Projekce viny

Tento problém má nedozírný dosah. Lidstvo si přivyklo hledat výmluvu pro vše, co by nemělo být, ve vnějším prostředí. Přehled viníků, které jednotlivec činí odpovědnými za svůj osud, zahrnuje rodinné příslušníky stejně jako vládu, časové faktory podobně jako společenské uspořádání. Takováto projekce viny byla dokonce povýšena na vědeckou úroveň, kde je pod hlavičkou psychologie a sociologie tento kolektivní omyl schvalován.

Všichni hovoří o tom, jak člověka ovlivňují a utvářejí faktory vnějšího prostředí. Psychologové i "praktici" hledají příčiny neurotických poruch v dětství, ve způsobu výchovy, v traumatických zážitcích ve vztahu mezi rodiči a dětmi. Zdá se, že zanedlouho převezme psychoterapie regresivní metody a naráz začneme věřit, že příčiny neuróz lze nalézt již v prenatálních zážitcích.
Nejrozličnější teorie a léčebné metody mají přes svoji rozdílnost jeden společný znak: hledají příčiny určité situace nebo poruchy vždy ve vnějším prostředí. Necháme-li si někým líčit jeho osud, označí nám v každé situaci rovněž osoby či okolnosti, které nesou případnou vinu.


V současné době, charakterizované záplavou sociologů, bude obtížné sprovodit ze světa pohádku o vlivu vnějšího prostředí. Každá teorie uznávající projekci viny najde s jistotou všeobecné přijetí. To, co k této otázce nabízí esoterika, je podstatně méně líbivé a praktické, ale odměnou je návod, jak je možno změnit vlastní osud, ukázat cestu z nemoci a splnit to, co všichni ostatní mohou jen slibovat.


Člověka neformují vlivy vnějšího prostředí, neutváří jej výchova, není viníka odpovědného za jeho osud. Bakterie a viry nevyvolávají nemoci. Všichni, kteří věří, že mají exaktní důkazy pro tato popřená tvrzení, se mýlí v jednom: všechno to, co pokládají za důkaz, se opírá o pozorování souvislostí, jsou to pouhé korelace.


Tyto korelace vypovídají o tom, že při výskytu určité infekční choroby lze nalézt vždy jistý virus, že u mladého zločince je možno vystopovat určité utváření rodinných poměrů, při neurotické poruše toho kterého typu usuzujeme na problematický vliv matky. V tomto smyslu jsou souvztažnosti souhlasné, ale dokazují pouze to, že při objevení se jednoho lze nalézt i druhé.


Nyní následuje velmi populární další krok vědy, který je však zcela nevědecký: interpretace se stává kauzalitou. Z pozorování "vždy, když - tak také" vyvozuje věda pokoutně "proto - neboť". Právě tato transformace výsledků již nesouhlasí. Je nepopiratelné, že při výskytu jisté nemoci jsou přítomny jisté viry, ale tvrzení o virech jako příčině nemoci bude pro budoucí generace asi takovým důvodem k srdečnému smíchu, jakým je pro nás názor o tom, že Země je plochá. Není tedy tak snadné vyvrátit naše tvrzení, že není žádného ovlivnění vnějším světem.


Zdroj: Thorwald Dethlefsen - Osud jako šance

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele kilk
  kilk (anonym)

  Myslím,že je to dokonalý blábol.Československá Republika je rozbita zdivočelými šmejdy, český národ vymírá,máme 50.000 bezdomovců, země je rozkradená do chamtivejch pazourů cizáků, v likvidaci je průmysl,zemědělství, školství,zdravotnictví,sociální zabezpečení, byly vykradeny podniky,fondy, cestovky,kampeličky,banky(28),nikdo nebyl dopaden,odsouzen,nakradené vráceno! Máme 490.000 nezaměstnaných,narkomany 35.000,prostitutky 40.000, bezdomovce 50.000,sprejery,žebráky! Gauneři,zloději,tuneláři,defraudanti,harwardi,disidenti a šmejdi tančí na nakradených miliardách, a nad tím rozkradeným bordelem, poletují dva frajeři v Gripénech, vládní letka v érech a dole hlídaj žoldáci v transportérech! A ti šmejdi se chtějí hojit na udřenejch důchodcích prolezlých nemocemi,a na dětech!!!

  Srp 03, 2007
 • Obrázek uživatele Marty
  Marty (anonym)

  On to je blábol z jiného hlediska. Zase jeden autor, který se rozhodl napsat knihu, kde popře objektivní realitu a bude nadšeně čekat, jak jeho dílko budou kupovat lidé, kteří věří, že úplně všechno mohou ovlivnit svou vůlí. Ale takoví lidé existují, stačí si jenom projít některé diskuze, kde lidé tvrdí, že když budeme optimisté, nikdy neonemocníme atd.

  Srp 03, 2007
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  rekla bych ze je to velmi neduveryhodna teorie. =>kilk = clovece, o cem to mluvis, co to ma spolecneho s clankem?

  Srp 03, 2007
 • Obrázek uživatele Mandra
  Mandra (anonym)

  Dethlefsena i této knihy si velmi vážím, ne však tohoto pa-článku. Z knihy pisatel článku vytrhl úvod k myšlence, že kauzalitu si vytváříme i vlastním myšlením -koncepty a je těžko soudit, zda koncept utvářející hmotu-nemoc či hmota-nemoc je prvotní. Zda slepice či vejce je podobně prvotní nevíme. Být autorem knihy, tak pisatele žaluji za negativní reklamu, takhle si jenom myslím, že potřeboval vydělat za 10 minut příspěvek za článek, tak jenom hloupě opsal kus knihy, kterou nečetl. Měl by zvolit jiný, bulvárnější žánr, pokud nedočte souvislosti a nečte mezi řádky, tak škodí i sobě, nechť si ničí jára braním pilulek na záda a nenapadne jej, že to je ze stresu. Každému po zásluze jesti. jm

  Srp 03, 2007
 • Obrázek uživatele Koudyr
  Koudyr (anonym)

  Tedy tento článek mi připadá naprosto bezobsažný. To je pořád o tom, co bylo první vejce nebo slepice. A i kdyby měl autor náhodou pravdu, nevysvětluje to, jak se tomu bránit apod. Jinak autor se asi nikdy nezamyslel nad příčinou a následkem, to je jako když si člověk myslí, že nemusí jíst, protože je to jenom duchovní potřeba, kterou může vyplnit svou silnou vůlí. Obdivuji takovéto autory, kteří buď dokáží krásně vědomě lhát nebo jsou tak omezení, že tomu všemu věří. Chtěl bych vidět autora, jak má bezstarostný život díky tomu, že plně ovládá své vědomí a svědomí ... :D Jediné, co k tomu dodat - Absurdní

  Srp 09, 2007
 • Obrázek uživatele Kauča
  Kauča (anonym)

  http://www.novinky.cz/kultura/americane-objevili-kneznu-libusi-a-chystaji-o-ni-film_120498_sbvt0.html taky dobrá projekce viny, co?

  Srp 09, 2007
 • Obrázek uživatele Urban
  Urban (anonym)

  http://www.super.cz/co-se-kde-sustne/16751-preucil-v-novem-filmu-muci-a-znasilnuje-zeny-.html Přečtěte si pozorně. Dobrá projekce viny:) Na to, že praděda dělal bachaře a leccos od něj vím, to bude dobrá hororscifi. A to všecko jenom kvůli americkýmu radaru a vítězství ODS ve volbách. Když už došly kubiceho zprávy.

  Srp 09, 2007
 • Obrázek uživatele Striga
  Striga (anonym)

  Chtěla bych vidět, jak autor nechá své dítě mezi tuberáckými alkoholiky s aids. Duchovně neposkvrněné dítě, na které přece viry a prostředí nemají vliv....

  Lis 19, 2007
 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  Nejsem odborník na psychologii ani sociologii, nedovoluji si proto hodnotit teorie vlivu vnějšího prostředí na člověka. Mým koníčkem je statistika a na tomto poli se plně stavím za autora článku. Ze současného výskytu viru a nemoci nevyplývá příčinná souvislost.

  Zář 11, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama