Víra a náboženství

Víra a náboženství

29.2.2008 00:00  |  Duchovno

Stále se setkávám s tím, že si lidé pletou „víru" a „náboženská přesvědčení". Systémy náboženských přesvědčení jsou šatníkem víry, odrážejí vkus a styl jednotlivých epoch a kultur, jimiž víra prochází. Náboženství je hlubinnou strukturou společnosti a její kultury; náboženství staví a integruje lidský svět - víra překračuje hradby. Náboženství je domov, do kterého se člověk rodí, - víra je však věcí volby, rozhodnutí, svobodné odpovědi na povolání - a vydání se na cestu.... celý článek

Komentářů: 57 | Poslední komentář: 13.3.2018 08:22

Komentáře

reagovat 29.2.2008 13:24 -

Bible jasně rozlišuje, co je pravé naboženství a falešné naboženství. Pravé naboženství je založené na Božím slově, Bibli a všechná ostatní naboženství, která nemají oporu v Bibli jsou falešná, jsou to pouze nazory a tradice lidské. Podle Bible věřit znamená spolehnout se na to, v co doufáme, a byt si jist tím, co nevidíme (Žid. 11,1). Jinými slovy víra je založena na důkazech, vše ostatní je lehkověrnost, ale pro Tomaše Halíka Bible nemá žadnou hodnotu.

reagovat 29.2.2008 13:29 - Anna

Pro mě taky ne.Nepotřebuji ke své víře manuál.Nejsem ovce-Bůh mi dal rozum abych ho používala.

reagovat 29.2.2008 18:04 -

a já ke své víře nepotřebuji ani Bibli,ani Halíka.A papeže už vůbec

reagovat 2.3.2008 08:06 - Petr

K prvnímu komentáři:

Už mnohokrát jsem se setkal s podobnými lidmi jako jsi ty. Mají pocit, že mají patent na pravdu a jsou vnitřně natolik uzavření, že nedokáží pochopit hloubku bible. Bibli napsal člověk, člověk omyslný, člověk s představami a vizemi. Sám odoborník na bibli, Hellar nebo Heller řekl, že pasáže v bibli jsou pouze metaforami pro poučení lidí a tak to i nejspíše je. Bohužel existují lidé, jako jsi ty, kteří věří, doslova věří každému slovu a pokládají ho za dogma a takoví lidé jsou nebezpeční. Třeba jako muslimové, kteří se chodí odpalovat si z jejich Koránu vyberou kousek pasáže, která se jim hodí a potom se jdou odpálit. Všechny filosofie a náboženství mají něco společného, probouzení vnitřního klidu v každém z nás. Ale to bohužel ty nikdy nepoznáš, protože tvé srdce je příliš uzavřené. Přeji ti brzké prohlédnutí pravdy. :)

reagovat 2.3.2008 08:06 - Petr

K prvnímu komentáři:

Už mnohokrát jsem se setkal s podobnými lidmi jako jsi ty. Mají pocit, že mají patent na pravdu a jsou vnitřně natolik uzavření, že nedokáží pochopit hloubku bible. Bibli napsal člověk, člověk omyslný, člověk s představami a vizemi. Sám odoborník na bibli, Hellar nebo Heller řekl, že pasáže v bibli jsou pouze metaforami pro poučení lidí a tak to i nejspíše je. Bohužel existují lidé, jako jsi ty, kteří věří, doslova věří každému slovu a pokládají ho za dogma a takoví lidé jsou nebezpeční. Třeba jako muslimové, kteří se chodí odpalovat si z jejich Koránu vyberou kousek pasáže, která se jim hodí a potom se jdou odpálit. Všechny filosofie a náboženství mají něco společného, probouzení vnitřního klidu v každém z nás. Ale to bohužel ty nikdy nepoznáš, protože tvé srdce je příliš uzavřené. Přeji ti brzké prohlédnutí pravdy. :)

reagovat 23.8.2008 23:28 - Alena

Problém tohoto článku je, že je zcela neobjektivní. Zaobírá se pouze reformovaným křesťanstvím a víru katolickou spíš shazuje. (O jiných ani nemluví.) Proč? Ta se ale od středověku taky hodně vyvinula. Taky máme své významné filozofy 20.století atd. Proč to zde není zmíněno? Nemám rada podobné reakční články ve veřejných médiích, jako je server doktorka, který je určen všem-nejen protestantům

reagovat 2.11.2009 22:26 - Kala

Bůh i Ďábel je mrtev. Jsem pantejista a tomu nerozumím. Celé univerzum je pro mne přírodou, nic nemůže být z ničeho jiného, iuměle stvořené-účelem cíleným. Slovo Bůh pro mě znamená příroda. Příroda-pan vše. Takto to chápu a pan je ve všem je vším, i když pan vnímám jako Bůh. Pantejizmus znamená Bůh je vše. Vše je příroda.

reagovat 3.11.2009 16:14 - Kala-pokračování

Umělé stvořené-mající účel cílený stvořené z přícíny cílené. Kdežto vše z přírody přirozené je stvořené příčinou nahodilou Darvinovou. Nahodilostí je i naše planeta, tedy cokoli co je příčinosti z příčiny, i pokud se příčinost z příčiny navrací do bezpříčinnosti.

reagovat 3.11.2009 16:39 - Kala-pokračování

Kdyby Bůh byl nemohl by být mimo přírodu byl by vní, kde bych ho měl jinde hledat než v univerzu, jsoucnu. Možná je to hloupé, ale je pro mne univerzem, jsoucno, ať už se může od něho odělit nebo ne, což stejně pokládam za nemožné. Vše co je je součást, částí Boha, přírodou. Tomu věřím.

reagovat 3.11.2009 17:11 - Kala

Bůh i Ďábel je mrtev. Jsem...

Reaguji na sebe sama na svou chybu. ČLOVĚK NENÍ ÚČELAM CÍLENÝM JE NÁHODILOSTÍ, TO CO STVOŘÍ COKOLI PRO SVÉ POTŘEBY, JE STVOŘENÉ ZA ÚČELEM CÍLENÝM Z PŘÍČINY CÍLENÉ A PŘÍČINY NAHODILÉ.

reagovat 12.11.2016 20:40 - lidi

víra,není jen náboženský r.je to i víra v sebe,nejen v Boha, pokud něco hlásám,musím se tím i řídit,zde na sebe útočíte,kdo má jakou pravdu a koukám,jak tu máte všichni patent na víru a tolerance vůči sobě O.Fakt hrůza to číst,nerespektujete jeden druhého a to si říkáte věřící?????????

reagovat 12.11.2016 20:42 - lidi

Reaguji na sebe sama na svou...

a co je tohle za bludy....

reagovat 14.11.2016 17:32 - rose

Ahoj osobo Lidi, bud Buh je a poradek si udela, nebo jsou to prazdne steky

reagovat 2.3.2018 22:34 - sdfg


Ačkoli Martin Luther a další protestantští reformátoři v 16. století tvrdili, že věčná spása je dosažena pouze vírou (víra známá v latině jako solafide), průzkumy ukazují, že mnoho protestantů dnes říká, že věčná spása je dosažena kombinací víry a dobrými skutky - což je tradiční katolická pozice.

reagovat 3.3.2018 21:14 - sdfg

Pak jsou tady ještě sekty,Jehovisti,Scientolové,obojí potlačují identitu jedince a dohlížejí a podrobují jedince trestům,izolují je od původní skupiny,i děti od rodin,to je ohavnost,je to vlastně rakovina...

reagovat 4.3.2018 08:46 - víra

Víra v jakéhokoliv boha je nebezpečná, protože uzavírá mysl, pro její rozvoj do jakéhosi smyšleného světa, z kterého věřící ve většině případů nedokáže vystoupit, byť jsou mu předkládány důkazy o jeho omylu.
Díky tomuto přesvědčení věřícího o své neomylnosti vznikají veškeré konflikty a nejhorší na tom je, že ti nejzarputilejší jsou přesvědčeni, že jednají ve jménu svého boha. A zatím je to jen jejich malost, hloupost a lenost. Ono je totiž tak snadné přenést vlastní odpovědnost na nějakou smyšlenou vyšší bytost.

reagovat 4.3.2018 09:33 - víra je nebezpečná

Víra v jakéhokoliv boha je...

no jo, ale jak pro koho
když budu věřit ve své vítězství - určitě mně to pomůže v moji snaze něco dosáhnout, překonat pekážky - i porazit nepřítele.
Ovšem není možné žít v bludech. Věřící - když věří, že Bůh stvořil svět musí předpokládat, že nebude rušit zákony, které sám stvořil. Tak jako zákonodárce by neměl porušovat zákony , které sám ustanovil.

reagovat 4.3.2018 10:09 - jen tak

Náboženství je dílem člověka. Dokonce ani ti, kdo je vytvořili, se nejsou schopni dohodnout, co jejich proroci, spasitelé nebo guru vlastně řekli nebo udělali.
A ještě si navzájem odporují.

reagovat 4.3.2018 10:22 - sdfg

no jo, ale jak pro...

Víra je špatná,třeba vymýtit?!
A chtělo by to vzít plamenometem ,nebo jen mučícími nástroji to z lidí dostat,co?!

reagovat 4.3.2018 10:25 - jen tak

Víra je špatná,třeba...

On nepíše nic o vymýcení, tak si nevymýšlej.

reagovat 5.3.2018 16:55 - Karel

Víra je špatná,třeba...

A co tím způsbem na tebe? Nelíbilo by se ti to?

reagovat 5.3.2018 17:00 - Karel

Co místo planých úvah o víře zkusit meditaci o nějakém to jménu vyšší moci. Jako to páchají třeba bhaktijogini, viz Ramakrišna a jeho vize bobyně Kali, nebo viz Joga od staré Indie k dnešku, kapitola o bhaktijoze. Nebo jako to páchají křesťanští mystici, viz spisy Karla Weinfurtera, jako Ohnivý keř, Mystický slabikář a podobně. Nebo ajko to páchají židovští kabbalisté, viz Sefer Raziel ha-malach, či adepti anticikých mystérií, viz Jamblichos z Chalkidy, O mystriích egyptských. Řada textů je volně na netu, stačí zagůglit.

reagovat 5.3.2018 17:02 - a myslíš že meditace přinese

Co místo planých úvah o...

něco extra nového nebo lepšího?

reagovat 5.3.2018 17:03 - Tony

Bible jasně rozlišuje, co...

Reaguju na úplně první příspěvek. Typický blábol náboženského člověka.

reagovat 5.3.2018 17:04 - sdfg

Radikál může vraždit ve jménu čehokoliv,ať už je to nenávist k systému školství,jak je časté v USA nebo vůči homsexuálům,jak bylo taky v Usa,nebo nějaký nacionalisticky náboženský etnický konflikt z blízkého východu se přelije na Půdu Evropy.

reagovat 5.3.2018 19:52 - Pavla

něco extra nového nebo...

Otázkou je: zkusil jsi to? Pokud ano, odpověď znáš.... meze meditace neexistují, tedy přinést může naprosto všechno. Bez nadsázky.

reagovat 5.3.2018 21:27 - hlavně Tony

Reaguju na úplně první...

že ty a tobě podobní máte vždy pravdu, že jo.

O nějakém uznání jiné víry ani nemluvím. To je ta ta namyšlenost křesťanů, že oni jediní mají patent na poznání a vědění.

Neberu vám vaši víru, ale ve své namyšlenosti jste neskutečně směšní. I ta slavná Mare.

Možná byste mohli na tom trochu začít pracovat.

reagovat 5.3.2018 21:51 - luci

že ty a tobě podobní máte...

Ano,mají to jednoduché.Na každý problém jednoduchá odpověď.To bůh učinil a co on činí,dobře činí.Pán bůh dal,pán bůh vzal.Když se jim daří,pán bůh jim žehná.Když se nedaří,onemocní,zemře jim dítě,shoří jim dům.Pán bůh nás zkouší.A tak od kolébky po rakev a je pořád všem všechno jasné.

reagovat 6.3.2018 06:20 - pro luci

Ano,mají to jednoduché.Na...

To, že se na vedlejším vláknu dohadují a urážejí! mezi sebou, kdo je "znovuzrozený" již zde na Zemi, "kdo má v sobě Božího Ducha" to je jejich problém.

Ale v okamžiku, kdy se objeví nějaký jiný názor, tak propadají neskutečně žlučovité reakci, a nikdo z oponentů nic nepochopil.

Řada z nich lpí na doslovném výkladu Bible, což je v dnešním století taktéž zajímavé.

Že existují i jiné víry, které se s křesťanstvím v řadě věcé zásadně rozcházejí, to raději v tichosti přecházejí. A nemluvím zde o nějakých sektách!

Prostě si myslím, že ve skutečnosti mají dost velký problém hlavně sami se sebou, protože člověk, který má vnitřně jasno, nepotřebuje reagovat, tak jak reagují oni.

Takový jeden kretének, tam jako důkaz Boha bere to, kolika lidem pomohla víra v životě. :-)
Dost pádný argument.

reagovat 6.3.2018 21:16 - Tony

že ty a tobě podobní máte...

Nám jde pouze o Evangelium a to je pouze jedno jediné.

reagovat 6.3.2018 21:28 - Tony

°Že existují i jiné víry, které se s křesťanstvím v řadě věcé zásadně rozcházejí, to raději v tichosti přecházejí. A nemluvím zde o nějakých sektách!°

Jakékoliv sekty jsou škodlivé. Jiné víry, nebo jiní bůžci? Písmo Svaté to vyjadřuje jasně:

PSALMOS 95; 5 LXX

οτι παντες οι θεοι των εθνων δαιμονια ο δε κυριος τους ουρανους εποιησεν - HOTI PANTÉS HOI THEOI TÓN ETHNÓN DAIMONIA HO DE KYRIOS TÚS ÚRANÚS EPOIÉSEN - NEBOŤ BOHOVÉ NÁRODŮ JSOU DÉMONI, PÁN VŠAK STVOŘIL NEBESA.

Jiné víry? Já nemíním mít vůbec nic společného s démony.

reagovat 6.3.2018 22:35 - Sdfg

Pak je to ještě víra v všemohoucí dolar,ale nechci mudřit,to přenechám jiným.

reagovat 6.3.2018 23:06 - Tony

Pak je to ještě víra v...

To máš pravdu. V naoko křesťanských USA je jediným božstvem business.

reagovat 7.3.2018 01:02 - Steve

Oni mají pohotově VŽDY přiravenou nějakou obhajující báchorku ...

To je aby si byli jako jisti že jejich blábol je ten správný a pravdivý. Že je v bibli varování před falešným prorokem před Koncem Světa jaksi nikoho nenechává nervozním ... zvláštní! Přitom jde hlavně o tu správnou nauku, že? Že podporují tímto Falešného proroka jim vůbec, ale vůbec nevadí!

reagovat 7.3.2018 01:04 - Steve

Takže soudruzi čile dál podporujte hloupě Falešného proroka!

reagovat 7.3.2018 09:43 - No

Nebesa, co by tomu řekl Lech Wallessa,
že místo národa komančů, jezdí sem těžit armády chamtivých Samů a almightly dollar chtivých hudebníků bez houslí.

reagovat 7.3.2018 10:39 - luci

Pak je to ještě víra v...

Ano,bůh MAMON,ten věčný a jediný opravdový.Sloužila mu vždycky církevní i světská šlechta a slouží pořád.Jen náboženství, blábol pro blahoslavené chudé duchem se mění,cíl je pořád stejný.

reagovat 7.3.2018 14:56 - jiné víry?

°Že existují i jiné...

Ty jako vystudovaný teolog nevíš, že existují i jiné víry než křesťnství? Jiná světová náboženství?

Co do toho hned taháš nějaké démony?

Jste si i s tou tvou Mare vůbec ochotni připustit, že existují i jiné nauky, které mohou lidem přinést smysl života?

reagovat 7.3.2018 16:13 - Tony

Ty jako vystudovaný teolog...

Chápu, že v těch rozmanitých učivech může někdo hledat smysl života. To však nic nemění na skutečnosti, že BOHOVÉ POHANŮ JSOU DÉMONI. Svatý Augustin ve svém spisu DE CIVITATE DEI - O MĚSTĚ BOŽÍM tu krátkou větu zdůrazňuje mnohokrát. Někdo má velký doktorát z teologie a tuto základní skutečnost vůbec neví, jako například černokněžník Halík.

reagovat 7.3.2018 18:07 - luci

Chápu, že v těch...

Kdyby jen bohové pohanů,jsou to všichni kdož odporují a protiví se svaté církvi římské.

reagovat 7.3.2018 18:50 - zpráva z r. 2011

Nebesa, co by tomu řekl Lech...

- Legendární vůdce polského odborového hnutí Solidarita Lech Walesa chce jet do New Yorku podpořit demonstranty, kteří na Wall Street protestují proti chamtivosti bank a ekonomické nerovnosti v USA.

reagovat 7.3.2018 18:54 - sardanapal*

Chápu, že v těch...

Démone , tak za za takovó pičovonu , bych tě nejradši skopl ze Stránské skály ...

reagovat 7.3.2018 18:54 - Tony

Kdyby jen bohové...

Lidé přece nejsou démoni. Démony nelze upálit.

reagovat 7.3.2018 19:56 - sdfg

- Legendární vůdce...

Už si retweetuje i vlastní zprávy,tak to začíná být diagnóza jeho pobyt na diskusi...,to by chtělo rozbor od psychologa...

reagovat 7.3.2018 19:58 - sdfg

Nebesa, co by tomu řekl Lech...

A s tím lithiem jsem viděl toho týpka za těžební společnost a nevypadal na chlápka co pije pivo...
3 biliony korun pod zemí...to by snad chtělo udělat státní...

reagovat 7.3.2018 20:09 - Já vyrostl jen na.

Posvátná tornička a kouzelná hůlka a kouzelný obušku z pytle ven.
Bohužel Posvátnému dolaru nerozumím...

reagovat 8.3.2018 00:00 - sdfg

Ale no tak,rychle se doučit,Allmightly dollar a 4 pencová rakev jako protestantská charita pro lidi bezpřístřeší,jinak by se na ně v Londýnské zimě kapitalismus zvysoka...
Kontinuální z desetiletou frekvencí se opakující se hladomory v koloniální britské Indii,než Gandií vše zvrátil vlastní hladovkovými pochody.
Jinak poslední hladomor v Bengálsku ,ze ten vděčí ještě Churchilovi.

Ať žije demokracie ale ne žádný kapitalismus z liskou tváří a podobné blbosti,to je jako kobra mazlíček nebo měkká postel z fakírských hřebíků...

reagovat 9.3.2018 10:10 - Karel

Ale no tak,rychle se...

Tedy nevím co máte mistře proti kobrám a podobným domácím mazlíčkům. :-)

https://www.youtube.com/watch?v=RYgen7a4mtc

reagovat 9.3.2018 10:13 - Karel

Ale no tak,rychle se...

Když juž jsme u hladomoru. co říkáte na hladomory v Severní Koreji, bývalém CCCP po revoluci, na Ukrajině po vpádu vojsk CCCP, v rudě Číně za předsedy Maa, v porevolučním Zimbabve......

reagovat 12.3.2018 12:19 - nóóó

Když juž jsme u hladomoru....

jistěěééé

reagovat 12.3.2018 17:42 - Karel

jistěěééé

Nijak se nezastávám angličanů, taky tam dělali pěkný lumpárny. Ale co se Indie týká, stačí si přečíst něco od originál starých Indů. Např. Oceán příběhů od Somadevy, napsaný asi v 10. století n.l. ktde také píše o hladomorech v Indii. Tedy ony hladomory tam byly odjakřiva. V zemích kde se pěstuje jako hlavní plodina rýže ketrá je silně závislá ns množtví srážek stačí delší sucho a je hladomor. To jen tak pro příklad.

reagovat 12.3.2018 22:05 - sdfg

Japonco žádnou víru nemají ,jen světské obřadní náboženství a tradiční obřady,typu žehnání velrybářům,to je jak vítání jara a vynášení morany...
Nicméně imperialistické zločiny měli z zcela jiných pohnutek,zřejmě ze strachu,že někdo zaútočí dřív na ně,podobně jako si jistí velmoci v Evropě,aby ČR(či jiné země na východ,ukrajina včetně) náhodou nezbohatla a nestala se třeba jadernou velmocí jako na obyvatelstvo srovnatelní kanada.

reagovat 13.3.2018 00:32 - Steve

mají šintoismus ... ne?

reagovat 13.3.2018 08:11 - Karel

Japonco žádnou víru...

Mají šintoismus a mají buddhismus. Stačí zagůglit.

reagovat 13.3.2018 08:15 - Tony

Japonco žádnou víru...

On je sdfg opravdu expert. Expert na vše.

reagovat 13.3.2018 08:19 - sdfg

Já vynáším svůj kýbl a to mi stačí,případně Moranu nebo Zemanu,a odmítám žehnat velrybářům a vyznávat kulty jako 100mil japonců.
Jinja (nejrozšířenější forma s nejdelší historií, do konce 2. světové války úzce spjato se Státním šintoismem (státní, válečná, nacionalistická forma)), sektářské (čítá 13 forem, vzniklých od počátku 19. století) a lidové šintó (forma rozšířená hlavně na venkově, nemá žádnou větší organizaci). V dnešní době má šintoismus asi 100 miliónů vyznavačů. Slovo šintó je složeno ze znaků „šin“ (神) ve významu něčeho, co člověka významně přesahuje svou kvalitou, často pouze nepřesně překládáno jako bůh či duch (stejný znak se dá číst i jako kami) a „tó“ (道) ve významu cesta (stejný znak se používá i pro čínské slovo tao). Proto se o šintó mluví také jako o „cestě bohů“. Samotné slovo pochází až z období Meidži, kdy se šintó stalo státním kultem.

reagovat 13.3.2018 08:22 - sdfg

On je sdfg opravdu expert....

No on je ten sdfg...!Kušuj!

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

mají šintoismus ... ne?
Steve  |  13.3.2018 00:32

Mají šintoismus a mají buddhismus. Stačí zagůglit.
Karel  |  13.3.2018 08:11

On je sdfg opravdu expert. Expert na vše.
Tony  |  13.3.2018 08:15

Já vynáším svůj kýbl a to mi stačí,případně Moranu nebo Zemanu,a...
sdfg  |  13.3.2018 08:19

No on je ten sdfg...!Kušuj!
sdfg  |  13.3.2018 08:22

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *