Změna úhlu pohledu

30.10.2002 00:00
Duchovno

Schopnost změnit úhel pohledu může být jedním z nejmocnějších a nejefektivnějších nástrojů, který nám pomůže vypořádat se s denními problémy. Dalajlama to vysvětlil:

"Schopnost podívat se na události z jiné perspektivy může být velmi užitečná. Když toto praktikujeme, můžeme využít jisté zážitky, jisté tragédie, abychom dosáhli klidu mysli. Člověk si musí uvědomit, že každý jev a každá událost mají různé aspekty. Všechno má relativní povahu.

Například můj vlastní příklad ztratil jsem svou zemi. Z tohoto pohledu je to velmi tragické - a existují dokonce i horší věci. V naší zemi dochází k velkému ničení hodnot. To je velmi negativní. Ale pokud se na ty samé události podívám z jiného hlediska, uvědomím si, že jako uprchlík mám jiné vyhlídky. jako uprchlík nemám potřebu žádných formalit, obřadů a protokolů. Pokud trvá status quo, když je vše v pořádku, pak prostě při mnoha příležitostech jenom plynete s proudem, předstíráte. Ale když procházíte zoufalými situacemi, pak není čas něco předstírat. Z tohoto pohledu pro mě ty tragické události byly velice užitečné. Být uprchlíkem také přináší řadu nových příležitostí setkat se s mnoha lidmi. Lidmi s různými náboženskými tradicemi, s různými životními osudy, lidmi, které bych nikdy nepotkal, kdybych zůstal ve své vlastní zemi. Takže v tomto smyslu to bylo velmi, velmi užitečné.

Zdá se, že často, když se objeví nějaké problémy, naše hledisko se zúží. Všechna naše pozornost se může soustředit na starosti kolem tohoto problému a my můžeme nabýt dojmu, že jsme jediní, kdo procházejí takovýmito obtížemi. To může vést k určitému sebepohlcení, které může problém velmi zintenzivnit. Když k tomu dojde, domnívám se, že může rozhodně pomoci podívat se na věci ze širšího hlediska - například uvědomit si, že existuje plno lidí, kteří procházejí podobnými zkušenostmi a dokonce i horšími. Tato cvičení v posunutí úhlu pohledu mohou dokonce pomoci při určitých onemocněních nebo při bolesti.

Zdroj: Cesta ke štěstí - Jeho svatost dalajlama a Howard C. Cutler, M.D.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Naše manželství se před dvěma lety kvůli nevěře málem rozpadlo. Chci...
poety  |  17.12.2002 20:23

Moje dětství bylo tak mizerné a psychicky náročné, že mě donutilo...
Andy  |  15.1.2008 22:28

Andy mi mluví z duše. To je moje životní moto - Žít a nechat žít....
jana  |  11.10.2009 20:00

Guru jára také změnil úhel pohledu,ale to nebylo možné takto z někoho...
Stilnox  |  15.3.2018 22:43

Nebyla jsem na žádné jeho seanci,ale těm ženám snad muselo dojít že...
luci  |  16.3.2018 14:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *