Hra na slávu

Celý náš život nás učí, že dokud nejsme uznávaní, jsme nuly, jsme bezcenní. Samotná práce není důležitá, důležité je uznání - to ale staví věci na hlavu.

Důležitá by měla být práce, měla by být radostí sama o sobě. Neměli byste pracovat proto, aby vás uznávali, ale protože vás těší být tvořiví; měli byste svou práci milovat pro ni samu.

Takhle je třeba se na věci dívat - pracujte, protože nějakou práci milujete, a nežádejte za to uznání. Pokud se vám uznání dostane, berte to s lehkostí; jestliže se vám jej nedostane, nemyslete na to. Vaším naplněním by měla být samotná*práce. Kdyby si všichni osvojili toto jednoduché umění, umění milovat svou práci, ať je jakákoliv, a těšit se zní bez ohledu na pocty, byl by náš svět hezčí a radostnější.

Tento svět vás však vězní v hrozných zvycích. To, co děláte, není dobré pro to, že to máte rádi, protože to děláte dokonale, ale protože to uznává svět, že to oceňuje, dává vám medaile, Nobelovy ceny. V každém jste probudili touhu po uznání, takže nikdo nedokáže pracovat klidně, tiše, s radostí. Život se skládá z maličkostí. Za tyto maličkosti se žádné ocenění nedává, vlády za ně neudělují žádné tituly, na univerzitách si na jejich základě neuděláte doktorát.

Zdroj: Osho - Tvořivost, nakladatelství Eugenika

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele nesouhlasim
  nesouhlasim (anonym)

  Autor asi nevi, o cem pise. Nobelova cena se dava za vedu. Vedu lide delaji prave proto, ze je to bavi,protoze jsou tvorivi, ne proto aby dostali Nobelovu cenu. Ale proto aby objevili, aby dosli poznani. To ze nekteri take dostanou Nobelovu cenu, je jiste prijemne, ale nikdo nedela vedu jen kvuli tomu.

  Dub 01, 2007
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Autor poněkud mlží, takže upřesním: jedná se o "kompilát" (spíše básnická licence překladatele) z jedné Oshovy přednášky, která je v globálu o tom, že v sexu vám titul ani výška platu v samotném aktu moc nepomůže:)

  Dub 02, 2007
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  To je karmayoga.Je to vynikající možnost,jak si obohatit duchovní živost a posunout se dále.Zvláště v západním civilizačním okruhu,ve kterém musíme neustále pracovat a živit se a ve kterém žijeme.Vřele doporučuji.

  Dub 09, 2007
 • Obrázek uživatele mmuuff
  mmuuff (anonym)

  Nazdarek lidi nema nekdo plnou hru Warcrafta 3,nabo nevi kde se sa stahnout,napiste mi kdyztak na mail www.mmuuff"seznam.cz diky moc

  Kvě 26, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama