Časoprostor a nauka Feng Šuej

V poslední době se jednání podle vypočítaných konstelací jednotlivých dnů dostává na výsluní zájmu. Místem, odkud se věhlas tohoto taoistického způsobu přihlížení k příznivým a méně příznivým konstelacím dnů šíří do světa, je Hong Kong.
Neslýchaná prosperita tohoto kdysi malého a bezvýznamného přístavu, ležícího na skalnatých březích Jihočínského moře, je s taoistickými věštebnými praktikami nejvíce spjata, zejména s naukou Feng šuej.

Podle Feng Šuej byla vybudována gigantická Hong Kong Bank a prostory hongkongské burzy. V jejím středu, bez ohledu nato, jak je zde každý metr čtvereční drahý, je vytvořeno rozlehlé pódium, místo pro koncentraci dračích sil. Podle rituálu Feng šuej byla postavena banka N. M. Rothschilda, budova Americké obchodní komory, listu Far Eastern Economic Review a další prostory.

Pohled na mrakodrapy Hong Kongu je dnes již impozantnější než pohled na New York. Také atmosféra města je jedinečně barvitá, inspirující a nabitá energií. Ani jeden mrakodrap nebo významná budova tu dnes nemůže vzniknout bez spoluúčasti mistrů této taoistické nauky, která je daleko důmyslnější a složitější, než jak je v knihách, které u nás vycházejí, prezentována. Opomíjena je zejména její numerologická a časoprostorová koncepce, která se týká také člověka samotného.
Součástí Feng šuej je také individuální horoskop, ze kterého celá tato disciplína vychází. Feng šuej se orientuje v prostoru i čase za pomoci kompasu Lo p'an ( čti lopchan ), který je vlastně určitým druhem počítače.

Podle obecných zásad Feng Šuej se dá určit, jak má být rozestavěn nábytek, ale osobní horoskop, který je součástí Feng šuej, rozhoduje o úpravách bezprostředního okolí jednotlivých členů rodiny, o úpravě určitých prostor bytu, ale také například o směru, kterým měla být natočena hlava spáče, či jaké barvy, chuti nebo časové úseky budou jednotlivým zrozencům prospívat apod.
Světoznámá síň Sotheby's pořádá své aukce pro hongkongské magnáty jen ve vypočítané dny, které musí být příznivé jak pro kupující, tak i prodávající. V den "wu wei", nejednání, by žádný hongkongský magnát na aukci nakupovat nepřišel.

Služby taoistických mistrů při vyhledávání příznivých konstelací používají i západní finančníci a podnikatelé, kteří v Hongkongu našli ideální místo pro rozvíjení svých globálních obchodních transakcí. Nechávají si vypočítat správný den k zahájení reklamní kampaně nebo k otevření filiálky, ale i k pohoštění obchodních přátel. Taoistické šťastné dny mají ve svých diářích zapsány i manažeři ze Západu, kteří v Hong Kongu působí, jimž zkušenost ukázala, že kromě šťastných a méně šťastných dnů mají pro ně velký význam dny vyžadující zvýšenou aktivitu. Nauku Feng šuej používají jako samozřejmost při úpravě prostor, v nichž přijímají své zákazníky, ale i při zařizování interiérů svých soukromých bytů.

zdroj: J.Prokešová/B. Michajlov-Brin - Dny, ke kterým se štěstí přidává v lunárním roce kovu a draka

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (23)

 • Obrázek uživatele Beda
  Beda (anonym)

  Zajímavé. Může mi poradit zda se c ČR někdo zabývá tvorbou těchto horoskopů a kontaktakt na něj pakliže ano?

  Črv 10, 2002
 • Obrázek uživatele Kateřina
  Kateřina (anonym)

  Také mě tento článek zaujal. Pokud by jste mi mohli někoho doporučit na sestavení takového horoskopu a pak pomoc při utřídění domova v češtině či v angličtině - velmi toto doporučení uvítám. Moc předem děkuji.

  Led 20, 2004
 • Obrázek uživatele Adalena
  Adalena (anonym)

  Můžete se podívat na jakékoliv www stránky o feng šuej a určitě tam někoho podle místa bydliště najdete,v Brně je to pan ing Jiří šmikmátor a jeho diskusní forum je super.

  Led 15, 2007
 • Obrázek uživatele Haha
  Haha (anonym)

  máte smůlu, Boris Michajlov už umřel

  Led 17, 2007
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  A kdo se zabývá např. poradenstvím o zařízení bytu podle feng shuei, a tak? Díky.

  Led 17, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tome, mrkni na stránky pana Šmikmátora a uvidíš

  Led 17, 2007
 • Obrázek uživatele Kirby
  Kirby (anonym)

  Pan Šmikmátor umí zařídit byt podle feng shuei?

  Lis 21, 2009
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Pan Šmikmátor prodává boty.

  Lis 21, 2009
 • Obrázek uživatele Jarmila
  Jarmila (anonym)

  Jak mi boty pana Šmikmátora pomůžou v duchu Feng Shuei?

  Lis 21, 2009
 • Obrázek uživatele Ferko
  Ferko (anonym)

  Slovensko bude od roku 2010 vyrábět vlastní viagru, která bude stejně účinná, jako originál, ale bude o třetinu levnější. Jak informuje deník Nový čas slovenská viagra se bude vyrábět v závodě společnosti Zentiva v Hlohovci.

  Lis 21, 2009
 • Obrázek uživatele Paragraph
  Paragraph (anonym)

  To je přesně podle feng shuei!

  Lis 27, 2009
 • Obrázek uživatele Ada
  Ada (anonym)

  Pan Šmikmátor umí zařídit byt...Ano, můžete se podívat na stránky www.feng-suej.com ,je možné se objednat

  Led 08, 2010
 • Obrázek uživatele semafor?
  semafor? (anonym)

  máte smůlu, Boris Michajlov...Nebyl pan Boris Michajlov tatínkem té krásné Jitky, co ji našli mrtvou v ateliéru společně s Jiřím Šlitrem?

  Pro 17, 2011
 • Obrázek uživatele Poison Ivy
  Poison Ivy (anonym)

  Nebyl pan Boris Michajlov...Ano, byl. Moc se o tom ale nemluví, jako by neexistovala...

  Pro 31, 2012
 • Obrázek uživatele Miki
  Miki (anonym)

  Ano, byl. Moc se o tom ale...Přesně tak. Ale ona existovala...

  Říj 13, 2013
 • Obrázek uživatele Valja
  Valja (anonym)

  Přesně tak. Ale ona...Jo, ale všechny zajímá jenom pan Šlitr...

  Říj 28, 2013
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  Pěkné Dušičky!

  Lis 02, 2014
 • Obrázek uživatele Feng Šukej
  Feng Šukej (anonym)

  Horoskopy dnes tvoří kdejaký novinář, stačí otevřít libovolné periodikum.

  Led 01, 2015
 • Obrázek uživatele Jo, feng šuej
  Jo, feng šuej (anonym)

  feng šuej funguje a v azii...berou vážně hlavně tací, co Asii píší jako azii :-DDD. Skvělé to vysvědčení duševních schopností...

  Led 03, 2015
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  feng šuej funguje a v azii...Kdyz neco nekde "funguje" po staleti, nebo i tisicileti, jeste to neni zaruka, ze to skyta realny uzitek. Nase zapadni civilizace rozvinula vedeckou metodu, vcetne pozorovani, mereni a experimentu, a aplikovala ji tez na stare tradice a povery. Ne vse stare vyslo v novem svetle jako ucinne a nasledovanihodne. Zapadni civilizace sama, prave s timto kritickym pristupem, se ovsem prosadila prakticky po celem svete.

  Led 04, 2015
 • Obrázek uživatele Nejde. A i kdyby ano, s malým "a",
  Nejde. A i kdyb... (anonym)

  ono jde oboje chytrolíne.trumpeto? :-DDD. A FŠ je spíš druh estetismu než cokoli jiného. Čchi a jing a jang jsou pověrečné nesmysly bez reálného základu... Tady nemá co fungovat, jen je to zažité, asi jako tady vynášení Morany... To taky zimu neukončí, a přece to kvůli tomu lidé dělali :-DDD

  Led 04, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama