Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Hnutí Haré Kršna

Hnutí Haré Kršna představuje dnes nejznámější podobu bengálského (gaudíjského) višnuismu. Je to směr, který uctívá indického boha Višnua, a to v jednom z jeho vtělení (avatarů)

Historie

Zásluhu na rozšíření tohoto indického náboženství má bengálský brahmán Čaitanja Maháprabhu (1486/1487?1534). Tento světec, jehož višnuisté považují za jedno z Kršnových vtělení, kázal o tom, že k božství je možné dojít pouze cestou oddanosti (bhakti). Ta se nejlépe projeví v radostném zpěvu slov ?Haré Kršna, Haré Kršna, Kršna Kršna, Haré Haré; Haré Ráma, Haré Ráma, Ráma Ráma, Haré Haré?, v tanci a hudbě. Ve slovech této velké mantry (mahámantry) je oslavován bůh Kršna a jeho druhá inkarnace ? princ Ráma.

Láskyplná oddanost k bohu Kršnovi a zpívání jeho svatých jmen se ve 20. století rozšířily na Západě díky muži, který se narodil se jménem Abhaj Čaran De (1896?1977) v Kalkatě. Roku 1922 se rozhodl pro poslání šířit náboženství indických posvátných knih a o deset let později byl svým učitelem Bhaktisiddhántou Sarasvatím zasvěcen do Čaitanjova směru višnuismu (do gaudíjské sampradáji). Od počátku se orientoval na šíření gaudíjského višnuismu do anglicky mluvících zemí. Do angličtiny přeložil a komentoval skladbu o Kršnovi Bhagavadgíta a pokračoval v překladech a výkladech dalších děl.

V 69 letech (v roce 1965) odjel do USA, kde jako Bhaktivédanta svámí (v roce 1968 přijal titul Prabhupáda) postupně získal obdivovatele především v subkultuře hippies. K jeho velkým příznivcům patřil básník Allen Ginsberg (1926?1997) a bývalý člen hudební skupiny Beatles George Harrison (1943?2002). Rok po příjezdu do USA založil Mezinárodní společnost pro vědomí Krišny (ISKCON), která měla v době jeho smrti již množství ášramů (klášterů), chrámů, škol a farem.

Prabhupáda před smrtí svěřil vedení organizace do rukou Správní komise o jedenácti členech. Někteří z těchto guruů však brzy po roce 1977 způsobili hnutí skandály a sobě i trestní stíhání. Celosvětová společnost oddaných Kršnovi pak musela být reorganizována, ale ještě několikrát byla postižena rozkoly. Zvláště citlivé pro hnutí bylo vyloučení Kirtanándy svámí Bhaktipády, zakladatele největšího amerického centra, Nového Vrindavánu v západní Virginii, k němuž došlo roku 1987. Na konci devadesátých let bylo hnutí postiženo dalším skandálem v souvislosti se zneužíváním dětí ve školách, provozovaných touto náboženskou společností.

Učení

Základní věroučnou literaturou jsou indické náboženské spisy (tzv. védská literatura), především Prabhupádův překlad a komentář Bhagavadgíty a Bhágavatamu (Bhágavatapúrany). Rozsah Prabhupádova literárního odkazu (překlady, komentáře i původní díla) je ohromný a oddaní Kršny k ní přistupují jako ke kanonické literatuře.

Prabhupádův následovník a Kršnův oddaný je veden k jednoduchému, až asketickému životu v duchu védských písem a podle Prabhupádových instrukcí. V chrámech a na farmách vstává již kolem čtvrté hodiny ranní, sprchuje se studenou vodou, vykonává pravidelné ranní obřady buzení, mytí a krmení božstev, účastní se společného uctívání Kršny. Každodenní činnost je velmi různorodá: zahrnuje jak tvrdou zemědělskou práci na farmě, tak např. překlady knih a jejich distribuci, pořádání přednášek, veřejné zpívaní mahámantry apod. Významnou součástí sádhany (denní cesty k dokonalosti) je jídlo. Vegetariánská strava oddaných je nápaditě upravena pomocí desítek druhů indických koření.

Tento prostý způsob života má být doplněn hlubokým duchovním poznáním a přiblížením se Kršnovi především prostřednictvím zpěvu mahámantry. Prabhupáda doporučoval opakovat mahámantru (džapovat) za pomoci mály, obdoby růžence o stu osmi kuličkách, a to šestnáctkrát denně. Tyto mahámantry vysloví oddaný zpravidla brzy ráno asi za dvě hodiny soustředěné džapy. Během dne pak džapuje dále podle možností, které mu poskytuje jeho práce. Džapováním má dojít k osvobození mysli oddaného od připoutanosti k hmotným požitkům. Dále se oddaný řídí čtyřmi zásadami, které přikazují vegetariánství, zakazují omamné látky, sex mimo manželství a mimo záměr zplodit potomka a hazardní hry. Ti, kdo ještě nedodržují tyto čtyři regulativní principy nebo nesplňují doporučené množství mahámanter, mohou praktikovat vědomí Kršny na své úrovni a podle svých možností i mimo komunitu.

Oddanost Kršnovi se v praxi nejvíce projeví oddaností duchovnímu učiteli. Védská literatura vysvětluje, že právě duchovní učitel může oddaného vést k probuzení jeho božského vědomí a uvědomění si skutečné duchovní totožnosti, tedy k poznání, že je věčnou duší a že tělo je pouze dočasným oděvem. Toto poznání pomůže oddanému rozvinout lásku ke Kršnovi a službu tomuto bohu a může ho vysvobodit z koloběhu životů. Vysvobození závisí především na jeho upřímnosti, ale samozřejmě také na karmě (zatížení dobrými či špatnými skutky), kterou si v tomto životě či v životech minulých nashromáždil. Mezi duchovními učiteli však zcela mimořádná úcta náleží Prabhupádovi, jemuž náleží zvláštní pobožnost (gurupúdžá).

Společenství

Potenciální příslušníci hnutí Haré Kršna přicházejí do kontaktu s hnutím zpravidla díky jeho veřejným sankírtanům (skupinovým oslavám Kršny zpěvem, hudbou a tancem), přednáškám, vegetariánským restauracím, ekologickým farmám nebo prostřednictvím literatury, kterou hnutí vydává a šíří. Pokud se sympatizant rozhodne stát se oddaným Kršny, prochází vyučováním a duchovní přípravou, která vrcholí obřadem zasvěcení. Při tomto obřadu přijímá duchovní jméno, jehož součástí je i titul dás(a) nebo dásí s významem ?služebník?, resp. ?služebnice?, a zavazuje se k dodržování výše zmíněných regulativních principů.

Oddaní Kršny dávají své životní zaměření najevo i vystupováním na veřejnosti. Můžeme je potkat v typických splývavých oděvech (muže v oranžovém či bílém dhótí a ženy v bílém či pestrém sárí), se znamením žluté hlinky na čele mezi očima, ženy se zahalenou a muže s vyholenou hlavou. Na ulici a při různých příležitostech rozdávají či prodávají prasádam, jídlo obětované Kršnovi.

Mezinárodní společnost pro vědomí Kršny (ISKCON) byla založena roku 1966, roku 1970 vznikla Správní komise (GBC), která se stala po Prabhupádově smrti hlavní autoritou v hnutí. To je spravováno prostřednictvím národních poboček, vedených místními vedoucími pod supervizí guruů příslušné světové zóny. Každoroční setkání asi čtyřiceti členů Správní komise se koná i v indickém Majápuru, Čaitanjově rodišti. Kršnův chrám v tomto městě je možné považovat za centrum hnutí. Velké publikační aktivitě hnutí Haré Kršna slouží nakladatelství Bhaktivedanta Book Trust (BBT), které vydává knihy Prabhupády a jeho následovníků v mnoha jazycích. I do ČR je distribuován studijní časopis ISKCON Communications Journal. Počet členů hnutí se odhaduje na 10?20 tisíc, u nás a na Slovensku celkem asi 200. Kromě nich další desítky lidí s hnutím sympatizují, dodržují některé jeho zásady a podporují ho. Čeští příslušníci hnutí dávají v poslední době přednost výslovnosti i pravopisu ?Krišna?.

První neoficiální komunita oddaných vznikla na území někdejšího Československa roku 1988 v Lanšperku blízko Ústí nad Orlicí. Brzy po roku 1989 vznikla střediska v Praze Na hrázi a na statku u Chotýšan a hnutí postupně vytvořilo stabilní strukturu. Oddaní z ČR a SR mají společné vedení, které tvoří vedoucí představitelé jednotlivých středisek, mezi nimi především prezident pražského chrámu Nenad Nejkov (Narakriti dás), vedoucí Kršnova dvora Václav Lichtág (Varnašram dás) a tiskový mluvčí Antonín Valer (Trilokátma dás). Spojení se Správní komisí zajišťuje československé pobočce guru Bhaktivaibhava Maharádž.

V roli ústředí hnutí Haré Kršna v ČR je chrám v Praze, Jílová 290. Na stejné adrese sídlí také Centrum pro védská studia, které se zabývá osvětovou činností. Dalšími středisky hnutí Haré Kršna u nás jsou ekologická farma (Kršnův dvůr) u Chotýšan na Benešovsku, založená roku 1990, a dvě vegetariánské jídelny v Praze v ulicích Na hrázi (U Góvindy, od roku 1992) a v Soukenické (Góvinda, od roku 1995). K nim je volně připojena i vegetariánská restaurace v Orlické ulici v Praze. Další chrám vytvořilo hnutí v roce 1999 v Lutotíně na Prostějovsku. V roce 1996 se hnutí pokusilo založit vlastní základní školu (gurukulu) na Kršnově dvoře. Projekt byl však ministerstvem školství zamítnut. Roku 2002 získalo hnutí pod jménem Mezinárodní společnost pro vědomí Krišny ? hnutí Haré Krišna status státem registrované náboženské společnosti. Hnutí Haré Kršna v ČR vydává časopis Náma Hatta. Vyšlo také několik českých čísel časopisu Návrat k Bohu, který Prabhupáda založil již v roce 1944.

Zdroj: Encyklopedie náboženských směrů v České republice, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (505)

 • Obrázek uživatele q
  q (anonym)

  Zajímavé odkazy o Hare Krisna http://laws.lp.findlaw.com/getcase/4th/case/945507P.html - zápis ze soudu s guruem, který nařídil 2 vraždy, únos a vydíral - také na http://www.law.emory.edu/4circuit/june95/945507.p.html http://www.rickross.com/reference/krishna/krishna56.html -

  Dub 03, 2004
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Haré Kršna,haré Ráma, haré, haré - ad libitum :-)

  Bře 15, 2004
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  dakujem za tieto odkazy urcite zachrania aspon jedneho cloveka a pridavam nieco z www.sekty.sk jedna sa o uryvok z textu Aféry, procesy a súdne dohry Ešte za života Prabhupádu sa začali množiť procesy proti strediskám hnutia. Jednou z najznámejších v USA sa stala aféra so Susan Murphyovou, ktorá bola vtiahnutá do hnutia, keď mala 13 rokov a neskoršie so súhlasom vedúceho bostonského chrámu utiekla s 19-ročným krišnovcom na Havaj. Keď sa Susan vrátila domov, jej matka Mary Murphyová podala trestné oznámenie na bostonské stredisko ISKCONu za nezákonné zadržiavanie dcéry, sexuálne násilie a nútenie do práce, napriek jednoznačnej legislatíve zakazujúcej zamestnávať neplnoletých. Susan vypovedala, že tí, ktorí ju posielali na misiu, jej prikázali hovoriť, že zbiera peniaze na rehabilitáciu narkomanov, univerzitu a na iné účely. Tieto fiktívne plány nikdy neboli zrealizované. Keď mala Susan 20 rokov, sama zažalovala pobočku ISKCONu a požadovala 1 milión dolárov. Zároveň potvrdila dávnejšie obžalovania, medzi inými i sexuálne zneužívanie. V roku 1989 súd v Norfolku priznal nárok na odškodnenie matky a dcéry vo výške 610 tisíc dolárov. Avšak už o dva roky neskôr Najvyšší ústavný súd zrušil tento výrok, odvolávajúc sa na práva náboženskej slobody, ktoré zaručuje prvý dodatok k Ústave Spojených štátov amerických. V roku 1997 sa konal nemenej slávny proces proti stredisku ISKCONu v Kalifornii, ktorý vyvolala Marcia Georgeová s dcérou Robin. Obvinili členov hnutia, že presvedčili 14-ročné dievča, aby utieklo z domu a schovávali ho proti jeho vôli a bez súhlasu rodičov v rôznych strediskách hnutia v Kanade a na území USA. Roku 1983 uznala súdna porota v Kalifornii vinu ISKCONu. Súd nariadil gigantické odškodné 32,6 milióna dolárov. Avšak roku 1991 celý proces ešte prebiehal, lebo po zredukovaní čiastky druhou súdnou inštanciou na 5 miliónov dolárov Najvyšší ústavný súd nariadil nové preskúmanie celého sporu. Veµa kontroverzných vecí, do ktorých bolo Hare Krišna hnutie zapletené, s najväčšou pravdepodobnosťou nevyšlo z priamej iniciatívy Prabhupádu, mali však jeho súhlas. Už roku 1973 niekoµko krišnovcov ohlásilo na polícii ohromné medzinárodné pašerácke transakcie, ktoré sa uskutočňovali s Prabhupádovým súhlasom. Avšak až 22. októbra 1977, keď sa kalifornskej polícii v Orange County podarilo predísť určitej operácii pašovania drog, tieto hlásenia nadobudli oveµa väčší význam. Ukázalo sa totiž, že Alexander Kulik, chytený s ázijským heroínom za vyše milión dolárov, bol Prabhupádovým pomocníkom a asi sedem rokov i jeho osobným sponzorom cestujúcim s ním po svete. Kulik a šesť ďalších krišnovcov bolo obžalovaných zo spoluúčasti na vražde (za najatie nájomných vrahov)

  Kvě 04, 2004
 • Obrázek uživatele Lacino Smrtník
  Lacino Smrtník (anonym)

  Túto nedeµu (8.5.2005) som bol v Bojniciach. Ako každoročne tu bol festival duchov a strašidiel. Tento rok to uzatvarali členovia Hnutia Hare Krisna svojim úžasným Kirtanom. "Aby sme sa približili k Bohu, musime byť tak trochu deti, nesputani, bez komplexov a haluz ze co si o mne ludia pomyslia" hovoril jeden z členov. Mimochodom som medzi nimi (členmi hnutia) stretol aj kamarátku ktorú som dlho nevidel a túžil som sa s ňou stretnúť a svojho nevlastného bratranca, ktorý je tiež členom. Su to úžasní µudia a keby sme vedeli všetci tak nespútane a krásne preukázať Bohu lásku, vďaku a nadšenie z jeho stvorenia, žili by sme už dávno v Nebeskom Kráµovstve tu na Zemi. Mimochodom, ja som tiež člen jednej prenasledovanej sekty. Sekty Reverenda Moona. Verím že Reverend Moon je Mesiáš (www.duchovnysvet.sk) a On hovorí, že by sme mali hµadať to spoločné v čom nás náboženstvá spájajú (aj tak to je vždy učenie lásky a život pre druhých), mali by sme spojiť sily a začať budovať nový svet v ktorom centre je Boh, lebo nebeské kráµovstvo nie je niečo čo príde len tak znenazdajky, ale to čo vybudujeme vlastnými rukami. Dakujem :)

  Kvě 10, 2005
 • Obrázek uživatele nepodstatné
  nepodstatné (anonym)

  Všetci by sa len hrabali v odpadkoch. Nehanbíte sa? Skúste sa pozrieť na tých, ktorí dodržiavajú princípy Bhagavad-gíty striktne a berú odkaz Šrílu Prabhupádu skutočne vážne. Osobne som ešte nenašiel lepších priateµov ako oddaných Kršnu. Oddaní Kršnu Vám nič nezávidia a ani nič nezoberú, majú len Kršnu. A takisto vy im preto nemusíte nič závidieť. Nemáte im ani čo zobrať. Ak Vás nezaujímajú nechajte ich tak. Každopádne...skuste si najprv pred vašim súdením preštudovať nejakú Šríla Prabhupádovu knihu. Urobia z Vás určite lepších µudí. Takže ako to oni vravia: Chant Hare Kršna and be happy!

  Bře 12, 2005
 • Obrázek uživatele Ing. Pavel Vojkovský
  Ing. Pavel Vojkovský (anonym)

  Naštivte oficiální stránky www.harekrsna.cz

  Feb 09, 2005
 • Obrázek uživatele mira
  mira (anonym)

  v tomhle hroznym svete uz fakt nevim cemu mam verit..zklamánía jen zklamání.

  Dub 10, 2006
 • Obrázek uživatele ricchie
  ricchie (anonym)

  sklamanie nad sklamanie.nie som v ziadnej sekte.jedine comu verim som ja a moja mysel,to ma v tomto svete ako jedine nikdy nesklamalo.otvor oči,načuvaj a najdes cestu.

  Kvě 30, 2006
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Když otevřeš oči, možná dojdeš ke Krišnovy.

  Črv 20, 2006
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Není nikde žádný důkaz, že by Prapbhupáda či samotné védské učení na které hnutí hare krišna navazuje, nabádá k násilí, k obchodu s drogami a pod. To co zde píše Martin (viz výše) jsou případy založeny často na pravdě ale značně pokrouceny a vytrženy z kontextu. Alexander Kulik například nebyl žádným Praphupádovým společníkem, jen je známo, že hnutí daroval částku peněz na vydání knihy... Prabhupáda často dbal na to aby jeho žáci neporušovali jakékoliv, státem danné zákony. Jen tak (jak říkal) si hnutí zachová svou dobrou pověst. Co se týká drog, k tomu byl natolik striktní, že by stěží povolil jeho prodej. Vždy byl důsledný i k tomu, aby jeho žáci neporušovali, byť jen nějaké bezvýznamné úřady. Vždy na to kladl důraz. Většina následovníků hare krišna se tím stále řídí. Ale samozřejmě se najdou výjimky, zvláště jde-li o tak početné hnutí jako je hare krišna. Někdy jsou tyto výjimky natolik extrémní, že to může mít odrazující účinek. Nicméně se jedná opravdu o výjimky. Mám na to dokonce přesvědčivý důkaz. Stačí jít mezi oddaný Krišny, většina z nich by ani mouše neublížila. Stačí si přečíst knihy od Šríly Praphupády. Nikde nenabádají člověka k násilným činnům, naopak, učí člověka kultivovat svůj charakter, mít úctu k rodičům....atd. To, že někdo tyto pokyny nechápe správně, není chyba Prapphupády, ani tohoto učení. Proto suďme skupiny podle většiny, ne podle menšiny. Jan

  Črv 20, 2006
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Napsal jsem tento příspěvek jako reakci na článek Martina na jiném místě těchto stránek, ale objevil se zároveň i zde.

  Črv 20, 2006
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Jak chceš dojít k čemukoliv, když neznáš rodnou řeč? Jdi ke KršnovY!!! Styď se!!!

  Lis 21, 2006
 • Obrázek uživatele anonym
  anonym (anonym)

  Přejděte ke kristu!

  Led 25, 2007
 • Obrázek uživatele Araj
  Araj (anonym)

  Je dobre ze se hnuti Hare Krisna pomalu ale jiste siri do vsech svetovich stran je mi lito lidi kteri jsou u jinych nabozenskych organizaci a neuvedomuji si ze vsichni veri ve stejneho boha

  Led 28, 2007
 • Obrázek uživatele Krausrene"seznam.cz
  Krausrene"seznam.cz (anonym)

  Jsem neskutečně rád, že jsem měl a mám tu možnost číst, poslouchat,vnímat a řídit se podle Čeitanova kázáním.Védské učení je čistá pravda.Pro mne je to ta nejsprávnější cesta.Děkuju Bohu,že nám dal Prabhupádu a ten rozšířil toto duchovní poznání do celého světa.Haré kršna

  Feb 15, 2007
 • Obrázek uživatele Sharvani
  Sharvani (anonym)

  jistě, házejte hnůj na čisté duše, abyste si dokázali že jste lepší než oni.:/

  Bře 10, 2007
 • Obrázek uživatele jogin
  jogin (anonym)

  to buddhismus je iné kafe

  Dub 05, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  přechází se k jiné politické straně ty magore Bůh je jen jeden

  Čer 21, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  kafe se v joze nedoporučuje, ale co ty si asi za "jogina" vid ty trdlo

  Čer 21, 2007
 • Obrázek uživatele Tony
  Tony (anonym)

  Šrilu Prabhupádu shodou okolností potkal jeden náš příbuzný, potomek rakouskouherského emigranta v USA a toho času spolupracovník S. Grofa. A protože ten příbuzný byl psycholog, poznal...Ale raději to nebudu psát nebo mě krišnisti ukamenují, bydlím tři ulice od jejich pražskýho Centra. Ty vole, to je sbírka cvičenejch opiček:) No nemám ve skutečnosti strach, že by kamenovali, to oni nedělají. Na likvidaci nepohodlných lidí mají, jako každá paranoidní sekta, svoje právníky:(

  Čer 21, 2007
 • Obrázek uživatele Lukas
  Lukas (anonym)

  Psychologove jsou zabari, hustejsi jsou psichiatri. Hare Krisna

  Črv 12, 2007
 • Obrázek uživatele Jenda
  Jenda (anonym)

  Ano, prodej drog je základ příjmů většiny takových divných sekt. Nezávidím členům, ani si nelíznou:)

  Črv 12, 2007
 • Obrázek uživatele adrajo
  adrajo (anonym)

  kdybys realizoval ze Buh je jen jeden nenazival by jsi jeho nedilne soucasti magory

  Srp 23, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nepatřím k nim, ale mám v úctě Haré Kršna. Jen hlupák, co sám nezkusil řeholi např. jídla a pod. , co nepoznal sílu, tíhu, i bolest, vidí v odříkání či omezení cvičené opice. Takže, Ty vole, jdu si s úctou zazpívat Haré Krišna ... Mgr.Řičař Jiří

  Zář 13, 2007
 • Obrázek uživatele indijan1"azet.sk
  indijan1"azet.sk (anonym)

  http://krsna.wz.cz/

  Bře 14, 2008
 • Obrázek uživatele Vasek
  Vasek (anonym)

  Původní hnutí Haré Kršna Tady a teď: www.iskconirm.cz Haré Kršna

  Dub 29, 2008
 • Obrázek uživatele ferdinand.
  ferdinand. (anonym)

  hare krisna.je duchovnipozdrav pro vsechny lidi teto planety.prisel jsem se podivat na vasi planetu zem.je me vas lito jak na teto planete lide ziji,tato planeta je vam lidem dana bohem krisna!z duvodu aby lidstvo se vzdelavalo o bohu krisna! a neuzivalo si materialniho hmotneho zivota.a proto vam vsem radim,pracuj,vzdelavejse dochovni praci pro boha krisna! navstevujte duchovni chrami hare krisna v cechach a na slovensku.vsem lidem teto planety preji stastny navrat na nase duchovni planety. hare krisna. email adresa] ferda.krisna"seznam.cz

  Kvě 08, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ty jsi taky pěkně ukecanej, Ferdo! Co tu děláš??? Nemáte vy náhodou vše spojené s civilizací zakázané??? - Žádný net, Tv, rozhlas, knihy....

  Kvě 08, 2008
 • Obrázek uživatele AntiMagor
  AntiMagor (anonym)

  Ferdo toho nech jo a o tom vzdělávání radši pomlč a podívej se kolik si tam nasekal chyb!

  Srp 18, 2008
 • Obrázek uživatele AntiMagor
  AntiMagor (anonym)

  Ferdo toho nech jo a o tom vzdělávání radši pomlč a podívej se kolik si tam nasekal chyb!

  Srp 18, 2008
 • Obrázek uživatele andrea
  andrea (anonym)

  narazila jsme na toto hnutí náhodou-můj kolega o tom hvooří od nevidim do nevidim. Moje babička zavrhla katolickou církev poté, co překvapila faráře jak dovádí s kuchařkou, zbytek života si vystačila s biblí. Byla to pracovitá žena a v poklidu se dožila 88 let. Vždy však myslela hlavně na ty druhé a ne jenom na sebe jako na pupek světa, což mi připadá, že je hlavní problém všech co se upínají k jakékoliv víře, mají problém se smířit se svojí průměrností a i těch, co průměrníé nejsou ale do bezvědomí slouží moci a penězům. Jak je vidět z historie tohoto hnutí, na jiných stránkách, duchovním tohoto hnutí není nic cizí z lidských špatností a že by jim víra v Krišnu pomohla s tím bojovat jaksi není patrno.

  Pro 27, 2008
 • Obrázek uživatele Rae
  Rae (anonym)

  Mila Andrejko! Myslet si ze kazdy krisnak je vejlupek tech nejuslechtilejsich vlastnosti je stejne naivni jako si myslet, ze vsichni obyvatele Dolnej Hornej umi foukat na fujaru. Moc bych Ti pral, aby se Ti nekdy podarilo nahlednout do krasy vedomi Krisny a ochutnat nektar oddane sluzby Jemu. Par ISKCONskych skandalku na hloubce tech myslenek nic nastesti nemeni... Hare Krsna!

  Led 03, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Díval jsem se na ty stránky.Jsou to ubozí fanatici jak jehovisti.Zavřít do ústavu pro choromyslné. Hitler měl pravdu v lesčem............nebyl to blbec.

  Led 03, 2009
 • Obrázek uživatele Toník
  Toník (anonym)

  Hare Krišna,posílám krátký příspěvek,aby čtenáři mohli nahlédnout do filosofie Šríly Prabhupády. Král, který měl čtyři manžeky . Jednou žil král, který měl čtyři manželky. Čtvrtou manželku miloval nejvíce. Oblékal ji do nejbohatšího oblečení a obdarovával ji nejdražšími šperky. Dával ji vždy to nejlepší. Svoji třetí manželku také moc miloval a rád ji ukazoval v sousedních královstvích. Bál se však, že ho jednou opustí a půjde za někým jiným. Také měl rád svoji druhou manželku. Byla jeho důvěrkyní a vždy byla k němu milá, pozorná a trpělivá. Kdykoliv měl král problém, svěřil se ji a ona mu pak pomohla v takovýchto těžkých časech. Králova první manželka byla loajální partnerkou a značně přispívala k udržování jeho bohatství a království. Ovšem on nemiloval svoji první manželku. I když ona ho hluboce milovala, on si ji vůbec nevšímal. Jednoho dne král vážně onemocněl. Věděl, že se blíží jeho konec. Přemýšlel o svém luxusu, který má. Uvědomil si, že teď má čtyři manželky, ale když umře, tak bude sám, bez svých manželek. Zeptal se proto své čtvrté manželky: "Miloval jsem tě nejvíc. Obdarovával jsem tě nejlepším oblečením a maximálně jsem se o tebe staral. Teď umírám. Půjdeš se mnou a budeš mi dělat společnost?" "V žádném případě!", odpověděla čtvrtá manželka a odešla pryč bez dalšího slova. Její odpověď se zařízla do králova srdce jako ostrý nůž. Smutný král se pak zeptal své třetí manželky: "Miloval jsem tě celý svůj život. Teď umírám. Půjdeš se mnou a budeš mi dělat společnost?" "Ne!", odpověděla třetí manželka. "Mám moc ráda život. Když umřeš, tak se vdám znovu." Králova nálada poklesla ještě víc a jeho srdce zchladlo. Pak se zeptal své druhé manželky: "Na tebe jsem se vždy obracel o pomoc. A vždy jsi mi byla nápomocná. Když umřu, budeš mně následovat a doprovázet?" "Lituji, ale tentokrát ti nemohu pomoci.", odpověděla druhá manželka. "Nanejvýš můžu jít s tebou k hrobu." Tato odpověď, jako úder blesku, zdevastovala krále. Pak zazněl hlas: "Já s tebou půjdu! Budu tě následovat kamkoliv půjdeš." Král se podíval. Uviděl svoji první manželku. Byla hubená podvýživou a zarmoucená nedostatkem péče. Hluboce zahanbený král řekl: "Když jsem mněl tu možnost, mněl jsem se o tebe starat daleko lépe. Stydím se a nezasloužím si tvoji starostlivost." V tomto příběhu král reprezentuje nás živou bytost. Každý z nás v hmotném světě má v tomto smyslu čtyři manželky. Naše čtvrtá manželka je tělo. Bez ohledu na to kolik času a úsilí věnujeme, abychom mu zabezpečili veškerý komfort, opustí nás, když umřeme. Naše třetí manželka reprezentuje statky, postavení a bohatství. Když umřeme, dostanou to jiní. Naše druhá manželka je rodina a přátelé. Nezáleží na tom jak moc a pořád s námi byli, nejdéle jak s námi mohou zůstat je po hrob. Naše první manželka v tomto smyslu, je naše Nadduše, Nejvyšší Pán. Je téměř vždy opomíjená při honbě za bohatstvím, mocí a požitky tohoto světa. Ovšem jedině Milostivý Pán je všude věčně s námi, a čeká až se na něho obrátíme o pomoc. V úctě HK Toník.

  Led 05, 2009
 • Obrázek uživatele Skutečné Hnutí Haré Kršna
  Skutečné Hnutí ... (anonym)

  www.iskconirm.com Podvod s falešnýmmi guruy již odhalen. Kdo máš oči viď. Haré Kršna bh.Vašek

  Led 16, 2009
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Srovnávat Kršnu s jehovistama? Mačo!!!Pár krišňáků znám,a sou to jedni z nejčistších lidí...Pokud člověk něčemu věří a de si za svím cílem má na půl vyhráno.Takové já obdivuju.HARE KRŠNA

  Led 20, 2009
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Pavlo, taky jich pár znám. Strašně hodní a manipulovatelní lidé nebo bývalí feťáci, alkoholici apod. Všechny sekty jsou podobné - na pár šéfů nahoře musí někdo dělat.:-)

  Led 20, 2009
 • Obrázek uživatele chava
  chava (anonym)

  Hitlerovi by sám potřeboval zavřít do ústavu a podle toho, co píšete byste se k němu mohl přidat.

  Led 21, 2009
 • Obrázek uživatele pepa
  pepa (anonym)

  kršnáci sou čuráci

  Srp 05, 2009
 • Obrázek uživatele zed
  zed (anonym)

  jistě, házejte hnůj na...WOW ty ještě žiješ, zrovna sem koukal do dokladů a mám tam na tebe email, joj zase mě krišna použil pro kázání, vím o skvělém chrámu v ostravě, koukni sem http://www.kirtan.estranky.cz/clanky/o-nas já jsem Zetde@seznam.cz kdysi sme spolu četovaly

  Čer 22, 2010
 • Obrázek uživatele Gauranga!
  Gauranga! (anonym)

  WOW ty ještě žiješ,...Co takhle zkusit rozdávat knížky, prasádam aj., pokud máš touhu kázat? Jsi nadšený sympatizant s filosofií HK, jenom na začátku nespal lidi a nepohnoj to a probůh nic nepřekrucovat a nenechat se vmanipulovat do politikaření. Stará známá z jiné diskuze :-)

  Čer 22, 2010
 • Obrázek uživatele zed
  zed (anonym)

  Co takhle zkusit rozdávat...díky za příspěvek a varování,Nadšený do HK

  Čer 23, 2010
 • Obrázek uživatele Vrndavan das
  Vrndavan das (anonym)

  Co takhle zkusit rozdávat...Knihy ano, ale společně s pravdou o tom kdo knihy skutečně napsal: http://www.iskconirm.com/cz/btp12_ed.htm

  Črv 16, 2010
 • Obrázek uživatele tak pozor,
  tak pozor, (anonym)

  Knihy ano, ale společně s...to nejsou skutečné stránky ISKCONu, hnutí Hare Krsna. To jsou stránky pseudo Hare Krsna, které překrucují učení Šríly Prabhupády. dása dása anu dása

  Črv 16, 2010
 • Obrázek uživatele zed pro Sharvani
  zed pro Sharvani (anonym)

  Hare Krišna dušičko, poví mi někdo co právě dělám a kdo vlastně jsem, je půl jedné a mě něco přimělo sednout k PC a napsat ti,snad to byl Krišna,sám tomu nerozumím, snad je správně" že když Krišna chce zaměstná v oddané službě i démona",pak by to dávalo smysl.Posílám ti odkaz na stránky chrámu v Ostravě a hned napíšu proč http://www.kirtan.estranky.cz/clanky/zveme-vas Léta sem hledal správnou společnost a na tomhle místě sem ji konečně našel,co si pamatuju věděl sem vždycky že na světě je nějaký řád podle kterého se má a žít tak aby člověk naplnil své poslání, že na světě existuje systém podle kterého by všichni mohly žít v dostatku a né jeden na úkor jiného. Ve 20ti letech jsem vstoupil na duchovní cestu hinduistického mistra Sri Chinmoye a byl sem jeho žákem po 4 roky, byl to prímovej guru, ale učil integrální jogu(světlo východu pro mysl západu) ve které se dělal sport a umění, světské věci jako oddaná služba, pro lidi připoutané k těmto činnostem je to dobrá cesta, ale pro člověka co nechce dělat s mayou kompromisy ne. Zejména se na této duchovní cestě hodně běhá,od2 mil přes delší závody , maratony,běh na 24 až 72 hodin a nedelší závod na 3100mil ten se běží několik týdnů, No protože už sem v té době věděl něco o Krišna vědomí začal sem srovnávat a viděl sem že Védy mají propracovanější filozofii a mnohem větší argumenty. Často sem si říkal komu tím během někdo pomůže, mohl by na místo běhu sloužit potřebným.Nevím jestli cestu dělá guru nebo žáci, ale mě právě to jakou ji dělali žáci hodně vadilo, nebyl tam duch bratrství ale spíš rivality, sebepřekonávání ,popírání limitů ostatních a za všechen neůspěch mohlo nedostatečné odevzdání se a víra. Jak nad tím ted přemýšlím tak snad nikoho tenkrát nenapadlo že člověk může mít skrytý zdravotní problém který mu brání normálně fungovat.Někteří žáci dost manipulovaly a taky se tam rozlišovalo na esa a podružné žáky.Prostě jevy které se normálně objevují v karmí společnosti, ale v duchovní společnosti nemají co dělat, no a protože slabé kusy netáhnou a já sem těžce onemocněl musel sem po 4 letech odejít. Byl sem už zaměstnán v jejich božském podniku za nadprůměrný plat, a nebýt nemoci mohl sem si docela slušně žít. No ale osud tomu chtěl jinak.Jezdil sem do chrámu v Lutotíně a byl sem i v chrámu v Praze, dokonce sem pracoval chviličku v govindě,žáci Sri Chinmoye z toho dělaly zradu, prostě úplnej alarm, přestože guru prohlásil že máme číst knihy od jiných avatárů a že když žák odejde na jinou duchovná cestu je to pro něj úspěch, protože neodešel do mayi ale že přijímá i žáky o kterých ví že půjdou jinou cestou a že je přijímá proto aby je tam dovedl.Krišna filozofií sem byl nadšený, ale po zkušenostech co sem ve zmíněných chrámech udělal sem musel konstatovat že v knihách sem pravdu našel ale v lidech NE! Zatímco u Sri Chinmoye byly praktiky připomínající karmí společnost tak ve chrámech Hare Krišna co sem navštívil sem zažil jednání dobře organizované mafie! Pro mě dost primitivní metody manipulace, snadno odhalitelné, zřejmě se tenkrát nechaly mýlit tím že vypadám hloupě a ani se při manipulování nesnažili být obezřetní.Přestával sem už věřit že najdu společnost která by byla přirozeně dobrotivá a filozoficky správná, a už vůbec že by existovala tady v ČR. Spolupracoval sem s lidmi co s iskconských chrámů odešly ale nakonec se jeden kvůli přestupkům pomátl a začal se chovat jako démon a IRM sem nestačil poznat, tak jen sem byl vděšný zato co psaly v časopisech o guru podvodu a za knížku Poslední pokyn, jejich argumenty byli velice inteligentní, naproti tomu obhajoba iskconu byla uplně prázdná, knížka 100 odchylek ritvikismu by se klidně mohla jmenovat 100 odchylek ritvikismu ,ani jeden argument. Vysvětlení že protože spěchají s vydáním kvůli nějakému dúležitému datu ,a proto nestíhají vše dopodrobna vysvětlit se mi zdálo obzvláště laciné a hlavně fakt v té knížce není ani jeden argument. Co se nám to Sharvani děje že když chceme žít duchovním životem nemůžeme říct tak dobře já se zapíšu a jedu, namísto toho se musíme prokousávat filozofií, učit se rozlišovat podvodníky a balancovat jako při chůzi na laně protože často nemůžeme o pravdě mluvit otevřeně, démoni by nás označily za kacíře a ještě by zabránily aby upřímnost přivedla oddané z démonských chrámů na pravdivou duchovní cestu.Píšu ti tady tohle přestože nevím jaké je tvé postavení,zda praktikuješ v některám z démonských chrámů, nebo seš ritvik nebo nějakej jinej Math. Říkám si že jestli to má padnout na úrodnou půdu tak to padne,a jestli budeš nucena to odmítnout co nadělám, jen můžu říct že odmítnout tohle by se člověk musel cítit být nucen(pravda osvobozuje) Rád bych aby to bylo pro hledající jednoduché , aby mohly říct hele tady nás podvádějí tak jdeme jinam, a bylo jasné kde konečně najdou pravdu a kde si jich budou vážit Pryč od karmís a pryč od podvodníků kteří místo získávání duší pro oddanou službu shánějí jen poddané kteří jim budou sloužit.Jedinné zaco by se dalo démonským chrámům vděčit je to že vpravili do drilu oddané služby duše co nakonec obdržely inteligenci a začaly praktikovat stranou démonských vlivů iskconu. V době kdy sem tyhle rozpory řešil mi hodně pomohla knížka "Vytváření komunit" od Scotta Pecka slavného amerického psychiatra autora bestselerů trilogie "Nevyšlapanou cestou "které byla tuším psána s 10ti letými rozestupy.Kniha "Vytváření komunit" přesně popisuje na jakých principech má duchovní společnost fungovat, je napsaná velmi dobře a stojí za skouknutí,stejně jako ostatní knihy tohoto autora.Tak teď k tomu proč právě odkaz na chrám v Ostravě, oddané sem poprvé potkal ve Zlíně tady na zlínsku dřív působily, poprvé sem potkal jen Krišnusmaranama v podchodu hrát na harmonium ,řekl sem si že ten oddanej má ale odvahu, ve Zlíně nikdo Hare Krišna hrát neviděl, a říkal sem si jak dlouho to může vydržet než dostane pčes držku,Zlín není Praha,Brno,Nebo Olomouc ,tam sou nato zvyklí, ale tady to fakt nikdo neviděl.Domníval sem se že jde o jednoho z démonských oddaných a tak jen abych si tak trochu zahrál na svoji strunu sem mu hodil drobák a požádal ho aby zahrál Džaja Rádha-Mádhava,načež spustil tu onu nám dobře známou melodii, udělal sem si takovej Jukebox no. Poté co dohrál se mě otázal zda sem začátečník, praktikující, nebo veterán, veterán mi z nabízených možností připadlo nejpříhodnější a taky sem se po svých zkušenostech jako válečný veterán cítil. Spochopením přikývl mile se usmál, a vůbec byl nezvykle milí, po chvilce hovoru mi dal originální CéDéčko Vrindavan a nic za něj nechtěl, to byl nato co sem do té doby znal nezvyk Jak sem psal, sem nemocný a je to na mě už i vidět, mentální schopnosti mi poklesly na uroveň morčete, ale pro Krišnusmaranama to evidentně nebyl problém, dal mi kontakt na chrám a rozloučily sme se. Potom sem zahlídl harinám když sem šel kupovat do města nepodstatnou elektronickou součástku pro smyslový požitek. Tu neměly tak sem vyšel před obchod a harinám se už přiblížil do těsné blízkosti takže sem rozpoznal Krišnusmaranama a co už sem tak mohl v tu chvíli udělat než se přidat a začít zpívat Hare Krišna a to zcela spontánně, přestože sem na žádném harinámu doposud nebyl, mezi zpíváním sme prohodily pár slov a než sem se stačil probrat z toho nadšení ze zpívání odsouhlasil sem že pokud na další 3 hodiny nemám program ,vemu místo v autě a jedu s nimi do chrámu a od té chvíle sem se nepřestával divit, všechno špatné co sem v chrámech viděl tady nebylo, a bylo to velice běžné, až mi při jednání s oddanými bylo do breku, to co jinde nebylo myslitelné, tady bylo zcela přirozené a samozřejmé.Být zdráv byl bych šťasten a plně spokojen, našel sem domov, přístav kde můžu být tím čím sem a nikdo to nekritizuje, stačí byť třeba minimální zájem o Krišna Vědomí a vše je OK, nic není diskvalifikace, nic není problém.Teď to začne být hodně zajímavý,po krátké době sem navštívil chrám ještě jednou s kamarádem, ten si odvážel stejný dojem jako já a pak sme se s velkou nejistotou z mé strany domluvily na pobytu v chrámu měl sem reálnou obavu že můj zdravotní stav bude příčinou řady nepříjemných událostí a tak sem musel být opakovaně ujištěn že nemám nic řešit, že mám jedinnou misi dopravit své tělo do chrámu. Tak sem tedy s obavami z neznámého vyrazil, samozřejmě sem se na cestu pořádně vyzbrojil, léky, těch není nikdy dost, cigaretami, páč kouřím, a lahváčem, né že bych pil, ale pomáhá mi to. V chrámu sem byl mile uvítán,po krátkém chlácholivém rozhovoru mi byl představen program, následující dne a půl, když mi bylo řečeno že ho strávím bez vody jídla a spánku začal mě opouštět humor, pochopitelně Krišnasmaranam neopomně patřičně blahosklonně prohlásit že léky cigarety a pívo si můžu odložit že je nebudu potřebovat to už sem jen z posledního dechu kontroval že pokud odložím výše zmíněné propriety tak se z bohem setkám za 2hodiny osobně načeš Krišnasmaranam odvětil že právě voto de.Zažil sem lecos, právem se považuju za veterána, ale tohle to nademnou viselo jako damoklův meč, když už sem byl uplně z toho šoku s rozumem v koncích, zeptal sem se Krišnasmaranama zda je si jistý že to zvládnu a zda to bere na svou zodpovědnost(a já se do ní jen z důvěrou svěřím)Proces který sem absolvoval se jmenuje Ekadáší, a během celé doby se zpívá Maha mantra Hare Krišna .Už nebudu napínat, ikdyž já byl napnutý po celou dobu procesu zda to vydržím, dodnes nevím jak ale vydržel sem to, přesně podle plánu sem 27hodin nepil vodu,36hodin nejedl a 38 hodin nespal,Poté co sem to absolvoval tomu mataji ještě dodaly dobrou tečku na závěr tím, že mi řekly že ze 40ti nováčků sem to vydržel jedinný,no kdybych věděl že už sem nejlepší tak vzdám dřív, pěkně pobaveně se matky usmívaly.Zvláštní a nové natom pro mě bylo že člověk po absolvování neměl žádný pocit ega, cítil se přirozeně očištěně a spokojené, žádný pocit tipu já sem borec.Po procesu sem 12dní nekouřil a nebýt vyhrocené situace která mě přiměla si zapálit, tak možná nekouřím dodnes, léky sem nebral 7 dní, ale musel sem se k nim vrátit a pivo sem už nepotřeboval. Kdo ví kam bych se dostal kdybych proces opakoval víckrát Měl sem tu milost, tu kterou sem původně měl za utrpení možnost zažít jen 2x..Jaká je tedy moje zkušenost ,zpívání Maha mantry funguje a Krišnasmaranam splnil co slíbil, slíbil že to vydržím.Ekadáši je právě pro démonské oddané dost nepříjemné téma,popírají jeho sílu a význam,přímají prasadam z ekadaši surovin a tvrdí že tak je to v pořádku, přesto že ve védách se pití vody a přijímání prasadam povoluje pouze starcům a nemocným ,a je tam doslova napsáno že kdo nedodržuje Ekadáší je"KOMPLETNĚ ZMATENÝ MAYOU"To byl taky jeden z hlavních důvodů proč Krišnasmaranam začal plné Ekadáši dodržovat a se svou kazatelskou misí se osamostatnil, nebylo možné v chrámech kázat že se to má dodržovat ale nedodržuje, tedy bylo namístě vytvořit chrám kde se to může kázat a dodržuje.Tak všechna sláva šrí Krišnovi a jeho milost Krišnasmaranamovi.Mimochodem matky v Ostravském chrámu sou extra milostivé, budiž požehnány, posílám ti je na fotkách,kvůli zdraví sem už pár měsíců v chrámu nebyl a zdá se že Ostrava je úrodný kraj na nové oddané, tak jdou na fotkách vidět nové tváře.Tak budu pomalu končit Sharvani, ale ještě se cítím být mucen říct že by nebylo přehnané tvrdit že tohle byla pravděpodobně má poslední větší oddaná služba kterou sem pro krišnu udělal než mě morče se svým IQ překoná a než smrt mi řekne že ze všech dní dnešek je tady poslední.

  Črv 17, 2010
 • Obrázek uživatele VRNDAVAN DAS
  VRNDAVAN DAS (anonym)

  to nejsou skutečné stránky...Více informací o současném Iskconu: http://www.iskconirm.com/cz/S_ISKCON.htm

  Črv 26, 2010
 • Obrázek uživatele Hej Vrndavane
  Hej Vrndavane (anonym)

  Více informací o...zapomněl jsi uvést, že jste se trhli od PRAVÉHO a původního ISKCONU a teď jdete cestou spekulace a překrucování.

  Črv 26, 2010
 • Obrázek uživatele VRNDAVAN DAS
  VRNDAVAN DAS (anonym)

  Každý kdo propaguje učení Šríly Prabhupády je jistě v ISKCONU: "The ISKCON Revival Movement (IRM) - Hnutí za obnovu původního ISKCONu usiluje o obnovení ISKCONu do jeho dřívější slávy, čistoty a fylozofické střízlivosti prostřednictvím znovuzavedení všech pokynů a standardů, které Šríla Prabhupád vydal. Přednostně uznáním jeho role jako jediné autority a Dikša Gurua pro ISKCON. Pozice IRM je popsána v knize Poslední pokyn. "

  Črv 27, 2010
 • Obrázek uživatele Vrindavane, jste vedle jako jedle.
  Vrindavane, jst... (anonym)

  Každý kdo propaguje učení...Jay Gurudeva to v dopisech vystihl trefně. Pokud by to bylo obnovení původního ISKCONu, nepředělávali byste úplně věci, které Šríla Prabhupáda hlásal.

  Črv 27, 2010
 • Obrázek uživatele Vrndavan das
  Vrndavan das (anonym)

  Jay Gurudeva to v dopisech...Dobrý den Můžete být prosím konkrétnější? Všeobecné pomlouvání ještě nikomu nepomohlo. To co IRM propaguje jsou pokyny zakladatele hnutí, které vydal než odešel z tohot světa. Jakou to má spojitost s tímto vaším tvrzením "nepředělávali byste úplně věci, které Šríla Prabhupáda hlásal"?

  Črv 27, 2010

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama