Skrytý řád světa

Myslíte si, že by bylo správné, kdyby všechno mělo své místo a pevný řád? Jaké jsou vaše představy o tom, jak by měl tento svět fungovat a jaká by měla být vaše role v něm? Je vůbec možné ustanovit hodnoty, k nimž budou vzhlížet všichni? Proč se různé ekonomické a společenské systémy časem vyčerpají a zaniknou? Je vůbec možné vnutit tomuto světu určitý řád, a pokud ano, tak jaký?

Já osobně soudím, že tento svět už dávno svůj skrytý řád zahrnující potřebnou míru chaosu, zvratů a přeměn má. Pouze to nevíme nebo nechceme vědět. Problém je v tom, že dokonalý systém pravidel by snad bylo možné vytvořit, ale dokonalého člověka nikoli. Společenský řád je navíc něco vycházejícího z rozumu, tradice a většinového názoru, což menšině, zvláště té méně majetné, nemusí vyhovovat.

Pravidla jsou něco jako soubor omezení, která by se měla ctít. Co když ale stojí v cestě k naplnění našich snů nebo způsobují, že jsme drženi v nevýhodné pozici, což nás pochopitelně zlobí? A vůbec, řídí se lidé jenom rozumem, a jestli ano, je to dobré?

Existují miliony světů v hlavách milionů lidí. Představa, že se všichni budou řídit stejnými pravidly, je naivní. Nechtěli jste už někdy vnutit svá pravidla ostatním a nedivili jste se pak, že neuznávají vaše vize? Každý jedinec má nejen rozdílné schopnosti a charakter, ale i jiné životní zkušenosti. Kolektivistické představy o jednotných vzorech, jež budou všichni disciplinovaně respektovat, jsou nereálné.

Snaha všechno si důkladně naplánovat, a tak snáze naplňovat své sny, je pochopitelná, ale vesmír se řídí svými vlastními plány. Ne že bychom si snad neměli dělat vůbec žádné plány, ale upneme-li se jen na ně, začneme ztrácet pružnost a živost. Žít jen hlavou znamená potlačovat své emoce a bez nich je člověk prázdný a povrchní. Nadvláda rozumu a touha řídit své skutky pouze jím je tragický omyl.

K posilování individuality nestačí jen rozvíjet intelekt. Je nutné zabývat se i dalšími dovednostmi, jako jsou sebereflexe, naslouchání intuici nebo soucítění. Máte-li rigidní představy o tom, jak má tento svět fungovat, budete jen s obtížemi vnímat, jak funguje ve skutečnosti. Existují také lidé, kteří si myslí, že pravidla jsou jen pro ty druhé, zatímco oni se jimi řídit nemusejí, protože jsou chytřejší. Nebo je uznávají jen naoko a hledají cesty, jak je obejít.

Disciplinované naplňování obecných pravidel vás před nevypočitatelností tohoto světa neochrání. Každý jedinec musí žít autenticky, ze svých zkušeností, ne podle předem stanovených šablon.

Zdroj: Petr Pigal - Netrapte se dietami - Naše ego a nadváha, nakladatelství Metafora

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele eessnerkent
  eessnerkent

  Jedině JEHOVOVO KRÁLOVSTVÍ může sjednotit lidstvo. Nelze nahradit ničím jiným ! Protože Bůh Jehova je Nejvyšší bytost ve vesmíru.

  Pro 16, 2009
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To víš je jó...

  Pro 16, 2009
 • Obrázek uživatele xy
  xy (anonym)

  I blbce má bůh rád.Nedá se nad nimi vyhrát,ale bojovat se musí a by nám nevládli.

  Pro 16, 2009
 • Obrázek uživatele eessnerkent
  eessnerkent

  I blbce má bůh rád.Nedá se...Jehova Bůh není žádný blbec a těžko proti němu můžete bojovat, když má svůj trůn v nebesích. ☺ Proto nám panovat bude, ať se vám to líbí nebo ne.

  Pro 16, 2009
 • Obrázek uživatele dotaz na xy
  dotaz na xy (anonym)

  Kdo je myšlen těmi blbci, svědci Jehovovi nebo normální lidi?

  Pro 16, 2009
 • Obrázek uživatele .nevim
  .nevim (anonym)

  Kdo je myšlen těmi blbci,...,,normální lidi," ikdyž nevím, jestli jsou vlastně normální

  Lis 16, 2010
 • Obrázek uživatele Tady jsi sám
  Tady jsi sám (anonym)

  ale může nás být víc,když se konečně přestaneme bavit o JHVH-již jsou na doktorce dvě skupiny a to by mohlo snad stačit-nebo né?Rcek

  Lis 16, 2010
 • Obrázek uživatele JHVH
  JHVH (anonym)

  Jehova blbec není ze stejného důvodu jako není blbec Krakonoš nebo Rumcajs.

  Lis 16, 2010
 • Obrázek uživatele pajčí
  pajčí (anonym)

  Jedině JEHOVOVO KRÁLOVSTVÍ...fuj,víra se nemá vnucovat,tak proč jsou tak dotěrný,k víře musí člověk přijít sám...

  Bře 29, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama