Soustředění na přítomnost

Soustředění na přítomnost

17.6.2004 00:00  |  Duchovno

Pacienti, kteří se zázračně uzdravují, jsou obvykle soustředěni na přítomný okamžik. Nežijí ani v minulosti, ani v budoucnosti. Žijeme-li v přítomném okamžiku, stres a obavy se zmírňují. Obavy se týkají budoucnosti; hořkost a nenávist pochází z minulosti. Emoce prožívané v přítomnosti se omezují na primární pocity zlosti, smutku, lásky a radosti. To jsou emoce, které je nejsnazší vyjádřit. ... celý článek

Komentářů: 43 | Poslední komentář: 11.5.2015 16:18

Komentáře

reagovat 18.7.2004 10:55 - Nathalie

Prostě a jednoduše- soustředění na určitou věc v daném okamžiku, může to být třeba řešení matematického úkolu stejně jako sex.

reagovat 2.3.2005 23:03 - fil

tohle je velmi stará pravda s kterou plně suohlasím má to ale jeden háček žijeme v kapitalistickém světe a pokud se budete soustředit pouze na přítomný okamžik bude se vám uvolnovat endorfín i při tech nejmenších a nejmalichernějších situací budete v etázi z každé prkotiny ale počase můžete zjístit že jste bezdomovec na ulici takže vytrénovat si nějakým duševním treninkem abslutní soustředění na přítomnost doporučuji pouze zajišteným milonářům nebo mnichům v klášteře ketří se nemusí zabývat běžnými denními povinostmi a vyděláváním peněz

reagovat 21.7.2005 21:41 - jana

V tom je právě ten fígl, ono, pokud se soustředíte na přítomnost, tak se věci, včetně těch pracovních, lépe daří, takže nakonec přijde i to ovoce. Nejtěžší je právě to, naučit se na přítomno soustředit. Ale jen mimochodem, život není jen vydělávání peněz. Vím o čem mluvím, leta sama živím dva syny /student VŠ a SŠ/bez jakéhokoli finančního přispění jejich otce. To jen tak, že jsem četla váš komentář, tak mě nedalo nereagovat. Těžké to ale je. Mějte se.

reagovat 5.3.2015 14:20 - Helena Raunerová

Žít přítomností, je velmi osvobozující. A nemám strach, že by se ze mě stal bezdomovec jenom proto, že jsem zaplašila minulost a nemyslím na budoucnost. Jen ještě věci dotáhnout k dokonalosti, abych jsem nežila mimo realitu.

reagovat 5.3.2015 16:08 - Radka

A co když právě ted se máme špatně,to je přítomnost?

reagovat 5.3.2015 16:31 - Karel

Žít v "přítomnosti" = nemyslet na to co bude zítra. To je dobré pro třeba bezdomovce. Nebo pro ony mnichy v klášteře. :-)
Pokud jsem zaměstnaný, mám byt či domek, zahrádku, chatu, auto, ......... prostě jakýkoliv majetek o který se musím starat, pak musím občas plánovat co je potřeba udělat. A už nežiju v přítomnosti.
fšak bych řekl že "guruové" :-D kteří vymýšlejí takovéhle hovadinky také nemyslí pouze na přítomnost. Ale spíše na to jak vydělat zlaťáčky na lidech hledajících poznání.

reagovat 5.3.2015 16:39 - Ale

Žít v...

já tomu věřím,že to je tak lepší,žít v té přítomnosti.Vem si,ted pokud se máme špatně,tak už víme,přemýšlíme o tom zítřku,očekáváme to špatné a to není dobré.Jenže,pokud se nám dnes nedaří,nejde nemyslet na to,že zítra se nám stane ještě něco horšího-už to jako očekáváme.

reagovat 8.5.2015 08:20 - Petra

žít přítomností, je podle mého názoru dobré, soustředíme se na to co děláme právě teď a nemyslíme u toho na ostatní věci, co by bylo potřeba udělat, protože si to nějak sice naplánujeme, ale výsledek nevíme, já mám tady a teď, když jsem v práci, soustředím se na práci a nevymýšlím si u toho nějaké domněnky. Když si čtu knihu, dívám se na film a tak podobně vždy jsem u toho přítomná.
Hodně lidí si stále přehrává chyby,které udělali v minulosti, neustále předhazují ostatním jak jim něco před x lety provedli, ale ten druhý člověk už o tom třeba ani neví, musíme se naučit odpustit a minulost nechat za námi a žít tady a teď.
Nebo žijí v budoucnosti, budu šťastná až budu mít to a to, když to dostane tak zjistí, že stejně není šťastný, takovou dobu o to usiloval, ale ono to není takové jaké si představoval a dá si další podmínku kdy bude šťastný, ale to se nemusí stát nikdy. Je pouze tady a teď. Mám jen přítomnost. Proč se stále zaobírat tím co nemám a představovat si jaké to bude až budu mít. Být šťastný za to co mám.
Minulost je pryč odpustit a už se k tomu nevracet.Ale odpustit je potřeba doopravdy, ne to říct a potom při nějaké hádce to předhodit, to jsme neodpustili a trápí to hlavně nás. Nejde obpustit hned, ale myslím si, že držet v sobě roky zlost na člověka je zbytečné. Opustil vás partner ano mrzí to, naštve to, ale třeba potkal někoho lepšího a na vás taky někdo lepší čeká nebo se vrátí ten starý zpět, jestli nám na tom druhém opravdu záleží, chceme, aby byl šťastný. Nikdo nemá stejnou mysl jako my, já mám pro sebe takovou malou větičku. Neberu si nic osobně- nikdo nedělá nic kvůli mně, nikdo neříká nic kvůli mně, každý vše dělá jen kvůli sobě.
Trvalo mi to než jsem se to naučila, brala jsem si věci osobně, vytvářela si domněnky, ale pracuji na sobě a žiji tady a teď a je mi líp. Za svůj život si můžu jen já sama, za chyby, které jsem dělala taky, kdybych je nedělala nebyla bych tam kde jsem. Vše je tak jak má být

reagovat 8.5.2015 11:13 - ahoj

žít přítomností, je...

Pěkný příspěvek,co ale přání je to vlastně o budoucnosti nemáme si přát? A jak reagovat a nebrat si osobně když mi někdo např.řekne "to neumíš říct nic lepšího?" ale takovym tim tónem aby ti dal najevo že jsi blbec?? Dik za radu.

reagovat 8.5.2015 11:50 -

Co když mne někdo týral jak mám odpustit no můžu ale copak jde zapomenout? Jak žít přítomností.

reagovat 8.5.2015 14:22 - Ivan

Žít v...

Asi to posuzujes vlastním pohledem. Žádný opravdový guru neuprednostnuje peníze. Čímž řečeno, že těch opravdových je pomálu. Žít v přítomnosti znamená starat se o to co je teď, byť v sobe, kontrolovat se,meditovat. Ale plnit si své běžné povinnosti. Ovšem nesnazit se,blouznit po nedosazitelnem,a křečovitě hrabat, abych toho dosáhl.viz.přehnaný karierismus.

reagovat 8.5.2015 14:34 -

Říká se že krátkozrakost tedy oční vada vzniká tím že se bojíme a nehledíme do budoucnosti tak jak si to mám vyložit když mám zároveň žít jen přítomností,jak se tedyvyléčit ?? Neodporuje si to?

reagovat 8.5.2015 14:41 - s

No právě jak to "vstřebat" vždyť to co píšu v přítomnosti je za okamžik minulost a když odpovídám nepřichází odpověď z budoucna?? Nebo z přítomnosti? A co je vlastně čas říká se že "vlastně" není... :-)

reagovat 8.5.2015 14:53 - s

Co je vlastně přítomný okamžik vždyť to byl (už není ??) i ten co je minulostí to bych měla vymazat paměť? přítomnost se bude přece dít i v budoucnosti. Není to vše to samé? Když pominu pojem času vše je přítomnost. Jen se asi máme víc zaměřit na to teď?? A co vrozený obranný reflex jak se nebát nebo necítit potřebu být opatrný když nám něco ublížilo?

reagovat 8.5.2015 14:56 - s

Vím že "teď" mi to zrovna neubližuje ale kolikrát mě opatrnost ochránila aby se to nestalo zas nebo ne? A co to tedy bylo?

reagovat 8.5.2015 15:29 - Ivan

Moc filozofujete, a používáte hlavu... To je problém zapadanu. Vše pitvaji a jen spekulují, ale nic nedělají prakticky.

reagovat 8.5.2015 16:30 -

Moc filozofujete, a...

No tak poraďte co mám teda prakticky dělat a zbavit se brýlí ale bez operace to to raději budu filozofovat dík

reagovat 8.5.2015 16:30 - Ivan

Žít v přítomnosti znamená to,že má člověk dělat jakoukoliv činnost vědomě, a brát to jako cvičení. Vždy to zpočátku nejde, ale aspoň pokud je člověk v klidu při pravidelné praxi se to upraví. Nejprve je dobré se vyladit, stačí jen vnímat jak dychate. Žádná koncentrace na čakry, jen dech. Potom vědoma činnost. To je to být v sobě... Na to co bude v budoucnu či bylo v minulosti nemyslet. Myslím při této praxi. Přítomnost, minulost a budoucnost jsou tak v jednom okamžiku pohromadě. Dal nemá o tom cenu spekulovat důležitá je praxe. Čus.

reagovat 8.5.2015 16:33 - pokud

Vím, tak se tu bavíme o soustředění na okamžik a ne jak nejít na operaci oči.

reagovat 8.5.2015 16:42 - Ivan

No tak poraďte co mám teda...

Existuje tradiční oční jóga, bylinky atd.záleží co tam máte a jak moc. Oni zázraky nejdou vždy a jen tak jak si člověk přeje.

reagovat 8.5.2015 16:43 - Ivan

Ony zázraky...

reagovat 8.5.2015 17:19 -

Vím, tak se tu bavíme o...

Jo ono to s tim soustředěním ale dost souvisí, a díky Ivane tvá odpověď mi dost pomohla :-)

reagovat 8.5.2015 17:23 - Karel

Hm, žít v přítomnosti. Když dnes půjdu nakoupit suroviny pro přípravu nedělního oběda, juž nežiju v přítomnosti. Protože juž myslím na to co budu v neděli vařit. A nyní mi poraďte co s tím. :-(

reagovat 8.5.2015 17:28 - s

Vím, tak se tu bavíme o...

No právě psala bez operace je vidět že se nesoustředíš. Ono když má porucha zraku příčinu v psychice tak je tu dotaz správně.

reagovat 8.5.2015 17:32 - s

Hm, žít v přítomnosti....

Přítomnost je nakupování ale oběd už je budoucnost....třeba ho ani neuvaříš :-)

reagovat 8.5.2015 17:35 -

Ivane fakt díky opravdu jsem si uvědomila co bych s tim mohla udělat...dobře jsi mi to vysvětlil

reagovat 8.5.2015 17:50 - Ivan

Nemá cenu bazirovat na slovickach. Porucha zraku nemusí mít psychicky důvod. A to úsměvné pripodobneni s obědem je úsměvné, ale nejprve je třeba se naučit být v sobě jak jsem psal,a pak člověk nebude řešit hlouposti. Když má člověk udělat práci, udělá ji,a dal to nepitva. To je opět to filozofovani... Nejdříve je třeba se to být v sobě naučit v klidu meditace, a později při běžné činnosti. Nechtit vše hned najednou.

reagovat 8.5.2015 18:17 - s

Nemá cenu bazirovat na...

Myslíš že filozofování je tedy navíc? Uplně k ničemu?

reagovat 8.5.2015 18:22 -

Nemá cenu bazirovat na...

Ivane vim že na to musim přijít sama ale dost jsi mi pomohl úplně nevinně ;-) budu ráda za každý tvůj příspěvek jsi chytrej :-)

reagovat 8.5.2015 18:59 - Ivan

Dík,nejsem chytrej, ale za ta léta jsem něco pochopil.filosofie není špatná, ale na západě se to přehání na úkor praxe. Je to taková školská znalost. Naučíme se poučky, názvy, a myslíme že to známe. Ale to je skatulkovani, jak říkají taoisti. Chodit do přírody, vnímat ji,naslouchat, a pak se člověk naladí, preladi a potom je to už jinde. Pokud ti něco pomohlo, jsem rád.hlavně se neprehltit,moc věcí najednou není dobré.

reagovat 8.5.2015 20:45 -

Dík,nejsem chytrej, ale za...

No dovedl jsj mi to vysvětlit tak aby mi to došlo... Polopaticky moc díky
A chytrý jsi člověk některé věci pochopí až když mu je někdo správně podá a to múže trvat roky ....no ne že bych si připadala hloupá každý vyniká v jiném a vidı to nezávisle a má štěstí když mu někdo poradí.... Ať se ti dařííííí.....

reagovat 8.5.2015 21:02 - Ivan

Ona terminologie je také dost důležitá, aspoň zpočátku. Potom je to už jedno,protože to člověk zažívá přímo praxi. Klidně písni: seji2@centrum.cz

reagovat 8.5.2015 21:04 - Ivan

Tobě ať se také daří ;-)

reagovat 10.5.2015 18:20 - jak

Se soustředíte?

reagovat 11.5.2015 10:38 - Ivan

Metod je více. Ovšem to co jsem říkal, je vědomé soustředění na sebe jako celek, a činnost co děláte. Je to vědoma činnost. Zpočátku to nemusí jít ale půjde to časem. Je důležité si předtím navodit dobrý stav,např. Soustředěním na dech, či meditací.

reagovat 11.5.2015 10:45 - Ano,

to dýchání je hodně důležité,s tím mám problém trošku i já.

reagovat 11.5.2015 11:36 - Ivan

to dýchání je hodně...

Způsobů dýchání je mnoho, ale v tomto případě jde jen o pozorování dechu jako takového. Nádech i výdech nosem, spíš si jej uvědomovat v břiše, jen břiše, ne čakry. Dech neprotahovat, měl by být přirozený.

reagovat 11.5.2015 11:50 - A

dýchat trošku zhluboka.Nikdo se nehlídá,to je jasné,ale já jakoby nedýchám,to mi řekla jednou jedna něco jako léčitelka a je to pravda.

reagovat 11.5.2015 12:09 - Ivan

dýchat trošku...

Ano, trochu zhluboka, ale jemně a moc to neprotahovat, aby to nebyla křeč. Hlavně to cvičit v přírodě. Odkud jsi?

reagovat 11.5.2015 14:40 - Tak

v přírodě to zase není podle mého až tak důležité.Ale umět správně dýchat je důležité.

reagovat 11.5.2015 14:46 - Ivan

v přírodě to zase není...

V přírodě je to lepší z důvodu čistšího vzduchu a energii. Samozřejmě, člověk to může a vlastně i často musí dokázat i v paneláku. Určitá cvičení ale nejsou dobrá provádět ve městech, kde je velká koncentrace lidi, a znečištění. Ale to je jiná kapitola.

reagovat 11.5.2015 14:47 - Ano.

Ale hlavně správně dýchat.

reagovat 11.5.2015 16:18 - Ivan

Ale hlavně správně dýchat.

Správné dýchání je samozřejmě důležité, ale není to jen o dýchání. To je jen čast.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ano, trochu zhluboka, ale jemně a moc to neprotahovat, aby to nebyla křeč....
Ivan  |  11.5.2015 12:09

v přírodě to zase není podle mého až tak důležité.Ale umět...
Tak  |  11.5.2015 14:40

V přírodě je to lepší z důvodu čistšího vzduchu a energii....
Ivan  |  11.5.2015 14:46

Ale hlavně správně dýchat.
Ano.  |  11.5.2015 14:47

Správné dýchání je samozřejmě důležité, ale není to jen o...
Ivan  |  11.5.2015 16:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *