Reklama

Otrava houbami v nemocnici AGEL Valašské Meziříčí

V Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí letos registrovali již dvě závažné otravy pravděpodobně muchomůrkou tygrovanou. I přesto, že pacienti tvrdili, že houby dobře rozeznají, strávili na interním oddělení 3 dny.

Manželský pár ve středním věku se vydal na sběr hub v okolí Valašského Meziříčí. Do nemocnice se poté muž a žena dostavili sami s tím, že jim je fyzicky špatně. Byli hospitalizováni na interním oddělení s příznaky otravy muchomůrkou tygrovanou. Na standardním oddělení pobyli tři dny s tím, že nebyla nutná jejich hospitalizace na JIP, což v případě otravou houbami bývá obvyklé.

 

„Zdravotní potíže způsobené požitím hub jsme do nedávna zatím nemuseli u pacientů nikterak často řešit. Pokud se již však zdravotní obtíže u pacientů vyskytnou, je to většinou tím, že pozřou buď špatně tepelně upravenou houbu, respektive již zapařenou. Lidé dále sbírají holubinky, u kterých jsou potíže pravidlem – ne všechny jsou jedlé a také je častá jejich záměna za muchomůrku zelenou či tygrovanou tak, jak to bylo v případě dvou  otrav, které jsme zde řešili,“ uvádí primářka interního oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí, MUDr. Marie Černochová s tím, že otrava houbami se nejčastěji projevuje bolestmi břicha, zvracením, malátností, celkovou únavou i halucinacemi. V začátcích nelze odlišit tyto příznaky od jiné otravy jídlem, léky nebo chemikáliemi. Na možnost otravy houbami proto musí myslet vyšetřující lékař a cíleně se pacienta na požití hub se , a to i několik dní zpětně, zeptat.

 

Reklama

Největším nebezpečím, které může houbaře po snězení jedovaté houby potkat je těžké poškození jater, jež je ve své nejtěžší podobě končí selháním jater a smrtí. To je typické pro otravu muchomůrkou zelenou. Jiné druhy hub mohou významně ovlivnit funkce nervové soustavy a psychiku,“ upozorňuje primářka MUDr. Marie Černochová. Další jedovaté houby, například některé holubinky, působí „pouze“ zvracení a průjem za krátkou dobu po požití.

 

Lidé by měli sbírat jen hřibovité houby, a to pouze takové, které dobře znají. To je základní předpoklad, jak se vyhnout dalším potížím. Další rada je nezapomenout na dostatečnou tepelnou úpravu, a také nezapíjet houby alkoholem,“ uzavírá primářka MUDr. Marie Černochová.

 

Reklama

Komentáře

Default User Image
Filip (Út, 5. 9. 2023 - 09:09)

Prudce jedovatá muchomůrka tygrovaná se může zaměnit s populární a chutnou muchomůrkou růžovou neboli masákem, růžovkou. Takže pozor. Zde jsou hlavní rozdíly: Rozdíly mezi muchomůrkou tygrovanou a muchomůrkou růžovou:

  1. Barva:
    • Muchomůrka tygrovaná: Je bělavá až světle hnědá se světlými skvrnami na klobouku.
    • Muchomůrka růžová: Má růžový až načervenalý klobouk, který může být pokrytý bledými šupinami.
  2. Lupeny (žebra pod kloboukem):
    • Muchomůrka tygrovaná: Má bílé nebo šedé lupeny.
    • Muchomůrka růžová: Má růžové lupeny, které se mohou po poškození stát červenavými.
  3. Třeň (noha):
    • Muchomůrka tygrovaná: Má bílou třeň, která může být pokryta šupinami nebo pruhy.
    • Muchomůrka růžová: Má bílou třeň s růžovými nebo červenými tóny.
Default User Image
Tom (Čt, 7. 9. 2023 - 16:09)

super info, díky !

Default User Image
Karel (Ne, 10. 9. 2023 - 00:09)

masáky miluju na sádle a ještě nikdy jsem si je nespletl - prostě masák růžovka musí zrůžovatět. Osobně jedinou záměnu, kterou občas udělám je hořčák, ale ten není jedovatý, jen zkazí jídlo.

Reklama