Relaxace

Ten, kdo ovládl umění relaxace, zůstane uvolněn za všech okolností, ať již řídí vůz městem v době dopravní špičky, ať již poslouchá koncert nebo ať se účastní obchodního jednání, všude je pánem sama sebe, uvolněný a nikoliv napjatý či křečovitě stažený.

Relaxace se stane běžnou a nezávislou na událostech. Aby se dosáhlo tohoto výsledku, tak aby maximum možností bylo na naší straně, je třeba se cvičit v integrální relaxaci vytvářením pro ni nejvhodnějších podmínek.

První z těchto podmínek spočívá v maximálním vyloučení smyslových vzruchů. Odeberte se do místnosti, v níž nebudete rušeni. Dosáhněte u svého okolí, že vás nechají v klidu během několika minut, jež trvá cvičení. Zatáhněte záclony, abyste vytvořili pološero. Pokud byla místnost dobře vyvětrána, není nevýhodné zavřít okno, aby se co nejvíce vyloučily hluky z ulice. Je třeba zajistit i vhodnou teplotu. Často je vhodné se zabalit do lehké, avšak teplé pokrývky, neboť během relaxace teplota těla klesá a pocit zimy by uškodil dobrému výsledku cvičení. Nic vám nesmí vadit při cvičení. Pokud cvičíte oblečeni, alespoň si rozepněte opasek a límec a sundejte obuv.

Nyní je třeba vytvořit prostředí vhodné pro relaxaci. Všichni máme své problémy a své starosti. Je třeba je vyloučit po celou dobu cvičení. Je třeba si říci:

"Úzkost vytváří napětí, které je překážkou pro řešení mých problémů. Základní podmínkou pro jejich řešení je moje uvolnění: toto cvičení je proto v dané chvíli jediná důležitá věc."


Myslete si: "Jsem klidný a uvolněný." Podívejte se do zrcadla a usmívejte se. Připadá vám to dětinské?

Možná! Ale funguje to . . . Jak je možno se o tom přesvědčit, aniž bychom to zkusili?


Autor: tj - čerpáno z Jóga - André Van Lysebeth

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele J.K.
  J.K. (anonym)

  lecba mi pomohla

  Lis 23, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Pokud jste z Ostravy, zvu Vás srdečně na bezplatné relaxace do klubu Meditcentrum v Porubě. Více informací: meditcentrum"seznam.cz

  Led 13, 2007
 • Obrázek uživatele zdenca
  zdenca (anonym)

  zajimalo by mne ,jestli to funguje i na deprese.a take jsem se chtela zeptat j.k.na to,jak ji ta lecba,primo pomohla.

  Bře 03, 2008
 • Obrázek uživatele simona
  simona (anonym)

  Ahojte, já teda můžu jako super druh relaxace doporučit polárium. Pro ty, co nevědí o co jde, jde o tzv. ledovou saunu, tedy to, kdy se vystavíte na krátkou dobu mrazivým teplotám. Dostala jsem poukaz na polárium jako dárek od přítele(koho by to zajímalo, tak našel to na www.zlutaraketa.cz) a byl to úžasný zážitek. Pomohlo mi to jak tělesně, tak duševně..

  Čer 02, 2009
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Ahojte, já teda můžu jako...Jo to super vec, souhlasim. ja chodim do Polaria v teplicich, ted je tam pres zapakatel.cz akce na slevu kryoterapie, vsem doporucuju - nejen na posileni imunit, dopbiti baterek, ale i na lecbu koznich chorob, nemoci kloubu atd.

  Pro 02, 2010
 • Obrázek uživatele Michaela
  Michaela (anonym)

  Tak nevím, já jsem v poláriu byla s celou rodinou, ale nějakej super efekt jsem nezaznamenala... jenom nám pak všem byla asi týden pořád zima...:(((

  Pro 02, 2010
 • Obrázek uživatele relax
  relax (anonym)

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa na youtube a podporte me odberem , like a nebo komentem pod videem dekuji vsem kdo tak ucini !! :-) https://www.youtube.com/user/Romanroman63?sub_confirmation=1

  Dub 21, 2017
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  To je v dnešní době docela vzácná věc. Je to asi dost individuální. Co možná nejvíce se vyhýbat stresující zátěži dle mého není dobrým způsobem jako dosáhnout relaxace. Kombinace zátěže a klidu bude asi lepším,jak se říká,že někdo usnul spravedlivým spánkem.Vše si musí člověk zasloužit,co si nepořipraví sám,tak v dospělosti mu jeho papá a mamá nepřipraví. Techniky relaxace jsou co vím,po vypětí,povolit a pak se dostaví relaxace.Stejně tak jako po námaze umět vypnout a zrelaxovat. Dnešní doba je poněkud vypjatá,takže často je někdo napjatý a přetažený vlastně pořád,často intelektuální pracovníci,ani nemůžou usnout a léčí to pak normálně u doktora. Lidí v západní společnosti dokonce mění svůj obor ,protože nedělali dlouho vůbec nic jiného než tu práci.Jako jeden spoluautor googlu,založil firmu na řetězce marihuanových obchodů,prý marihuana je drogou třetího tisíciletí a do deseti let bude rozšířená. Tak nevím u konzumačních drog bych relaxaxi nehledal,docela jsem i viděl neurotické kuřiče marihuany s menší stíhou.

  Pro 23, 2017
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Nejlepší pro relaxaci je, myslím takzvaný Jogový spánek = Joganidra. (Stačí zagůglit.) A nebo potom Schultzův autogenní trénik. Pokud má někdo větší problémy a chce relaxovat, pak je dobré pravidelně využívat i poslední myšlenky před usnutím. A zaměřit se při tom na sledování dechu s nějakýmm Pozitivním přáním. Při pravidelném dlouhodobém opakování se mohou dostavit velmi zajímavé výsledky.

  Pro 25, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama