Co rozumíme pod pojmem štěstí?

Štěstí je něco, co si sami sobě i druhým přejeme. Často slyšíme někoho říkat: "Přeji ti štěstí!" Kdybychom se však těch, kdo přejí štěstí, zeptali, co si pod tím představují, dostali bychom nejrůznější odpovědi.

Co rozumíme pod pojmem štěstí?
Věříme slibům politiků nebo reklam? Necháváme se ovlivňovat nabídkami módy, kosmetiky, prodejců aut s jejich právě nejlepšími modely? Vynakládáme všechnu svou sílu na požadavky práce? Doufáme v úspěch, peníze, moc nebo prestiž? -Nacházíme takto štěstí? Podle zkušeností netrvá individuálně pociťovaný stav štěstí nijak dlouho; první velký šťastný pocit se rychle rozplyne v čase a zvyku a již brzy se vynoří nová přání. Když nemáme úspěch, moc, peníze a nemůžeme si dovolit mnoho věcí, jsme potom nutně nešťastní?

Znamená to neštěstí, když nemáme dostatek štěstí?

Pozorujeme-li dítě, které se pohrouží do hry tak, že na sebe zcela zapomene, můžeme tento jeho stav určitě označit jako pocit štěstí. Kdy jsme ale my, dospělí, v takovém stavu odevzdanosti?

Musíme mít něco velkého nebo významného, abychom byli šťastní? - Nebo existuje také tiché štěstí z malých věcí: z krásné květiny, z louky ozářené sluncem, z tichého plynutí malého potůčku?

Jak dlouho vydrží pocit štěstí z majetku nebo z něčeho právě dosaženého?

Vzpomeňme si na pohádku bratří Grimmů "Jak Honza ke štěstí přišel". Honza, tovaryš, byl po sedmi letech služby odměněn svým pánem hroudou zlata, velkou jako Honzova hlava. Vydal se na cestu domů k mámě. Ale po cestě ho zlato velmi tížilo, tak ho vyměnil za koně. Protože ho kůň shodil, vyměnil ho za klidnou krávu.

A tak to jde dále, mění svůj majetek pokaždé za něco, co se mu v dané chvíli zdá žádoucí: krávu za vepře, vepře za husu, a tu nakonec za dva brusné kameny, které nedopatřením utopí ve studni. Teď se konečně cítí volný a šťastný a uhání domů.

Pohádka nám vypráví, že neexistuje štěstí, které by současně nepřinášelo starosti. Žádný majetek nás neučiní v žádném ohledu šťastnými. Ani peníze nás neučiní šťastnými, i když v životě jistě hrají velkou roli. Ale pokud v nich hledáme štěstí, máme malou naději ho skutečně dosáhnout.

Může to být tak. že o štěstí vůbec nemáme usilovat, ale že se dostaví samo, jdeme-li cestou osvobození duše?

Buddha má mezi mnoha svými přízvisky jedno, které toto vyjadřuje. Vznešený znamená také "Šťastný". Proč? Protože se osvobodil od všech přání tohoto světa, poutajících k tomuto světu. Podle spirituálního učení buddhismu a hinduismu nám teprve osvobození se od všech pozemských přání umožní dosáhnout osvícení, klidu srdce, skutečného štěstí.

Můžeme to pocítit v těch chvílích, když se vnitřně zklidníme, tak jako dítě, které na sebe při hře zapomene.

Klidem rozumíme rovnováhu, vyváženost mezi vnějším, tím, co musíme činit pro živobytí, a vnitřním, tedy odpoutaností ode všech vnějších věcí.

Skutečný klid je skryt v našem duševním jádru. Dáme-li jen trochu prostoru tomuto duševnímu jádru, pak dokážeme nalézt cestu ke svému pravému já, které je spjato s božským původem. Osvobozené od požadavků tohoto světa, má samo v sobě -v Božství všeho dost.

Ve vyváženosti tohoto ticha se otevírá naše srdce, zažíváme štěstí, které přesahuje všechny hranice. V těchto chvílích pociťujeme nepomíjivost. Pak jsme "Honzou, který přišel ke štěstí" - volní ode všech pozemských vazeb.

Kyvadlo života se vždy znovu vychyluje na pozemskou stranu. Jestliže jsme však nalezli spojení s Gnosí, s Bohem, pak máme stále možnost rozpomenutím se, zahloubáním se a zastavením se dosáhnout svého skutečného já, svého opravdového stavu štěstí.

Zdroj: Lectorium Rosicrucianum

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (68)

 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Málokdo z nás si uvědomuje, že pocit štěstí zažijeme i v případě zcela minimálních úspěchů. Spousta lidí čeká na tu VELKOU šanci, nebo např. teď jsou Vánoce, tak musíme být všichni šťastní a přitom nás potěší daleko více třeba jen to, že nás má někdo rád, než třeba dárek za statisíce. Lidi jsou pak nešťastní a nedovedou pochopit, vždyť jou Vánoce, tam mám být šťasný. Takže já si myslím, že nestačí dosáhnout svého skutečného JÁ, ale je nezbytná i láska, nebo možnost se s němým podělit o své a nebo jeho štěstí. To je něco jiné, než se odpoutat od pozemských vazeb. I když souhlasím, že materiálno nemá se štěstím nic společné.

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  3těstí je pro mne to že jsem se dožila rána,štěstí je to že jsem potřikráte zrodila nový život,štěstí je to,že jsme.Štěstí je i láska vsebe samého pokud dokážeš dáti lásku sobě,dokážeš ji dát i druhým.

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele Mrdan
  Mrdan (anonym)

  Pod pojmem stesti si predstavuju vymrdat nadrzenou Dasu, ktera tu vsude pise jak chce bejt vystrikana a sere na kondomy. Taky uz z toho asi ma v brise izralskyho mrnouse, protose suka arabaky a zidaky vic nez cesky kluky. Ale stejne-mrdacka s ni to by asi bylo stesti. Preber si to Romanku jak chces, neminim tu filozofovat o musce jenom zlaty. Chci mrdat Dasu!!!

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  MRDANE jdi si honit ptáka někam jinam to bude štěstí.

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele xxcd
  xxcd (anonym)

  Většinou skončím chtěně u diskuse s blbečkama, kterým v jejich očích jejich "vysoké" ego nedovolí uznat to, že prostě i mladý člověk může mít svůj upevněný profil a názory na život a že se prostě může mít skvěle :-)

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Mrdane,odkud tohle všechno víš? Hloupá otázka,vím.Víš,pro mě je štěstí třeba i to,být tu s Tebou na Doktorce. Za chvíli si jdu vyslechnout ortel,který mi naznačí,jakým směrem se bude ubírat můj život,nechci být nešťastná,chci být dál objektem Tvého očekávání! Mrdane,budiž,překonej se mnou problémy a pak mě mrdej třeba do nejdelší smrti! Před chvilkou jsem si to musela zase v rychlosti udělat,vidíš,jak jsem nadržená,potřebuji Tě,samče! Ahoj,musím dodržet termín!!!Drž mi palce!

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Štěstí je,že se mi chce řvát,2,ve svém oboru průměrní lidé,mi,oproti těm"vyhlášeným"nezištně pomohli,štěstí je,že dostanu spolehlivou antikoncepční metodu,štěstí je,že krevní test a test z moči na průkaz těhotenství je negativní,neštěstí je,že výsledek by mohl být po tak krátké době zavádějící a budu je muset ještě zopakovat,štěstí je,že od července si budu žít,jak se mi zachce a nebudu se stýkat s nikým z ,pro mě,dnes, již pomalu minulosti,štěstí je,že jsem obdařena nadprůměrným intelektem,který moji rodiče ubíjeli,ale ti podivní snědí chlapi jej rozvinuli,tudíž to je jejich dárek pro mě do budoucnosti a už bude jen můj a záleží jen na mně,jestli jej dokážu použít....Takže,pokud i další těh.testy budou negativní,zlatíčko,koncem května bych měla být chráněna,snad 14 dní po aplikaci budu moct začít sexuálně žít a tím se pro mě otevírají i ty ostatní 13 komnaty,z celého srdce děkuji lidem,keří mi pomohli,majorovi a ostatním postavičkám,které mě ve splínu podrželi,jak jsem slíbila,ode dneška věřím ve spravedlnost někoho,kdo sídlí tam nahoře a až do "provedení " mé ant.metody se vzdávám veškerého rizika,které by mě mohlo přivést do maléru-abstinence a už jsem se vyřvala.Ne,jdu řvát do parku

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele xxcd
  xxcd (anonym)

  Většinou skončím chtěně u diskuse s blbečkama, kterým v jejich očích jejich "vysoké" ego nedovolí uznat to, že prostě i mladý člověk může mít svůj upevněný profil a názory na život a že se prostě může mít skvěle :-)

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele Nilanerda
  Nilanerda (anonym)

  Tak až mě to štěstí někdy potká tak se vám ozvu...

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele Mrdan
  Mrdan (anonym)

  Dasenko prekleneme spolu vsechny problemy, neboj vsecko bude v pohode a pak budes moci sukat prirozene jak to milujes. Chtel bych ti to udelat az bys mela kundu krasne mokrou.

  Kvě 05, 2007
 • Obrázek uživatele Muška jenom zlatá
  Muška jenom zlatá (anonym)

  štěstí je krásná věc a tady ho nenajdeš.

  Kvě 05, 2007
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Těším se,až mi jí budeš moct přeplnit horkou hustou,patřičně našlehanou,čerstvou šťávou,až jí ucítím vytékat z kundičky mezi půlkama k zadečku,udělám se tak,že ho budeš mít v momentě buď zas tvrdýho,jak kámen,nebo ve mně zajatýho...navěky???Sotva na to pomyslím,šimrá mě v dírce,tak radši-sladké spaní....

  Kvě 05, 2007
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Štěstí je,že jsem se v tomto týdnu poprvé pořádně vyspala,v 15:30 mě probudily silné křeče v podbřišku,snaha se vyplatila,díky přírodo a Pane Bože!Jsem v pořádku,nyní se zdržím veškerých krávovinek a na konci května-ani si to neumím představit-budu za vodou????Týden si dáchnu a pak Tě roztrhám nadržeností!!!

  Kvě 05, 2007
 • Obrázek uživatele Lali
  Lali (anonym)

  Dášo a Mrdane, jste asi na špatných stránkách, ne? Jděte se ukájet jinam, myslím, že první příspěvek byl trochu o něčem jiním, hlupáci.

  Kvě 05, 2007
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Nečil se,ukájení se teprve přijde,asexuále! Radši mi podrobně popiš,co cítíš,když stříkáš do buchtičky,tedy,za předpokladu,že jsi samec.

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele bobek
  bobek (anonym)

  Kdyš se mužu vysrat, dobře tak to je štěstí,

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele Mdran
  Mdran (anonym)

  Dasenko, tak uz je vsechno OK? To jsem rad a nemuzu se dockat az me prijmes a sevres me ve svoji mokre kundicce.

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Zmokříš jí svou šťávou velice-převelice?

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele Mrdan
  Mrdan (anonym)

  Zmokrim ti ji Dasenko tak jak to mas rada; vystrikam ti ji az to z tebe potece a budes citit jak ti moje stavicka steka na prdelku a stehna, no nebude to krasa?! Ja se budu kochat tvoji mokrou stavnatou kundickou broskvickou a hned me vzrusis a pujdeme na to zase.

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele xxcd
  xxcd (anonym)

  Fuj ... že se nestydíte ... takto se tu vyjadřovat ... Většinou skončím nechtěně u diskuse s blbečkama, kterým v jejich očích jejich "vysoké" ego nedovolí uznat to, že prostě i mladý člověk může mít svůj upevněný profil a názory na život a že se prostě může mít skvěle :-)

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  xxcd-nežbrblej,budeme Tě muset zapojit!Přivedu Ti nějakou samičku,chceš? -Mrdane,s Tebou bude nádherně prasácká šukačka.

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele xxcd
  xxcd (anonym)

  Jojo samičku jo ... sem s ní :-*

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  největší hovadina, kterou jsem kdy slyšel je referát na štěstí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Zář 09, 2008
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  největší hovadina, kterou jsem kdy slyšel je referát na štěstí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Zář 09, 2008
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Kde mám toho Mrdana? Od 4.5.2007.čekám,kdy mi to konečně ukáže,tedy udělá..?

  Zář 09, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Štěstí?Dnes jen iluze. Leda že by bylo to štěstí placení daní,zdr. a soc.pojištění,předražených potravin a oblečení,dýchání znečištěného vzduchu,kolony aut v tříhodinových zácpách,hnusné počasí když máš dovolenou,všudypřítomní otravní lidé,špína,přínrodní katastrofy a nedostatek peněz na základí lidské potřeby-hladomor,nedostupnost lékařské péče...a tak,zlatou mušku zabili.

  Zář 09, 2008
 • Obrázek uživatele Superman
  Superman

  ??? MILUJI LUCKU VONDRÁČKOVOU !!! ???

  Čer 17, 2011
 • Obrázek uživatele Štěstí
  Štěstí (anonym)

  je krásná věc, ale PRACHY si za něj nekoupíš.

  Čer 17, 2011
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Štěstí je důležitější než zdraví. Na Titanicu byli všichni zdraví a bohužel neměli štěstí.

  Čer 17, 2011
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Štesti mi chybi a nevim kde ho mam najit

  Lis 07, 2012
 • Obrázek uživatele Adolf
  Adolf (anonym)

  Štěstí? To je pro mne šance skončit to tady a vypadnout z této zkurvené společnosti. Bohužel jsem ale budhista, takže případná moje sebevražda vůbec nic neřeší.

  Lis 12, 2012
 • Obrázek uživatele buhhista jehovista
  buhhista jehovista (anonym)

  Adolfe to máš pravdu nic neřeší tvá no jak se říká samoubivstvo. Koukej se budhit, to je důležité, bez toho není štěstía máš li to v hlavě vykotlané, kup lékořici.

  Lis 12, 2012
 • Obrázek uživatele Ota
  Ota (anonym)

  Štěstí je u mě klid, vyrovnanost a souhrn obyčejných věcí co fungují s vědomím, že někdo nemá ani zlomek z toho...

  Lis 12, 2012
 • Obrázek uživatele Štěstí
  Štěstí (anonym)

  je u mě,aby byla celá rodinka zdravá,měla jsem dobře placenou práci,která mě zároven i baví,mít dostatek peněz na cestování a prostě být celkově spokojená.

  Lis 12, 2012
 • Obrázek uživatele meo
  meo (anonym)

  Štěstí může pro někoho znamenat vnímání synchronicity, tozn. že už jej až tak nepřekvapí, že se v životě děje, co se zrovna děje

  Lis 12, 2012
 • Obrázek uživatele harry
  harry (anonym)

  Zmokříš jí svou šťávou...ty jsi ale kecka-myslím,že jsi ještě panna-blekoto a tu čárku máš jen na čurání a umývání

  Pro 31, 2012
 • Obrázek uživatele harry
  harry (anonym)

  Štesti mi chybi a nevim kde...tak mi napiš a zkusíme se po tom štěstí poohlédnout

  Pro 31, 2012
 • Obrázek uživatele harry
  harry (anonym)

  ??? MILUJI LUCKU...já na vondráčkovku seru-je to nula

  Pro 31, 2012
 • Obrázek uživatele Myšlenka
  Myšlenka (anonym)

  Myslet si, že když tučně někomu zaplatíte a on vás na oplátku za to naučí jak žít nebo vás zbaví toho co vás trápí, je tou největší lží sami sobě. Tím jen začnete hrát hru tohoto světa o moci, o penězích a o zneužívání nevědomosti a beznaděje mnohých. Nedávejte těmto lidem šance. Každý máte v sobě úžasné a velké schopnosti, o kterých nemáte ani tušení a pokud je nezačnete sami rozvíjet, za peníze se to stejně nenaučíte, ani je nekoupíte. Nepochybujte o nich ani o sobě, věřte si, věřte své intuici a učte se být sami sebou... Každý přece ví, že hloupost je lenost ducha a lenost hloupost těla, nebo ne?

  Kvě 05, 2013
 • Obrázek uživatele N.
  N. (anonym)

  Myslet si, že když tučně...Ještě bych dodala, že štěstí není žádná povinnost Není potřeba se neustále snažit a čekat, kdy už budu šťastný, tak aby to bylo správně. Rozjásanost dnešního světa je jen manipulace

  Kvě 05, 2013
 • Obrázek uživatele Filosof
  Filosof (anonym)

  Když jsi šťastný,tak přece nepotřebuješ drogy. Ty se byrou kvůli umělému pocitu šťestí. A peníze jsou jen prostředek ke šťestí. Nikoliv cíl.

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele ouha
  ouha (anonym)

  Když jsi šťastný,tak...Takže štěstí bez peněz ne?

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele René
  René (anonym)

  Takže štěstí bez peněz...Peníze nejsou štěstí, ale bez peněz štěstí nedosáhneš. V kapitalismu jsou peníze až na prvním místě.

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele ouha
  ouha (anonym)

  Peníze nejsou štěstí, ale...taky názor. Co uděláš, když toho štěstí nedosáhneš penězi.

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  Peníze nejsou štěstí, ale...štěstí je stav mysli, ne konta. Jak správně píše Filosof: A peníze jsou jen prostředek ke šťestí. Nikoliv cíl. V kapitalismu jsou sice peníze až na prvním místě, ale to se štěstím nemá nic společného.

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele René
  René (anonym)

  štěstí je stav mysli, ne...A jaký budeš mít stav mysli pod mostem u večeře ze zbytků z popelnice?

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele René
  René (anonym)

  taky názor. Co uděláš,...Netvrdím, že štěstí dosáhneš JEN penězi, ale BEZ peněz jej také nedosáhneš.

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  A jaký budeš mít stav...A ty si myslíš, že šťastní jsou jen bohatí lidé?

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  Netvrdím, že štěstí...Jde o to, co si představuješ pod pojmem štěstí.

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Můůůůška jenom zlatá.

  Kvě 06, 2013

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama