, bla, bla
Anna (Ne, 10. 7. 2011 - 15:07)
No bla bla to nebude. Pokud s tím nebudete dělat vy sami nic, skončíte v křeči v posteli a nevylezete ani na záchod. MUSÍTE se překonat a jít, přes ty potíže. Sakra, překonáte to.
? (Ne, 10. 7. 2011 - 20:07)
Překonáme.Já jsem se začínala dostávat do stavu, kdy jsem se třepala úplně kvůli všemu-ještě minulý týden.Tady ten článek mi hodně pomohl - pokaždé, když jsem napjatá,když to na mě přijde,tak si řeknu - uvolni se a dýchej, neumřeš,neboj,dýchej a furt dokola a ono to fakt pomáhá !!!
Zdaleka nemám vyhráno, vím, ale jsem odhodlaná se snažit,kvůli sobě,kvůli všem.Strávila jsem báječný víkend na kole a s rodinou, jasně,myšlenek byla spousta,ale v poklidu. Musíme se snažit. Jen ty automaticky myšlenky jsou na prd...
iveta (Út, 9. 8. 2011 - 05:08)
Překonáme.Já jsem se...Tak mně to velice povzbudilo na cestu tím našim trápením.Já jsem si E 401 vypěstovala po mateřských dovolených ,tak zvaných a prožívala a možná ještě hned tak neskončí,očistec.Vím,že léky nejsou všemocné,ale lékařka je u nás fundovaná a já ji plně důvěřuju,sama jsem nezmohla nic a lituju,že jsem se ji nesvěřila do péče o par let dříve,to trpí nejen osoba samotná,ale rodina a pokud se nerozpadne tak gratuluji sama sobě,díky velice vnímavému okolí.Tak mi jsme ve fázy(i)velice dlouhé krize,tak to je zlé a co s tím?Partner má strach jít také k dr.a ode mne to vezme jako podraz.Takže babo!Chci radu!Děkuji za reakce!!
iveta (Út, 9. 8. 2011 - 05:08)
Sevření v oblasti krku...Děkuji Vám za povzbuzení.Je to jako oáza v poušti a mněla jsem to štěstí ji naleznout.Však to uběhlo asi 10.let plus minus,prosím jak jste byl partnerce nápomožen,napište o sobě,ano?!Moc nám to pomůže,věřte a bude to pro nás ostatní rada jak na to!!!!!!!!!!!!!!!!!
Děkuji.
Táňa (Út, 9. 8. 2011 - 08:08)
Sevření v oblasti krku...Bla, bla bla , ač dobře myšlené, je pro mnoho z nás nemožné proto,že když je úzkost, musí být velká vůle přemoci ji "radostnými" cviky a zdravým stravováním apod. Na to není ani pomyšlení, mšlenky jsou těžké a úplně jinde a síla k takovým věcem nezbývá, protože ji vyčerpáte na to, aby jste v tom stavu splnil své nezbyrtné pracovní a domácí povinnosti-to vám je sebere všechnu.. .. Táňa.
?? (Pá, 23. 12. 2011 - 18:12)
já se mého strachu nezbavila mám strach z vrahů když je tma a nebo když jsem sama doma...nic to nezmění a jak tady řakl/a Anna asi se dostanu do p.....!je to na nic vůbec jsem strach nestratila pořád se boím!!!
odpovídám Anna ! (Pá, 23. 12. 2011 - 18:12)
No bla bla to nebude. Pokud s...Anno! já na záchod vylezu puze když někdo je doma a nebo když jsem doma sama ale je světlo a venku je rušno jako v létě ráno jinak ani náhodou..já nevím proč ale jsem strašně úzkostlivá a nevím co mám dělat když jsem doma sama a ležím v posteli mám postel naproti průhledným dveřím, pořád se do nich koukám a zdá se mi že tam někdo je jeto úplně švyhlý já vím ale to co nevím je to že proč se bojím..???já to nechápu....několikrát jsem i brečela aby tatka nebo mamka přišli už domů a byli semnou doma a hlídali byt...je to strašné nepřeju to ani nepříteli... opravdu nebudte jako já!!!!
Veronika (Út, 10. 1. 2012 - 19:01)
Anno! já na záchod vylezu...Já se taky na záchod bojím,ale i když je někdo doma..Bojím se jít i osprchovat!!!Je to strašné..Potřebovala bych se toho zbavit!!
Martina (Ne, 22. 1. 2012 - 22:01)
já se mého strachu...Sebeobrana, pepřák, nůž a pod. to trochu pomáhá tolik se nebát...:-)
slušnej (Ne, 22. 1. 2012 - 23:01)
Dívám se na ty nejbrutálnějši filmy a to hlavně v noci.Mohu potvrdit malý strach při cestě na WC,ale jsem tulák,všude možně v noci sám...
Někdy mám strach když jde někdo proti mně.Asi špatná sebedůvěra,pomáhá cvičit tělo-kliky apod.
Špatné je i negativně myslet !
Je toho více,no...
Šárí (Po, 23. 1. 2012 - 07:01)
Pro J.B.
Zní to hezky, ale bohužel je to poněkud nanic. Já jsem vystrašená jak alík, a to se pohybuju na čerstvém vzduchu denně, opaluji se přiměřeně, jím dosti zdravě (limonády např, se ani netknu), snažím se spát a odpočívat, používám reiki... dříve jsem cvičila i jógu na páteř, denně poctivých 20-30 minut, to bohužel při mém strachu není možné.

Letos na jaře už jsem na tom byla líp, tak jsem se odvážila opatrně vysadit antidepresiva. Bohužel, po čtvrt roce jsem do toho spadla zas a už dlabu nejen AD, ale i oblbováčky na noc...
petr (Ne, 20. 1. 2013 - 22:01)
Sebeobrana, pepřák, nůž a...Cvicit je fajn , dulezitejsi nez sila je ale stupen agrese , jsi li mensi rvi , zatni svaly a jdi na telo. Nuz nenos , kdz to neumis pestmi je to na pruser.
petr (Ne, 20. 1. 2013 - 22:01)
já se mého strachu...Clovek , ktery ti rekne , ze si mas zacvicit a radostne se usmivat , kdyz mas strach, tak je uplny vul nebo strach v zivote nepoznal. Kdyz pojedes nocni tramvaji a nejaky zfetovan gauner tam bude obtezovat lidi a ty bys nejradej vstala a nafackovala mu , ale nemuzes protoze se ti krati dech , podlamujou kolena a asi bys mu nedokazala rict ani ahoj,vyburcuj v sobe agresi. Rvi a bij
Karin (Ne, 12. 4. 2015 - 08:04)
Sevření v oblasti krku...Přesně to se mi teď stalo. Ruplo mi v bedně a tři dny jsem měla před měsícem panickou ataku z nesmyslnejch myšlenek o životě, pak dva týdny deprese a doted mám pres den lehkou nervozitu a spánek nic moc a hlavně ráno se probouzím ve stresové reakci. Krční čakra už je uplně vyřízená a už bolí i břicho. Dneska jedu za nejakym lecitelem az do Plzně tak jsem zvědavá. Prášky na nervy brát nechci,to je jen dočasné řešení.

Kdybyste měla jakékoli rady pro mě, napište mi,prosím - [email protected]
Daniel (Ne, 12. 4. 2015 - 21:04)
A nepomohla by třeba jóga a tak? Aspoň trochu?
iva (So, 18. 4. 2015 - 21:04)
Přesně to se mi teď stalo....milá slečno, neoddalujte návštěvu psychiatra, bez jeho pomoci se paniky nezbavíte. Máme to v rodině a je to velmi omezující porucha, která vás neléčená může klidně dostat do ID protože se budete bát i vyjít ven.Je lepší se s tím smířit,je to běh na dlouhou trať ale dá se to ovšem s pomocí léků usměrnit,léčitel vám nepomůže akorát z vás vytahá peníze. Bohužel se to vyléčit nedá, ale budete s tím umět velmi dobře žít.
RE (Út, 7. 2. 2017 - 11:02)
JSME HEZKY NAPROGRAMOVANÝ. V DNEŠNÍ DOBĚ MÁ KAŽDÝ DEPRESE, FOBIE. STRACH JAKO TAKOVÍ VYCHÁZÍ ZE ZÁKLADNÍHO STRACHU A TO JE ,,,, STRACH ZE SMRTI . NEMÁME VÍRU A TO V SAMI V SOBĚ , NIC NÁS NETĚŠÍ PROTOŽE NENÍ Z ČEHO VZTAHY, A HLAVNĚ RODINNÉ S, ROZPADAJÍ. A PROČ TOHLE VŠECHNO??? ELITÁŘSKÁ MOC CHCE VYHLADIT SPODINU PROTOŽE TOLIK LIDI NA SVĚTĚ NEPOTŘEBUJÍ. ZÁLEŽÍ NA NÁS JESTLI DOSTANEME MY JE, NEBO ONY NÁÁÁS. VĚŘÍM ŽE TENTOKRÁT JE DOSTANEME MY !!!! ONY JSOU OBRAZE VĚDÍ JAK MYSLÍME , CO DĚLÁME .ALE MY O NICH NIC NEVÍME TEDA JAK KDO. PROBUDTE SE!!!! PROTOŽE MAME ČAS JEŠTĚ DO ROKU 2022.ROK2018 BUDE OBRAT. KOUKÁTE NA HVĚZDNÉ VÁLKY?????? ONY OPRAVDU PROBÍHAJÍ...
Ano (Pá, 10. 2. 2017 - 13:02)
Léčba je nutná a úspěšná, netrapte se. Uděláte si z života peklo.
Lenka (St, 13. 6. 2018 - 17:06)
Moc prosím, mohl by mi někdo poradit, jak se zbavit chůze venku, na veřejných prostorách? Mám neuropatii dolních končetin a hrozný strach, až panický, že spadnu. Nohy mě neposlouchají, chodím po centimetrech o berličce.Beru prášky na uklidnění, ale to nepomáhá? Pořád prosím lidi o pomoc pi přecházení silnice a kolejí. Připadám si trapně. Poradíte, už nevím, co mám s těma nohama a strachem dělat.
Jana (St, 13. 6. 2018 - 19:06)
Lenko, to musíte řešit s neurologem.
Konfucius (Čt, 14. 6. 2018 - 05:06)
POZNANI lze získat 3 způsoby napodobenim ,to. je cesta nejlehčí, osobní zkušenosti ,to je cesta nejtěžší, přemýšlením, to je cesta nejuslechtilejsi.
Např. kantor na střední škole uzná i jiné reseni ,jinou odpoved na zadanou otazku a dokáže se omluvit ,pred celou tridou a změnit studentovi známku z 5 na 1.
Nebo strojvůdce vlaku se dokáže omluvit za zpoždění vlaků i když ho sám nezavinil...
Atd...atd...
A jak to souvisí s Konfucius. ....No napodobení.!!! ....udělej to jako ja....
Jinymi (Čt, 14. 6. 2018 - 05:06)
SLOVY...
Např. I
v případe chybné stanovené diagnózy se pacientovi omluvit. .....
Ano (Čt, 14. 6. 2018 - 05:06)
Učitel za 1. .!!!!
Strojvůdce. za 1. !!!
Mirek (So, 16. 6. 2018 - 08:06)
Hodně na něj myslet, on se lekne a vy zvítězíte a budete se koukat jak strach utíká přes celou republiku a snaží se před vámi schovat a vy na něj budete hulákat, bojíš se smrade, pojď si pro nakládačku šmejde, máš hnědý kaliko posero a dám ti takovou mrdu,že si kecneš na motorku ty vejtaho!
Mirek (So, 16. 6. 2018 - 08:06)

ano,jste duševní mrzá...My už tu také píšeme další generace,syn,otec,děd a vnuk.
Reklama