Bolesti hlavy - duchovní příčiny

Bolesti hlavy jsou známy teprve několik století, v dřívějších kulturních epochách se o nich nevědělo. Zvláště v civilizovaných krajinách jich přibývá, až 20% zdravé populace udává, že jimi trpí. Podle statistiky jde o převahu žen a horních vrstev společnosti. Nepřekvapí nás to, zkusíme-li si na chvíli symbolikou hlavy lámat hlavu. Hlava představuje velmi jasnou polaritu k tělu. Reprezentuje náš hořejšek, zatímco tělo spodek.

Hlavu považujeme za místo, kde sídli rozvažování, rozum a myšlení. Kdo jedná bezhlavě, jedná nerozumně. Jestliže někomu zamotáme hlavu, nemůžeme počítat s tím, že si chladnou hlavu uchová. Iracionální pocity jako "láska" ohrožují hlavu zvlášť silně, mnozí lidé ji při nich dokonce ztrácejí (a když ne, pak je pořádně bolí!). Existuje ovšem i pár mimořádně tvrdohlavých současníků, jimž nehrozí nebezpečí, že ztratí hlavu, i když chtějí prorazit hlavou zeď: Někteří pozorovatelé soudí, že příčinou takové odolnosti může být zabedněná hlava; ale to lze těžko vědecky dokázat.

Bolest hlavy z kontrakce svalů je subakutně počínající, rozptýlená bolest, většinou spojená se silným tlakem, který může trvat hodiny, dny i týdny. Bolest vzniká pravděpodobně vysokým napětím v cévách, přičemž se synchronně napínají i svaly v hlavě, ramenou, šíji a krční páteři. Toto onemocnění se často objevuje v životních situacích, při nichž se člověk octne pod silným tlakem, nebo které ho citelně ohrožují.

K přepínání horního pólu, hlavy, dochází zvláště při "cestě vzhůru". Bývá to záležitost člověka s velkou ctižádostí a perfekcionistickými požadavky, který se snaží prosadit svou vůli (prorazit hlavou zeď). V takových případech ctižádost a touha po moci snadno stoupnou do hlavy, neboť
pokud někdo jednostranně věnuje pozornost jen záležitostem hlavy, akceptuje a prožívá jen to racionální, rozumové, ztratí rychle svůj "spodní pól" a tím i kořeny, které poskytují životu oporu. Tělesné nároky a nevědomé funkce jsou ovšem vývojově starší než schopnost rozumového uvažování, jež se vyvinulo teprve s růstem velkého mozku a představuje velmi pozdní lidskou vymoženost.

Člověk má dvě centra: srdce a mozek, cítění a myšlení. Člověk naší doby a kultury rozvinul v mimořádné míře své mozkové schopnosti a octl se tím ve stálém nebezpečí, že bude zanedbávat své druhé centrum, srdce.

Zatratit proto myšlení, rozum a hlavu by ovšem nebylo žádným řešením. Žádné z obou center není ani lepší, ani horší. Neměli bychom se rozhodovat pro jedno, nebo druhé - měli bychom usilovat o rovnováhu.

Lidé zatížení na žaludek jsou právě tak neúplní jako lidé zatížení na hlavu. Naše kultura však pól hlavy tak preferuje a rozvíjí, že nutně musíme mít deficit v pólu spodním.

K tomu přistupuje jako další problém otázka, k čemu vlastně svou rozumovou činnost používáme. Nejčastěji slouží rozumové funkce k posílení našeho já. Kauzálním vzorem myšlení se pokoušíme co nejlépe pojistit proti osudu a zajistit dominanci našeho ega.


Zdroj: Nemoc jako cesta - Thorwald Dethlefsen, Rudiger Dahlke

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (93)

 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  Ja se tedy chopim prilezitosti a napisi vam o tech svych bolestech hlavy... Vypozorovala jsem zcela presne,co mi je zpusobuje. 1.Urcita akce,kterou jsem si naplanovala predem a na ktere zalezi jeste dalsi konani ci jednani. 2.Urcita situace,kterou musim rozresit,ci zprava,kterou mam obdrzet a na ktere je staveno dalsi jednani,ci konani. 3.Hadka a nebo oskliva rozmluva s nekym blizkym 4.Nemoznost se najist,kdyz mam hlad 5.Kratce pred menstruaci 6.Unava a otravenost(napr,v praci)

  Bře 04, 2006
 • Obrázek uživatele michal
  michal (anonym)

  je to tedy snaha dopredu "osetrit" pripadnou bolest, zklamani, jako bychom radsi "boleli" dopredu nez abychom si pak pripustili bolest spontanni

  Dub 21, 2006
 • Obrázek uživatele J.K.
  J.K. (anonym)

  článek je přesný,perfekcionistů s bolestmi hlavy je kolem mne spousta,

  Čer 30, 2006
 • Obrázek uživatele Lubor
  Lubor (anonym)

  Tento clanek mluvi presne o tom, co mam i ja. Mate nekdo radu co s tim?

  Srp 09, 2006
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  Dobrý den pane Lubore, máte-li zájem, napište mi na e-mail: hyzovaa"seznam.cz Anna

  Zář 07, 2006
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  Dobrý den,tohle je asi pravda,no uečitě.Myslím ale že nejsen perfekcionalista a bolestmi hlavy taky trpím docela často,teda záleží na období-někdy často a pak měsíc zase nic.Teď mě ale pustili domů z nemocnice po léčbě pásového oparu a bolí mě hlava takovým zbůsobem,že se mi z toho zvedá žaludek a jsem pořád unavená.Nevíte někdo co s tím?prosííím?Děkuji,Katka

  Pro 02, 2006
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  V tomto článku je velká pravda. Je mi 41 let, migrény mám asi od 20 let, léta utrpení. Zároveň trvale cítím duševní bolest, kladu na sebe i jiné velké požadavky, nevím co stím, léčím se na neurologii, nyní jsem vyzkoušela triptany, záchvat přešel.Cítím trvalou duševní bolest a řeším to i alkoholem, nevím jak z kruhu ven.

  Pro 09, 2006
 • Obrázek uživatele Líba
  Líba (anonym)

  Již jsem psala do příspěvků Kupte si Migren stop opravdu pomáhá ale chce to alespoň dvě balení 14 dní přestat a zase pokračovat z vlastní zkušenosti velmi dobrý.

  Led 17, 2007
 • Obrázek uživatele Nika
  Nika (anonym)

  Je možné, aby po nárazu do hlavy člověk trpěl občas bolesti hlavy? Dá se to nějak lékařsky dokázat?

  Led 18, 2007
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Migrény mám od 10 let, je mi skoro 29, je to utrpení a vyzkoušela jsem hodně přípravků, bylinek, léků, léčitelů, ale vždy si mě stejně najde. Hodně mě to omezuje, nedovolím si nikam vyjet ani vyjít bez léků, strašné.

  Feb 16, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Zkus si dát odkaz Dornova metoda,někdy jsou migrény způsobeny krční páteří a ani tě nemusí bolet.Není to drahé.

  Feb 16, 2007
 • Obrázek uživatele Alca
  Alca (anonym)

  Tohle je zajímavý článek, asi mě to potkalo. Furt si myslím, že všechno vyřeším hlavou a city potlačuju a teď se poslední dobou cejtím tak mizerně, že se mi do ničeho úbec nechce. Co se týče migrény, taky jí občas trpím ačkoli patřím k mužské části populace, která není tolik postižena. Občas mívám i takový mžitky a brnění v rukách. Úbec jsem nevěděl co to je, rajónová doktorka mě posílala k očnímu, ale zrak mám zatím bohudík jako ostříž. Pak jsem se ale v jedné knize, která čerpala ze starých rukopisů benediktýnskách mnichů, dočetl, že to čím trpím je migréna s aurou. A doporučovali na to (migrénu) pít čaj z meduňky lékařské. Musím říct, že mě to pomáhá. Kolikrát si ji uvařím i na kocovinu ;) Mějte se. Alca vyslovováno s k

  Kvě 17, 2007
 • Obrázek uživatele kamila
  kamila (anonym)

  ahoj, chci se zeptat, mate nekdo bolesti jen pulky hlavy a bolest se vyskytuje na vice mistech-pulsujici,tupa, pichajici? mam to uz asi rok, netusite nekdo pricinu?

  Kvě 17, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Bolesti v polovině hlavy bývají často od krční páteře, také migrény jsou někdy vázané na polovinu hlavy, ale ty jsou záchvatovité. Zkus rehabilitační léčbu.

  Kvě 18, 2007
 • Obrázek uživatele marta
  marta (anonym)

  Mam bolesti jen pulky hlavy,a take na vice mistech,casto je to ta pulsujici bolest a treba pul hod.vetsinou jdu si lechnout

  Kvě 18, 2007
 • Obrázek uživatele příroda
  příroda (anonym)

  pro Martu,no tak to je migréna,s tím si zajdi na neurologii,dnes jsou na to triptany a zabírají dobře,někomu dobře zabírají i kapky algifen napíše obvodní,jinak se dá migrána také léčit čínskou medicínou pilulkou hořce www.patentnimedicina.cz

  Kvě 18, 2007
 • Obrázek uživatele marta
  marta (anonym)

  Prirodo-diki za radu,myslela jsem si to ale nemela jsem jistotu,tak ja tam zajdu.

  Kvě 18, 2007
 • Obrázek uživatele chudák holka
  chudák holka (anonym)

  ahoj přírodo, já jsem před dvěma lety považovala triptany za zázrak, začala jsem s nima poté, co mi přestali účinkovat, algifen, solpadeine, dolmina + všechny možné volně prodejné analgetika. Brala jsem Relpax, po roce přestal fungovat, pak Rosemix, taky nefunguje. Zaplatila jsem si akupunkturu a homeopatii. Nic nefunguje. Hlava mě bolí hrozně! Zrovna dnes. Vždy jedna půlka, za okem, bolí to tak, že chodím zvracet. A k tomu článku, že lidi dříve hlava nebolela, to není pravda, už ve starém Egyptě léčili bolest hlavy.

  Kvě 18, 2007
 • Obrázek uživatele ?ubica
  ?ubica (anonym)

  Ahojte všetci,myslím si, že tá Vaša chémia lieči iba dôsledok a nie príčinu. Treba po nej pátrať, občas sa zastaviť, predýchať striedavo nosovými dierkami/nádych jednou dierkou-na strane bolesti a výdych opačnou/. Chémiou a analgetikami, iba pripravujete ďalší dôsledok.

  Kvě 20, 2007
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Ahoj všichni co trpíte migrénou. Bolestmi hlavy trpím asi lO let, asi dva roky co jsem byla na neurologii a zjistili mi migrénu. Jediné co mi pomůže je Relpax, po Algifenu je mi na zvracení. Zatím jenom doufám, že to nepřestane účinkovat, protože jinak jsem v háji a prozvracím zbytek života s bolestmi hlavy.

  Čer 10, 2007
 • Obrázek uživatele Korálka
  Korálka (anonym)

  Je to už podruhé v jednom měsíci, kdy mě chytly příšerné bolesti hlavy spojené s ucapnýma dutinama, bolestmi uší, tváře a zánětem nosohltanu. Mám u toho horečky a jsem malátná. Je to jako klasická chřipka, ale přestěhovaná jen do hlavy. Myslela jsem si, že to bude od krční páteře, která díky mému cestování je zralá na denní masáž, taky sezení v letadlech a taxících, kde ti nevzdělanci používají klimatizaci, aby se převedli, že ji mají...ale co to zanmená z esoterického hlediska? Lajcky si dokážu odůvodnit, že něco moc řeším rozumem a na tvrdo, jako bych hlavou/obličejem prorážela zed a z toho mne bolí celý obličej. Že něco nechci slyšet, proto ty uši citlivé na zvuky, průvan, dotyk. Nos, v poslední době časteji ucpaný, než volný. Hm, ráda bych se v tom vyznala, jelikož vím, že mi tím mé tělo chce něco důležitého o mě říci. Poradíte, prosím? Děkuji.

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele Abapi
  Abapi (anonym)

  Ahoj.Jsem také migrenička.Potvrzeno neurologem.Začalo to po porodech a stale se to stupňuje.Dvakrát až třikrát měsíčně celé tři dny!Děs a hrůza.Kdo nezažil,nepochopí...

  Črv 11, 2007
 • Obrázek uživatele Alena Filipová
  Alena Filipová (anonym)

  Migrénou trpím už 25 let. ?asto to je příšerné.Vyzkoušela jsem již řadu léků, v poslední době mi dělá celkem dobře Migraeflux.Všechny kteří trpí migrénou lituji.Kdo to nezažil, nepochopí.

  Črv 17, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ahoj vsichni co trpíte migrénami,já je mám už 15let a řeknu Vám že je to někdy na odstřelení a život Vás už ani nebaví.Když Vám skončí jedna migréna,vzápětí máte druhou.Cpete se práškama a tak je to vlastně stále dokola.Držte se..

  Črv 27, 2007
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Ahoj vsichni co trpíte migrénami,já je mám už 15let a řeknu Vám že je to někdy na odstřelení a život Vás už ani nebaví.Když Vám skončí jedna migréna,vzápětí máte druhou.Cpete se práškama a tak je to vlastně stále dokola.Držte se..

  Črv 27, 2007
 • Obrázek uživatele Bolest hlavy jak na ni
  Bolest hlavy ja... (anonym)

  Objednejte si přes lékárnu nebo internet přípravek z kopretiny Řimbaba Migren Stop. Berte 3 měsíce/90 tb/ pak přestávka a tak asi 3 x do roka. Migrena nemá šanci. Zdravím a držím palce. Líba

  Srp 02, 2007
 • Obrázek uživatele kde ho seženu?
  kde ho seženu? (anonym)

  Migren Stop jsem žádala v několika lékárnách, není výrobce, není regisrace, kde ho seženu???? dík

  Srp 02, 2007
 • Obrázek uživatele Vendy
  Vendy (anonym)

  Ježiši...migréna je to nejhorší,co může být!!!Máte pocit,že vám praskne hlva...hrůza!!!Lidičky jsem sváma!!!

  Říj 08, 2007
 • Obrázek uživatele omambea
  omambea (anonym)

  me zase pomaha jen cinie 100, primo lek na migreny;o)

  Lis 08, 2007
 • Obrázek uživatele misa
  misa (anonym)

  dekujeme za leky

  Lis 22, 2007
 • Obrázek uživatele Nika
  Nika (anonym)

  Dobrý den, mám podobný problém. Po té co mi vytrhali zuby moudrosti - domnívali se, že na bolesti mají vliv - mi lékař doporučil i vyšetření dutin a cévní vyšetření. Zatím hledají kde se dá,,,doufám, že brzy najdou....

  Pro 08, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Mám podobné potíže. Vždy mě bolí jen polovina hlavy a za okem. K tomu se přidává nevolnost a únava.Trpím tím již 15 let, cca od 30. Nepomůžou žádné algifeny, brufeny, tramaly. Ani procházky, cvičení, apod. Jediné, co pomáhá jsou speciální čípky proti migréně, které prodávají v každé lékarně. Jsou na předpis a může je psát každý praktický lékař.Mám zásoby čípků v lednici a život bez nich si nedokážu přdstavit. Užívám tak l čípek týdně a je to fakt super. Kdo to nezkusil, ať vyzkouší. Obsahují diazepam, cofein,ergofein.Po 3 hodinách nástává neskutečná úleva, která vydrží minimálně týden. Alespoň u mě.Vřele doporučuji.

  Pro 15, 2007
 • Obrázek uživatele dixa
  dixa (anonym)

  Prosím prosím jak se jmenují ty čípky? Trpím už tři roky bolestmi trvajícími i tři dny, kdy se nemůžu hýbat, mluvit a jen zvracím. Předem děkuji:o)

  Pro 19, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Jsou to "antimigrenozní čípky s paracetamolem " Přsně takhle se jmenují.A jsou vyráběné přímo v lékárně. Opravdu je zkuste.Obvodní lékaři je předepisují bežně. Zdravím a doufám, že Vám pomůžou.

  Pro 20, 2007
 • Obrázek uživatele věra
  věra (anonym)

  Trpím migrénou více než 30 let. Vyzkoušela jsem snad všechno, ale jediné co mi zabírá, jsou antimegrenozní čípky. Plně souhlasím s Janou.

  Feb 22, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  na migrénu je velmi důležitý klid a klid. Trpěla jsem migrénami několik let a vždy mi nastartovala, když jsem byla fyzicky a psychicky unavená. Nyní se snažím vše konat s mírou i za cenu, že vše nemám vše podkontrolou (mohužel), ale co je důežitější ? Ty stavy migrény byly neúnosné. Zkuste to také a vše se v dobrém obrátí jana

  Dub 05, 2008
 • Obrázek uživatele STANKA.S
  STANKA.S (anonym)

  TY ČÍPKY JSOU FAKT MOC DOBRÉ.TRPÍM MIGRÉNAMI PO DĚTECH.NĚKDY I 3KRÁT DO TÝDNE.DOKTORKA MĚ ,ALE UPOZORNOVALA,ŽE ČÍPKY JSOU NÁVYKOVÉ.JEN MI NEŘEKLA JAK ČASTO JE MŮŽU BRÁT ABY SE PRO MĚ NÁVYKOVÉ NESTALI.

  Dub 19, 2008
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  Ty antimigrenózní čípky jsou na předpis?

  Dub 20, 2008
 • Obrázek uživatele s.
  s. (anonym)

  na internetu jsem čípky s tímto názvem neobjevila. Můžete, prosím, napsat jejich přesný název? Děkuji.

  Dub 20, 2008
 • Obrázek uživatele tereza
  tereza (anonym)

  jestli si hned něco nekoupím, tak mi praskne spánek neuvěřitelná bolest z ničeho nic vystřeluje m do ucha jsem z toho hotová

  Čer 24, 2008
 • Obrázek uživatele alca
  alca (anonym)

  vsechny bolesti si vytvarime sami v nasem mysleni............

  Črv 23, 2008
 • Obrázek uživatele marika
  marika (anonym)

  Ano ,antimigrenozní čípky i tablety jsou na předpis,jsou velice silné a po čase návykové,u každého člověka po jiné době užívání,/najednou zjistíte že nezaberou/. Užívám je již dlouho /jsem diagnostikován jako těžký migrenik/,vždy s odstupem několika let2-3roky kdy je musím úplně vynechat,pak zase začnou zabírat ,ale tělo je už pozná,může se stát že pak zaberou jen na půl roku a zase musíte udělat dlouhou pauzu/najít jiné léky/. Je dobrá kontrola ledvin a jater/ požádejte o testy svého lékaře/. Dodržujte pitný režim,při sklonu k migrénách nutnost,/ vhodné bylinkové čaje,sypané zelený ,červený a bílý čaj-zakoupíte v prodejnách s čaji-nepřehánět./Pozor na kofein,může vyvolat migrénu/ tak zvaná kofeinová migréna/.

  Říj 02, 2008
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  o jaké čípky jde (název)

  Lis 01, 2008
 • Obrázek uživatele Lucy
  Lucy (anonym)

  Některé bolesti hlavy, ač je to divné může vyvolat i zeď, jsou tam tzv. patogení zóny. Všimněte si, že vás občas rozbolí hlava doma a že to bývá na jednom a tom samém místě v bytě, např. když sedíte na gauči u televize... Je třeba zakoupit si rušičku patogeních zón a vaše starosti s bolestí hlavy pominou. Je dost možné, že máte za zdí kuchyň, nachází se tam mnoho přístrojů zapojených do elektriky, což by znamenalo opět, že je zde dost možné riziko bolesti hlavy, zdi, za kterými je mnoho elektrických přístrojů a nebo mnoho zásuvek, mohou být ,,elektricky nabyté" a také mohou bolesti hlavy vyvolat. Tento problém momentálně řeším já- tj. Jak mám přestavit polovinu kuchyně? V případě mého bytu je to takřka nemožné. Také z důvodu financí. Vám to třeba půjde, přeji hodně štěstí, uvidíte sami, jak se vám uleví...

  Lis 11, 2008
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Mě pomáhají jen Indometacinové čípky, jsou na předpis.

  Lis 12, 2008
 • Obrázek uživatele Ivanka
  Ivanka (anonym)

  Milá Lucie a jí podobné, máte hlavně zablokovaný 1 krční obratel C1. Je třeba navštívit chiropraktika. GPZ mohou člověka oslabit i oslabit imunitní systém i bolet hlava z důvodu oslabení energie může bolet, ale nic za zdí, ale přímo v místnosti na vás působí. V dnešní době mnoho lidí prodává rušičky GPZ a " umí vytyčovat GPZ", ale je to především kšeft, nedokazatelný kšeft. Je málo lidí, kteří to opravdu umí.

  Pro 12, 2008
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Taky mne boli prava pulka hlavy,prechazi to do ucha,oka a zubu.Nekdy se to spusti samo,ale urcite mi boles spousti alkohol a staci k tomu mala sklenicka piva. Ma nekdo podobnou skusenost? Dekuju.

  Pro 25, 2008
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Zničeho níc jsem začala trpět neuvěřitelnými bolestmi hlavy s pojenými s tlaky v celé hlavě,měla jsem pocit,že mi tam musí něco prasknout, nevím si rady co stím,léky proti bolesti zaberou nachvilku,ale tlak nezmizí,ani u doktora jsem se nic nedozvěděla,čím by to mohlo být,prý krční páteří,ale ten tlak v hlavě je hrozný,dala bych cokoliv,aby to zmizelo.Nemá někdo podobný problém,a nevíte co stím.díky Katka

  Led 10, 2009
 • Obrázek uživatele anděla
  anděla (anonym)

  Také mě bolela hlava,mám odoperované v září aneurysma,hlava již téměř nebolí.

  Led 19, 2009
 • Obrázek uživatele Zuzka
  Zuzka (anonym)

  co to je aneurysma, taky trpím s bolestí hlavy, léky pomáhají jen chvilku, navíc jich beru už moc.

  Led 19, 2009

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama