Skrytý řád světa

19.11.2009 00:00
Duchovno

Myslíte si, že by bylo správné, kdyby všechno mělo své místo a pevný řád? Jaké jsou vaše představy o tom, jak by měl tento svět fungovat a jaká by měla být vaše role v něm? Je vůbec možné ustanovit hodnoty, k nimž budou vzhlížet všichni? Proč se různé ekonomické a společenské systémy časem vyčerpají a zaniknou? Je vůbec možné vnutit tomuto světu určitý řád, a pokud ano, tak jaký?

Já osobně soudím, že tento svět už dávno svůj skrytý řád zahrnující potřebnou míru chaosu, zvratů a přeměn má. Pouze to nevíme nebo nechceme vědět. Problém je v tom, že dokonalý systém pravidel by snad bylo možné vytvořit, ale dokonalého člověka nikoli. Společenský řád je navíc něco vycházejícího z rozumu, tradice a většinového názoru, což menšině, zvláště té méně majetné, nemusí vyhovovat.

Pravidla jsou něco jako soubor omezení, která by se měla ctít. Co když ale stojí v cestě k naplnění našich snů nebo způsobují, že jsme drženi v nevýhodné pozici, což nás pochopitelně zlobí? A vůbec, řídí se lidé jenom rozumem, a jestli ano, je to dobré?

Existují miliony světů v hlavách milionů lidí. Představa, že se všichni budou řídit stejnými pravidly, je naivní. Nechtěli jste už někdy vnutit svá pravidla ostatním a nedivili jste se pak, že neuznávají vaše vize? Každý jedinec má nejen rozdílné schopnosti a charakter, ale i jiné životní zkušenosti. Kolektivistické představy o jednotných vzorech, jež budou všichni disciplinovaně respektovat, jsou nereálné.

Snaha všechno si důkladně naplánovat, a tak snáze naplňovat své sny, je pochopitelná, ale vesmír se řídí svými vlastními plány. Ne že bychom si snad neměli dělat vůbec žádné plány, ale upneme-li se jen na ně, začneme ztrácet pružnost a živost. Žít jen hlavou znamená potlačovat své emoce a bez nich je člověk prázdný a povrchní. Nadvláda rozumu a touha řídit své skutky pouze jím je tragický omyl.

K posilování individuality nestačí jen rozvíjet intelekt. Je nutné zabývat se i dalšími dovednostmi, jako jsou sebereflexe, naslouchání intuici nebo soucítění. Máte-li rigidní představy o tom, jak má tento svět fungovat, budete jen s obtížemi vnímat, jak funguje ve skutečnosti. Existují také lidé, kteří si myslí, že pravidla jsou jen pro ty druhé, zatímco oni se jimi řídit nemusejí, protože jsou chytřejší. Nebo je uznávají jen naoko a hledají cesty, jak je obejít.

Disciplinované naplňování obecných pravidel vás před nevypočitatelností tohoto světa neochrání. Každý jedinec musí žít autenticky, ze svých zkušeností, ne podle předem stanovených šablon.

Zdroj: Petr Pigal - Netrapte se dietami - Naše ego a nadváha, nakladatelství Metafora

Související články

Rytmus a řád

26.8.2005 00:00

Zákon analogie: Jak nahoře, tak dole

26.4.2001 00:00

Lidský organismus ve víru rytmů

31.1.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Kdo je myšlen těmi blbci, svědci Jehovovi nebo normální lidi?
dotaz na xy  |  16.12.2009 19:26

,,normální lidi," ikdyž nevím, jestli jsou vlastně normální
.nevim  |  16.11.2010 16:57

ale může nás být víc,když se konečně přestaneme bavit o JHVH-již...
Tady jsi sám  |  16.11.2010 17:03

Jehova blbec není ze stejného důvodu jako není blbec Krakonoš nebo Rumcajs.
JHVH  |  16.11.2010 18:48

fuj,víra se nemá vnucovat,tak proč jsou tak dotěrný,k víře musí...
pajčí  |  29.3.2012 13:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *