Duševní spřízněnost

Mág nalézá vzájemné sympatie mezi věcmi, založené na podobnostech, ignorovaných vědeckým okem. Výraz sympatie poukazuje na intimní vztah mezi věcmi, který lze lépe vyjádřit ne jako přírodní zákon, ale spíš jako přírodní náklonnost, spřízněnost vlastností, které působí dojmem, že příroda je spíš sítí utkanou z věcí vzájemně propojených než amfiteátrem oddělených existencí.

Jaká je vzájemná náklonnost mezi muškátovým oříškem a sluncem? Ficino říká, že když si do jídla přidáte špetku muškátového oříšku, pokrm vás posílí ve slunečním duchu. Spojením je zde barva. Olivia Shakespere, raná láska W. B. Yeatse, svému milému poradila, aby žil blízko vody a vyhýbal se lesům, což na něj bude mít výrazný sluneční vliv. Robert Fludd se proslavil svým "balzámem na zbraně". Potíral mastí zbraň, která ublížila jinému člověka, čímž demonstroval určitý druh soucítění. Zbraň se v první řadě podílí na zranění, a tak se účastní i léčení.

Když píše o Ficinově magii, Frances Yatesová činí důležitý postřeh: "Mág se svou náklonností k věcem vstupuje do spřízněných vztahů, které poutají zemi k nebesům, a toto emocionální spojení je jedním z hlavních zdrojů jeho moci." Paracelsus řekl: "Čím je světec v království božím , tím je mág v království přírody ." Právě tak jako je světec člověkem, který ve skutečnosti nezná teologii, ale spíš žije v bezmezné oddanosti své víře, tak je mág člověkem, který je oddán přírodě a žije s ní v neutuchajícím spříznění.

Magie je často vysvětlována obskurními a ezoterickými pojmy, a právě tento exoticismus ji vyčleňuje z běžného života. Většina z nás přesto ví, že je snadné milovat předměty a že věci mají vztah jedny ke druhým. Možná máte rádi starožitnou skříňku, víte, že vašemu domovu poskytuje unikátní kouzlo, a uvědomujete si, že ji nelze umístit jen tak ledaskde Když si zařizujeme svoje příbytky, činíme tak na základě vzájemných sympatií, kterých si všímáme mezi jednotlivými věcmi a na základě našeho osobního vztahu k těmto věcem.

Interiérové návrhářství, ať už profesionální či amatérské, je z velké části jednou z praktik přírodní magie, pokusem naaranžovat prostředí tak, aby mělo maximální emocionální a praktickou působivost.

Kdybychom věcem umožnili, aby měly svou subjektivitu a osobnost, pochopili bychom, jakým způsobem nám projevují svou náklonnost. Psi a kočky nám nabízejí útěchu, společnost a potěšení, a dokonce teď vědecky zjišťujeme, jak prospěšní jsou našemu zdraví a jak lidem pomáhají bezpečněji žít ve stáří. Naše domy nás v sobě hostí a zajišťují nám bezpečí, zatímco automobily nás vozí, kam si zamaneme. Můj počítač - nešťastný výraz pro tak osobní a přátelský přístroj mi nezměrně usnadňuje práci a rád si se mnou hraje. Když jsem někde na výletě, stýská se mi po cestě u mého domu jako po skutečném příteli a nemocný strom venku před kuchyňským oknem mi dělá starosti, když na jaře nezačíná obrůstat listím. Vždycky mi byl dobrým kamarádem, který mně dělá společnost, když u okna myji nádobí.

Nedokážu si představit život bez ptáků, bez jejich podivuhodných barev a zvyklostí, jejich křiku a cvrlikání, jejich akrobatického poletování, jímž oživují oblohu, a jejich zpěvu a povídání. Knihy hrají v životě mnohem intimnější roli než jen roli užitečných předmětů. Pouhá jejich přítomnost nesmírně obohacuje dům nebo místnost a jsou schopny trvanlivých přátelských vztahů. Stále ještě cítím bolest, když si vzpomenu na nějakou knihu, kterou jsem před lety ztratil nebo někomu půjčil, a připadám si cele nastěhován do nového domova jenom tehdy, když knihy bezpečně spočívají na policích, vydávají svoje neodmyslitelné teplo a jsou mně milými společníky.

V těchto prostých erotických vztazích lze vypozorovat základy magie.
Samozřejmě, magie se během svého vývoje v průběhu věků stává stále složitější, ale všechno, od prvních letů bratří Wrightových k uvaření vejce, může být plně kouzla a tajemna, děláme-li to s péčí a pozorností. Pomáhá nám to nezapomínat na základní principy magie, mezi které patří
sympatie, náklonnost a soucítění.


Zdroj: Thomas Moore - Návrat k okouzlení, nakladatelství Talpress

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele horkosladka.symfonie
  horkosladka.symfonie

  Po duševní spřízněnosti moc toužím, ale připadá mi to nedosažitelné...

  Kvě 26, 2010
 • Obrázek uživatele Targui
  Targui

  Po duševní spřízněnosti...Nedosažitelné snad ne. Spíš bych řekla, že při cestě za tímto krásným cílem člověk zažije spoustu strastí a zklamání , než takovou dušičku najde. Nedosažitelné je to snad jen pro toho, kdo na základě špatných zkušeností už přestane doufat a snít svůj vznešený sen. Hodně štěstí!

  Kvě 26, 2010
 • Obrázek uživatele horkosladka.symfonie
  horkosladka.symfonie

  Nedosažitelné snad ne....V tom je však ten můj problém. Ztrácím víru. A bez víry je život jako smrt. Nevím, co mám se sebou dělat - jestli jít k psychiatrovi nebo to všechno vydržet, ale čím dál častěji myslím na sebevraždu...

  Kvě 28, 2010
 • Obrázek uživatele bob
  bob (anonym)

  V tom je však ten můj...Psycho by pomohl. Co tě vlastně trápí?Asi toho bude víc.

  Kvě 28, 2010
 • Obrázek uživatele horkosladka.symfonie
  horkosladka.symfonie

  Psycho by pomohl. Co tě...Trápí mě moc věcí - prostě mám takovou psychiku - nejsem schopná se z ničeho radovat a když tak jen na chvíli. Je zatím minulost - špatné rodinné vztahy a vztahy celkově mi dělají velký problém. Neumím vycházet s lidmi a dělá mi problém něco vyjádřit slovy. Mučí mě mé pocity.

  Kvě 29, 2010
 • Obrázek uživatele kaspar
  kaspar (anonym)

  Trápí mě moc věcí -...No, myslím, že jediné, co ti pomůže, bude psychoterapeut. Z vlastních slepých uliček se sama nedostaneš.

  Kvě 29, 2010
 • Obrázek uživatele lucka
  lucka (anonym)

  Duševní spřizněnost jsem zažila dvakrát v životě. Nikdy to však nebyl "partner" (ono asi partnerské vztahy jsou postavené na úplně jiném duchovním účelu). Ale dušička si tu nádheru a lehkost bytí moc dobře pamatuje a řekla bych, že ji i hledá. Každopádně, jsem vděčná (i) za to "co bylo", i kdyby už třeba nikdy víc nebylo...

  Bře 09, 2011
 • Obrázek uživatele Pavlínek
  Pavlínek (anonym)

  Lucko, ano - partnerské vztahy jsou skutečně stavěné jinak. Najděte si tady diskusi "spříznění duší" ve stejné rubrice. Je tam plno příspěvků a krásně jsme si tam popovídali. ?

  Bře 09, 2011
 • Obrázek uživatele Superman
  Superman

  ??? MILUJI LUCKU VONDRÁČKOVOU !!! ???

  Čer 17, 2011
 • Obrázek uživatele Ach!
  Ach! (anonym)

  ??? MILUJI LUCKU...Tak tady by psycho asi nepomohl...

  Zář 23, 2012
 • Obrázek uživatele uzjsemnaceste
  uzjsemnaceste (anonym)

  Jedna z mala abstraktnich predstav, ktera muze nabyt realnych obrysu, je to neco o cem clovek vi, ze to existuje, ale presto v to neveri. Nekdy clovek zanevre na svou sanci, ze by ho to mohlo potkat, horsi je, kdyz zanevre na moznost, ze by toho mohl byt hoden.

  Srp 27, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama