Reklama

Víra a náboženství

Stále se setkávám s tím, že si lidé pletou „víru" a „náboženská přesvědčení". Systémy náboženských přesvědčení jsou šatníkem víry, odrážejí vkus a styl jednotlivých epoch a kultur, jimiž víra prochází. Náboženství je hlubinnou strukturou společnosti a její kultury; náboženství staví a integruje lidský svět - víra překračuje hradby. Náboženství je domov, do kterého se člověk rodí, - víra je však věcí volby, rozhodnutí, svobodné odpovědi na povolání - a vydání se na cestu.

Židovství mělo obě tváře - náboženství i víru, chrám i proroky, tradici kmene a krve i ?vyjití" na cestu pouští. Křesťanství ]e ve své podstatě vírou, cestou následování. I když na své dějinne cestě na sebe vždy znovu bralo tvar náboženství, stavělo chrámy a vyjadřovalo se bohatým jazykem náboženství, ba podnítilo zvláštní propojení filozofie a náboženství, umění a politiky, vždy znovu - v osobách proroků, světců, reformátorů a kacířů - vyšlehával žhavý plamen víry. Dynamika evropské civilizace, její krize a proměny, vnější rozpínavost i vnitřní nepokoje, pramení z velké části z této trvalé polarizace mezi vírou a náboženstvím. Hovoříme-li o "krizi náboženství", mohli bychom v ní vždy vidět šanci pro víru jakožto volbu.


Zatímco v katolické tradici vždy převládala tendence posilovat harmonii mezi vírou a náboženstvím, reformační tradice byla od počátku citlivá pro napětí mezi nimi - chtěla to, co je specificky křesťanské, osvobodit od všeobecně náboženského substrátu. Luther chtěl vyprostit víru z houštin středověkých náboženských přesvědčení, spekulací a praktik, toužil po kráse a pravdě "nahé víry", o níž už mluvili mystikové, toužil ji svléknout ze všeho, čím ji k nepoznání zakryli a obtěžka-li tentokrát křesťanští veleknězi, zákoníci a farizeové. Luther odmítl stavbu scholastické metafyziky se stejnou razancí, s jakou apoštol Pavel odmítal filozofii gnostiků a jiné pyšné projevy "moudrosti tohoto světa".


Nejvýznamnější protestantský teolog dvacátého století Karl Barth výslovně postavil víru a náboženství do naprostého protikladu. Víra je pro něj poslušné přijetí Božího Slova, zatímco náboženství jsou pošetilé, rouhavé, v posledku hříšné pokusy člověka vyšplhat se k Bohu vlastními silami. Věren lutherské tradici, kořenící už v Augustinovi, vidí Barth lidskou přirozenost jako zcela zkaženou prvotním hříchem. V důsledku této praviny se obrací v marnost vše, co by člověk chtěl udělat sám ze svých sil, bez Boha. Mezi Bohem a člověkem - v Barthově pojetí, zesilujícím jisté pavlovské a zejména augustinovské motivy - zeje bezedná propast, vyhloubená Adamovým pádem. Tu nelze překlenout žádnou filozofií, žádným náboženstvím, žádnou kulturou - může ji překlenout jen Bůh sám svým Zjevením, svým Slovem, obětí svého Syna. Barth odmítl humanistické spekulace liberální teologie a "kulturní protestantismus", stejně jako katolickou "přirozenou teologii". Spásu chápal jako čirý dar milosti skrze víru, víru jako poslušnou odpověď na projev Božího sklonění se k člověku. V této horlivosti pro víru teolog Barth přijímá a podpisuje novověkou kritiku náboženství, zejména Feuerbachovu - neboť víry, toho, oč mu jde, se tato ikonoklastická aktivita ateistů přece netýká. Podle Bartha tato ateistická kritika boří náboženství, avšak víře nechtěně pomáhá.


Barthovi žáci - zejména Bultmann a Boenhoffer - jdou ještě dál. Boenhoffer ve svém "nenáboženském křesťanství" odmítá tradiční, metafyzikou zatížený pojem boha. Člověk musí žít dospěle i ve víře, neopírat se o hypotézu mocného Boha, "žít s Bohem a před Bohem bez Boha": jediné místo, kde se křesťan může autenticky setkat s Bohem, je solidární a trpící lidství Ježíše Nazaretského. Bultmann zas vyjadřuje víru, vysvobozenou z hávu novozákonních mytologických představ (které nicméně nechce odstranit jako liberální teologové, nýbrž interpretovat) v kategoriích Heideggerovy existenciální ontologie. O Bohu není možné mluvit v předmětných kategoriích, Bůh není entita, nýbrž zasahující moc, událost. Tillich hledá způsobem, připomínajícím poněkud Mistra Eckharta, "Boha nad bohem teismu". Podle této generace evangelických teologů je víra "odvaha k bytí" a k sebenasazení pro druhé.


Tento teologický radikalismus pokračoval v šedesátých letech v "teologii smrti Boha" a latinskoamerické "teologii osvobození". Tito teologové konečně zdvihli rukavici, kterou na konci devatenáctého století křesťanům hodil Nietzsche: transcen-dence v jejich pojetí není zradou pozemskosti ve jménu "onoho světa", je to transcendence uprostřed světa, překročení egocentrismu, ježíšovský krok k druhým. Není těžké poznat, že kmotrem jejich pojetí víry je Kierkegaard: víra je odvaha k radikálnímu vnitřnímu přerodu, vášnivá a odhodlaná účast celé osobnosti; její pravdivost posoudíme podle toho, nakolik mění život v konkrétních situacích.


Zdroj: Tomáš Halík - Co je bez chvění, není pevné - Nakladatelství Lidové noviny

Reklama
Reklama

Komentáře

Návštěvník (Pá, 29. 2. 2008 - 13:02)
Bible jasně rozlišuje, co je pravé naboženství a falešné naboženství. Pravé naboženství je založené na Božím slově, Bibli a všechná ostatní naboženství, která nemají oporu v Bibli jsou falešná, jsou to pouze nazory a tradice lidské. Podle Bible věřit znamená spolehnout se na to, v co doufáme, a byt si jist tím, co nevidíme (Žid. 11,1). Jinými slovy víra je založena na důkazech, vše ostatní je lehkověrnost, ale pro Tomaše Halíka Bible nemá žadnou hodnotu.
Anna (Pá, 29. 2. 2008 - 13:02)
Pro mě taky ne.Nepotřebuji ke své víře manuál.Nejsem ovce-Bůh mi dal rozum abych ho používala.
Návštěvník (Pá, 29. 2. 2008 - 18:02)
a já ke své víře nepotřebuji ani Bibli,ani Halíka.A papeže už vůbec
Petr (Ne, 2. 3. 2008 - 08:03)
K prvnímu komentáři:
Už mnohokrát jsem se setkal s podobnými lidmi jako jsi ty. Mají pocit, že mají patent na pravdu a jsou vnitřně natolik uzavření, že nedokáží pochopit hloubku bible. Bibli napsal člověk, člověk omyslný, člověk s představami a vizemi. Sám odoborník na bibli, Hellar nebo Heller řekl, že pasáže v bibli jsou pouze metaforami pro poučení lidí a tak to i nejspíše je. Bohužel existují lidé, jako jsi ty, kteří věří, doslova věří každému slovu a pokládají ho za dogma a takoví lidé jsou nebezpeční. Třeba jako muslimové, kteří se chodí odpalovat si z jejich Koránu vyberou kousek pasáže, která se jim hodí a potom se jdou odpálit. Všechny filosofie a náboženství mají něco společného, probouzení vnitřního klidu v každém z nás. Ale to bohužel ty nikdy nepoznáš, protože tvé srdce je příliš uzavřené. Přeji ti brzké prohlédnutí pravdy. :)
Petr (Ne, 2. 3. 2008 - 08:03)
K prvnímu komentáři:
Už mnohokrát jsem se setkal s podobnými lidmi jako jsi ty. Mají pocit, že mají patent na pravdu a jsou vnitřně natolik uzavření, že nedokáží pochopit hloubku bible. Bibli napsal člověk, člověk omyslný, člověk s představami a vizemi. Sám odoborník na bibli, Hellar nebo Heller řekl, že pasáže v bibli jsou pouze metaforami pro poučení lidí a tak to i nejspíše je. Bohužel existují lidé, jako jsi ty, kteří věří, doslova věří každému slovu a pokládají ho za dogma a takoví lidé jsou nebezpeční. Třeba jako muslimové, kteří se chodí odpalovat si z jejich Koránu vyberou kousek pasáže, která se jim hodí a potom se jdou odpálit. Všechny filosofie a náboženství mají něco společného, probouzení vnitřního klidu v každém z nás. Ale to bohužel ty nikdy nepoznáš, protože tvé srdce je příliš uzavřené. Přeji ti brzké prohlédnutí pravdy. :)
Alena (So, 23. 8. 2008 - 23:08)
Problém tohoto článku je, že je zcela neobjektivní. Zaobírá se pouze reformovaným křesťanstvím a víru katolickou spíš shazuje. (O jiných ani nemluví.) Proč? Ta se ale od středověku taky hodně vyvinula. Taky máme své významné filozofy 20.století atd. Proč to zde není zmíněno? Nemám rada podobné reakční články ve veřejných médiích, jako je server doktorka, který je určen všem-nejen protestantům
Kala (Po, 2. 11. 2009 - 22:11)
Bůh i Ďábel je mrtev. Jsem pantejista a tomu nerozumím. Celé univerzum je pro mne přírodou, nic nemůže být z ničeho jiného, iuměle stvořené-účelem cíleným. Slovo Bůh pro mě znamená příroda. Příroda-pan vše. Takto to chápu a pan je ve všem je vším, i když pan vnímám jako Bůh. Pantejizmus znamená Bůh je vše. Vše je příroda.
Kala-pokračování (Út, 3. 11. 2009 - 16:11)
Umělé stvořené-mající účel cílený stvořené z přícíny cílené. Kdežto vše z přírody přirozené je stvořené příčinou nahodilou Darvinovou. Nahodilostí je i naše planeta, tedy cokoli co je příčinosti z příčiny, i pokud se příčinost z příčiny navrací do bezpříčinnosti.
Kala-pokračování (Út, 3. 11. 2009 - 16:11)
Kdyby Bůh byl nemohl by být mimo přírodu byl by vní, kde bych ho měl jinde hledat než v univerzu, jsoucnu. Možná je to hloupé, ale je pro mne univerzem, jsoucno, ať už se může od něho odělit nebo ne, což stejně pokládam za nemožné. Vše co je je součást, částí Boha, přírodou. Tomu věřím.
Kala (Út, 3. 11. 2009 - 17:11)
Bůh i Ďábel je mrtev. Jsem...Reaguji na sebe sama na svou chybu. ČLOVĚK NENÍ ÚČELAM CÍLENÝM JE NÁHODILOSTÍ, TO CO STVOŘÍ COKOLI PRO SVÉ POTŘEBY, JE STVOŘENÉ ZA ÚČELEM CÍLENÝM Z PŘÍČINY CÍLENÉ A PŘÍČINY NAHODILÉ.
lidi (So, 12. 11. 2016 - 20:11)
víra,není jen náboženský r.je to i víra v sebe,nejen v Boha, pokud něco hlásám,musím se tím i řídit,zde na sebe útočíte,kdo má jakou pravdu a koukám,jak tu máte všichni patent na víru a tolerance vůči sobě O.Fakt hrůza to číst,nerespektujete jeden druhého a to si říkáte věřící?????????
lidi (So, 12. 11. 2016 - 20:11)
Reaguji na sebe sama na svou...a co je tohle za bludy....
rose (Po, 14. 11. 2016 - 17:11)
Ahoj osobo Lidi, bud Buh je a poradek si udela, nebo jsou to prazdne steky
sdfg (Pá, 2. 3. 2018 - 22:03)

Ačkoli Martin Luther a další protestantští reformátoři v 16. století tvrdili, že věčná spása je dosažena pouze vírou (víra známá v latině jako solafide), průzkumy ukazují, že mnoho protestantů dnes říká, že věčná spása je dosažena kombinací víry a dobrými skutky - což je tradiční katolická pozice.
sdfg (So, 3. 3. 2018 - 21:03)
Pak jsou tady ještě sekty,Jehovisti,Scientolové,obojí potlačují identitu jedince a dohlížejí a podrobují jedince trestům,izolují je od původní skupiny,i děti od rodin,to je ohavnost,je to vlastně rakovina...
víra (Ne, 4. 3. 2018 - 08:03)
Víra v jakéhokoliv boha je nebezpečná, protože uzavírá mysl, pro její rozvoj do jakéhosi smyšleného světa, z kterého věřící ve většině případů nedokáže vystoupit, byť jsou mu předkládány důkazy o jeho omylu.
Díky tomuto přesvědčení věřícího o své neomylnosti vznikají veškeré konflikty a nejhorší na tom je, že ti nejzarputilejší jsou přesvědčeni, že jednají ve jménu svého boha. A zatím je to jen jejich malost, hloupost a lenost. Ono je totiž tak snadné přenést vlastní odpovědnost na nějakou smyšlenou vyšší bytost.
víra je nebezpečná (Ne, 4. 3. 2018 - 09:03)
Víra v jakéhokoliv boha je...no jo, ale jak pro koho
když budu věřit ve své vítězství - určitě mně to pomůže v moji snaze něco dosáhnout, překonat pekážky - i porazit nepřítele.
Ovšem není možné žít v bludech. Věřící - když věří, že Bůh stvořil svět musí předpokládat, že nebude rušit zákony, které sám stvořil. Tak jako zákonodárce by neměl porušovat zákony , které sám ustanovil.
jen tak (Ne, 4. 3. 2018 - 10:03)
Náboženství je dílem člověka. Dokonce ani ti, kdo je vytvořili, se nejsou schopni dohodnout, co jejich proroci, spasitelé nebo guru vlastně řekli nebo udělali.
A ještě si navzájem odporují.
sdfg (Ne, 4. 3. 2018 - 10:03)
no jo, ale jak pro...Víra je špatná,třeba vymýtit?!
A chtělo by to vzít plamenometem ,nebo jen mučícími nástroji to z lidí dostat,co?!
jen tak (Ne, 4. 3. 2018 - 10:03)
Víra je špatná,třeba...On nepíše nic o vymýcení, tak si nevymýšlej.
Karel (Po, 5. 3. 2018 - 16:03)
Víra je špatná,třeba...A co tím způsbem na tebe? Nelíbilo by se ti to?
Karel (Po, 5. 3. 2018 - 17:03)
Co místo planých úvah o víře zkusit meditaci o nějakém to jménu vyšší moci. Jako to páchají třeba bhaktijogini, viz Ramakrišna a jeho vize bobyně Kali, nebo viz Joga od staré Indie k dnešku, kapitola o bhaktijoze. Nebo jako to páchají křesťanští mystici, viz spisy Karla Weinfurtera, jako Ohnivý keř, Mystický slabikář a podobně. Nebo ajko to páchají židovští kabbalisté, viz Sefer Raziel ha-malach, či adepti anticikých mystérií, viz Jamblichos z Chalkidy, O mystriích egyptských. Řada textů je volně na netu, stačí zagůglit.
a myslíš že me… (Po, 5. 3. 2018 - 17:03)
Co místo planých úvah o...něco extra nového nebo lepšího?
Tony (Po, 5. 3. 2018 - 17:03)
Bible jasně rozlišuje, co...Reaguju na úplně první příspěvek. Typický blábol náboženského člověka.
sdfg (Po, 5. 3. 2018 - 17:03)
Radikál může vraždit ve jménu čehokoliv,ať už je to nenávist k systému školství,jak je časté v USA nebo vůči homsexuálům,jak bylo taky v Usa,nebo nějaký nacionalisticky náboženský etnický konflikt z blízkého východu se přelije na Půdu Evropy.
Pavla (Po, 5. 3. 2018 - 19:03)
něco extra nového nebo...Otázkou je: zkusil jsi to? Pokud ano, odpověď znáš.... meze meditace neexistují, tedy přinést může naprosto všechno. Bez nadsázky.
hlavně Tony (Po, 5. 3. 2018 - 21:03)
Reaguju na úplně první...že ty a tobě podobní máte vždy pravdu, že jo.

O nějakém uznání jiné víry ani nemluvím. To je ta ta namyšlenost křesťanů, že oni jediní mají patent na poznání a vědění.

Neberu vám vaši víru, ale ve své namyšlenosti jste neskutečně směšní. I ta slavná Mare.

Možná byste mohli na tom trochu začít pracovat.
luci (Po, 5. 3. 2018 - 21:03)
že ty a tobě podobní máte...Ano,mají to jednoduché.Na každý problém jednoduchá odpověď.To bůh učinil a co on činí,dobře činí.Pán bůh dal,pán bůh vzal.Když se jim daří,pán bůh jim žehná.Když se nedaří,onemocní,zemře jim dítě,shoří jim dům.Pán bůh nás zkouší.A tak od kolébky po rakev a je pořád všem všechno jasné.
pro luci (Út, 6. 3. 2018 - 06:03)
Ano,mají to jednoduché.Na...To, že se na vedlejším vláknu dohadují a urážejí! mezi sebou, kdo je "znovuzrozený" již zde na Zemi, "kdo má v sobě Božího Ducha" to je jejich problém.

Ale v okamžiku, kdy se objeví nějaký jiný názor, tak propadají neskutečně žlučovité reakci, a nikdo z oponentů nic nepochopil.

Řada z nich lpí na doslovném výkladu Bible, což je v dnešním století taktéž zajímavé.

Že existují i jiné víry, které se s křesťanstvím v řadě věcé zásadně rozcházejí, to raději v tichosti přecházejí. A nemluvím zde o nějakých sektách!

Prostě si myslím, že ve skutečnosti mají dost velký problém hlavně sami se sebou, protože člověk, který má vnitřně jasno, nepotřebuje reagovat, tak jak reagují oni.

Takový jeden kretének, tam jako důkaz Boha bere to, kolika lidem pomohla víra v životě. :-)
Dost pádný argument.
Tony (Út, 6. 3. 2018 - 21:03)
že ty a tobě podobní máte...Nám jde pouze o Evangelium a to je pouze jedno jediné.
Tony (Út, 6. 3. 2018 - 21:03)
°Že existují i jiné víry, které se s křesťanstvím v řadě věcé zásadně rozcházejí, to raději v tichosti přecházejí. A nemluvím zde o nějakých sektách!°

Jakékoliv sekty jsou škodlivé. Jiné víry, nebo jiní bůžci? Písmo Svaté to vyjadřuje jasně:

PSALMOS 95; 5 LXX

??? ?????? ?? ???? ??? ????? ???????? ? ?? ?????? ???? ???????? ???????? - HOTI PANTÉS HOI THEOI TÓN ETHNÓN DAIMONIA HO DE KYRIOS TÚS ÚRANÚS EPOIÉSEN - NEBOŤ BOHOVÉ NÁRODŮ JSOU DÉMONI, PÁN VŠAK STVOŘIL NEBESA.

Jiné víry? Já nemíním mít vůbec nic společného s démony.
Sdfg (Út, 6. 3. 2018 - 22:03)
Pak je to ještě víra v všemohoucí dolar,ale nechci mudřit,to přenechám jiným.
Tony (Út, 6. 3. 2018 - 23:03)
Pak je to ještě víra v...To máš pravdu. V naoko křesťanských USA je jediným božstvem business.
No (St, 7. 3. 2018 - 09:03)
Nebesa, co by tomu řekl Lech Wallessa,
že místo národa komančů, jezdí sem těžit armády chamtivých Samů a almightly dollar chtivých hudebníků bez houslí.
luci (St, 7. 3. 2018 - 10:03)
Pak je to ještě víra v...Ano,bůh MAMON,ten věčný a jediný opravdový.Sloužila mu vždycky církevní i světská šlechta a slouží pořád.Jen náboženství, blábol pro blahoslavené chudé duchem se mění,cíl je pořád stejný.
jiné víry? (St, 7. 3. 2018 - 14:03)
°Že existují i jiné...Ty jako vystudovaný teolog nevíš, že existují i jiné víry než křesťnství? Jiná světová náboženství?

Co do toho hned taháš nějaké démony?

Jste si i s tou tvou Mare vůbec ochotni připustit, že existují i jiné nauky, které mohou lidem přinést smysl života?
Tony (St, 7. 3. 2018 - 16:03)
Ty jako vystudovaný teolog...Chápu, že v těch rozmanitých učivech může někdo hledat smysl života. To však nic nemění na skutečnosti, že BOHOVÉ POHANŮ JSOU DÉMONI. Svatý Augustin ve svém spisu DE CIVITATE DEI - O MĚSTĚ BOŽÍM tu krátkou větu zdůrazňuje mnohokrát. Někdo má velký doktorát z teologie a tuto základní skutečnost vůbec neví, jako například černokněžník Halík.
luci (St, 7. 3. 2018 - 18:03)
Chápu, že v těch...Kdyby jen bohové pohanů,jsou to všichni kdož odporují a protiví se svaté církvi římské.
zpráva z r. 2011 (St, 7. 3. 2018 - 18:03)
Nebesa, co by tomu řekl Lech...- Legendární vůdce polského odborového hnutí Solidarita Lech Walesa chce jet do New Yorku podpořit demonstranty, kteří na Wall Street protestují proti chamtivosti bank a ekonomické nerovnosti v USA.
sardanapal* (St, 7. 3. 2018 - 18:03)
Chápu, že v těch...Démone , tak za za takovó pičovonu , bych tě nejradši skopl ze Stránské skály ...
Tony (St, 7. 3. 2018 - 18:03)
Kdyby jen bohové...Lidé přece nejsou démoni. Démony nelze upálit.
sdfg (St, 7. 3. 2018 - 19:03)
- Legendární vůdce...Už si retweetuje i vlastní zprávy,tak to začíná být diagnóza jeho pobyt na diskusi...,to by chtělo rozbor od psychologa...
sdfg (St, 7. 3. 2018 - 19:03)
Nebesa, co by tomu řekl Lech...A s tím lithiem jsem viděl toho týpka za těžební společnost a nevypadal na chlápka co pije pivo...
3 biliony korun pod zemí...to by snad chtělo udělat státní...
Já vyrostl jen na. (St, 7. 3. 2018 - 20:03)
Posvátná tornička a kouzelná hůlka a kouzelný obušku z pytle ven.
Bohužel Posvátnému dolaru nerozumím...
sdfg (Čt, 8. 3. 2018 - 00:03)
Ale no tak,rychle se doučit,Allmightly dollar a 4 pencová rakev jako protestantská charita pro lidi bezpřístřeší,jinak by se na ně v Londýnské zimě kapitalismus zvysoka...
Kontinuální z desetiletou frekvencí se opakující se hladomory v koloniální britské Indii,než Gandií vše zvrátil vlastní hladovkovými pochody.
Jinak poslední hladomor v Bengálsku ,ze ten vděčí ještě Churchilovi.

Ať žije demokracie ale ne žádný kapitalismus z liskou tváří a podobné blbosti,to je jako kobra mazlíček nebo měkká postel z fakírských hřebíků...
Karel (Pá, 9. 3. 2018 - 10:03)
Ale no tak,rychle se...Tedy nevím co máte mistře proti kobrám a podobným domácím mazlíčkům. :-)

https://www.youtube.com/watch?v=RYgen7a4mtc
Karel (Pá, 9. 3. 2018 - 10:03)
Ale no tak,rychle se...Když juž jsme u hladomoru. co říkáte na hladomory v Severní Koreji, bývalém CCCP po revoluci, na Ukrajině po vpádu vojsk CCCP, v rudě Číně za předsedy Maa, v porevolučním Zimbabve......
nóóó (Po, 12. 3. 2018 - 12:03)
Když juž jsme u hladomoru....jistěěééé
Karel (Po, 12. 3. 2018 - 17:03)
jistěěéééNijak se nezastávám angličanů, taky tam dělali pěkný lumpárny. Ale co se Indie týká, stačí si přečíst něco od originál starých Indů. Např. Oceán příběhů od Somadevy, napsaný asi v 10. století n.l. ktde také píše o hladomorech v Indii. Tedy ony hladomory tam byly odjakřiva. V zemích kde se pěstuje jako hlavní plodina rýže ketrá je silně závislá ns množtví srážek stačí delší sucho a je hladomor. To jen tak pro příklad.
sdfg (Po, 12. 3. 2018 - 22:03)
Japonco žádnou víru nemají ,jen světské obřadní náboženství a tradiční obřady,typu žehnání velrybářům,to je jak vítání jara a vynášení morany...
Nicméně imperialistické zločiny měli z zcela jiných pohnutek,zřejmě ze strachu,že někdo zaútočí dřív na ně,podobně jako si jistí velmoci v Evropě,aby ČR(či jiné země na východ,ukrajina včetně) náhodou nezbohatla a nestala se třeba jadernou velmocí jako na obyvatelstvo srovnatelní kanada.
Reklama