Tvořivost

Tvořivost

23.12.2004 00:00  |  Duchovno

Tvořivost je velice paradoxním stavem vědomí a bytí. Je to konání v nekonání - Lao-c´ tomu říká wej-wu-wej. Znamená to dovolit, aby se věci děly skrze vás. Není to dělání, je to umožňování. Znamená to stát se jakýmsi průchodem, kterým může protékat celek.... celý článek

Komentářů: 11 | Poslední komentář: 14.8.2016 19:06

Komentáře

reagovat 28.4.2005 09:45 - Lenka

Poku máte potřebu tvořit - tvořte! Ať si myslíte, že neumíte malovat nebo zpívat nebo dělat cokoliv jiného, a máte chuť to dělat, dělejte to! Pokud Vás někdy někdo přesvědčil, že to či ono neumíte, je to jeho problém a Vy se těchto domněnek zbavte a dělejte, co se Vám chce, když Vám to dělá dobře a nikomu tím neubližujete. Zenoví mistři říkají, že nejlepší meditace je škrábání brambor, či jakákoliv činnost, pokud si ji uvědomujeme a oprostíme se od myšlenek. Ze všeho mužeme mít radost. Tak se radujte!
MOTTO: Před osvícením: nanos vodu a naštípej dříví.
Po osvícení: nanos vodu a naštípej dříví.

Chápete? Žijte!

reagovat 19.5.2005 15:54 - Intago

myslím, že to nestačí. To by bylo osvícených... Na proražení bloku ega je třeba daleko víc. Sám jsem se o to léta pokoušel. Osvědčilo se mi naučit se s Bohem, intuicí, Nadjá hovořit. Přijmout Ho jako gurua. Zavede vás do meditací, kde člověk skutečně zažije transcendenci, a to ohromující. Žádný klid v tom není, jen úúúžasná Tvořivost. Napsal jsem o tom tři knihy, vydal je Onyx Praha, jsou na mystika.mysteria.cz

reagovat 17.7.2005 12:16 - ajrad

Moudré a pravdivé.
Krásné je pozorovat děti, když si hrají - tvoří a nechávají se unášet svou fantazií. Neomezení hranicemi, zákazy, příkazy co smí a nesmí, co mohou a nemohou, o čem smí snít a o čem ne...
Hrají si, zkoušejí a smějí se. Tvořivost zde má ještě volné pole působnosti než přijdou zábrany a smutek.
Koukáme na dospělé, kteří si "nedovolí" experiment ani v myšlenkách natož v životě (tam jen potud, pokud je to žádoucí a přijatelné, nebo pokud jim "to" "někdo" přikáže. Škoda.
Nádhera člověčenství je v tvořivosti. Uvolňuje, rozšiřuje hranice, rozjasňuje a rozveseluje. Obohacuje.

reagovat 14.8.2016 16:40 - Cynik realista

Dá se vytvořením vhodného prostředí něco udělat s vlastní tvořivostí?
Prý to jde,jsou firmy,které lidem dopřávají přátelské prostředí,protože potřebují jejich kreativní výkon spíše než objemově velkou výkonnost s minimem tvořivosti.
Jde něco takového udělat i sám sobě?Leda,že by v sobě člověk našel nějakého osvíceného šéfa,ale to je nejspíš utopistická fantasmagorie,nic takového nejde sám sobě připravit.

reagovat 14.8.2016 16:43 - Jarda č. 1

Dá se vytvořením vhodného...

Jak to že nejde? Někdy ke tvořivosti pomůže, když si člověk zařídí útulný kutloch, kde ho nikdo neruší, kde se cítí dobře. Někdy k tvořivosti pomůže kapka správného moku, poslech dobré hudby...

reagovat 14.8.2016 16:52 - Cynik realista

Bohužel mám ke konzumaci dobré tvořivosti druhých blíže.Rád se zavřu někde s dobrým mokem a konzumuji dobré jídlo od dobrých farmářů a filmy od dobrých tvůrců a obsazeny kvalitními herci a elegantními herečkami.
Jestli to dobře chápu,tak pro mě kreativita znamená spíš nachávzet se v nějaké činnosti typu škrábání brambor nebo plavání než v tom zavřít se s plátnem v kutlochu s lahví vína a nad ránem se probudit nad plátnem s selfportrétem umělce...
Ono to předpokládá víc světu dávat než konzumovat a to i v lidských kontaktech a to nedokáže každý.Je tolik expertů.

reagovat 14.8.2016 17:05 - Cynik realista

Je to asi o volních vlastnostech.Lidské potřeby nejsou jen jíst a dosahovat klidu a pohodlí domova a bezbolestnosti.
V čem to tkví nevím,ale prý k talentu je třeba i něco víc,jinak skončí třeba v hospodě a nic nevytvoří.
Nějak reagovat na podněty,vnímat je a neuzavírat se do sebe,zároveň furt jen nezpracovávat kvanta informací a nepoužívat tak mozek jen jako lepší třídičku.
Potom ta tvořivost,ale co to vlastně je a jak pro koho.
Kontemplovat,meditovat a nebo mít za to ,že nejlepší tvořivostí je termín.
S věkem jednak ubývá přirozená energie jít do všeho nového a taky je tu problém s pamětí a s tím jak to utřídit,nebo to nechat být,protože toho sou už kvanta a brzdí to právě tu tvořivost branou jako podnikání nových věcí a otvírání nových horizontů.

reagovat 14.8.2016 17:10 - Cynik realista

Ženy jsou daleko praktičtější než muži a nějaká mamina s třemi mladými dětmi ,by asi těžko chápala proč bůh vytvořil muže z velké většiny a v mnoha činnostech tak nepraktické ,zatímco žena dělá věci rovnou prakticky a moc nad tím neuvažuje a v tom je dle mýho klíč,ovšem ne kopírováním,ale tím prostě se kousnout do zadku a jít něco dělat a pak zas dál,komu se stalo,že z toho vypad a nechá se odradit pohledy a komentáři lidí ,pak ví,že něco není u něj dobře a má pořádný problém ať už s prokrastinací nebo s depresí,pohybuje se v začarovaném kruhu a pokud není obzvláště jinak vybaven,patrně na to časem pomalu,ale jistě společensky a existenčně dojede...

reagovat 14.8.2016 17:12 - Jožo

Obzvláště silně by se nad sebou měli zamyslet lidi co se nechají odradit negativními komentáři na internetových diskusích:)),nebo si to alibisticky nalhávají,že je tomu tak a negativní komentáře jsou důvodem,proč opět nemají trochu té potřebné kuráže ,aby se uschopnili a šli něco udělat.

reagovat 14.8.2016 19:06 - Lara

Obzvláště silně by se nad...

Moje řeč - něco si dělat z negativních komentářů nemá vůbec smysl. Negativní komentáře dávají lidé, kteří mají buď sami problém se sebou a tím, že někoho negativně komentují si zvyšují sebevědomí nebo jsou prostě zlí a dělá jim radost někomu ubližovat. Proč by člověk měl dát na komentáře od takových lidí?!

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Bohužel mám ke konzumaci dobré tvořivosti druhých blíže.Rád se zavřu...
Cynik realista  |  14.8.2016 16:52

Je to asi o volních vlastnostech.Lidské potřeby nejsou jen jíst a...
Cynik realista  |  14.8.2016 17:05

Ženy jsou daleko praktičtější než muži a nějaká mamina s třemi...
Cynik realista  |  14.8.2016 17:10

Obzvláště silně by se nad sebou měli zamyslet lidi co se nechají...
Jožo  |  14.8.2016 17:12

Moje řeč - něco si dělat z negativních komentářů nemá vůbec smysl....
Lara  |  14.8.2016 19:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *