Cesta šamana

Šaman je termín, jehož antropologové užívají pro zvláštní druh lidí - medicinmany, kmenové kouzelníky nebo léčitele využívající mimořádných stavů vědomí k léčení sebe i druhých, k předvídání budoucnosti, otvírání cest pro mimosmyslové vnímání a ke komunikaci se zvířaty, přírodními živly a bytostmi ze zásvětí.

Vlastním jádrem šamanismu je představa, že během mimořádných stavů vědomí se jedinec může vydat na prospěšné vizionářské cesty do jiných světů a dimenzí reality. První šamané byli prvními objevi­teli a „kartografy“ těchto vnitřních krajů.

Šamanismus je obecný jev. Je také velice starý, jeho počátky lze vystopovat již u cromagnonce, paleolitického člověka. Mnohé skalní malby a rytiny na stěnách velkých jeskyní v Altamiře, Font de Gaume, Les Trois Fr?res a jinde zachycují šamanské výjevy.

Archeologické, historické a antropologické průzkumy naznačují, že základní rysy šamanismu a jeho technologie posvátného zůstávají v průběhu tisíciletí relativně nezměněny. Přečkaly migrace přes půlku světa, zatímco mnohé další aspekty ostatních kultur zazname­naly dramatické změny. To napovídá, že šamanismus zachycuje zá­kladní, nadčasové a univerzální roviny lidské duše.

Během věků šamani po celém světě nashromáždili nesmírné množství vědomostí, které předávají novým adeptům. Toto vědění je znovu a znovu potvrzováno hlubokou osobní zkušeností léčitelů i je­jich vyléčených pacientů. Termín šaman je s největší pravděpodobností odvozen z tunguzsko-mandžuského slovesa  znamenajícího „vědět“. Doslovný překlad tunguzského slova šaman je tedy „člověk, který ví“. Šamani jako strážci odvěkých znalostí mimořádných stavů vědomí představují nesmírně cenný zdroj informací o procesech, k nimž dochází během transformačních krizí.

Několik důležitých aspektů šamanismu se úzce dotýká pojetí du­chovní krize. Šaman je často uveden na léčitelskou dráhu nějakým dramatickým zážitkem, plným emocionálního a psychosomatic­kého zmatku, jenž často dosahuje takových rozměrů, jež by zá­padní psychiatr klasifikoval jako psychotické. A přece budoucí ša­man vychází z krize se zlepšeným zdravím a jako plně funkční je­dinec.

Za druhé, šaman, jehož cesta učení byla završena, má schopnosti a vnitřní zdroje, díky nimž vstupuje do mimořádných stavů vědomí podle vlastní vůle, tedy do takových stavů, které mohou být opět po­važovány za psychotické. Přesto během těchto prožitků může šaman nebo šamanka normálně fungovat, využít je k různým účelům a vrá­tit se zpět bez negativních následků.

Za třetí, mezi schopnosti ša­manů patří konečně také schopnost navodit mimořádné stavy vě­domí u jiných lidí a vést je cestou, jež vede k vyléčení nebo je pro­spěšná jiným způsobem.

Zdroj: Stanislav A Christina Grofovi - Nesnadné hledání vlastního já - Růst osobnosti pomocí transformační krize

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (61)

 • Obrázek uživatele harmadiXem
  harmadiXem (anonym)

  Chcem stretnut samana/samanku ktory ma schopnost navodit mimoriadne stavy vedomia u inych ludi, ktory sa vyzna v tajomnej, vzrusujuceja nesmierne zaujimavej risi podvedomia ci nevedomia. Alebo aspon niekoho, kto pochopil, o com Grofovi pisu v tejto knihe...Zdravim kazdeho kto prechadza transformacnou (psychospiritualnou) krizou - je nas stale viac.Nam je uz hej, ostatnych to este len caka :)) Saman je clovek ktory vie... niekto, kto si uvedomuje rozdiel medzi myslou(myslienky, rozum) a vedomim(stav bytia).

  Lis 25, 2011
 • Obrázek uživatele J.
  J. (anonym)

  Snaž se co nejvíce na sobě duchovně pracovat a až přijde vhodný čas duchovní mistr se objeví. Pokud je žák připraven, učitel přijde.

  Lis 26, 2011
 • Obrázek uživatele Baka Yarro
  Baka Yarro (anonym)

  Vítej v klubu schizofreniků, tvé hledání může být světem vyslišeno, ale velká rizika čekají na cestě ty, jenž se pokusí jít po ní, a není již pak návratu, proto buď varován a mezi námi - vyser se na to. Zvláště pak cesta bylin legálních a pololegálních je mnohdy trnitá, protože jeden víc zvrací než letá... Nejbezpečnější způsob jak navodit halucinace (a dostat se na psychiatrii...) je LSD. Všechny ostatní dýchací či chemické jsou ale ještě nebezpečnější, ono u těch dechových jeden může se i udusit. Nejméně spolehlivý ale nejbezpečnější je lucidní snění, kdy si člověk uvědomí že je ve snu, proto hledej lucid dream FAQ, lucid dreaming, lucidní snění ap. Protože je snadné usnout a nesnít, doporučuji meditovat stylem spánková deprivace, potom zelený čaj aby si neusnul až se ti začnou tvořit hypnagogické vize. Ale ta bolest hlavy z nevyspání to trochu hatí, ale spánková deprivace haldy přináší i bez nelegálních drog a problému spojených s jejich obstaráváním. Tinktury s divizny, vlčího máku, čaj s kofeinem, tabák nebo náplasti z nikotinu mohou dopomoci k lucidnímu snění, ale stejně nejlépe začni trénovat vizualizaci typu vidím rotující kostku a každá má jinou barvu , snaž se fakt vidět co si představuješ a pak se časem tvá představivost rozšíří na krajinky a tak, záleží kde jsi. Pokud navíc umíš si představit komplexní scénu jen tak, tak už jsi vlastně blíž než myslíš a jenom jsi "slepý" páč nevíš že stojíš přede dveřmi. Jo a bacha na démony...

  Lis 26, 2011
 • Obrázek uživatele suei
  suei (anonym)

  Šamanská inciace přijde sama, když se to má stát, když to má člověk v osudu, atd. ... tam učitel přijde v astrálu. Je to dost těžká věc, jakékoliv "chytré" rady jsou k ničemu. Člověk se musí se vším porvat vlastně sám a věřit svým duchům. Je trochu nešťastné, že se to spojuje s drogovými tripy. Mě třeba pomohla marihuana, ale abych se třeba neodkrouhla, byla schopná myslet pozitivněji, tolik se netrápit, překonala jsem tak velice těžká období. To nebylo o tom mít nějaký super vjemy.

  Lis 26, 2011
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  V západní terminologii se tomu říká taky "psychospirituální krize". Může mít různé podoby, psychické, ale i fyzické. Pravdou je, že "nezasvěcený" člověk to těžko pochopí a spíš to bude považovat za něco dost špatného. Je to škoda, protože kdyby si plně uvědomil, o co jde, pochopil určité věci a bral to tak, že mu něco naznačuje jeho pravou cestu, byla by taková krize pro něj velkým přínosem. Protože z toho, kdo to zdolá a pochopí, se stane takový Fénix povstalý z vlastního popela - má pak opravdu velkou vnitřní sílu a odhodlanost a odvahu. Proto šamani říkají, že člověk často musí "umřít", aby mohl žít. Tohle je zajímavé téma. Kdyby tu byl někdo, koho to zajímá, byla bych ráda.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  jo zajímá mě to.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  jo zajímá mě to.Máš za sebou podobnou zkušenost?

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Šamanská inciace přijde...Z astrálu ti může přijít lecos,ale málo kdy něco co je v pořádku.Většina lidí se nekontroluje ani ve fyzické rovině,natoš duševní,duchovní.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  oprava natož

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  V západní terminologii se...máš v podstatě pravdu.Já jsem toto zažíval už od dětství,a příroda mě lákala a láká pořád.Vím dle zkušeností,že možné je skoro vše.Straním se ale pomatenců,co přečetli knihu,navštívili víkendovej kurz,a jsou šamani,jogíní atd.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele allien
  allien (anonym)

  máš v podstatě pravdu.Já...Taky jsem určité zvláštní věci zažila už v děství - tehdy jsem si myslela, že jsem asi opravdu úplný cvok (takový menší jsem byla dle obecného mínění odjakživa. A taky věřím (ne, vím :)), že možné je úplně všecko, pokud si člověk tu možnost připustí. U lidí, co si jenom něco přečetli apod., se to rychle pozná. Vlastní zkušenost se prostě projeví, ta je nepřenosná. Čímž nechci říct, že jsem si jistá, že mám za sebou šamanské zasvěcení, ale myslím, že dokážu pochopit, o co jde.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Taky jsem určité...Ono to vlastně přijde autoiniciací,a je podstatné,co si člověk přinesl s sebou...Ale tohle je způsob,jak vše poznat dopodrobna.Nějaké zasvěcení od někoho,pokud pomineme fakt,že ho skoro nikdo není schopen předat,nejde nikdy tak do hloubky.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  Těžko Anežko. Myslím že...A co vlastně víš ty? Moje jméno určitě ne ;)

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  Ono to vlastně přijde...Ono je to totiž stejné jako s různými osobními problémy apod. Nikdo člověku nedokáže pomoct, pokud on sám k tomu není připravený nebo odhodlaný. Na druhou stranu tě někdo může k některým věcem přivést. Ale to už na to musíš být sám v sobě připravený. "... co si člověk přinesl s sebou..." To myslíš ve smyslu reinkarnace nebo ještě něčeho vyššího?

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  já dneka nešla do školy prostě nemůžu. Táta si našel jinou a čeká s ní dítě, máma pořád brečí a řekla kdyby neměla mě tak to skončí. A jak se cítím já nikoho nezajímá.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Zrovna šamanská cesta je pro nás jako evropany nic moc. Šamani přírodních národů jsou obvykle vybíraní starými šamany v dětském věku a procházejí dlouhodobým učením. Než mohou své praktiky samostatně používat jsou z nioch dospělí chlapi. Navíc co se u nás píše o šamankých praktikách jsou ve většině případů "heslovité" poznatky amatérů. Pokud chce někdo dosáhnout v českých poloměrech na skutečné efekty, spíše jsou dobré meditační etchniky jogy. Jsou lépe popsané, i když česky toho vychází poskrovnu, ale anglických či německých textů se dá i volně na netu najít habaděj. A nebo potom západní ezoterika, u níž je dostettech znalostí i v češtině.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Ono je to totiž stejné jako...ano reinkarnaci jsem měl na mysli.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Zrovna šamanská cesta je...Ale i na našem uzemí byli kdysi šamani,ale je to už prakticky zaváté...ale i ta joga je většinou gymnastika,aby nebolela záda.Přečti si něco od Květoslava Minaříka.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  Zrovna šamanská cesta je...Já mám spíš pocit (ale jen svůj osobní), že ta "šamanská krize" je něco, co přijde samovolně a spontánně, aniž by člověk předtím vůbec na něco podobného myslel a o nějaké zasvěcení stál. Že je to přirozené, prostě to na někoho přijde... Ti malí šamánci mi přijdou podobní, jako když se hledá nový Buddha, a to za každou cenu, hlavně aby nějaký byl. České poměry... Problém je, že to, co by se u některých kultur chápalo jako posun, je v západní společnosti chápáno jako nepřípustnost, šílenství, asociální chování... Tady je lepší to vůbec neventilovat, pokud není člověk ochoten si naprosto zničit pověst (na druhou stranu, do má rád třeba Rúmího, ten může mít na zničenou pověst jiný názor :)).

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  Ale i na našem uzemí byli...To jo, kdysi, než tady nastoupilo křesťanství. Takový Krok a jeho dcery včetně Libuše byli jasní... I když si myslím, že určitou formu nějakého tajného učení, pak už asi ve formě třeba okultismu, vyznávali i jiní Přemyslovci.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Ale i na našem uzemí byli...neměl jsem na mysli prostocviky hathajogy, jako je sed se zkříženýma nohama či stojka na hlavě. Měl jsem na ymsli duševní cvičení = meditace. :-)

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  neměl jsem na mysli...Můžu se zeptat? Vidíš nějaký rozdíl mezi meditací a relaxací, kdy člověk taky tak jakoby trochu vypne rozum a nechá se unášet (stále tedy myšlenkami), ale někam dál, prostě tam, kde zrovna chce být? Já si myslím, že ten efekt tam bude stejný. I když meditační odborníci mi to asi vyvrátí. Ale já mám pocit, že pravidelný každodenní relax je nedocenitelný a meditaci se vyrovná, možná ji i předčí, pokud se díky němu člověk dostane... kamsi... do svých tajných přání třeba :)

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Můžu se zeptat? Vidíš...člověk se nemá nechat jen někam unášet.To je novotvar.Relaxovat můžeš různě,prací,poslouchat hudbu,ležet,cvičit atd.Meditace,je to sice podivné slovo,ale ta má člověka zdokonalit,a nejen nějak hodit do klidu,jak se dnes publikuje.Ano,to je první krok u někoho.Bohužel,pak v sobě člověk určité tendence uspí,a nemá šanci je registrovat,natož změnit.Proto se má člověk pozorovat.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Můžu se zeptat? Vidíš...Vidím rozdíly mezi meditací a relaxací. Pro příkald relaxace je pouhé vyprázdnění mysli, kdežto meditace je často o Něčem. Jenže aby to člobrdík pochopil, musel by se o to trochu více zajímat. Doporučuji pro příkald Joga od staré Indie k dnešku, 1971, Šiva samhita, Gheranda samhita, Sat chakra nirupana a podobné

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele s
  s (anonym)

  Vidím rozdíly mezi...Karle můžu se zeptat jestli na něco někoho a co myslíte při meditaci ,můžete to laicky přiblížit? moc díky

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Meditace musí mít nějaký systém. Myslí se třeba na dech,ale to je jen začátek.Pokud se chce člověk duchovně zdokonalit, musí pozorovat celou svou bytost,a to fyzickým tělem počínaje.hlavně zapomenout na nějaké rozvíjení schopností. Jen sebebozorovani a sebeuvedomovani v každé činnosti. To je základ.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele s
  s (anonym)

  Meditace musí mít nějaký...moc děkuji za vysvětlení,ale jak mám pozorovat své fyzické tělo,osobně mi to přijde paradoxně těžší než pozorovat své nitro nebo jak to říct.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Karle můžu se zeptat jestli...Každý člověk který takovou cestu vážně praktikuje myslím používá individuální objekt meditace. Jde o ryze osobní záležitost a často se doporučuje se s ní nechlubit. Ale abych uvedl příkald z Indie - Bhaktijogin Ramakrišna blahé paměti :-D třeba měl jako objekt meditace bohyni Kali, kterou vzvýval tak dlouho až se mu prý viditelně projevila. Podobně se prý na vyšší bytosti obracejí i někteří šamani přírodních národů.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele s
  s (anonym)

  Každý člověk který...tak to mi připomíná motlidbu

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Tak člověk by možná chtěl aby se mu někdo projevil (nebo zjevil??) ale taky se asi bojí jak by s tím pak žil v této přetechnizované době.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Každý člověk který...Ramakrisna byl mistr.s tím se můžeme těžko srovnávat.zvolit si jen tak objekt meditace není to nejlepší. Zde musi být systém, a ne že to člověka jen tak napadne.vhodný je mistr,ale těch je málo v Indii jako v Čechách. Volit meditaci jak člověka napadne,je New age.ale každý má volbu.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  moc děkuji za...Ano,může se to zdát. Ale pokud se nedokážeme hlídat a kontrolovat ve fyzické rovině, tak v té duch.už vůbec ne.tělo je naše,a je nám blízké. Stačí z počátku delat vědomě vše,a navodit si před tím dobrý stav,až to přejde v bezpricinnou radostivost. Zní to divné,ale pak se nabíjí tělo pozitivní vibrací, a vzniká zpětná vazba.je dobře i posílat přání dobrá všem bytostmi světa do svého nitra.to má silný pozitivní Náboj.

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele s
  s (anonym)

  Ano,může se to zdát. Ale...přesto možná kontrolovat duchovní rovinu je snazší,jak tedy to fyzické,jak to přesněji myslíte

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Kontrolovat duchovní je podstatně těžší. Myslím dělám toto,Nebo ono,ale vědomě a ne mechanicky.dobrý stav,naladit se,a pak to další.to je na dlouhé povídání. Vnímat sama sebe.jdu někam,tak vnímám že jdu atd.to je základ.

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Pejsci chtěli ven...Fyz.tělo.tělo je doznala karma a ovlivňuje nás podstatně.např.při fyz.cvičení se můžeme kontrolovat pohledem do zrcadla,ale v duch.rovině si ho musíme nejprve vybudovat,a to trvá. Dat na různá vniknutí je nebezpečné,pokud člověk nemá zkušenost a Mistra.Jakoukoliv práci a činnost dělat vědomě,nepřišli myšlenky a energii. Navodit před tím pozitivní stav,a pak pracovat.byt v sobě.to je začátek.V buddhistických textech je psáno: a těmito bozskymi stavy nabytí své tělo...bohužel,v 8 z 10 překladu to není.Proč?Nevědomost?Záměr?dokud energetický,vibrační tělo neupravené,bude vás stále strhavat. Doporučuji Květoslava Minaříka,jeho knihy.po studiu starých textu a desítkách let praxe,je tohle cesta,co řeší vše.

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Omluva za překlepy...

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Pejsci chtěli...V buddhistických textech? :-) Nemotej dohromady buddhismus a třeba šamanismus či jogu. To jsou úplně, ale skutečně úplně rozdílné cesty. Buddhismus učí o zlu existence a ukončení koloběhu životů. Šamanismus je (samozřejmně kromě i mnoha jiných věcí, jako léčení a podobně) o spojení se světem "duchů". U afrických animistických kmenů pro příklad se traduje, že duše šamana - kouzelníka po srti přijde mezi bytosti nadpřirozené. Buddhisté se snaží aby už nepřišli mezi bytosti žádné. Takže motat dohromady tyto dvě věci je ...... (pardon).

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  To já vím že je tam je určitý rozdíl,ale někdo tu psal o Jozef a meditaci,tak jsem to psal v kontextu... A vše se vším souvisí ne?

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Jozef pardon...

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Myslel jsem jógu...nějak to blbne...

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  A buddhismus a jóga je propojeno.Nebo snad ne?je to součást.ahoj

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Samanismus je Samanismus,a jóga je jóga...ale vše vede k jednomu cily.zastavení reinkarnacniho koloběhu,je nejvyšší meta.jinak každý má svou cestu,a já ji nikomu neberu.

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Ahoj,mějte se.

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  A buddhismus a jóga je...Buddhismus a joga nejsou propojené. :-) Joga je velice rozlehlá oblast. Buddhismus ukazuje pouze jednu cestu = "osvobození" z koloběhu životů. Joga ukazuje adptovi všechny možnosti které má před sebou a nechává na něm, kterou cestu si vybere. Ale to chce přelouskat překlady starších Indických originálů. Pro příklad Šiva samhita, Gheranda samhita, Sat chakra nirupana, The serepent power a další. Anglicky jsou volně na netu.

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Buddhismus a joga nejsou...Nemyslím jógu gymnastiku,ale jógy je hodně druhů.a Buddha praktikovat snad jógu,a pak z toho vznikne buddhismus.to je přece jasna věc.

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Jóga je jen prostředek k osvobození,a nejen cvičení na něco...

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Shogun
  Shogun (anonym)

  Samanismus je Samanismus,a...Ježiš Romane čti to po sobě trochu. Nejen že mícháš podivně slova do vět, ale pořád mícháš jednotlivý systémy dohromady, chtěl bys mít všechno shrnutý pod buddhismem. Tak to ale není. "zastavení reinkarnacniho koloběhu,je nejvyšší meta" možná pro tebe. Šamanismus se reinkarnací vůbec nezabývá. Je to především umění života, na této zemi.

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Ježiš Romane čti to po...Promiň,ale blbne mi počítač. Zastavení reinkarnacniho koloběhu je vrcholná meta pro každou lidskou bytost.pro tebe možná ne.vím co je Samanismus,způsobů života je celá řada.ale to je něco jiného,než završení duch.vývoje.měj názor jaký chceš.

  Bře 07, 2015
 • Obrázek uživatele Shogun
  Shogun (anonym)

  Promiň,ale blbne mi...Nech laskavě každýho rozhodnout sám za sebe, co je pro něj vrcholná meta. Tvůj reinkarnační koloběh je šamanům celkem u prdele. Ti tu byli vždycky naopak od toho, aby udrželi sebe a svoje bližní při životě a při síle. Že se přitom pohybují ve světě duchů, to má spíš jinej důvod. Když někdo pracuje na rozmezí dvou světů, musí umět chodit v obou.

  Bře 07, 2015

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama