Reklama

Příprava na noc

Průměrný člověk, který neví, co je to meditace, si do nočního spánku přenáší denní stres, emoce, myšlenky a zmatky. Nijak necvičí a nevyčleňuje si zvláštní čas na to, aby si před spaním zrekapituloval uplynulý den a zklidnil se. Usíná rozptýlen a negativity zůstávají v jeho mysli po celou noc.

Když pak z těchto negativit vznikne sen, chybí člověku stabilita v přítomnosti a je unášen obrazy a zmatky snového světa. Tělo zůstává napjaté vlivem úzkosti anebo je tíží smutek a tělesná prána je hrubá a nerovnoměrná, neboť mysl přelétá sem a tam. Spánek je rušený, sny jsou stresující či skýtají jen příjemný únik, a člověk se ráno probouzí unavený a neodpočatý a často v tomto negativním rozpoložení prožívá celý den.

I pro člověka, který se jógou snu nebo jógou spánku nezabývá, je proto přínosné se na spánek připravit a nepodceňovat jej. Co možná nejdůkladnější očištění mysli před spaním, stejně jako před meditací, přináší více přítomnosti a pozitivních vlastností. Využijte všech možných prostředků k tomu, abyste se osvobodili od negativních emocí a nevnášeli je do spánku.

Víte-li, jak těmto emocím umožnit, aby se samy uvolnily a rozpustily v prázdnotu, udělejte to. Umíte-li emoce proměnit či na ně vytvořit protilátku, využijte toho. Zkuste se spojit s lamou, jidamem a dákiní; modlete se k buddhům a božstvům; probouzejte v sobě soucit. Dělejte vše, co je ve vašich silách, abyste se zbavili napětí v těle a negativních postojů v mysli.

Když se zbavíte všech rozrušení, pak s jasnou a klidnou myslí prožijete spánek, který vám přinese mnohem více odpočinku a zdraví. Ačkoli třeba nejste schopni provádět i ostatní cvičení, už toto je velmi přínosné a každý je může začlenit do svého života.

Reklama

Zdroj: Tenzin Wangyal, Rinpočhe - Tibetská jóga snu a spánku, nakladatelství DharmaGaia

Reklama

Komentáře

Reklama