Soustředění na přítomnost

Pacienti, kteří se zázračně uzdravují, jsou obvykle soustředěni na přítomný okamžik. Nežijí ani v minulosti, ani v budoucnosti. Žijeme-li v přítomném okamžiku, stres a obavy se zmírňují. Obavy se týkají budoucnosti; hořkost a nenávist pochází z minulosti. Emoce prožívané v přítomnosti se omezují na primární pocity zlosti, smutku, lásky a radosti. To jsou emoce, které je nejsnazší vyjádřit.

Pacienti, kteří se zázračně uzdravili, se vyhnuli zoufalství minulosti a obsesím budoucnosti, protože žili v přítomnosti. Thich Nhat Hahn říká: "Nemyslíme ani na minulost, ani na budoucnost. Jsme soustředěni na přítomnost a na komunitu kolem nás."

Všechny duchovní tradice mají své techniky jak se soustředit na přítomný okamžik. Thich Nhat Hahn a buddhisté říkají tomuto soustředění ? meditace". Křesťané tomu říkají kontemplativní modlitba. Buddhismus zdůrazňuje důležitost vědomí při meditačních cvičeních a totéž dělá indiánská duchovní tradice při obřadu hledání vize (hanblecheya).

Vědomá meditace může naučit všechny pacienty, jak se soustředit na přítomný okamžik, neboť je obsažena ve všech duchovních tradicích.

Když si uvědomujeme svůj dech, jsme soustředěni na přítomný okamžik,v němž žijeme. Soustředění na přítomné tělesné vjemy nám nedovoluje myslit na bolest, kterou jsme prožili v minulosti. Soustředění na přítomné myšlenky nám pomáhá nemyslit na pohromy, které nás mohou potkat v budoucnosti.

Lewis Mehl - Madona, M.D., Ph. D. - Indiánské léčení, nakladatelství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (43)

 • Obrázek uživatele fil
  fil (anonym)

  tohle je velmi stará pravda s kterou plně suohlasím má to ale jeden háček žijeme v kapitalistickém světe a pokud se budete soustředit pouze na přítomný okamžik bude se vám uvolnovat endorfín i při tech nejmenších a nejmalichernějších situací budete v etázi z každé prkotiny ale počase můžete zjístit že jste bezdomovec na ulici takže vytrénovat si nějakým duševním treninkem abslutní soustředění na přítomnost doporučuji pouze zajišteným milonářům nebo mnichům v klášteře ketří se nemusí zabývat běžnými denními povinostmi a vyděláváním peněz

  Bře 02, 2005
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  V tom je právě ten fígl, ono, pokud se soustředíte na přítomnost, tak se věci, včetně těch pracovních, lépe daří, takže nakonec přijde i to ovoce. Nejtěžší je právě to, naučit se na přítomno soustředit. Ale jen mimochodem, život není jen vydělávání peněz. Vím o čem mluvím, leta sama živím dva syny /student VŠ a SŠ/bez jakéhokoli finančního přispění jejich otce. To jen tak, že jsem četla váš komentář, tak mě nedalo nereagovat. Těžké to ale je. Mějte se.

  Črv 21, 2005
 • Obrázek uživatele Nathalie
  Nathalie (anonym)

  Prostě a jednoduše- soustředění na určitou věc v daném okamžiku, může to být třeba řešení matematického úkolu stejně jako sex.

  Črv 18, 2004
 • Obrázek uživatele Helena Raunerová
  Helena Raunerová (anonym)

  Žít přítomností, je velmi osvobozující. A nemám strach, že by se ze mě stal bezdomovec jenom proto, že jsem zaplašila minulost a nemyslím na budoucnost. Jen ještě věci dotáhnout k dokonalosti, abych jsem nežila mimo realitu.

  Bře 05, 2015
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  A co když právě ted se máme špatně,to je přítomnost?

  Bře 05, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Žít v "přítomnosti" = nemyslet na to co bude zítra. To je dobré pro třeba bezdomovce. Nebo pro ony mnichy v klášteře. :-) Pokud jsem zaměstnaný, mám byt či domek, zahrádku, chatu, auto, ......... prostě jakýkoliv majetek o který se musím starat, pak musím občas plánovat co je potřeba udělat. A už nežiju v přítomnosti. fšak bych řekl že "guruové" :-D kteří vymýšlejí takovéhle hovadinky také nemyslí pouze na přítomnost. Ale spíše na to jak vydělat zlaťáčky na lidech hledajících poznání.

  Bře 05, 2015
 • Obrázek uživatele Ale
  Ale (anonym)

  Žít v...já tomu věřím,že to je tak lepší,žít v té přítomnosti.Vem si,ted pokud se máme špatně,tak už víme,přemýšlíme o tom zítřku,očekáváme to špatné a to není dobré.Jenže,pokud se nám dnes nedaří,nejde nemyslet na to,že zítra se nám stane ještě něco horšího-už to jako očekáváme.

  Bře 05, 2015
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  žít přítomností, je podle mého názoru dobré, soustředíme se na to co děláme právě teď a nemyslíme u toho na ostatní věci, co by bylo potřeba udělat, protože si to nějak sice naplánujeme, ale výsledek nevíme, já mám tady a teď, když jsem v práci, soustředím se na práci a nevymýšlím si u toho nějaké domněnky. Když si čtu knihu, dívám se na film a tak podobně vždy jsem u toho přítomná. Hodně lidí si stále přehrává chyby,které udělali v minulosti, neustále předhazují ostatním jak jim něco před x lety provedli, ale ten druhý člověk už o tom třeba ani neví, musíme se naučit odpustit a minulost nechat za námi a žít tady a teď. Nebo žijí v budoucnosti, budu šťastná až budu mít to a to, když to dostane tak zjistí, že stejně není šťastný, takovou dobu o to usiloval, ale ono to není takové jaké si představoval a dá si další podmínku kdy bude šťastný, ale to se nemusí stát nikdy. Je pouze tady a teď. Mám jen přítomnost. Proč se stále zaobírat tím co nemám a představovat si jaké to bude až budu mít. Být šťastný za to co mám. Minulost je pryč odpustit a už se k tomu nevracet.Ale odpustit je potřeba doopravdy, ne to říct a potom při nějaké hádce to předhodit, to jsme neodpustili a trápí to hlavně nás. Nejde obpustit hned, ale myslím si, že držet v sobě roky zlost na člověka je zbytečné. Opustil vás partner ano mrzí to, naštve to, ale třeba potkal někoho lepšího a na vás taky někdo lepší čeká nebo se vrátí ten starý zpět, jestli nám na tom druhém opravdu záleží, chceme, aby byl šťastný. Nikdo nemá stejnou mysl jako my, já mám pro sebe takovou malou větičku. Neberu si nic osobně- nikdo nedělá nic kvůli mně, nikdo neříká nic kvůli mně, každý vše dělá jen kvůli sobě. Trvalo mi to než jsem se to naučila, brala jsem si věci osobně, vytvářela si domněnky, ale pracuji na sobě a žiji tady a teď a je mi líp. Za svůj život si můžu jen já sama, za chyby, které jsem dělala taky, kdybych je nedělala nebyla bych tam kde jsem. Vše je tak jak má být

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele ahoj
  ahoj (anonym)

  žít přítomností, je...Pěkný příspěvek,co ale přání je to vlastně o budoucnosti nemáme si přát? A jak reagovat a nebrat si osobně když mi někdo např.řekne "to neumíš říct nic lepšího?" ale takovym tim tónem aby ti dal najevo že jsi blbec?? Dik za radu.

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  Co když mne někdo týral jak mám odpustit no můžu ale copak jde zapomenout? Jak žít přítomností.

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Žít v...Asi to posuzujes vlastním pohledem. Žádný opravdový guru neuprednostnuje peníze. Čímž řečeno, že těch opravdových je pomálu. Žít v přítomnosti znamená starat se o to co je teď, byť v sobe, kontrolovat se,meditovat. Ale plnit si své běžné povinnosti. Ovšem nesnazit se,blouznit po nedosazitelnem,a křečovitě hrabat, abych toho dosáhl.viz.přehnaný karierismus.

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  Říká se že krátkozrakost tedy oční vada vzniká tím že se bojíme a nehledíme do budoucnosti tak jak si to mám vyložit když mám zároveň žít jen přítomností,jak se tedyvyléčit ?? Neodporuje si to?

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele s
  s (anonym)

  No právě jak to "vstřebat" vždyť to co píšu v přítomnosti je za okamžik minulost a když odpovídám nepřichází odpověď z budoucna?? Nebo z přítomnosti? A co je vlastně čas říká se že "vlastně" není... :-)

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele s
  s (anonym)

  Co je vlastně přítomný okamžik vždyť to byl (už není ??) i ten co je minulostí to bych měla vymazat paměť? přítomnost se bude přece dít i v budoucnosti. Není to vše to samé? Když pominu pojem času vše je přítomnost. Jen se asi máme víc zaměřit na to teď?? A co vrozený obranný reflex jak se nebát nebo necítit potřebu být opatrný když nám něco ublížilo?

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele s
  s (anonym)

  Vím že "teď" mi to zrovna neubližuje ale kolikrát mě opatrnost ochránila aby se to nestalo zas nebo ne? A co to tedy bylo?

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Moc filozofujete, a používáte hlavu... To je problém zapadanu. Vše pitvaji a jen spekulují, ale nic nedělají prakticky.

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  Moc filozofujete, a...No tak poraďte co mám teda prakticky dělat a zbavit se brýlí ale bez operace to to raději budu filozofovat dík

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Žít v přítomnosti znamená to,že má člověk dělat jakoukoliv činnost vědomě, a brát to jako cvičení. Vždy to zpočátku nejde, ale aspoň pokud je člověk v klidu při pravidelné praxi se to upraví. Nejprve je dobré se vyladit, stačí jen vnímat jak dychate. Žádná koncentrace na čakry, jen dech. Potom vědoma činnost. To je to být v sobě... Na to co bude v budoucnu či bylo v minulosti nemyslet. Myslím při této praxi. Přítomnost, minulost a budoucnost jsou tak v jednom okamžiku pohromadě. Dal nemá o tom cenu spekulovat důležitá je praxe. Čus.

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele pokud
  pokud (anonym)

  Vím, tak se tu bavíme o soustředění na okamžik a ne jak nejít na operaci oči.

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  No tak poraďte co mám teda...Existuje tradiční oční jóga, bylinky atd.záleží co tam máte a jak moc. Oni zázraky nejdou vždy a jen tak jak si člověk přeje.

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Ony zázraky...

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  Vím, tak se tu bavíme o...Jo ono to s tim soustředěním ale dost souvisí, a díky Ivane tvá odpověď mi dost pomohla :-)

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Hm, žít v přítomnosti. Když dnes půjdu nakoupit suroviny pro přípravu nedělního oběda, juž nežiju v přítomnosti. Protože juž myslím na to co budu v neděli vařit. A nyní mi poraďte co s tím. :-(

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele s
  s (anonym)

  Vím, tak se tu bavíme o...No právě psala bez operace je vidět že se nesoustředíš. Ono když má porucha zraku příčinu v psychice tak je tu dotaz správně.

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele s
  s (anonym)

  Hm, žít v přítomnosti....Přítomnost je nakupování ale oběd už je budoucnost....třeba ho ani neuvaříš :-)

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  Ivane fakt díky opravdu jsem si uvědomila co bych s tim mohla udělat...dobře jsi mi to vysvětlil

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Nemá cenu bazirovat na slovickach. Porucha zraku nemusí mít psychicky důvod. A to úsměvné pripodobneni s obědem je úsměvné, ale nejprve je třeba se naučit být v sobě jak jsem psal,a pak člověk nebude řešit hlouposti. Když má člověk udělat práci, udělá ji,a dal to nepitva. To je opět to filozofovani... Nejdříve je třeba se to být v sobě naučit v klidu meditace, a později při běžné činnosti. Nechtit vše hned najednou.

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele s
  s (anonym)

  Nemá cenu bazirovat na...Myslíš že filozofování je tedy navíc? Uplně k ničemu?

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  Nemá cenu bazirovat na...Ivane vim že na to musim přijít sama ale dost jsi mi pomohl úplně nevinně ;-) budu ráda za každý tvůj příspěvek jsi chytrej :-)

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Dík,nejsem chytrej, ale za ta léta jsem něco pochopil.filosofie není špatná, ale na západě se to přehání na úkor praxe. Je to taková školská znalost. Naučíme se poučky, názvy, a myslíme že to známe. Ale to je skatulkovani, jak říkají taoisti. Chodit do přírody, vnímat ji,naslouchat, a pak se člověk naladí, preladi a potom je to už jinde. Pokud ti něco pomohlo, jsem rád.hlavně se neprehltit,moc věcí najednou není dobré.

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  Dík,nejsem chytrej, ale za...No dovedl jsj mi to vysvětlit tak aby mi to došlo... Polopaticky moc díky A chytrý jsi člověk některé věci pochopí až když mu je někdo správně podá a to múže trvat roky ....no ne že bych si připadala hloupá každý vyniká v jiném a vid? to nezávisle a má štěstí když mu někdo poradí.... Ať se ti dařííííí.....

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Ona terminologie je také dost důležitá, aspoň zpočátku. Potom je to už jedno,protože to člověk zažívá přímo praxi. Klidně písni: seji2@centrum.cz

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Tobě ať se také daří ;-)

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele jak
  jak (anonym)

  Se soustředíte?

  Kvě 10, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Metod je více. Ovšem to co jsem říkal, je vědomé soustředění na sebe jako celek, a činnost co děláte. Je to vědoma činnost. Zpočátku to nemusí jít ale půjde to časem. Je důležité si předtím navodit dobrý stav,např. Soustředěním na dech, či meditací.

  Kvě 11, 2015
 • Obrázek uživatele Ano,
  Ano, (anonym)

  to dýchání je hodně důležité,s tím mám problém trošku i já.

  Kvě 11, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  to dýchání je hodně...Způsobů dýchání je mnoho, ale v tomto případě jde jen o pozorování dechu jako takového. Nádech i výdech nosem, spíš si jej uvědomovat v břiše, jen břiše, ne čakry. Dech neprotahovat, měl by být přirozený.

  Kvě 11, 2015
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  dýchat trošku zhluboka.Nikdo se nehlídá,to je jasné,ale já jakoby nedýchám,to mi řekla jednou jedna něco jako léčitelka a je to pravda.

  Kvě 11, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  dýchat trošku...Ano, trochu zhluboka, ale jemně a moc to neprotahovat, aby to nebyla křeč. Hlavně to cvičit v přírodě. Odkud jsi?

  Kvě 11, 2015
 • Obrázek uživatele Tak
  Tak (anonym)

  v přírodě to zase není podle mého až tak důležité.Ale umět správně dýchat je důležité.

  Kvě 11, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  v přírodě to zase není...V přírodě je to lepší z důvodu čistšího vzduchu a energii. Samozřejmě, člověk to může a vlastně i často musí dokázat i v paneláku. Určitá cvičení ale nejsou dobrá provádět ve městech, kde je velká koncentrace lidi, a znečištění. Ale to je jiná kapitola.

  Kvě 11, 2015
 • Obrázek uživatele Ano.
  Ano. (anonym)

  Ale hlavně správně dýchat.

  Kvě 11, 2015
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Ale hlavně správně dýchat.Správné dýchání je samozřejmě důležité, ale není to jen o dýchání. To je jen čast.

  Kvě 11, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama