Soustředění na přítomnost

17.6.2004 00:00
Duchovno

Pacienti, kteří se zázračně uzdravují, jsou obvykle soustředěni na přítomný okamžik. Nežijí ani v minulosti, ani v budoucnosti. Žijeme-li v přítomném okamžiku, stres a obavy se zmírňují. Obavy se týkají budoucnosti; hořkost a nenávist pochází z minulosti. Emoce prožívané v přítomnosti se omezují na primární pocity zlosti, smutku, lásky a radosti. To jsou emoce, které je nejsnazší vyjádřit.

Pacienti, kteří se zázračně uzdravili, se vyhnuli zoufalství minulosti a obsesím budoucnosti, protože žili v přítomnosti. Thich Nhat Hahn říká: "Nemyslíme ani na minulost, ani na budoucnost. Jsme soustředěni na přítomnost a na komunitu kolem nás."

Všechny duchovní tradice mají své techniky jak se soustředit na přítomný okamžik. Thich Nhat Hahn a buddhisté říkají tomuto soustředění ? meditace". Křesťané tomu říkají kontemplativní modlitba. Buddhismus zdůrazňuje důležitost vědomí při meditačních cvičeních a totéž dělá indiánská duchovní tradice při obřadu hledání vize (hanblecheya).

Vědomá meditace může naučit všechny pacienty, jak se soustředit na přítomný okamžik, neboť je obsažena ve všech duchovních tradicích.

Když si uvědomujeme svůj dech, jsme soustředěni na přítomný okamžik,v němž žijeme. Soustředění na přítomné tělesné vjemy nám nedovoluje myslit na bolest, kterou jsme prožili v minulosti. Soustředění na přítomné myšlenky nám pomáhá nemyslit na pohromy, které nás mohou potkat v budoucnosti.

Lewis Mehl - Madona, M.D., Ph. D. - Indiánské léčení, nakladatelství Pragma

Související články

Tady a teď

13.11.2003 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ano, trochu zhluboka, ale jemně a moc to neprotahovat, aby to nebyla křeč....
Ivan  |  11.5.2015 12:09

v přírodě to zase není podle mého až tak důležité.Ale umět...
Tak  |  11.5.2015 14:40

V přírodě je to lepší z důvodu čistšího vzduchu a energii....
Ivan  |  11.5.2015 14:46

Ale hlavně správně dýchat.
Ano.  |  11.5.2015 14:47

Správné dýchání je samozřejmě důležité, ale není to jen o...
Ivan  |  11.5.2015 16:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *