Reklama

Nalezení rovnováhy

"Spočívejte bez fixace" - Gotsangpa, Lampa ze zářivých drahokamů, přel. Elizabeth M. Callahan

Rád bych začal příběhem, který jsem slyšel kdysi dávno. Vypráví o muži, jenž byl v mládí přeborníkem v plavání a když zestárl, začal hledat něco, co by pro něj bylo stejnou výzvou jako tento sport v dobách jeho mládí. Rozhodl se, že se stane mnichem, protože se domníval, že stejně jako zvládl vlny oceánu, zkrotí i vlny své mysli. Našel si učitele, jehož si vážil, přijal sliby a začal praktikovat podle mistrových instrukcí. Jak to obvykle bývá, meditace pro něj nebyla snadnou záležitostí a tak se šel poradit se svým učitelem.

 

Mistr jej vyzval, ať se posadí a medituje, aby jej mohl při praxi pozorovat. Po chvíli učitel zjistil, že se starý plavec snaží příliš usilovně. Řekl mu tedy, ať se uvolní. Ale pro muže byla i tato jednoduchá instrukce nad jeho síly. Když se o to pokusil, jeho mysl se zatoulala bůhvíkam a tělo se nahrbilo. Když se pokusil soustředit, mysl a tělo byly příliš ztuhlé. Nakonec mu učitel položil otázku: "Ty jistě umíš opravdu dobře plavat, že?"

 

"Samozřejmě," odvětil muž, "lépe než kdokoli jiný."

 

"Je schopnost plavat otázkou svalů zcela napjatých," ptal se dál učitel, "nebo úplně uvolněných?"

 

Reklama

"Ani jedno ani druhé," zněla odpověď. "Je třeba najít rovnováhu mezi napětím a uvolněností."

 

"Dobrá," pokračoval mistr. "Teď bych se rád zeptal, jestli, když plaveš a tvé svaly jsou příliš napjaté, vytváříš to napětí ty nebo tě k tomu nutí někdo jiný."

 

Muž se na chvíli zamyslel a nakonec řekl: "Nikdo z vnějšku mě nenutí napínat svaly."

 

Učitel se odmlčel, aby starý plavec mohl strávit svou odpověď. Poté se jal vysvětlovat: "Když zjistíš, že je tvá mysl během meditace příliš napjatá, původcem toho napětí jsi ty sám. Když ale necháš veškeré napětí pominout, tvá mysl dostane příliš mnoho prostoru a začneš být ospalý. Jako plavec ses naučil dosahovat ideální rovnováhy mezi napětím a uvolněním svalů. Při meditaci je potřeba dosahovat stejné vyváženosti ve své mysli. Pokud se ti to nepodaří, nikdy nebudeš schopen dospět k dokonalé rovnováze ve své vlastní přirozenosti. Jakmile ji však jednou získáš, dokážeš proplout jakoukoli událostí ve svém životě stejně, jako umíš plavat ve vodě."

 

Velmi zjednodušeně řečeno, nejúčinnějším přístupem k meditaci je snažit se ze všech sil bez přílišného ulpívání na výsledku.


Zdroj: Yongey Mingyur Rinpočhe: Radost ze života. Štěstí jako vědecká disciplína, nakladatelství DharmaGaia

Reklama

Komentáře

Myšlenka (Ne, 5. 5. 2013 - 21:05)
Myslet si, že když tučně někomu zaplatíte a on vás na oplátku za to naučí jak žít nebo vás zbaví toho co vás trápí, je tou největší lží sami sobě. Tím jen začnete hrát hru tohoto světa o moci, o penězích a o zneužívání nevědomosti a beznaděje mnohých. Nedávejte těmto lidem šance. Každý máte v sobě úžasné a velké schopnosti, o kterých nemáte ani tušení a pokud je nezačnete sami rozvíjet, za peníze se to stejně nenaučíte, ani je nekoupíte. Nepochybujte o nich ani o sobě, věřte si, věřte své intuici a učte se být sami sebou... Každý přece ví, že hloupost je lenost ducha a lenost hloupost těla, nebo ne?
Zuzuzu (Út, 31. 12. 2013 - 20:12)
Myslet si, že když tučně...Zajímavá myšlenka... Byla by možná ještě zajímavější, kdybys ji nekopíroval(a) skoro do každé diskuze...
... (St, 1. 1. 2014 - 21:01)
PF 2014 !
Reklama