Reklama

Strach ze smrti - stvrzení žití

Jak je to se ztrátou života - se strachem ze smrti? Je to strach pouze lidí starých a nemocných? Anebo má strach ze smrti každý? Prostupuje fakt, že jsme spojeni se smrtí, celým naším životem? Narůstá intenzita a vědomí strachu ze smrti tím více, oč blíže se nacházíme k mezím života ve stáří a v nemoci?

K takovým otázkám je třeba mít k dispozici systematické psychoanalytické studie tohoto fenoménu od dětství až po stáří, zkoumající také nevědomé i vědomé projevy strachu ze smrti. Taková zkoumání se nesmějí omezovat na individuální případy; měla by zkoumat velké skupiny za použití stávajících metod sociální psychoanalýzy. Protože takové výzkumy zatím neexistují, musíme předběžné závěry vyvozovat z řady roztroušených údajů.

Patrně nejvýznamnějším faktem je hluboce zakořeněná touha po nesmrtelnosti, která se projevuje v řadě rituálů a ve vírách, jejichž cílem je uchování lidského těla. Na druhé straně moderní, zvláště americké popírání smrti "zkrášlováním" těla mluví rovněž o potlačení strachu ze smrti jejím zastíráním.

Existuje jen jedna cesta - učili Buddha, Ježíš, stoikové, Mistr Eckhart - k pravému překonání strachu ze smrti, a to je cesta nelpění na životě, neprožívat život jako vlastnictví. Strach ze smrti ve skutečnosti není tím, čím se zdá být: strachem z ukončení života. Smrt se nás netýká, pravil Epikuros, "protože když jsme, smrt zde není; když je smrt zde, již nejsme" (viz Díogenés Laertský). Může ovšem existovat strach z utrpení a bolesti, které předcházejí smrti, ale to je jiný strach než strach ze smrti. Zatímco se strach ze smrti může jevit jako iracionální, není tomu tak, jestliže život je zakoušen jako vlastnictví. Strach potom není strachem ze smrti, ale strachem ze ztráty toho, co mám: strachem ze ztráty mého těla, ega, mého majetku a mé identity; strach z pohledu do propasti neidentity, strach z toho, že se "ztratíme".

Nakolik žijeme ve vlastnickém modu, natolik se musíme bát smrti. Tento strach neodstraní žádné racionální vysvětlení. Můžeme ho oslabit, dokonce v hodině smrti, opětovným sebeujištěním o naší vazbě k životu, opětováním lásky druhých, která může roznítit naši vlastní lásku. Zbavování se strachu ze smrti by nemělo začínat přípravou na smrt, ale být neustávajícím úsilím tlumit vlastnický modus posilováním modu bytí. Jak říká Spinoza, moudrý přemýšlí o životě, nikoliv o smrti.

Reklama

Návod, jak umírat, je vskutku týž jako návod, jak žít. Čím více se zbavíme veškerých forem žádosti vlastnit, zvláště upnutí k egu, o to slabší bude strach ze smrti, protože nebude co ztratit. Zdroj: Erich Fromm - Mít, nebo být?, nakladatelství Aurora

Reklama

Komentáře

Toník (Čt, 4. 10. 2007 - 13:10)
Pán Ježíš nám říká " já jsem cesta, pravda a život " a to že ten kdo uvěří v něho a jeho milosrdenství, nezemře navěky. O neprožívání života jako vlastnictví nemluví.
juras (Ne, 21. 10. 2007 - 00:10)
Strach ze smrti je pozehnani.Smrt je jedina jistota jakou v zivote mame.Vedomi,ze smrt muze prijit kazdym okamzikem,me nuti delat kazdy i ten nejvsednejsi cin,jako by byl to posledni co v zivote udelam.Vedom si kratkosti sveho byti mohu zit naplno.
ALENA (Ne, 25. 11. 2007 - 21:11)
SMRT JE JEDINNA JISTOTA KTEROU MAME A JE SPRAVEDLIVA ALE OBCAS JDE SPATNOU CESTOU A PAK BERE CO JI PRIJDE DO CESTY ALE NEDELA TO Z ROZKOSI ALE ZAK MUSI JEDNAT HODNE LIDI SI JI PRIVOLA SAMO SMRT JE VELMI KRUTA ALE NEKDY TO CO PREDCHAZI PRED NI JE KRUTEJSI NEZ SAMA SMRT VIDELA JSEM MNOHO LIDI UMIRAT V BOLESTECH A TY PROSI O JEJI PRITOMNOST A ONA JE PAK VYSVOBODI A TAK TO JE ANAVYDY ZUSTANE.
tygr005 (So, 26. 1. 2008 - 21:01)
jsou to kokotiny,prostě umřeme..co jako??ňáký pojebaný kreténi jako vy sem čumíte posraný strachy ze smrti...čůráci
Návštěvník (Ne, 27. 1. 2008 - 19:01)
A ty nemáš strach ze smrti?Toto je stránka,aby jsi napsal svůj názor a ne aby jsi odsuzoval ostatní...
veronika (Út, 12. 2. 2008 - 20:02)
Smrt čeká každého z nás. Někdo se toho bojí a někdo zase ne. Já osobně se smrti nebojím. Kdo věří na to, že něco po smrti je, tak se může uklidnit tím, že se zase setká s lidmi, které miloval...berte to z té lepší stránky i když některé situace jsou zapeklité...
Dělník (Čt, 6. 3. 2008 - 01:03)
stárnutí není přijemné, ale je to jediná možnost,jak se dožít vysokého věku..
Saša (Čt, 6. 3. 2008 - 02:03)
Stáří je přímo odporné-představte si,že vás bude bolet tu to,tu ono,budete mít svraštělou kůži,budete otravovat okolí s kravinama a budete znudění a přecitlivělí,jak malí haranti,fuj,br,smrti se nebojím,než tohle,radši zemřu relativně mladá,kdybych si měla vybrat,tak radši za 10,20 let.
Stejně vás současná vláda začne "plánovitě" odbourávat,není v silách tohoto státu,uživit taková kvanta seniorů...
Návštěvník (Pá, 7. 3. 2008 - 09:03)
A TO JE CO TA SPROSTÁ HUBA!!A ty sem si na toto téma klikl proč?Jen proto že tě to vůbec nezajímá že.Miluju takové hrdiny!!Pak tě píchne u řiti a pláčeš a klepeš se nejvíc.Prosím tě najdi si stránky o royvíjení zakrnělých mozkových buňek a neřeš slušné lidi.Krásný život. PA
Návštěvník (So, 8. 3. 2008 - 02:03)
Kdo a kde?
Návštěvník (So, 8. 3. 2008 - 02:03)
Kdo a kde?Stáří je odporné...
Návštěvník (So, 8. 3. 2008 - 15:03)
Ale tam jeden se tu rozvášnil.Jenže se tu ukládá jen 5 komentářů tak se to vymazalo.
Vanda (So, 8. 3. 2008 - 18:03)
Pro něco žijete, ale po nějaké době to zmizí...všechno se vypaří...uteče to! Nemá to cenu! Všechno hezké co chcete a co jste si vysnili stejně jednou zmizí! Zklamete se...a zklamání příšerně bolí...je jedno čím jste se zklamali! Svět je nespravedlivej...ale smrt...smrt není utrpení! Smrt není trest! Smrt je řešení...smrt je krásná...smrt je vysvobození...vysvobození od všech zklamání! Od všech ošklivých věcí co se vám stali nebo stanou na tomhle hnusném nespravedlivém světě! Smrt je naděje...ne na to že se znovu a líp narodíte...naděje na lepší posmrtný život...život v pekle! To je to nejkrásnější...
meja (Ne, 10. 8. 2008 - 22:08)
Uz bych chtel chcipnout, neba mne to tady, vse mne se.e - zaplatim kdyz mne nekdo snese z tohoto zkur....ho zivota
Návštěvník (Po, 11. 8. 2008 - 07:08)
Za tohle neplať,nebuď truhlík,to dokážeš sám!!!
To by se těm prasatům líbilo,abysme platili i za smrt!!!
jožyn (So, 19. 2. 2011 - 11:02)
jsou to kokotiny,prostě...taky forma vyporadavani se se strachem ze smrti...
Petr (So, 19. 2. 2011 - 13:02)
Nemám strach ze smrti, ale z umírání.
. (So, 19. 2. 2011 - 13:02)
Prestante myslet na picoviny a dete neco delat.Nebo si zajdete na psychiatrii.
Taňa (So, 19. 2. 2011 - 14:02)
Stárnutí člověka zaskočí, náhle přijde a je tady, včera děvče a dnes starší paní...
A teprve tehdy přijdou i myšlenky na zánik, konec a vtírají se do vědomí až příliš často. A není to jen koketování s myšlenkami na smrt, jak to vídáme u mladých, ty myšlenky náhle přijdou a jsou opravdové a v podvědomí setrvávají. Kdo to ještě nepoznal, ať nesoudí...
Táňa (So, 19. 2. 2011 - 14:02)
Ten, kdo nezemře jako stařec, ten se alespoň nedočká podceňování a ponižování starých!
Jana73 (Po, 24. 9. 2012 - 18:09)
Ja se smrti nebojim.všechny to čeka.smrt patři k životu.takže ani nad tim nepřemyšlim moc.až to přijde tak to přijde.
Reklama