Budeš milovat bližního svého jako sebe sama

Pokud chcete opravdu milovat Boha, musíte začít tím, že budete milovat své bližní lidské bytosti, protože ty jsou vám nejblíže. A vlnky vaší lásky se mohou postupně rozšiřovat.

Láska je jako kamínek vhozený do klidného jezera: vytvoří vlnky, které se šíří až k dalekým břehům. Nejprve se však musí hladiny jezera dotknout kamínek; vlnky se objeví v jeho blízkosti a pak se šíří dál a dál. Nejdřív musíte milovat ty, kteří jsou jako vy - protože je znáte, protože k nim dokážete cítit alespoň nějakou příbuznost, cítíte se s nimi v určitém smyslu jako doma. Pak se může láska začít rozšiřovat. Pak můžete začít milovat zvířata, pak můžete začít milovat stromy, pak můžete začít milovat kameny. A až pak můžete začít milovat existenci jako takovou, dřív ne.

Takže pokud dokážete milovat lidské bytosti, udělali jste první krok. Na tomto nešťastném světě se však děje pravý opak - lidé milují Boha a zabíjejí lidské bytosti. Tvrdí dokonce, že musejí zabíjet právě proto, že tak moc milují Boha. Křesťané zabíjejí muslimy, muslimové zabíjejí křesťany, hinduisté zabíjejí muslimy, muslimové zabíjejí hinduisty, protože všichni milují Boha - ve jménu Boha zabíjejí lidské bytosti. Jejich bohové jsou nepraví. Kdyby byl totiž váš Bůh pravý, kdybyste opravdu věděli, co znamená božskost, kdybyste to alespoň trochu chápali, kdybyste měli alespoň potuchy o tom, co je to božskost, milovali byste lidské bytosti. Milovali byste zvířata, milovali byste stromy, milovali byste kameny - milovali byste! Láska by byla přirozeným stavem vašeho bytí. Ale pokud neumíte milovat lidské bytosti, neklamte se - žádný chrám vám nepomůže.

Bohu můžete říct ne, ale nikdy neříkejte ne lidským bytostem, protože když řeknete ne lidským bytostem, cesta se uzavře; pak už božskost nikdy nedosáhnete. Říkejte ne církvi, chrámu; to není žádný problém. Ale nikdy neříkejte ne lásce, protože to ona je skutečným chrámem. Všechny ostatní chrámy jsou jen falešné mince, napodobeniny, nic skutečného. Existuje pouze jeden pravý chrám, a tímto chrámem je láska. Nikdy neříkejte ne lásce - a naleznete božskost; nemůže se dlouho skrývat.


Druhé přikázání, říká Ježíš, je Budeš milovat bližního svého jako sebe sama... Ve skutečnosti je totiž celé lidstvo vy sami s mnoha tvářemi a v mnoha podobách. Cožpak to nevidíte - že váš soused není nikdo jiný než vy sami, vaše vlastní bytost v jiném tvaru a v jiné podobě?


Jste rozdílní proto, že máte rozdílný terén. Máte různé barvy proto, že máte různý terén. Ale nejvnitrnější kvalita vašeho bytí je bezbarvá; je stejná. Někdo je černý, někdo je bílý; někdo je něco přesně mezi tím, jako třeba Ind; někdo je žlutý jako Číňan - spousty barev. Ale pamatujte si, že to jsou barvy terénu těla, kterým protékáte. Nejsou to vaše barvy; vy jste bezbarví. Vy nejste tělo; a nejste ani mysl, nejste ani srdce. Vaše mysli se liší, protože byli různě vychovávané; vaše těla se liší, neboť přišla z různých terénů, od různých předků; ale vy se nelišíte.


Ježíš říká: budeš milovat bližního svého jako sebe sama. Tak jako milujete sebe, milujte i své bližní. Je tu přitom jedna velmi zásadní věc, na kterou křesťané úplně zapomněli. Ježíš říká: "Miluj sebe sama." Pokud nemilujete sebe sama, nemůžete milovat své bližní. Vaše takzvané křesťanství vás učilo sebe sama jenom nenávidět, zatracovat se. Milujte sebe sama, protože jste nejblíže k božství. Právě zde musí vzniknout první vlnka. Milujte sebe sama! Sebeláska je ta nejzákladnější věc - pokud vůbec chcete být zbožní, musí být vaším základem sebeláska. Jenže všechna takzvaná náboženství vás pořád učí jenom sebenenávisti: "Odsuzujte se, jste hříšníci, jste plní viny, tak nebo tak, nemáte žádnou cenu."


Nejste hříšníci. To oni je z vás udělali. Nejste plní viny; to oni vám špatně vysvětlili život. Přijímejte se a milujte sebe sama. Jedině pak můžete milovat své bližní, jinak to prostě není možné. Jak můžete milovat jinou lidskou bytost, pokud nemilujete sebe sama? Já vás učím lásce k sobě samým. Dokažte alespoň to; pokud nedokážete udělat nic jiného - milujte sebe sama. A uvidíte, že postupně začne z této sebelásky proudit láska; začne se rozšiřovat; dostane se k vašim bližním.


Zdroj: Osho - Vrchol lásky soucit, nakladatelství Eugenika

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (22)

 • Obrázek uživatele Kid Lomihnát
  Kid Lomihnát (anonym)

  A jéje, zase náboženství. Hlavně aby to tady za chvíli nebylo jako v Polsku...

  Črv 15, 2009
 • Obrázek uživatele Durex
  Durex (anonym)

  S tím množením bych to nepřeháněl,už je nás až dost. Milování doporučuji

  Črv 15, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  milujte se a množte se.

  Črv 15, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  ----------------hihihi

  Črv 15, 2009
 • Obrázek uživatele NELCA
  NELCA (anonym)

  JO ALE NESMI SE TO PREHANET......TREBA JAK CIGANI

  Črv 15, 2009
 • Obrázek uživatele NELCA
  NELCA (anonym)

  JO ALE NESMI SE TO PREHANET......TREBA JAK CIGANI

  Črv 15, 2009
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Většina z nás jsou ateisti, k čemu takové články?

  Zář 11, 2009
 • Obrázek uživatele Lenny
  Lenny (anonym)

  Já taky nejsem křesťanka, muslimka, apod. ale přesto v něco věřím :) Každý si to může nazývat po svém, pro mě Bůh zní moc nábožensky, pro mě to je Vesmír. A s tou sebeláskou to je pravda, naučila jsem se jí před rokem a od té doby je můj život stále lepší :) Takže to opravdu nejsou nesmysly :) Hezký den

  Zář 14, 2009
 • Obrázek uživatele Magda
  Magda (anonym)

  Já s článkem souhlasím a když si ho pořádně přečtete, tak uvidíte, že je spíše proti náboženství - je především pro dobré mezilidské vztahy a vztah sám k sobě- až pak k něčemu víc, co si každý může pojmenovat, jak chce.

  Zář 14, 2009
 • Obrázek uživatele jÁ
  jÁ (anonym)

  To už jsem někde zaslech. Miluj svého bližního a kde mužeš majzni ho!!

  Zář 14, 2009
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Většina z nás jsou ateisti, k...A jak to víš???????

  Zář 16, 2009
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Já taky nejsem křesťanka,...Souhlasím s tebou Lenny, i já spíše používám vesmír,univerzum...ale každý asi na to musí přijít sám,bohužel ,někdy ho k tomuto zjištění dovede až skutečné trápení,kterým si musí projít.Pak se teprve srovná žebříček hodnot,člověk si uvědomí co je SKUTEČNĚ důležité, ,co chce dosáhnout,začně pracovat sám se sebou a na sobě /uvědomí si zodpovědnost za svůj život ,že má skutečně jen to si sám do něho přivolal SVÝMI myšlenkami.A pak už ho může začít měnit k lepšímu.I já jsem si tímto bolestně prošla,vše mi docvaklo,až když jsem byla na úplném dně.Přeju všem bez rozdílu hodně štěstí a odvahy.

  Zář 16, 2009
 • Obrázek uživatele Ty
  Ty (anonym)

  To už jsem někde zaslech.... Dobré varování: Kdo jinému jámu kopá sám do ní padá....

  Zář 16, 2009
 • Obrázek uživatele Ovečka
  Ovečka (anonym)

  Nesouhlasím hlavně s posled.odstavcem, když je tam z Bible použité to 2přikázání,ten základ pravdy,ale chybí.Bible-všichni zhřešili a jsou daleko od Boží slávy.Že člověk není hříšník je blud a výmysl.Sám Ježíš řekl-Já jsem ta cesta,pravda i život,nikdo nepřichází k otci než skrze mne.Jan14,6. A toto známé přísloví je ze Žalmu 7,16 Kope jámu, vyhloubí ji, spadne však do pasti, kterou chystá.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele PavelK
  PavelK (anonym)

  To už jsem někde zaslech...."já"TELE.

  Lis 20, 2009
 • Obrázek uživatele PavelK
  PavelK (anonym)

  Ovečko!!!Souhlasím.Jsi adventista,Já ano.P.

  Lis 20, 2009
 • Obrázek uživatele johny007
  johny007 (anonym)

  Píšeš o lásce k bližnímu a zároveň odsuzuješ církev a chrámy. Naše víra přežila dva tisíce let a přežije dále, její počátek je Ježíš.......Nesuďte a nebudete souzeni....

  Lis 26, 2009
 • Obrázek uživatele merlin108
  merlin108

  Pravdivé. A celkem dobře zpracované a vysvětlené.

  Pro 11, 2009
 • Obrázek uživatele jojana
  jojana (anonym)

  Já s článkem souhlasím a...Souhlasím s článkem i s vámi. Je vidět, že dost lidí nepochopilo a asi ani nikdy nepochopí...

  Čer 15, 2011
 • Obrázek uživatele církev a chrámy nestojí za nic
  církev a chrámy... (anonym)

  Velká Matka Bohyně je pravěký aspekt božského ženství, uctíván a oslavován kam až sahají dějiny. Jelikož veškerý lidský život je zrozen z ženského těla, byla bohyně známa jako Bohyně Zrození. Nejstarší známé sošky zobrazují process zrození viz. obrázek Willendorfské Venuše staré 30.000 let. Gaia neboli Gaea je universální Matka Bohyně tak jak je chápána v mytologii starověkkého Řecka. Je to Matka země. Pro Kelty a jejich předchůdce je Anu-Danaa, tedy Dobrá Matka, Bohyně blahobytu. Jako Bohyně Měsíce je znázorňována jako úplněk, prozařující temnou noc. Je často považována za ochránkyni těhotných žen. Knezka © glastonbury goddess temple V křesťanském náboženství je znázorňována jako Panna Marie, neposkvrněná matka boží. Je zajímavé, že mnoho nejstarších křesťanských kostelů a ostatních staveb bylo postaveno na místech dříve zasvěcených uctívání Bohyně.!!

  Čer 15, 2011
 • Obrázek uživatele Superman
  Superman

  ??? MILUJI LUCKU VONDRÁČKOVOU !!! ???

  Čer 17, 2011
 • Obrázek uživatele kousek
  kousek (anonym)

  Pokud bychom vycházeli z křesťanství, pak tento článek není pravdivý -- Ježíš říká, že první je milovat svého Boha a druhé, milovat bližního svého; a dále je potřeba upozornit na to, že kř. Bůh výslovně vyzývá "milujte své nepřátele a modlete se za ně" -- tedy nikoli "zabíjejte"... --ALE-- hlavně celá křesťanská víra spočívá na Bohu a jeho milosrdnému se sklonění k člověku, nikoli na tom, že k Bohu se člověk dostane svojí snahou milovat lidi kolem sebe!

  Zář 29, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama