Reklama

Sběr léčivých bylin

Předpokladem sběru léčivých bylin je jejich znalost. Jestliže byliny známe, záleží na tom, abychom je sbírali ve správný čas, na správném místě a správným způsobem.

 

Zkušenost ukazuje, že nejlepší léčeb­né účinky mají čerstvě natrhané byliny, které jsou u těžkých onemocnění také nezbytně nutné pro úspěšnou léčbu. Čerstvé byliny si můžeme sami natrhat od časného jara, někdy již od konce úno­ra, až do listopadu. Některé najdeme dokonce i během zimy pod sněhovou po­krývkou, pokud si zapamatujeme jejich stanoviště (např. vlaštovičník).

Na zimu si vytvoříme nepříliš velkou zásobu sušených bylin. Nasbíráme je přitom v době, kdy mají největší obsah účinných látek.

U květů je to na začátku kvetení - u listů před květem a během květu. Ko­řeny vykopáváme brzy na jaře nebo na podzim. Plody sbíráme v době zralosti.

Reklama

Přitom dodržujeme následující poky­ny: Sbíráme jen zdravé a čisté rostliny, které nejsou napadeny hmyzem! Byliny trháme za slunných dní, až jsou oschlé od rosy.

Místem vhodným ke sběru jistě nejsou chemicky hnojená pole, louky, břehy špinavých, zamořených vod, že­lezniční náspy a plochy v blízkosti frek­ventovaných silnic, dálnic a průmyslo­vých podniků.

Chraňte přírodu! (Netrhejte rostli­ny s kořeny, nedělejte škody!) Některé rostliny jsou chráněné. Je dost stejně 

účinných léčivých rostlin, které chráně­né nejsou.

Květy a listy při sběru nemačkejte a nepoužívejte plastové sáčky a tašky! Byliny se začnou potit a později při su­šení zčernají.

Zdroj: Maria Treben - Moje léčivé ostliny, nakladatelství Eminent

Reklama

Komentáře

krakonose.cz@s… (Po, 14. 2. 2011 - 23:02)
Vhodně načasovaný článek :)
Bylinkář (Út, 15. 2. 2011 - 00:02)
Tak co se ted sbírá?
! (Út, 15. 2. 2011 - 07:02)
Loňské opadané listí.
Monika (Út, 15. 2. 2011 - 13:02)
Tak co se ted sbírá?V únoru sbíráme:
Kůra
černý bez
jasan ztepilý
modřín opadavý
vrba bílá

Dřevo:
jalovec obecný
modřín opadavý

Konce větviček:
modřín opadavý

Kořen:
juka vláknitá
křen selský
prvosenka jarní
devětsil lékařský
vlaštovičník větší

Listy
Pokud nepotřebujeme jmelí bílé na snížení krevního tlaku, ale na jiné potíže, můžeme sbírat jmelí.


Hlízy:
topinambur hlíznatý

Houby:
penízovka sametonohá.

Pupeny
Na konci února mohou být ke sběru vhodné už i pupeny topolu bílého a topolu osiky, které se mají sbírat před rozvitím.

Se sníženou kvalitou (mimo obvyklé doby sběru) se v případě potřeby dají sbírat listy netřesku střešního, pupeny borovice lesní a kosodřeviny, stélky lišejníků pukléřka islandská a větvičník slívový a oddenek totenu většího. Pokud je mírná zima, můžeme sbírat i květy a listy sedmikrásky obecné a nať ptačince žabince.
I v únoru je čas na přípravu na letní sezónu a studium, ale od března už začne být práce více.

Podle L. Thurzové, D. Pamukova a Ch. Achtardžieva, J. Korbeláře a Z. Endrise, J.A. Zentricha a J. Janči, Klíče ke květeně ČR


Zdroj: www.paukertova.cz
Dežo (Út, 15. 2. 2011 - 15:02)
Já teď sbírám poklopy od kanálů a měděné kabely.
Magina (Po, 13. 2. 2012 - 04:02)
Tady mají bylinné přípravky vyráběné z ručně sbíraných divoce a volně rostoucích rostlin Broumovského výběžku a Orlických hor.

Více zde: http://bio-gely.webnode.cz/
Jindra (Po, 13. 2. 2012 - 08:02)
Bylinkám věřím, ale proč je mám pracně někde sbírat, sušit atd., když si mohu koupit špičkové přírodní koncentráty s větším účinkem. www.zdravi-a-uspech.cz
Šárí (Po, 13. 2. 2012 - 08:02)
Jindro, sama si bylinky sbírám za prvé proto, že jde o přirozený pohyb na čerstvém vzduchu, že se naučím poznávat spoustu bylin a rostlin, že sama si nasbírám tu úplně nejlepší kvalitu. A že mi domov krásně voní sušenými bylinami.

A za druhé proto, že nemusím své peníze cpát do předražených koupí typu Alveo.
Jindra (Po, 13. 2. 2012 - 16:02)
Jindro, sama si bylinky...Nemám nic proti důvodům které uvadíš. Ale jsou lidé, kteří třeba nemohou chodit a rádi si pak koupí to předražené Alveo, které opravdu pomáhá. O čerstvém vzduchu nemluvě,kdepak ho máme.
Gabriela (Ne, 1. 7. 2012 - 11:07)
Nemám nic proti důvodům...Na šumavě :)
Reklama