Dávání viny druhým

Nejsme-li schopni odpustit druhým, o kterých se domníváme, že nám v minulosti ublížili, musíme se zamyslet nad svým rozhodnutím dávat jim vinu za naše utrpení.

Dávat vinu druhým je velmi rozšířené v naší společnosti a pravděpodobně se to týká i vašeho života. Množství soudních pří je důkazem neochoty většiny lidí vzít na sebe zodpovědnost za svůj život. Místo toho žalují druhé, ignorují osobní nedbalost a nakonec nechají druhé platit za své neštěstí. Reklamy nabízející právní pomoc hlásají: ?Není to vaše vina, ať už jsou okolnosti jakékoliv. Měli byste žalovat o náhradu škod.? Toto připisování zodpovědnosti druhým je důsledkem naší potřeby obviňovat druhé. Čím více to děláte, tím těžší je pro vás odpouštět.
 
Musíte k sobě být naprosto upřímní, chcete-li se zbavit této potřeby dávat vinu druhým. Nejlepší způsob, jak začít, je vzít na sebe zodpovědnost za všechno, čím jste v tomto okamžiku. Řekněte si: ?Jsem souhrnem všech svých rozhodnutí až do tohoto okamžiku.? Vaše vychování vám v tom může bránit. Pravděpodobně si říkáte: ?nemohl jsem nic dělat? nebo ?zavinil to někdo jiný? nebo ?byl jsem na nesprávném, místě v nesprávný čas? nebo ?bylo to nespravedlivé? nebo ?rodinné okolnosti způsobily všechno mé utrpení?.
 
Podívejte se na svůj život z jiného hlediska. Všechno, co se stalo, pro vás může být ponaučením, za které byste měli být vděční. Každý, s kým jste se v životě setkali byl vaším učitelem, bez ohledu na to, jak jste ho mohli nenávidět nebo obviňovat. Neexistují žádné náhody. Tento vesmír funguje dokonale. Všechno je tak, jak má být.
 
Zamyslete se nad tím, jak se bráníte vzít na sebe zodpovědnost za svůj život, jak odmítáte uvěřit, že v tomto dokonalém vesmíru neexistují náhody. Řiďte se touto logikou. Někdo vám v minulosti nějak ublížil. Jste uražení a rozzlobení a vaše zloba se nakonec změní v nenávist. Je to vaše nenávist. Nosíte ji v sobě, kamkoliv jdete. Dovolili jste někomu aby vám nejen ublížil, ale aby ovládl váš vnitřní život.vaše nenávist vám ničí život, zatímco druhý si dělá přesně to, co umí, bez ohledu na vaši situaci. Nesmyslnost našeho svádění viny na druhé spočívá v tom, že to dává druhým kontrolu nad námi a ovlivňuje  to, jak se budeme chovat k ostatním. Stáváme se vězni bez nejmenší naděje na dosažení vyššího stupně osvícení a spokojenosti.
 
Proto je dávání viny druhým destruktivním postojem. Dokud budeme vinit druhé za to, jak se dnes cítíme, budeme muset čekat na to, aby se oni změnili, než se dostaneme ze stavu ochromení. Odpuštění je nástrojem k překonání tohoto stavu. Jakmile jednou někomu odpustíme, nemáme potřebu dávat mu vinu. Jsme-li schopni odpustit všem,nezbude nikdo, koho bychom mohli obviňovat za cokoliv. Pak také nebudeme mít potřebu odpouštět.
 
Když někomu odpustíme cokoliv, co nám udělal, vlastně říkáme: ?přestávám ti dávat kontrolu nad tím, jak budu myslit a chovat se v budoucnosti. Přejímám za to zodpovědnost.? A proto nemáme co odpouštět, neboť vytváříme svou vlastní realitu tím, jak interpretujeme chování druhých. Jakmile jednou změníme své hledisko a uvědomíme si, že vytváříme všechno, co potřebujeme pro tento sen,zbavíme se potřebu dávat vinu druhým. Dosažení tohoto stádia je velmi osvobozující.
 
Zbavit se potřeby vinit druhé a vzít zodpovědnost na sebe vyžaduje velkou kázeň. Je to spíš kázeň sebelásky než sebeopovržení. Miluje-li sami sebe, nedovolujeme druhým kontrolovat naše emoce. Smířlivost je naším prostředkem k dosažení tohoto cíle. Smířlivost je aktem sebelásky, není to žádné altruistické zbožné chování. Dává nám kontrolu nad naším vnitřním životem. Uvědomuje-li si, že nic není náhodné a že všechno v životě má nějaký cíl, pak přijímáme ?náhody? a  ?lotry? jako události, které pro nás mají nějaký význam. Ujišťuji vás, že jakmile si to uvědomíte, přestanete se s takovými událostmi setkávat. Jestliže se potřebujete naučit odpouštět, budete i nadále přitahovat příležitosti. Je-li vaší obvyklou reakcí hněv a nenávist, pak se budou i nadále ve vašem životě objevovat ?ti lotři? a ?nešťastné okolnosti?. Pokud v každém hledáte něco dobrého a berete na sebe zodpovědnost za všechno, s čím se setkáváte, uvidíte to ve svém životě. I vy vidíte to, čemu věříte, a jste-li plni nenávisti, pak v nenávist věříte a samozřejmě ji všude vidíte.
 
Zdroj: Uvidíte to, až tomu uvěříte ? Dr.Wayne W.Dyer
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  ano, jistě, v pubertě mě opakovaně zneužíval nevlastní bratr, nešlo přímo o znásilnění, ale "jen" ošahávání a to, když jsem spala. Pokaždé (snad) mě to probudilo a styděla jsem se tak, že jsem předstírala pomalé probuzení, aby mi dal pokoj a stihl odejít... pokaždé jsem mu ODPUSTILA a nechala to být.. a pokaždé se to opakovalo.. toto odpouštění byla ona "kázeň sebelásky"???? naopak, kdybych si sebe jen o trochu více vážila, nemuselo se to opakovat už nikdy.... ale opakovalo se to, i po letech, kdy už jsme spolu nebydleli a já byla na VŠ.. VŽDY když byla příležitost.. dokud jsem neřekla dost a přestala odpouštět.. sice je to nepříjemné pro celou rodinu, hlavně pro matku, ale já nejsem ten viník, co jim znepříjemňuje život.. nemstím se, jen už to nebudu tajit a odpouštět jen proto, abych je nepřiváděla do trapných situací... pokud on se chce takhle chovat, musí přijmout odpovědnost a následky.. takže, milý Zdenku Čejko z Prachatic, pokud se mě ještě někdy dotkneš, nechám tě zavřít. zdravím a autorovi článku vzkazuji, že ne vše je tak jednoduché, jak to líčí a odpuštění někdy vždy to nejlepší, co se dá udělat

  Led 07, 2008
 • Obrázek uživatele mike
  mike (anonym)

  každému odpustit? to snad ne , pokud se dotyčný nedoplazí k mým nohám a nebude o odpuštění žadonit , nemá cenu ani odpouštět

  Led 08, 2008
 • Obrázek uživatele anča
  anča (anonym)

  Moc hezký článek.

  Led 08, 2008
 • Obrázek uživatele Alice
  Alice (anonym)

  Já taky občas dávám vinu druhým, a to bych neměla. Co s tím?

  Led 08, 2008
 • Obrázek uživatele někdo
  někdo (anonym)

  zamyslela jsem se a zjistila že nikdy nikomu neublížila a pokud ano tak protože jsem byla děcko, nebo jsem jen mela afekt, kdyz nekdo lze vam do oci můzete dostat afekt jako ja, ale kdyz se na to tak divam byl vzdy mensi nebo vyrovnany s tim co mi nekdo udelal a tech lidi bylo zavreli me nasilim do sklenene hrobky s otvory pro vzduch a ja si je nechtela ucpat obcas mi je chtel nekdo ucpat ale jen tak abych to prezila a pak zase odejit zacalo to trema lidmi a slo to dal jako nejaka reakce na me utrpeni trpis? budes vic! neco co by se dalo takto shrnout mi denně říkalo a oddnes říká mnoho lidí ale já už nejsem ve sklenene hrobce a oni mi ji presto pripominaji pripominaji mi pouze moje utrpeni protoze na me nic jineho nemaji jsou jako paraziti, kteri by bez tyrani takovych lidi jako sem byla ja neprezili preji si aby zemreli do roka jenom si to preju nic pro to nemusim udelat budu si to jen prat jednou jsem si to prala a vyslo to tak proc by to nevyslo po druhe preju jim aby se uz nikdy nenarodili preji si aby jim cely tento vesmir neumoznil dalsi zivot, pokud existuje, preji si aby nevinní byli silnejsi bez ohledu na to jestli jsou v necem talentovani nebo ne, preji si aby nikdo s těch dobrých nedal se zmanipulovat preji si aby nikdy nemohl nikdo cist myslenky dobrym pokud si to nepreji preji si aby ti podle mě kazové do roka zemřeli jen si to přeji a nic pro to neudělám přeju si to a budu si to přát celá život přeji si aby kazové nedostali další možnost, přeji si aby se v tomto vesmíru nenarodil ani jeden kaz a posledni zemreli do roka, vim ze mohou zemrit i nevinni ale to nebude mnou to co si preju pokud to jde, bude působit jen na kazy nesvadejte na me viny druhych nesvadejte na me viny prirody ta jako jedina by zustala vina a uz zadna vyjimka jako se stal člověk kdyby nevznikla bylo by jen dobře mohlo by to vratit kazy u mě jsou všichni pro mě dobří rovni bez ohledu na všechno ja nejsem vic jsem to same co oni dobří mozna premyslim vic ale nikdy nebudu znamenat vic protože každy podle mě dobrý by neměl být ochuzován vlastním druhem přeji si aby se nikdo z lidi mezi sebou nenavidel kdo rika ze priroda je dokonala se myli vypada to ze je pomalejsi nez mi ve zdokonalovani mozna ji jen znemoznujeme vykonat jeji praci nebo delame jeji praci za ni a ona si zvykla preji si aby vsichni podle mě kazové do roka zemřeli někdy o prázdninách roku 2010 přeju si to a budu si to jen prat pokud vsak nekdo prijde bliz a bude me chtit znicit budu mit jen pouze afekt atd... ale ten muze byt velky protoze v nem bude vsechno zlo co jsem od kazu nasbirala a je ulozeno uvnitr a ceka az muze ven nebudu tim zlem plytvat vyuziju ho v zajmu sebe a lidi kolem me kdyz na d tim tak premyslim nasla jsem nejsnadnejsi cestu jak pomoci sobe, ostatním, kteří za to stojí, a tak snadno, umím hledat někdy je to snadné jindy je to složité jako labyrint bez vychodu nekdy to neni ani ten labyrint zalezi totiž na všem

  Srp 15, 2009
 • Obrázek uživatele někdo
  někdo (anonym)

  přeji si aby každý z dobrých dokázal přečíst všechny myšlenky ze špatných a špatní tohle nedokázali přeju si aby jim to vesmír vzal, žádný bůch ale celý tento vesmír, možná je jich víc a pokud ano, jsou možná mnohem složitější vesmíry, kde třeba nezáleží na materialnim svete a bytosti tam mohou byt dusevne velice silni ale take co se tyce lasky zaostali maximálně takze pokud existuji ve vesmirech vyjimky jako lidé mohou mít také mnohem horší zla než máme mi na zemi preji si aby kazové z tohoto vesmiru zemřeli nenavratne o prazdninach roku 2010 preji si aby nic ciziho sem neproniklo protože by to mohlo zpusobit další zlo a paradoxně by mohlo přijít mnohem dřív a mohlo by být mnohem větší než to které zname pokud to všechno může být pravda ať se tedy splní co si přeju o prázdninách v roce 2010 jen si to přeju a když se tak nestane nic se nestane a jestli se tak stane nemusi to byt moje vina kdyz tak premyslim ti, co by podle meli nenavratne zemrit jsou ti jejihž konání vážne ohrožuje budoucnost, promitla jsem si v hlave co by se stalo, kdyby tihle lido zustali na zemi, trvalo by to sice dlouho, a potom by nastalo mnoho utrpeni mnohem vic nez muzeme sledovat v současnosti jednalo by se o maximální duševní utrpení a odnesli by to děti když se sfiním narodí dítě nemusí se narodit sfině DNA nezná odpov·ěď na všechno nemusí se ze všech bezproblémových jedinců vytvořit sfině i když bude trpět nejvíc existují odolní jedinci nedaji se snadno zmanipulovat anebo poznaji co by se nemelo a nemusi to byt kvuli rodicum mozná muze DNA i mutovat, to co vam nereknu to co si necham pro sebe jestli to zkutečně jde ať se tak tedy stane roku 2010 a pokud se stane neco co si nepreju bude to znamenat ze to co si myslim ze je mozne, mozne neni

  Srp 15, 2009
 • Obrázek uživatele Kdo odpusti obetem znasilneni ???
  Kdo odpusti obe... (anonym)

  ano, jistě, v pubertě mě...Jana ma pravdu. Ma zena odpustit Hyene, hajzlikovi a kure.vnikovi, ktery ji znasilnil jen proto ze je jeji vina, ze byla na nespravnem miste v nespravnou dobu? Je jeji vina ze zije? Je jeji vina ze v nem probudila zvireci sklony? Tahle hyena ji znicila zivot. Znam pribeh zeny ktera je bez budoucnosti kvuli tomu co se ji stalo: Mela pred svatbou a planovala dite!!! Dnes uz neplanuje. Manzelstvi ma v troskach kvuli soku z udalosti. Tahle hyena ji znicila rodinu (rozhadala se s celou rodinou a vsichni tim trpi kvuli kurev.nikovi. On urcite netrpi) i budoucnost. Tahle hyena do ni zasela prazdnotu, utrpeni a zal! A tahle hyena ji znicila i zdravi! Nejen psychiku, ale natloukl ji i ledvinu,ktera pred ranami zklouzla o kus nize a silene bolela a to tak ze se zena rano z postele plazila x,5 roku ohnuta do pasu nebo i po ctyrech a telo zahrivala v teple vane, aby se mohla narovnat. Tahle hyena ji brutalitou asi i nastipla panevni kost(lekari ji odmitli udelat rentgen. Pry tam kosti neboli), zpusobila otoky kloubu, bolesti zaludku byly tak velke ze citila jak se toci a prehriva a zpusobila alergii na potraviny, ktere jedla po utoku toho dne! Prestala dobre videt jen proto ze oci nesmely videt co nechtela videt jeji duse! Proc? Jeji duse nechtela si priznat tento cin! Tahle hyena zpusobila takovy sok, ze cvakala zuby a drtila si je! Tahle hyena zpusobila ze soustavne vybuchovala v plac po cely den, trepala se a celym telem vybrovala jak kyvadlo. A ony maji byt velkoryse a dat odpusteni kurev.nikum? Kdo da odpusteni obetem? V cem je vina u techto zen? Jak je mozne ze se tohle muze stat nekde kde by se to stat nemelo-instituce kde maji dbat na vasi bezpecnost! Diky lhostejnosti pracovniku ted zena trpi a plati krutou dan !!! Po tom co se s tim nevyrovnala tak aspon proklina lidi kteri to zpusobily nebo ty kteri neplnily bezpecnostni dozor nad obeti. Ted uz je to jedno zda ji to ublizi. Zivot skoncil a ted zivori !!!!!

  Pro 04, 2010
 • Obrázek uživatele Ollie
  Ollie (anonym)

  Veškerou vinu přece nemůžu házet jenom na sebe...

  Pro 06, 2010
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  Házení viny na druhé je normální vztahovačnost...

  Lis 02, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama