Meditace zvyšuje výkonnost imunitního systému

Zvažte tyto výsledky výzkumů, které nabízejí naději pro každého. Tyto studie dávají jasnou zprávu: Vaše reakce na potenciální onemocnění, která je řízena imunitním systémem, se zlepšuje meditací.

Protože váš imunitní systém reaguje na negativní i pozitivní myšlenky, meditace vytváří pozitivní duševní prostředí pro podporu imunitního systému. Studie prokázala snížení prozánětlivé genové exprese u starších dospělých. (1)

Studie UCLA ukazuje, že HIV pozitivní pacienti, kteří praktikují bdělou meditaci, zpomalují snižování počtu buněk CD-4. Jedná se o imunitní buňky, které brzdí šíření viru. (2)

Meditace posiluje protilátky. Nedávná studie potvrdila, že po absolvování týdenního meditačního tréninku po dobu 8 týdnů mělo 48 biotechnických pracovníků významně vyšší hladiny protilátek než kontrolní skupina (spolupracovníci, kteří nemeditovali), a také vyšší hladiny než před studií. (3)

Meditace stimuluje mozkové funkce imunitního systému. Meditace bdělé pozornosti ukázala zvýšení elektrické aktivity v prefrontální kůře, pravé přední insule a pravém hippocampu, ve všech částech, které kontrolují pozitivní emoce, uvědomění a úzkost. To jsou také oblasti mozku, které fungují jako velící centrum pro váš imunitní systém. Při stimulaci způsobují, že imunitní systém funguje efektivněji.

 1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0889159112001894
 2. http://www.anticancerbook.com/post/Mindfulness-meditation-boosts-the-immune-system.html
 3.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12883106

Autor: MK - použitý zdroj: https://chopra.com/articles/how-meditation-helps-your-immune-system-do-i...

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Meditovat je hezké, ono je vůbec důležité nebýt ve stresu, jenže, to se někdy nedá udělat.Já mám imunutní systém po letech, kdy jsem právě hodně zažívala stresových situací, konečně pod kontrolou a to stres mívám občas stejně, ale ne už tak, jako dříve, situace se zlepšila.Mimo to se snažím hodně hýbat, začala jsem běhat a jezdit na koloběžce, chodím na vycházky do lesa se psem a dětmi, snažím se zdravě jíst, nekouřím, nepiju a nedávno jsem si přečetla u lékaře v čekárně letáček s doplňky od Biominu, tak mě to zaujalo a koupila jsem si vitamín D3,který je právě dobrý na imunitu, dávám ho i dětem, k tomu jim dávám kalcium, máme Ovovital, tak věřím, že to vše pomůže.Imunita je teď v této době obzvlášť důležitá, tak pro to dělám maximum a snažím se být v klidu!

  Dub 20, 2020
 • Obrázek uživatele Jitka Strnádková
  Jitka Strnádková (anonym)

  Dobrý den, Jano, reaguji na Váš příspěvek, protože Vámi zmíněný Biomin mám také, původně jsem ho kupovala na podporu imunity mému synovi, ale časem jsem ho začala brát také.Viděla jsem, že to na něho vliv má, tak jsem se rozhodla zainvestovat i do sebe.Myslím, že D3 je hodně důležitá a souvisí s mnoha věcmi v organismu člověka. Já medituji hlavně na zahrádce, kdy se válím doslova na lehátku :-) a v polostínu, protože slunce moc nesnesu.Máte jistě pravdu v tom, že je dobé snížit riziko stresu, ikdyž je to v dnešní době hodně složité.

  Dub 27, 2020
 • Obrázek uživatele Lucie Kučerová
  Lucie Kučerová (anonym)

  Já vit.D3 užívám již mnoho let, bez něj bych už asi ani nemohla existovat:-)Vyzkoušela jsem více výrobců, ale ta chvála zde na zmíněný Biomin mě nasadil brouka do hlavy a tak jsem si ho také na zkoušku koupila a mám týden, tak snad budu také spokojená. Meditace je příjemná věc, ale bohužel člověk má na vše v dnešní době méně času, než by chtěl, takže to moc nejde, ale snažím se relaxovat aspoň při běhání a při procházkách se psem v lese.Stres je prostě dneska všude, bohužel.

  Čer 25, 2020
 • Obrázek uživatele Také miluji  óóómmm  já áaaaannnn.
  Také miluji ó... (anonym)

  Ayurwedis to je můj chléb: horší je to s vama. Swámmíí .

  Zář 24, 2022
 • Obrázek uživatele Kerý prosim tě
  Kerý prosim tě (anonym)

  Já žádnýho neznam .Taky na ně kašlu i na jejich se znám.

  Zář 24, 2022
 • Obrázek uživatele Zinajda
  Zinajda (anonym)

  Prečo sú tie ženštinky také chuďulinké!!!!!! To nechápem! ( výstřih mozku:musíš mluvit pravdu!) Cituji: přímý přenos: aji: tu si teda nebrcnu: jsou nějak moc kráva hhnnusnáá si sebou jista. Rozbor:čili anamnéza povahy: stařena: citlivá na prachy: svobodná:nikdo ji nebere.

  Zář 24, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama