Skutečný smysl džihádu

Skutečný smysl džihádu

11.6.2004 00:00  |  Duchovno

Neustálý boj za spravedlnost se projevuje jako džihád. Džihád je jedním z nejčastěji zneužívaných a nesprávně chápaných pojmů. Džihád znamená ... celý článek

Komentářů: 70 | Poslední komentář: 16.7.2017 08:23

Komentáře

reagovat 11.6.2004 20:30 - Petra Kostkova

Chtela bych jenom podekovat, ze dokonce na nemuslimskych strankach se zacina zminovat o Islamu a hlavne o Dzihadu a to v tom smyslu, ktery doopravdy ma. Dzihad je jakekoliv nase snazeni pro Boha (Allaha) a boj je az na tom nejposlednejsim miste.

reagovat 14.6.2004 11:04 - Stýček Skrblík

No, opradu se mi líbí, jak spousta rádoby humanisticky založených Arabo-muslimský patolízalů stále obhajuje tuto zvrácenou komunitu a její nesmyslnou existenci a jejich nepravou víru. Jen pro zajímavost, já si myslím, že džihád možná skutečně dříve mohl znamenat (a jsem teď velký optimista), co autor článku psal. Jenže dneska to znamená něco jiného, význam se posunul a celkově to dnes znamená něco jiného - čili - v dnešním významu to znamená právo arabáču (apod.) beztrestně vraždit kohokoli, ve jménu jejich nepravého boha. Byl bych rád, kdyby se pojem džihád používal v dnešním významu.

reagovat 14.6.2004 11:45 - Awer

Čeče jak můžeš vědět, který bůh je pravý či nepravý ? :)

reagovat 14.6.2004 16:17 - Mirek Nebojsa

Mně je úplně jedno co se píše v Koránu o Džihádu, nebo co tvrdí učené muslimské hlavy. Jestli někdo vraždí rukojmí, háže bomby mezi civility, usekává zajatcům hlavy a přitom mává vlajkou Džihádu, tak ukazuje jak Džihád vypadá právě dnes. A veškeré teorie o tom jak se má správně praktikovat Džihád můžou jít k čertu, protože jsou jen prázdná bublina. Skutečnost je prostě taková jaká je. A jestli si někdo myslí, že z nějakého důvodu se všichni islámští teroristi začnou stydět a založí čtenářský kroužek za účelem správného nastudování Džihádu, tak je sám pomatený. A pozůstalým obětí těžko pomůže pomyšlení, že si ten vraždící maniak nepřečetl správný Návod na použití Džihádu.

reagovat 14.6.2004 16:35 - Storpa

Vážení, překvapuje mě naivita správců serveru, kteří jsou schopni otisknout něco podobného bez adekvátního komentáře. Islám se chová v Evropě jako rakovina a samozřejmě se snaží tvářit mírumilovně. Stejně to dělali komunisté - viz. jejich diktatura proletariátu, kterou se snažili všelijak zastřít, ale budu citovat užitečné heslo z jiného monoteistického systému "po ovoci poznáte je!" Po komunistech zůstala spálená zem a po džihádu např. ve Španělsku létaly do vzduchu končetiny dětí, které ti, kteří dali do vlaku nálože vůbec neznali. Tak hluboce zmatený systém (islám) je v jejich neštěstí (šťastní lidé tohle nedělají) dovedl až k tomuto činu perverzní realizace. Přál bych čtenářům doktorky.cz, aby si nechali otevřené hledí a udrželi jasný pohled!

reagovat 14.6.2004 17:05 - jára pešta

To je výsměch nazývat terorismus osvíceným humanismem..Bylo by smutné, kdyby rovnováha v Evropě byla zničena díky hodnotám, které jsou jí tak drahé - pluralismus, demokracie, atd., kdyby se totiž Evropa otevřela skupinám, které těmito hodnotami opovrhují - viz. problémy s muslimskými ghety v západní Evropě, odkud se etablují muslimští radikálové. Podívámeli se na jejich porodnost, tak si dovedu představit, jak za sto dvěstě let si ve volbách odhlasují, že se ženy budou oblíkat jako "černé stany", za krádež se bude lidem usekávat ruka, ženy, které se zamilují více než jednou, budou pro jistotu ukamenováni, a další krásné praktiky ve jménu boje proti vlastnímu egu, chamtivosti a nenasytné touze, které si s sebou přinesou...

reagovat 14.6.2004 22:45 - brother

A kde se pise v Bibli o zakazu potratu, podradnosti cernochu, zen, homosexualite jako lecitelne nemoci, o krizovych vypravach, inkvizici nebo conquiste? Vsechno je to o lidech. Nabozenstvi jsou vsechna stejna - nuti jedince poslouchat "moudre" kleriky. Urazej teroristy jak chces, zaslouzi si to, ale nepovysuj katoliky nad islam, ti si to nezaslouzi

reagovat 15.6.2004 08:32 - Strýček Skrblík

No, je to vcelku jednoduché. Islám je tu od doby, kdy jeden šílenec (Mohamed) se tak ožral, až měl vidiny a všechny je sepsal do jedné knihy. Je to tudíž výmysl chorého člověka, který ovšem získal vliv a pomocí toho vlivu svou vizi krapet rozšířil. :))) Pak už se to šířilo samo jako slušnej byznys. Nicméně, základní myšlenka je, že Alláh před Mohamedem nebyl --- jak to? Co dělal, že o sobě nedal vůbec vědět? Prostě zjevil se jen tak najednou? S dosti retroaktivními účinky. Prostě v životě a díle Alláha před 9 stoletím jsou značné mezery. To židovský bůh tu byl od nepaměti - a trestal věřící, když víra polevila. Jinak, katolicismus bych nevyzdvihoval nad jiné západní křesťanské náboženství - no, ale Islám s nepravým bohem - viz. výše - trumfne vždy. Dokonce i má víra v Modrého dobrého Sněhuláka je myslím oprávněnější než Islám - já svého boha totiž mohu spatřit - vždy v zimě s mrkví v nose. :))

reagovat 15.6.2004 09:38 - Jan Vodička

Zajímavý výklad slova "Džihád". Autor pouze jaksi pozapoměl, že slova jsou pouze abstraktní pojmy, které označují (nebo ukazují na) nějakou věc nebo děj. A pokud 99,99% lidí chápe džihád jako "svatou válku" za nastolení muslimského státu s právem šária, tak si myslím, že autorovo výklad je buď naprostá demagogie a nebo ho čeká dlouhá práce s přesvědčováním islamistických skupin, že si špatně vyložili význam slova džihád...

reagovat 15.6.2004 15:15 - Awer

Samozřejmě, že evropané a američané chápou "Džihád" jen jako něco hrozivého a aby ne ! Jenže je potřeba se na tento fenomén podívat i z druhé strany - tedy ze strany muslimské inteligence ( ted nemyslim teroristy ci jine fanatiky, ale klasické duchovní )

Džihád je a bude a je potřeba ho pochopit - tento článek je nezaujatý a jeho zdroj kniha: Islám - <http://obchod.portal.cz/Kniha.asp?Csl=10949> - je opravdu kvalitní. Takže si nechte své rádoby antiteroristické výlevy pro chat na idnesu či jinných středněproudých medií :)

reagovat 15.6.2004 16:26 - Strýček Skrblík

Nejen, že si to nenecháme pro IDNES, ale naopak budeme pravdu o nevzdělaných arabech šířit všude, kde se lidé ještě neprobudili ze šedesátých let. :)) Myslím, že by stálo za to, aby Papež (kdyby byl ale co k čemu) vyhlásil takovou malou křížovou výpravu. :)))

P.S. Jinak jsem se dost pobavil termínem "muslimská inteligence." :)))

reagovat 15.6.2004 19:42 - viktor greň

Muslimská inteligence je určitě dost vzdělaná na to, aby si nejenom přečetli Korán, ale dokonce dostatečně vzdělaná na to, aby si přečetla i něco víc. Takže jsou jistě schopni popřemýšlet a napsat věci, které zní humanisticky. Nevím jestli rádoby humanisticky, ale to není důležité. Důležité je to, že lidé ovlivňující situaci využívají oné většinové nevzdělanosti muslimů, kteří si to díky svému analfabetismu ověřit nemůžou. A bohužel, humanistické složky jejich společnosti v současné době nejsou těmi, které poslouchají. Lidé chcou být šťastní, ale pokud možno co nejrychleji. Mají dvě možnosti. Jednou možností je boj proti vlastnímu egu, chamtivosti a nenasytné touze a druhou možností je vybouchnout někde u nějaký ambasády v autobuse a už si to může štrádovat cestou lemovanou krásnými pannami do země zaslíbené.

reagovat 16.6.2004 11:03 - Monika

Zneužito bylo již tolik pojmů, skvělých myšlenek a filozofií ve všech politických systémech a náboženstvích! Zneužít se dá i demokracie! To nic nemění na tom, že není na škodu si občas připomenout pravý význam a znění pojmů či filozofií.

reagovat 16.6.2004 14:02 - dora

Dobry den, pracovala jsem v muslimske zemi a na tohle tema jsem se samozrejme take bavila. Vetsina lidi chape tenhle termin jako vnitrni boj - treba islam zakazuje pomlouvat, tak si proste rozmyslim, co reknu, nebo si nekoupim novou sukni, ale dam neco na charitu.

Doporucovala bych se o islamu bavit s muslimy, ne s temi, kdo vysvetluji, co si muslimove mysli. :-)

reagovat 17.6.2004 12:52 - mirek

Mirek Nebojsa to řekl jasně a srozumitelně, dalších komentářů netřeba.

reagovat 17.6.2004 15:12 - Strýček Skrblík

Ano, pravda, o islámu se mají bavit jen muslimové ... to jsou argumenty .... a my, nepostižení a nevzdělaní tímto dogmatem, asi můžeme jít do nějakého pěkného davu odpálit na sobě výbušninu a tím šířit moderní význam slova džihád. :((( Fakt blbej fór.

reagovat 24.6.2004 01:49 - novakus

Ten sněhulák je jednička. Toto božstvo jsem doposud neznal a možná ho začnu vyznávat. Poku jde o Mohameda, četl jsem český překlad koránu a musím uznat, že v žádné duchovní knize jsem nečetl tolik blábolů na jedné hromadě. Není divu, že se najde kopec teistů, kteří se jej hrnou vykládat. Výklad v takových případech může být tak libovolný, jako v případě našich slavných českých zákonů. Pak je samozřejmé, že ve jménu této potrhlé knihy lze konat charitu, odpalovat bomby, navlékat ženy do hábitů ve vedru a podřezávat odporné Američany za to, že jim projektují opravy poničeného potrubí. Prostě - neprohlédneme, dokud nepochopíme velikost islámu.

reagovat 30.6.2004 15:01 - Off

no ked to tak pises, tak by si mozno mal vediet ze islam uznava starozakonnych prorokov a dokonca aj jezisa (sice "iba" ako proroka, ale predsa) takze si povedzme otvorene ze je to rovnako ako krestanstvo nieco co vzniklo najma na zidovskom podklade ;-) takze asi tak...

reagovat 2.7.2004 07:06 - Tvůj příspěvek

mi něco připomíná.Dělo se to před pár stoletími: upalování čarodějnic na základě pomluvy či mateřského znaménka,pálení pokrokových knih,křížové výpravy ve jménu jediné správné víry v Boha,zahalování ženského těla,nástroje ďáblova,vystavování na pranýři za smilstvo (pouze žen),neuznávání práva žen na cokoliv, krom udržování rodinného krbu a rození dětí (vždyť byly stvořeny pro muže)....Jen si nějak nemůžu vybavit,co bylo příčinou a kde to bylo.....Nezastávám se islámu,to v žádném případě.Jen chci říct,že se dají zneužít i ty nejlépe myšlené věci.Stačí si projít dějiny.

reagovat 6.8.2004 21:54 - Jeníček

Islám, jako"nejmladší" náboženství chová stylem "nové koště dobře mete".A Dzihad je to metení, které chce smýst všechno. Jak můžou být muslimové "šťastní", když maj den co den nějaký zákaz....nemluvě o těch standartních.

reagovat 6.10.2004 14:51 - welschdragon

to máš pravdu,myslím,že náboženství vůbec za celá ta století napáchalo dost zvěrstev.v dějepise se učí že náboženství být muselo a musí protože souvisí s vývojem a mentalitou lidí.Osobně se mi víc zamlouvá náboženství starého Řecka a Říma nebo keltské,které jsou polyteistické.

reagovat 6.10.2004 14:59 - welschdragon

Náboženství je svinstvo!Ať žije Modrý Sněhulák!:D

reagovat 25.10.2004 21:37 - slotak

Allah akbar.

Vsichni neverici psi skoncite v pekle a budete se v nem naveky smazit na svem vlastnim tuku!

reagovat 11.12.2015 10:53 - Jahoda

Allah akbar.

Vsichni...

když Prorok Mohamed dostal jednou v Mekka záchvat epilepsie,padl na zem,od úst mu šla pěna a byl v křečích.Tu mu okolojdoucí řekl,to vztoupil do tebe Alláh.Mekka byla modloslužebné místo se spoustou bohů a bůžků a kultů uctívání a jako centrum modloslužebnictví kam se sjíždělo celé široké okolí a místní obyvatelstvo na tom profitovalo a ekonomicky těžilo.Allah byla jedna z modloslužebných hliněných soch!A toto je původ Allaha,ten nemá se Stvořitelem NIC společného.

reagovat 11.12.2015 16:04 - Jenže

to máš pravdu,myslím,že...

Tam není moc místa pro fanatiky.Těch se obec zbavovala různými způsoby...

reagovat 11.12.2015 16:44 - gin

I když to tak původně může být, jak ten článek popisuje, jenže realita je jiná. Potíž je v tom, že islám není jednotný, ale je rozdělen na řadu sekt a fundamentalistické salafistické sekty jsou skutečně rakoviným vředem lidské společnosti a ty chápou džihád jak ho známe. Potíž je v tom, že salafismus mezi muslimy nabývá na síle, hlavně mezi mladými.

Podle odhadů německých zpravodajských služeb se počet radikálních saláfistů v Německu za posledních pět let zdvojnásobil. Mnoho z nich se vydává za humanitární pracovníky a snaží se do svých řad získávat také přicházející uprchlíky.

reagovat 31.3.2016 17:27 - čtenářka

Nechápu, že může být okolo tolik hlupáků, kteří neznají dějiny a několik posledních desetiletí, kdy se z Afriky jen rojí zprávy o pohrdání a násilí na Evropanech. Co tam vymysleli a vyrobili? Jen umí využívat technologie a zbraně vyrobené "nevěřícími psy", jinak by si tu ropu museli dobývat leda šufánky do dřevěných sudů. Jak můžou být lidé, tak nevědomí a hloupí, že netuší, že jediným programem Mohamedova koránu je jen boj a zabíjení všech, kdo nevěří v jeho slova? Kolik století znali jen válčení, zabíjení, zotročování a znásilňování? Vždyť ti IS dělá i teď, když dobije nějaké město. Do 48hod. se nevěřící stanou věřícími, nebo je zabijí, případně prodají do otroctví a ženy strčí někam do veřejného domu. Vždyť co byly hurisky? Jen otrokyně dodáváné z poražených zemí. Proč je celý jih Evropy černovlasý, když ho několik století ovládali muslimové?

reagovat 31.3.2016 17:31 - Iva

s tímto se seznamte https://www.youtube.com/watch?v=2i4whA22k2E

reagovat 31.3.2016 17:50 - Karel

Korán - cintáty:
http://www.islamweb.cz/koran/koran.php?action=view&sura=9

"A až uplynou posvátné měsíce, pak zabíjejte modloslužebníky, kdekoliv je najdete, zajímejte je, obléhejte je a chystejte proti nim všemožné nástrahy!......."

reagovat 31.3.2016 19:06 - Já bych

Nechápu, že může být...

To vyřešil ein zwei...

reagovat 3.4.2016 10:03 - j

> Proč je celý jih Evropy černovlasý, když ho několik století ovládali muslimové?

Slyšel jsem zajímavý postřeh, že sicilská mafie je vlastně zkopírovaná verze islámské společnosti, kde Mohamed vládl jako absolutistický vládce nad životem a smrtí všech.

reagovat 3.4.2016 10:18 - Rose

vrazdit chtel vzdy Satan

reagovat 3.4.2016 11:00 - Tony

Rose, vaše jehovistická sekta to nevyřeší. Ta to akorát rozsvítila, když několikrád předpověděla konec světa, který nepřišel.

reagovat 30.4.2017 07:43 - Jahoda

vrazdit chtel vzdy Satan

ty hele Rose...když je zde již řeč o satanu,dílu pakla a vraždění,potom co vy...jehovisté ?
Odmítáte lidem pomoc v nouzi,lékařské ošetření a operace ,transfuze krve a ti lidé pak umírají.
A toto je také vražda a protože vražda je touha satana,potom vaše jehovistická ideologie je na ní postavena.
Vy s vírou v Krista nemáte nic společného,jste vraždící sekta tupých fanatiků postavená na ideologii totality a nesvobody...dá se říci,že nejste svobodní lidé,ale otroci.

reagovat 30.4.2017 11:48 - rr

mila Jahoda, rekni mi jedno jmeno, kdo podle Tebe zemrel a ja Ti vytisknu tisice, ktere zemreli kvuli spatne transfuzi

reagovat 30.4.2017 11:49 - http://zpravy.idnes.cz/rakousko-hiv-transfuze-0v8-/zahranicni.aspx?c=A130228_133450_zahranicni_pul


Rakušan dostal transfuzi, v údajně prověřené krvi byl virus HIV

28. února 2013 13:50, aktualizováno 16:41

Jen málokterá země ze zdravotního hlediska vypadá bezpečněji, než Rakousko. I v jeho vyspělém zdravotnictví, které láká nejbohatší evropskou klientelu, byl ve středu oznámen případ nákazy virem HIV z krevní transfuze. Krev pocházela od rakouského Červeného kříže, který ji získal od vyšetřeného dárce.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rakousko-hiv-transfuze-0v8-/zahranicni.aspx?c=A130228_133450_zahranicni_pul

reagovat 30.4.2017 11:50 - rr

„Více než polovina zemí na světě neprovádí u darované krve všechny testy, a tím se zvyšuje riziko šíření AIDS a dalších nemocí,“ říká se ve zprávě agentury Associated Press. V této zprávě, která je založena na informacích Světové zdravotnické organizace, se také tvrdí, že „podle odhadu se pět až deset procent lidí, kteří mají virus AIDS, nakazilo z krevní transfuze“. Onemocnění AIDS je však pouze jednou z nemocí, které se přenášejí tímto způsobem. Každý rok dojde v důsledku transfuzí a injekcí, jež jsou zdravotně závadné, k osmi až šestnácti milionům případů nákazy hepatitidou B a ke dvěma až čtyřem milionům případů nákazy hepatitidou C. Jedním důvodem, kterým se vysvětluje nedostatečné testování krve, jsou vysoké náklady. Prověřit tyto druhy kontaminace stojí 40 až 50 dolarů na jednotku krve. Testy navíc „nejsou vždy spolehlivé, zvláště pokud je provádí nevyškolený personál nebo se používá nevyhovující zařízení,“ uvádí se ve zprávě.

reagovat 30.4.2017 11:52 - RIZIKA KREVNÍCH TRANSFUZÍ

MUDr. Dana Galuszková
Transfuzní oddělení FN Olomouc
Transfuzní lékařství je nepostradatelným partnerem řady klinických oborů v komplexní péči o nemocné pacienty. Přes soustavný rozvoj
diagnostických a technologických postupů při zpracování a skladování krve je hemoterapie spojena s možnými zdravotními riziky. Komplikace
krevních transfuzí mohou být děleny dle různých schémat a kritérií. Příhody vzniklé ve vztahu s transfuzí mohou mít charakter
transfuzní reakce, transfuzní chyby a skorochyby. Systematické zaznamenávání a vyhodnocování těchto příhod se nazývá hemovigilance.
V souladu s legislativou Evropské unie je aktuálním úkolem českého zdravotnictví vybudovat funkční národní systém hemovigilance, který
se stane součástí mezinárodní European Haemovigilance Network.
Klíčová slova: potransfuzní komplikace, klasifikace, hemovigilance, transfuzní reakce, transfuzní chyby, skorochyby, hlášení transfuzních
komplikací.


dej to svym detem a pak se nestac divit, kdyz existuje x Zpusobu, jak se da zachranit Zivot lepe

reagovat 30.4.2017 13:50 - Jahoda

„Více než polovina zemí...

takže jako co?
To si nesmím nechat operovat ani slepé střevo?
Ty hele rr,Rose a tak,protože u operací je té transfuze krve potřeba především,jinak ji zdravý člověk nepotřebuje.

Vy jehovisté tuto pomoc potřebným odmítáte a odsuzujete lidi na smrt.
Vratte se do středověku.

reagovat 30.4.2017 13:54 - Jahoda

MUDr. Dana...

můžete mě teda jako MUDR podat vysvětlení,čím nahradíte krev mkdyž je jí třeba u operací, ?
Třeba u takových,kdy se operuje více jak 5 hodin?
Ale co...já momentálně krev nepotřebuji,neb si popřávám pivo Bráník,je neděle a zítra 1 Máje a tudíž státní svátek a tak mám ve skříni do zásoby několik plastáků,ha,ha,ha,a to jsem měl doktory za vzdělané lidi,ha,ha
ještě že jsem zdravý!

reagovat 30.4.2017 14:12 - Tony

Jehovci se vserou i sem.

Jinak, ten článek je neskutečný camc. Realita je zcela jiná.

reagovat 30.4.2017 14:32 - Jahoda

Jehovci se vserou i sem....

článek je o jihadu a mě osobně po islamistickém teroru v západní Evropě a Británii při vyslovění slova jihad napadá pouze představa krve,teroru,smrti,vraždění,mučení a války.
Je to podvědomej slovní úkon a ten bývá větščinou čistý a prost pokrytectví a falše.
A stejně jak já,uvažuje i drtivá většina veřejnosti.
O tom jsem přesvědčen.
Sem se ještě nedostalo a tak si zítra k pivu Bráník popřeji i tlačenku ,prejt,klobásky a jitrničku.
At žijí slasti žaludku,hřeje mě to u pupku.
A vymaštěný jihadista skončí v pakle dozajista.

reagovat 30.4.2017 15:45 - rr

nech si operovat co chces, jahudko, ale ja pro sve deti vyberu kvalitnejsi, I kdyz drazsi lecbu... Jako treba dopredu injekce erytropoetinu atd, google je toho plny, najdi si. Doktori sami se transfuzi vyhnou jako certu!

reagovat 30.4.2017 15:46 - http://www.slavia-pojistovna.cz/cs/novinky/bezkrevni-lecba-snizuje-riziko-komplikaci-5

Bezkrevní léčba byla donedávna pro širší veřejnost téměř neznámým pojmem. Nyní se toto slovní spojení začíná stále častěji skloňovat mezi lékaři i pacienty. Jedná se o náhradu krevní transfuze takovými medicínskými postupy a léčebnými přípravky, které dokáží omezit rizika spojená s příjmem cizí krve, nejčastěji při plánovaných operacích. Bezkrevní léčbu je možné pojistit u Slavia pojišťovny.

reagovat 30.4.2017 15:48 - https://www.tribune.cz/clanek/16900-spolecnost-bezkrevni-mediciny-nejsme-svedci-jehovovi

Cílem České společnosti bezkrevní medicíny je prosazovat principy bezkrevní léčby v českém zdravotnictví, kdy podle jejích členů transfúze krve nemůže a nesmí být léčebnou alternativou.

V čele společnosti stojílékařské osobnosti -doc. MUDr. Ivan Čundrle, CSc. z brněnské Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny - společného pracoviště LF MU s Fakultní nemocnicí Brno a prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc. z gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jihlava.

Transfúze krve podle zastánců bezkrevní medicíny není nic jiného než transplantace orgánu, o které se uvažuje jen tehdy, když nemocný orgán začne výrazně funkčně selhávat a když byly vyčerpány všechny možnosti.

Kritizují transfuziology a nelíbí se jim, že lékaři často v kritických situacích projevovali negativní a nedůvěřivý postoj k bezkrevní léčbě a někdy velmi hrubým způsobem odmítali spolupracovat s pacienty, kteří vyžadovali, aby byli léčeni alternativními bezkrevními metodami.

Na otázky Medical Tribune odpovídápředseda společnostiDoc. MUDr. Ivan Čundrle.

“Bezpečná dolní hodnota hemoglobinu” byla pro rutinní operace stanovena na 103 až 105 g/l. Píšete na svých stránkách, že bezkrevní operace lze provádět i při hodnotách hemoglobinu 20 nebo 30 g/l. Toto je podloženo nějakou validní studií?

Bezkrevní operace nelze provádět při hodnotách Hb 20-30g/l, Hb jako nosič kyslíku by nestačil doručit tkáním jeho dostatečné množství. Nemusíme ale hledět jen na Hb humánní, existují i nosiče kyslíku jak na bázi přirozeného hemoglobinu (zvířecí Hb), tak na bázi perfluorokarbonů. Tyto nosiče již se zkouší jako tzv.rescue postup při válečných událostech, kde není dostatek krevních konzerv. Obecně lze říci, že validní studie prokázaly tzv. liberální a restriktivní strategii, liberální 80-100g /l Hb, restriktivní 60-80g/l Hb, přičemž výsledky zdravotního stavu po výkonech byly srovnatelné, navíc nebylo nutné předoperačně podávat krevní transfuze, které s sebou přinášejí velké množství různých rizik i v současné době.

reagovat 30.4.2017 16:21 - Tony

Prostě nechápu, proč jehovci zasírají diskuzi o džihádu.

reagovat 30.4.2017 17:11 - Jahoda

nech si operovat co chces,...

dobře...a co když bude bouračka na silnici a vážné zranění,které vyžaduje okamžitou operaci?
To jako mám umřít,když doktoři v nemocnici mají jenom tu krev z transfuze?
A vůbec !
Mě mě selský rozum říká,že zde v Česku je spoustu dárců krve a jejich krev stát potřebuje.
Jejich oběti MAJÍ smysl.
Ještě k paní MUDR Dana Galuszková,pravda,jsem neotesané obvzláště když jsem nachmelem.K jinému jinonázorníku bych byl worswurstechtbock,ale k doktoru chovám taknějak úctu.Přesto ale s vaším názorem nesouhlasím a můj selský rozum mě nyní říká,že si to od svých nadřízených pěkně odskáčete,protože ne každý bude souhlasit.

reagovat 2.5.2017 12:23 - rr

jahudko, v tom pripade maji sanitky sebou hemacel, jde o pripravek, ktery nahrazuje objem a dodava bunkam kyslik a hlavne nemusi telo bojovat s cizim tekutym organem, ktery stej ne vyhazi do jater. Hemacel uz zachranil lidi, ktere by krev nezachranila

reagovat 2.5.2017 12:27 - povinne vybaveni ceskych sanitek

Koloidní roztoky

Koloidní roztoky jsou makromolekulární roztoky, které se v oběhu udrží po 6-8 h, váží na sebe extracelulární tekutinu, využívají se při traumatickém, hemoragickém nebo hypovolemickčm šoku, popáleninách, septicko- toxickém šoku. K nežádoucím účinkům patří zejména alergická reakce, výjimečně až anafylaktický šok.

Kontraindikací pro užití koloidních roztoků je kardiální selhávání, těžká porucha funkce ledvin. Nejdůležitějším vedlejším účinkem dextranu je riziko vzniku anafylaktického šoku.

• Dextran

je vysokomolekulový polysacharid o průměrné molekulové hmotnosti 70 000. Používá se převážně 6% roztok ve fyziologickém roztoku nebo 5% roztok v 5% roztoku glukózy. Velmi pomalu se vylučuje ledvinami, za 24 h asi 50 %.

• Rheodextran

je vysokomolekulový polysacharid s molekulovou hmotností 40 000. Používá se v 10% koncentraci ve fyziologickém roztoku nebo 5% v roztoku glukózy. Vylučuje se rychleji než dextran, snižuje viskozitu krve převáděním extracelulární tekutiny do krevního řečiště, a tím zlepšuje mikrocirkulaci.

• Tensiton

je hyperosmotický koloidní 6% roztok dextranu (70 000) v 7,5% roztoku NaCl. Používá se při velkých krevních ztrátách, zvláště při polytraumatech.

• Haemaccel

je polymerát depolymerizované želatiny o molekulové hmotnosti do 35 000. Používá se ke krátkodobým náhradám plazmy při šokových stavech. Velmi rychle se vylučuje ledvinami.

• Elohast

je 6% roztok hydroxyetylškrobu, s molekulovou hmotností 200 000, ve fyziologickém roztoku. Používá se při hypovolémii, traumatickém nebo hemoragickém šoku.


http://ans.arim.cz/leky-a-jejich-pouziti/vybaveni-mobilniho-prostredku-zdravotnicke-zachranne-sluzby-leky/#more-90

reagovat 2.5.2017 12:37 - rr

Haemaccel (a registered trademark) is a type of intravenous colloid used in the prevention or treatment of shock associated with reduction in effective circulating blood volume due to hemorrhage, loss of plasma (burns, peritonitis, pancreatitis, crush injuries), or loss of water and electrolytes from persistent vomiting and diarrhea. Haemaccel contains degraded gelatin.

Haemaccel (also marketed as Emagel in Italy, "Polygeline" in China and Solucel in Venezuela) was originally brought to market by Hoechst AG and later acquired by Piramal Enterprises.

reagovat 2.5.2017 12:40 - http://www.ordinace.cz/clanek/postupy-pri-bezkrevnich-operacich/

Postupy při "bezkrevních" operacích
30. srpna 2012, Eva Musilová | přečteno: 5885x


Je bezpečnější, pacientovi se při ní dostává kvalitnější péče a tělo se po zákroku rychleji zotavuje - to je bezkrevní medicína. Co se vlastně při bezkrevních operacích děje, tedy jak konkrétně lékař postupuje, chce-li operovat bez použití krevní transfúze?


foto: shutterstock.comORDINACE.cz DOPORUČUJE

Phyteneo Kolodium forte 10 ml

SKLADEM

109 Kč

Do lékárny

Velmi zjednodušeně se dá říci, že jde o dva směry: minimalizovat krevní ztráty a nahradit objem obíhající krve, či lépe řečeno obíhající tekutiny.

1. Minimalizace krevních ztrát

Je logické, že při "bezkrevních" operacích je zdaleka nejlepší, když jsou krevní ztráty tak malé, že by vlastně ani žádná transfúze krve nebyla potřebná.
Je-li to možné, provádí se zákrok metodou takzvané laparoskopie. To je metoda, kdy se provede několik velmi malých řezů v břišní stěně a jimi se do břišní dutiny zasunou pracovní nástroje a malá kamera. Obraz břišní dutiny zprostředkovaný kamerou vidí operatér na obrazovce a nástroje přes dlouhé držáky ovládá zvenčí. Po skončení operace se vstupní otvory několika stehy zašijí.
Ne všechny operace je samozřejmě možné provést laparoskopicky, a pak se přistupuje k dalším metodám minimalizace krevních ztrát.
Známé jsou zejména "laserové skalpely". Jsou to skalpely, které po řezu tkáň tepelně "ošetří" tak, že zastaví drobné krvácení.
Dále se používají se různé prostředky regulující, omezující či zastavující krvácení.
Je možné využít takzvané hemostatické preparáty pro celkové podání nebo tkáňová lokální hemostatika.
Při některých operacích se s větším krvácením musí počítat, a tak jsou k dispozici přípravky pro profylaxi (předcházení) krvácení: aprotinin, kyselina aminokapronová, desmopresin. Při rozsáhlém krvácení se používají také rekombinantní faktory koagulace; někdy (například při ortopedických operacích a transplantacích) se uplatňují přípravky nazývané antifibrinolytika. U všech jmenovaných preparátů platí, že mají různé vlastnosti a různé určení a fungují na rozdílných principech, a je na lékaři, aby určil, který preparát je pro tu kterou operaci a toho kterého pacienta nejvhodnější.

2. Obíhající tekutina

Při krevních ztrátách, které jsou někdy nevyhnutelné, je nutné zajistit, aby v krevním řečišti obíhalo dostatečné množství tekutiny. Není možné prostě provést operaci, pak zastavit krvácení a jen počkat, až tělo samo ztracenou krev nahradí ‒ je totiž naprosto nezbytné, aby organismus byl neustále dobře zásoben kyslíkem. To se zabezpečí tím, že je udržován dostatečný objem krve a také její správné složení.

Ztracená krev je tudíž nahrazována přípravky, které doplní objem a zároveň zajistí, aby zůstala zachována i okysličovací funkce krve. Někdy se používá jednoduchý fyziologický roztok či Ringerův roztok s laktátem, častěji potom speciální přípravky. Při použití preparátů, které jen doplní objem, je většinou nutná kombinace s dalšími metodami.

Sem patří zvláštní technika, která se často s úspěchem používá: "autotransfúze" v průběhu operace s pomocí přístroje "Cell Saver" (doslova"zachránce krvinek"). Tento přístroj během operace sbírá krev z operačního pole, "propírá" ji a filtruje a potom pacientovi vrací zpět potřebné krevní složky, hlavně červené krvinky.

V určitých situacích se také provádí normovolemická diluce. Při této metodě se ještě před operací (nebo i během ní) odebere pacientovi jeho krev a nahradí se infúzním roztokem, který vhodně doplní objem. Krev je potom "zředěná", a proto také množství ztracených červených krvinek je menší, než by bylo při odobném krvácení, kdyby krev nebyla zředěna. Odebraná krev (i s cennými krvinkami a destičkami) je později v závěru operace pacientovi vrácena, a on proto netrpí velkou ztrátou důležitých složek krve, zejména červených krvinek.

Mezi tyto techniky patří i to, že pacient před operací může zvýšit tvorbu svých červených krvinek podáním moderního léku asi dva týdny před plánovanou operací, takže se tělo "připraví" na případnou ztrátu červených krvinek a snadněji ztrátu doplní.

Existují ještě další, podpůrné techniky, jež někteří chirurgové využívají u pacientů, kteří si přejí bezkrevní péči. Ty mají zejména snížit množství kyslíku, které tělo během chirurgického zákroku spotřebuje ‒ pak totiž nenastává problém kvůli nízké hladině hemoglobinu jako hlavního přenašeče kyslíku. Mezi tyto podpůrné techniky patří hlavně podchlazení a anestezie hypotenzní (za sníženého krevního tlaku, a tudíž s nižším krvácením z přeťatých cév).

reagovat 2.5.2017 12:43 - detem radeji priplatim pokrokovou mediciny, nez je nakazim cizi krvi!!!

http://www.prolekare.cz/casopis-lekaru-ceskych-clanek/bezkrevni-medicina-4803?confirm_rules=1
Založení České společnosti bezkrevní medicíny (Czech Society of Bloodless Medicine – CSBM) je součástí celosvětového pokroku medicíny. Hlavním posláním společnosti je péče o zvyšování úrovně odborných znalostí v oblasti bezkrevní medicíny, a to nejen svých členů, ale všech zdravotních pracovníků. Mezi aktivity CSBM patří organizování vzdělávání lékařů a ostatních členů CSBM v bezkrevní medicíně, podpora účasti lékařů na odborných akcích a mezinárodní spolupráce na poli bezkrevní medicíny.

reagovat 2.5.2017 12:44 - priplatim EPO pokud je to pred operaci!

Bezkrevní medicína


První transfuze krve člověku byla podána před více jak 340 lety. Až do objevu krevních skupin se jednalo o velmi riskantní výkon, který většina pacientů nepřežila. I poté však každá transfuze s sebou nesla významná rizika, mezi největší patří přenos infekčních chorob. Přes všechny pokroky v transfuziologii je úplné vyloučení tohoto rizika z principu nemožné.


Bronislav Stibor

První transfuze krve člověku byla podána před více jak 340 lety. Až do objevu krevních skupin se jednalo o velmi riskantní výkon, který většina pacientů nepřežila. I poté však každá transfuze s sebou nesla významná rizika, mezi největší patří přenos infekčních chorob. Přes všechny pokroky v transfuziologii je úplné vyloučení tohoto rizika z principu nemožné.


Různé pandemie, jako například HIV či nová varianta Jacob-Creutzfeldovy choroby nám tuto nepříjemnou skutečnost vždy připomenou. Z těchto důvodů bychom měli každou transfuzi alogenní krve podat pouze v případě, kdy nemáme jinou možnost. Tato myšlenka dala celosvětově vzniknout odvětví, které se nazývá bezkrevní medicína.

Dne 1. ledna 2009 vzniká u nás Česká společnost bezkrevní medicíny (ČSBM). Je dobrovolnou, odborně-vědeckou organizací, sdružující osoby a organizace, které se podílejí na propagaci, rozvoji a použití bezkrevní léčby v klinické
praxi. Hlavním posláním činnosti ČSBM je péče o zvyšování úrovně odborných znalostí v oblasti bezkrevní medicíny, a to nejen svých členů, ale i členů dalších lékařských společností a všech zdravotních pracovníků. Další podrobnosti a přihlášky k bezplatnému členství na www.bloodless.wz.cz.

MUDr. Bronislav Stibor, místopředseda ČSBM

reagovat 2.5.2017 12:49 - rr

Rostoucí poptávka po bezkrevní medicíně

„O bezkrevní chirurgii musí uvažovat každý, kdo pracuje s krví a pečuje o pacienty v době kolem operace.“ Dr. Joachim Boldt, profesor anesteziologie, Ludwigshafen, Německo

TRAGÉDIE AIDS donutila vědce a lékaře, aby podnikli další kroky pro větší bezpečnost operovaných pacientů. To samozřejmě znamená přísnější screening krve. Odborníci však říkají, že ani tato opatření zcela neodstraní riziko plynoucí z krevních převodů. „Společnost sice vynakládá velké prostředky, aby skladovaná krev byla bezpečnější než kdykoli dříve,“ říká časopis Transfusion, „ale my se domníváme, že pacienti se přesto budou snažit transfuzím alogenní [darované] krve vyhýbat zkrátka proto, že skladovaná krev nikdy nemůže být úplně bezpečná.“

Není divu, že mnozí lékaři začínají být velmi opatrní, když uvažují o podávání krve pacientům. „Transfuze krve v zásadě nejsou dobré a velmi usilovně se jim u každého pacienta vyhýbáme,“ říká doktor Alex Zapolanski ze San Franciska v Kalifornii.

Nebezpečí, které plyne z transfuzí, si uvědomuje také široká veřejnost. Průzkum veřejného mínění v roce 1996 ukázal, že osmdesát devět procent Kanaďanů by dalo přednost nějaké alternativě před darovanou krví. „Ne všichni pacienti budou odmítat transfuzi homologní krve, jako to dělají svědkové Jehovovi,“ uvádí časopis Journal of Vascular Surgery. „Nebezpečí přenosu nemocí a narušení imunitního systému jsou však jasným dokladem toho, že je třeba najít pro všechny naše pacienty nějaké alternativy.“

reagovat 2.5.2017 15:56 - pravda je,že cizorodé elementy

jsou průser ve všem...

reagovat 2.5.2017 20:44 - Jahoda

no dobře...zde je řeč o různých medikamentech v sanitkách,které na pár hodin nahradí krev
o bezkrevních operacích pomocí laparoskopie
o různých medikamentech,které doplní krevto je vše moc pěkné.
No ale....co když bude někdo po bouračce totálně našrot rozsekanej jak dřevo ze štěpovačky z Mautfildu a bude mít krve že by se jí nedořezal a tlak na úmrtˇ 50 na 80 .
Bude v komatu a podstupuje operaci ,která trvá několik hodin?
Tak jak je to teda s tou transfuzí krve?
Potřebuje ji,nebo ne?!
A nyní pozor...řeč je o transfuzi krve.
Ještě bych se chtěl zeptat,jestli je možné léčit leukémii bez transfuze krve?
nu......?

reagovat 3.5.2017 18:13 - rr

jahudko nechapes, to nenahradi krev, pomuze roznaset kyslik, nez si telo vytvori vlastni krev. Cizi krev telo nikdy neprijme, pouzije ju docasne na to stejne, rozvoz kysliku a pak ji vyhodi do jater, az si vytvori vlastni. Proto maji lidi po transfuzi casto zloutenku! Krevni derivaty udelaji to same, jen bez nakazy cizi krvi!!!

reagovat 3.5.2017 18:13 - rr

Zvláštní postavení má v české medicíně Česká společnost bezkrevní medicíny (ČSBM), jejímž cílem je vyloučit transfúzi krve z terapeutických postupů. Jak sama přiznává ve své prezentaci, vychází tak mj. vstříc požadavkům odmítačů krevních derivátů z řad Svědků Jehovových.

ČSBM, jež není ve sdružení České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, propaguje aplikaci principů bezkrevní léčby v klinické praxi. Distribuuje své propagační materiály popřípadě její členové hovoří s lékaři o bezkrevních terapeutických postupech. Základnou společnosti je brněnská Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny - společné pracoviště LF MU s Fakultní nemocnicí Brno. Řada jejích zaměstnanců spolu se stoupenci bezkrevní medicíny ze zahraničí přednáší na odborných seminářích.

Odborné společnosti z ČSL JEP se ale k činnosti ČSBM vyjadřovat příliš nechtějí a například Česká hematologická společnost se k jejich působení nestaví nijak vstřícně.

"Nehodláme blíže komentovat uvedená vyjádření Společnosti bezkrevní medicíny, neboť z aktivit této společnosti jsme dodnes nebyli schopni určit, jaké racionální cíle si tato společnost klade," uvedl za Českou hematologickou společnost doc. MUDr. Jaroslav Čermák, CSc., předseda ČHS ČLS JEP.

"Můžeme pouze konstatovat,že navrhované léčebné postupy nejsou v souladu s doporučenými postupy České hematologické společnosti ani s doporučenými postupy jiných hematologických společností, a rovněž zdůvodnění navrhovaných postupů nepovažujeme za dostatečně odborně podložené," uvedl MUDr. Čermák.

Oslovení primáři hematologických oddělení sice rovněž k bezkrevní medicíně zaujímají rezervovaný postoj, ale jsou již smířlivější a řadu tezí a myšlenek, které hlásá ČSBM, akceptují a někteří dokonce navrhují užší spolupráci.

Osobně se například s jedním ze členů ČSBM setkala primářka Oddělení klinické hematologie Krajské nemocnice Liberec MUDr. Lenka Walterová. "Z krátkého přehledu na internetu sdílím obavy ohledně operací při velmi nízkých hladinách hemoglobinu (20-30 g/l). Zároveň je nutno si uvědomit, že významné procento podaných transfúzních přípravků je podáváno nechirurgickým pacientům - tedy pacientům s chorobami krvetvorby, onkologickým pacientům a dalším pacientům se symptomatickou anemií, u kterých není naděje na korekci anemie "vlastními silami", jak to může být u pacientů operovaných," podotkla MUDr. Walterová.

"Jistě více studií prokazuje, že liberální i restriktivní přístup k podání transfuzí u operovaných pacientů dle hladin Hb mají podobné výsledky, ale nelze jednoznačně stanovit jakousi arbitrární hranici hladiny hemoglobinu, nad níž není potřeba předoperačně transfúzi podávat - samozřejmě rozhodnutí musí vzít vždy v úvahu stav individuálního pacienta - věk, kardiovaskulární riziko atd. Podávání transfúzních přípravků musí být vždy uvážlivé. Je pravda, že v praxi především v minulých letech, byl podávány transfúze i v případech, kde by bylo možno zkorigovat hladinu hemoglobinu ev. koagulační poruchu jiným způsobem - toto je jistě nesprávné. Na druhé straně vyvyšovat bezkrevní přístupy jako jedině správné vůči všem pacientům je z mého hlediska zavádějící," dodala primářka Walterová.

Postupy bezkrevní medicíny považuje za velmi přínosné ve prospěch pacienta zvláště u plánovaných chirurgických výkonů MUDr. Petr Biedermann, primář Transfúzního oddělení Nemocnice B. Němcové v Českých Budějovicích. Namítá ale, že "zatím nemohou v dostatečné míře nahradit postupy klasické hemoterapie v případě velkých krevních ztrát u polytraumat či substituční léčby u krvácivých stavů."

Spíše než proti jednotlivostem v oblasti bezkrevní medicíny by se chtěl postavit vůči možnému konfrontačnímu přístupu odborníků v bezkrevní medicíně k allogenní hemoterapii. "Velice málo jsou zatím publikována fakta o nežádoucích účincích postupů bezkrevní medicíny, i když i ty samozřejmě také musí existovat," připomněl primář Biedermann.

"Jako optimální bych považoval větší prolnutí obou přístupů (hemoterapie + bezkrevní medicíny). Spojovacím faktorem by mohli být především anesteziologové, kteří mají asi největší klinickou zkušenost s oběma liniemi. Podporoval bych proto i větší angažovanost odborníků v bezkrevní medicíně například v transfúzních komisích nemocnic, kde by se měla definovat léčebná strategie zařízení," dodal.

Biedermanna podpořil primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Krajské nemocnice Liberec MUDr. Dušan Morman. Podle něj má snaha ČSBM o minimalizaci podávání krevních náhrad své opodstatnění, protože se objevují nové práce, které prokazují negativní vliv podávání krevních transfúzí.

"Je to pochopitelné, protože jde v podstatě o transplantaci cizorodé tkáně. Dnes již dokonce tolerujeme pokles hemoglobinu k hodnotě 70 g/l," uvedl MUDr. Morman, ale vzápětí varoval: "Nosiče kyslíku na bázi flourokarbonů bohužel zatím nejsou ideálním řešením, protože mají negativní vedlejší účinky (dlouhodobé přetrvávání v retikuloendoteliálním systému atd.), proto se také masivně nerozšířily. Použití faktoru VII v poporodním krvácení je jistě velký posun, máme své zkušenosti, ale nedovolil bych si tvrdit, že toto krvácení zastaví "jistě."

MUDr. Morman všaksouhlasí s tím, že "použití autologní krve (autotransfuze) či Cell-saveru je v současnosti také velmi dobrá cesta k omezení podávání krevních transfuzí od cizích dárců. Jsem též zastáncem omezování podávání krevních transfuzí od cizích dárců, ale vždy je třeba posuzovat každého pacienta individuálně a zachovat si "zdravý selský rozum." Jak já říkám: zdravý selský rozum je záchrannou sítí pod visutou hrazdou vědy," uzavřel Dr. Morman.

V občasném kontaktu se zástupci odmítačů krevních derivátů je také prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc. z 2. interní kliniky - OKH, FN Hradec Králové."Principy a postupy týkající krevních náhrad a stimulace krvetvorby učíme mediky i lékaře. Není na tom nic tajemného, jde o jednu z mnoha možností hemoterapie," připomněl.

Svědci Jehovovi, kteří chtějí mít jistotu, že budou ošetřeni v souladu se svou naukou o krvi, navštěvují například zdravotnická zařízení v Třinci nebo ve Vrchlabí, kde provádějí bezkrevní operace. Vyplývá to z diskusí na serveru této sekty.

Jan Činčura, www.tribune.cz

reagovat 3.5.2017 22:19 - Hynek

Konečně prosadit nošení tang a nahoře bez na všech plážích a v oázách a uzákonění bederních roušek pro gay populaci v miniverzi s tkaničkou vzadu a vakem dle velikosti vepředu.

reagovat 5.5.2017 09:21 - aids z testu krve nezjistitelna, pokud je v latentnim oknureagovat
3.5.2017 18:21 - rr

Mezitím von Papen zahájil jednání v Římě k podepsání konkordátu mezi Hitlerem a Svatým stolcem. Byla vybrána doba vhodná pro jednání — duben, květen a červen 1933. Kromě von Papena přijel do Říma další předák katolické strany, který přijal pohled Vatikánu na politický katolicismus v Německu, kde byly projednány prostředky, pomocí kterých se měl uskutečnit papežský ortel tak, aby způsobil co nejmenší možný otřes německým katolíkům. Během svého pobytu v Římě prelát Kaas ve veřejném prohlášení popsal Hitlera jako „nositele vysokých ideálů, který provede vše nezbytné, aby uchránil národ před katastrofou.“

reagovat 6.5.2017 11:11 - rr

neco k dzihadu hodte!

reagovat 7.5.2017 02:56 - Steve

... tě čeká pokud nebudeš aktivně bojovat. Nebude armáda.

reagovat 7.5.2017 10:48 - rr

ano, spravne, berte zbrane, nebot Jezis Vam poradil "kdo mecem bojuje, mecem zahyne"/ Tak hura na to, alespon nam ubude hlupaku...

reagovat 9.5.2017 10:51 - rr

clovek, ktery vezme do ruky zbran, neni Krestan!

reagovat 14.7.2017 15:39 - Jahoda

clovek, ktery vezme do ruky...

no to nejsou púotom křestani ani vídenští,kteří pomocí polského vojevůdce,katolíka a obránce pravé víry -.zplenil vojsko mahmedána¨,služebníka tureckého lucipera a ochránil tak západní kulturu před islamizací.
Tam bylo jasno.....padne Vídeň,padne Kristovo učení a bude konec křestanské Evropy.
Ty,,,,,rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr,,,,,,bych pro ochranu lidství nehnul ani prstem a jako správný kolaborant bys mlátil hlavou a čelem směr Mekka Medina,mlátil kolaborante mlátil!

reagovat 16.7.2017 08:23 - exorcista jehovistů

clovek, ktery vezme do ruky...

...zase jehovistická idocie.

Ježíš vzal do ruky zbraň, proto není křesťan...?

Jan 2:13 Blížily se židovské Velikonoce, a tak se Ježíš vydal na cestu do Jeruzaléma. 14 V chrámu nalezl prodavače volů, ovcí a holubic a směnárníky sedící za stoly. 15 Tehdy si z provazů upletl bič a všechny z chrámu vyhnal i s ovcemi a voly. Směnárníkům rozházel peníze a zpřevracel stoly 16 a prodavačům holubic řekl: „Odneste to odsud! Nedělejte z domu mého Otce tržiště!“ (B21)

Podle legendy měl císař Konstantino sen, v němž se mu dostalo příslibu: „V tomto znamení zvítězíš!" a pod kopími, nesoucími znamení kříže, dosáhl vítězství nad Maxentiem na Milvijském mostě.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

... tě čeká pokud nebudeš aktivně bojovat. Nebude armáda.
Steve  |  7.5.2017 02:56

ano, spravne, berte zbrane, nebot Jezis Vam poradil "kdo mecem bojuje,...
rr  |  7.5.2017 10:48

clovek, ktery vezme do ruky zbran, neni Krestan!
rr  |  9.5.2017 10:51

no to nejsou púotom křestani ani vídenští,kteří pomocí polského...
Jahoda  |  14.7.2017 15:39

...zase jehovistická idocie. Ježíš vzal do ruky zbraň, proto není...
exorcista jehovistů  |  16.7.2017 08:23

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *