Energetizující meditace v přírodě

"Země je nabitá nebem a každé obyčejné hořící křoví Bohem." - ELIZABETH BARRETT BROWNINGOVÁ, ANGLICKÁ BÁSNÍŘKA

Vdechovat čerstvý vzduch, naslouchat zvukům přírody, dotýkat se chodidly země - to vše dokáže pomoci obnovit naději, ležící nečinně pod nánosem těžkostí, které s sebou někdy nosíme.

Když se cítíme sklíčeně nebo prožívá­me depresi, potřebujeme umět prožít znovuzrození energie a naděje. Často se zasekneme doma u internetu, na telefonu nebo u televize a snažíme se na­lézt cestu ven ze svého smutku. Ale nejlepší medicínu lze často najít venku, v „obyčejném křoví“. Země je „nabita nebem“ a schopna prolomit naši depresi nebo lenost. Většina rituálů se odehrává venku, aby vylákaly to „nebe“, které pro nás země skrývá. Když zapalujeme obřadní oheň, cítíme zemi pod no­hama a vidíme, jak se nad námi rozprostírá hvězdná obloha, náš duch míří vzhůru a náš postoj se mění k lepšímu. Někdy jen kamínek, jenž držíme v dla­ni, nebo déšť dopadající na naši tvář nám v temném období mohou nesmírně pomoci.

Když je ti nanic, dobij si energii procházkou. Dotýkej se chodidly a dlaněmi přírodní síly, kterou cítíš v rostlinách a v půdě. Udělej si procházku do blízkého parku, dotkni se stromu, dotkni se obyčejného křoví. Otevři se pomoci, kterou ti nabízí země, abys pocítil svou přirozenou sílu a krásu.

Udělej si deset minut a pohodlně se posaď venku. Seď na zemi a chvíli se soustřeď na svůj dech. Představ si, že skrz tebe dýchá země... Jak tvůj dech přirozeně proudí dovnitř a ven, nech jej splynout se sladkým, pomalým ryt­mem dechu země... Při nádechu vdechuj sílu a krásu kolem sebe, s výdechem se uvolni... uvolni své těžkosti do země. Seď a dýchej se zemí, pociťuj její sílu a oporu, již dává tvému tělu.

„Zjistil jsem, že nejlepším lékem na smutek je pořádná procházka v přírodě.“ --wllliam e. ishmael, biolog a poradce

Zdroj: julie Tallard Johnsonová - Bouřlivá léta - Přechodové rituály a posvátná moudrost pro dospívající, nakladatelství DharmaGaia

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele markéta
  markéta (anonym)

  já nejraději chodím bosa- v trávě,po cestě s kamínky...jsem vzdušné znamení a když jsem hodně vnitřně"emočně rozlítaná"tohle mi opravdu pomáhá se zklidnit,získat odstup od starostí nebo problému co se mi pořád honí hlavou,,nadhled,a pocit,že existuje řešení i když ho ted zrovna nevidím,že zase bude dobře.Říkám- že se uzemnuji.

  Čer 21, 2012
 • Obrázek uživatele Štír
  Štír (anonym)

  Takže když jsem vodní znamení a topím se v problémech, tak se mám jít opalovat na sluníčko nebo ohřát u táboráku, abych se rozvohnil?

  Čer 21, 2012
 • Obrázek uživatele hmhm
  hmhm (anonym)

  Tak tohle vím již od dětství a nemusím si o tom číst nějaké sáhodlouhé litanie.

  Čer 22, 2012
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Tak je necti. Kazdy neco vi a neco nevi.

  Čer 22, 2012
 • Obrázek uživatele hmhm
  hmhm (anonym)

  Tak je necti. Kazdy neco vi a...Reagoval jsem proto, protože mi to celé přišlo směšné. Věci, které děti přirozeně cítí a spousta dalších lidí také, na to není třeba kniha a dlouhatánský popis. To je jako kdyby někdo vysvětloval, jak dýchat...

  Čer 22, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Ale každopádně vydat takovou knihu je dobrý džob (pro autora a vydavatele). Vždycky se najde někdo, kdo si takové bláboly koupí.

  Čer 22, 2012
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  když pracujete na zahrádce,tak je to také meditace.Musíte to dělat s láskou ke květinám.Dotek člověka s půdou je určitý způsob načerpání pozitivní energie.

  Čer 22, 2012
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Reagoval jsem proto, protože...Každé dítě to možná cítí, ale dospělí to často zapomínají, jinak by nebyly plné kurzy, jak meditovat a lidé by kvůli meditacím nejezdili až někam do chrámů Indie. Plno lidí zapomíná na to, že bez přírody zajdeme. Stačí se podívat, jak se k ní chovají. Takže pokud někdo procitne, až po přečtení takovéto knihy, tak je to taky dobré a každý vydavatel i spisovatel se živí jak umí stejně jako my ostatní, nevím, proč závidět či napadat. Rozhodně nikoho neokrádají.

  Čer 22, 2012
 • Obrázek uživatele teta
  teta (anonym)

  souhlas Jarko

  Čer 22, 2012
 • Obrázek uživatele Myška
  Myška (anonym)

  Ale každopádně vydat...Jo tohle mne v čechách vždy pobaví, jak někomu vadí dobrý džob. Uvědomte si, že když se napijete vody, tak je to taky pro někoho dobrý džob nebo když si dáte housku -a obyčejná houska vám rozhodně nic pozitivního nepřinese.

  Čer 22, 2012
 • Obrázek uživatele ale
  ale (anonym)

  no tak, proč sem hned tahat závist.

  Čer 22, 2012
 • Obrázek uživatele J.B.
  J.B. (anonym)

  Co je duchovnost? Je to v podstatě otevírání se vyššímu průtoku božské šakti. Se všemi plusy, které to přináší. Komu se podaří překonat své bloky a otevře se úplně, ocitne se svým vědomím ve spojení s Bohem. Je to osvícení, stav nadpozemské svatosti. Více je v knížce Realita VESMÍRU (kosmas.cz). Netřeba hodiny meditovat, podstatné je to otevření - a příroda a náš vztah k ní nám v tom může pomoci. Protože všechno je Bůh. Bůh je ve všem a vše je v Bohu.

  Črv 09, 2012
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  Meditace muze byt prodlevani v tom otevreni se. Neni v tom rozpor. Boha (Saktimana) a Jeho energie (sakti) je treba rozlisovat, jinak dojde k filozoficko-teologickym problemum ala advaita vedanta. Hari Hari

  Črv 10, 2012
 • Obrázek uživatele Myšlenka
  Myšlenka (anonym)

  Myslet si, že když tučně někomu zaplatíte a on vás na oplátku za to naučí jak žít nebo vás zbaví toho co vás trápí, je tou největší lží sami sobě. Tím jen začnete hrát hru tohoto světa o moci, o penězích a o zneužívání nevědomosti a beznaděje mnohých. Nedávejte těmto lidem šance. Každý máte v sobě úžasné a velké schopnosti, o kterých nemáte ani tušení a pokud je nezačnete sami rozvíjet, za peníze se to stejně nenaučíte, ani je nekoupíte. Nepochybujte o nich ani o sobě, věřte si, věřte své intuici a učte se být sami sebou... Každý přece ví, že hloupost je lenost ducha a lenost hloupost těla, nebo ne?

  Kvě 05, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama