Reklama

Lakšmí - hinduistická bohyně

Bohyně hojnosti, bohatství a štěstí, zvláště rodinného a manželského, uctívaná po celém hinduistickém světě.

Podle jedné z mnoha legend se vynořila na lotosu z mořských vod, když bohové s démony kvedlali oceán, aby získali nápoj nesmrtelnosti. Je manželkou jednoho z nejdůležitějších bohů Višnua, ve spojení s Lakšmí obyčejně nazývaného Nárájana, i jeho družkou při všech jeho vtěleních do světa lidí. Nejznámější z těchto dvojic jsou král Ráma s věrnou manželkou Sítou a pastýřský hrdina Kršna s milenkou Rádhou.

Lakšmí je zobrazována jako krásná žena sedící na lotosu. Mívá dvě nebo čtyři rucea v nich lotos (symbol čistoty), snopek rýže, nádobu plnou mincí, mušličky (zavinutec penízkový, kdysi užívaný jako platidlo) či tzv. Lakšmíin košíček, obdobu antického rohu Štěstěny. Někdy rukama naznačuje požehnání či ochranu. Její váhana je bílá sova (váhana znamená dopravní prostředek, na kterém se hinduistické božstvo přepravuje - pozn. redakce). V Bengálsku, zemi řek, však místo sovy jezdí na člunu.

Čas braty (obřadu): čtvrtek při dorůstající luně v měsíci bhádra raného podzimu. Oběť Matce Lakšmí se však v naší zemi koná i v měsících ášvin, kártik, pauš a čaitra. V mnohých domácnostech ženy s velkou oddaností obětují Lakšmí každý čtvrtek.

Obětní předměty a předpisy: vonné tyčinky, lampičky, květy, santal, běžná obětina, různé ovoce, sladkosti.

Reklama

Obětní místo napřed vyzdob álpanami (rituálními malbami - pozn. redakce) a teprve pak na ně postav obětní nádobu.

Plod braty (obřadu): Budeš-li oběť vykonávat s neutuchající vírou a oddaností, připoutáš Lakšmí navěky ke své rodině. Nikdy a nikterak nebudete trpěti nouzí.

Zdroj: Ó Matko Lakšmí, dej mi dar! Magické obřady bengálských žen , nakladatelství Dharmagaia

Reklama

Komentáře

Priya (Út, 9. 10. 2007 - 17:10)
Sarasvati Maha Laksmi Durga Devi Namaha...
Ještě jednou já. (Út, 9. 10. 2007 - 18:10)
Je krásná. Kdyby si to chtěl někdo se mnou zazpívat, tak 604 835 365,ve 12h každý den.
Úvaha (Čt, 2. 1. 2014 - 12:01)
Tak bába bwbbgsb. Abqn abqn ahn qa avbabb bahna memssjnana. Mwm
dasosmi (Čt, 2. 1. 2014 - 15:01)
Jai Sri Sri Laksmi Narajan!
Sri (Čt, 5. 5. 2016 - 22:05)
K recitaci doporucuji:
12 jmen Laksmi v Mahalaksmi sutre (tibetsky), 108 (astottarasatanama) jmen Laksmi, Mahalaksmi astaka, Kanakadhara stotra, 1000+ jmen (sahasranama) Laksmi (Skanda Purana a Padma Purana, vse sanskrt).
Karel (Pá, 6. 5. 2016 - 20:05)
K recitaci doporucuji:
12...Ofšem podle řady joginů je lepší tichá meditace. I třeba o jménu.
ucca (So, 7. 5. 2016 - 12:05)
To je pohled těch, kteří sledují vlastní pokrok. Ti, kdo se snaží duchovně prospět i ostatním v doslechu, včetně rostlin a živočichů, recitují nahlas. Tyto dvě odlišné koncepce existují ve východních tradicích vedle sebe. Vím o případech, kdy domácí zvířata soustředěně poslouchala tyto,
často dost dlouhé, recitace.
Reklama