Reklama

Bohové a bohyně Indie

Podle písem existuje v hindském pantheotu 330 milionů božstev. Všichni bohové a bohyně jsou manifestací Brahman a oddaný si mezi nimi může volně vybírat. Brahman je věčné, nestvořené, beztvaré a nekonečné. Je zdrojem veškeré existence. Vše co existuje je emanací Brahman a nakonec se do Brahman opět vrací. Brahman je často popisován tak, že má tři hlavní představitele, Trimurtí: Brahmu, Višnua a Šivu. Jsou to bohové tvoření, údržby a ničení.

Brahma hraje aktivní roli při tvorbě vesmíru. Zbytek času tráví meditací a je tudíž považován za nade vše povznesenou bytost. Je znázorňován se čtyřmi tvářemi, které hledí do čtyř světových stran, někdy i s pátou nahoře, je bíle oděný a jezdí na labuti Kalahamsa, která je spojena s velkými cykly univerza; jindy sedí na lotosu, květu dokonalosti. Jeho manželkou je moudrá a krásná bohyně učení Sarasvátí, která dala lidem dar jazyka.

Višnu je udržovatel a ochránce. Ochraňuje a zachovává vše, co je na světě dobré. Obyčejně je zobrazován se čtyřma rukama, které drží lotos, lasturu, disk a žezlo. Dopravním prostředkem mu je Garuba, stvoření s napůl ptačí a napůl zvířecí podobou. Jeho ženou je Lakšmí, bohyně bohatsví, která mu pomáhá v údržbě světa. Višna obnovuje na zemi řád a proto sem vysílá své posly, avátary. Celkem jich má být podle legend deset. Devět se jich již zrodilo a patří mezi ně velcí indičtí učitelé: Ráma, Kršna a Buddha. Desátý se jmenuje Kalki neboli bílý jezdec, který přijde na konci Věku.

Šiva je ničitelem, bez kterého by nemohlo dojít ke stvoření. Jeho hlavním úkolem je ničení všeho starého a již nepotřebného, aby mohlo vzniknout nové. Šivovu tvořivou roli symbolizuje lingam (falus), který bývá často předmětem uctívání. Šiva má 1008 jmen a bere na sebe mnoho podob. Bývá též nazýván blahodárný léčitel, protože léčí smrtí. Představuje pokušení a válku, což umožňuje transformaci k lepšímu. Šiva je popisován i jako pán jógy, jako nahý asketa, s tělem ušpiněným od popela a se zcuchanými vlasy, žijící v Himaláji; třetí oko na jeho čele symbolizuje moudrost. Někdy má kolem krku obtočené hady, drží trojzubec jako zbraň a jede na svém býku Nandinovi, který symbolizuje sílu, spravedlnost a morální řád. Šivova choť strašidelná černá Kálí s černým jazykem, jindy nazývaná Parvátí či Durgá, bývá často zobrazena jak tančí na Šivově "mrtvole" ozdobená lidskými hlavami. Je krvelačná, dychtí po boji a krveprolití a byla usmiřována lidskými oběťmi až do počátku 19. století, kdy byly zakázány zákonem. Šiva je ke své manželce štědrý a uctivý a ženy ho považují za ideálního manžela. Šiva má dva syny, bohy, kteří vyjadřují podstatu jeho působení ve světě. Prvním je Ganéša, bůh moudrosti, znázorňovaný s hlavou slona, druhý Karttikéja, bůh války.

Indové chápou bohy jako vyjádření dokonalé přírody. Věří, že poznání světa bohů pomáhá člověku, aby lépe poznal sám sebe a naopak. Každý bůh má mnoho vlastností: cestují v oslňujících dopravních prostředcích, jedí mléčné výrobky, obilí a maso, pijí Somu, nepotřebují spánek, nikdy nekončí svou práci a jen ve velmi výjimečných případech se spřátelí s člověkem. Každý bůh žije ve své oblasti a může se znovu inkarnovat na Zemi (znovuzrození boha).

Reklama

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Jan (Čt, 20. 7. 2006 - 07:07)
Je samozřejmě nesmysl, že všechna božstva hinduismu jsou manifestací jednoho brahmanu. Autor by se měl v této oblasti více vzdělávat.
Ganéša (Čt, 15. 5. 2008 - 23:05)
Rovnako je nezmyselná aj veta "Podle písem existuje v hindském pantheotu 330 milionů božstev", lebo nabáda µudí veriť, že je to tak doslovne. Aj keď je to v
HOSANNA (Pá, 30. 5. 2008 - 06:05)
Je jen 1 Bůh a to jsem já Hosanna Hospodin Abba Jesus Christus
petr (Po, 10. 11. 2008 - 08:11)
je to debilni
bourak (Po, 3. 5. 2010 - 12:05)
Vše o nejlepších klikačkách současnosti které platí. Jednoduchý přivýdělek pro každého.
http://www.klikacky.mzf.cz/,
PETRA (St, 23. 2. 2011 - 07:02)
Vše o nejlepších...Ahoj Nemáte s tím nějaké zkušenosti Sem nová a narazila sem na to haluzově na helsheru Vypadá ta klikačka opravdu nadějně ale nerozumím tomu pořádně Stáhněte si návod Stahujte zdarma na:http://download.cz.hellshare.com/rychli-prachy-doc/2404887/
Karel (Ne, 31. 8. 2014 - 18:08)
Někteří Indičtí bůžci jsou mi docela sympatičtí.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tilottama#mediaviewer/File:Tilotamma.jpg
Karel (Út, 4. 11. 2014 - 19:11)
Rambha. Další zajímavá Indická bohyně.

https://ferrebeekeeper.files.wordpress.com/2012/07/untitled.jpg
Karel (So, 8. 11. 2014 - 06:11)
Menaka. Další z Indických bohyň.
http://2.bp.blogspot.com/_b3u--hBft8U/SRNCVjQiLnI/AAAAAAAAAYE/yCB-knwn9Vs/s400/singha.png
Karel (So, 8. 11. 2014 - 15:11)
Jeden z enjuctívanějších indických bohů

http://media1.santabanta.com/full1/Hinduism/Lord%20Ganesha/lord-ganesha-72a.jpg

Ale Apsary - viz výše jsou o poznání hezčí. :-)
:-) (So, 8. 11. 2014 - 18:11)
Jeden z enjuctívanějších...No jo, ale many ti asi nezajistí.
... (So, 8. 11. 2014 - 18:11)
No jo, ale many ti asi......myšleno ty Apsary.
Karel (Po, 10. 11. 2014 - 09:11)
Ale někteří vypadají dost divoce.
http://3.bp.blogspot.com/_NSGngat267s/TQizbFCc79I/AAAAAAAAALA/hw4Mp9sjGA4/s1600/KaliPostcard420.jpg
Karel21 (Ne, 15. 5. 2011 - 14:05)
Rovnako je nezmyselná aj...Je to docela dobře možné. Protože Indové nazývají bohy všechny výše v duchovní hierarchii postavené bytosti. Ne pouze stvořitele Brahmu. Naopak, Brahma, stvořitel vesmíru není v hinduismu takřka vůbec uctívaný a má pouze minimum chrámů.
V tom se liší polyteistická náboženství od monoteistických.
Níže psotavené bůžky (Všech ponanských náboževtví) v duchovní hierarchii není příliš obtížné přimět, aby se tomu kdo je vzývá viditelně projevili.
Je možné k tomu použít třeba meditaci. Nebo opakování jména, v myšlenkách při nádechu, aby se ozývalo jakoby v hrudi. Viz Abe Montafaucon de Villars, Hrabě de Gabalis. ...............
Reklama