Proč nás postihly povodně

Proč nás postihly povodně

20.9.2002 00:00  |  Duchovno

Rozhovor o tom, že povodně nepostihly naši zemi náhodou, o varování prasklého zvonu, o negativní energii, která stoupá našimi těly, o duchovní cestě našeho národa a také praktické rady, jak si pomoci. ... celý článek

Komentářů: 34 | Poslední komentář: 26.6.2009 13:59

Komentáře

reagovat 24.9.2002 19:07 - Jana

Jsou to moc krásné obrázky. Osobně již doma dva od pani Sedlmajerové mám - podkala jsem ji na Ecolifu v Praze.

reagovat 25.9.2002 21:51 - Jaromíra z Bruntálu

Velmi hezký článek. Škoda, že si ho nemohou přečíst všichni. Ať z nechtění, nevědomí či nedostatku času.

reagovat 2.10.2002 18:47 - kedluben na buben

Uaaaaaaaaaaaaa...gh

pozitivni mysleni...zakony vesmiru...negativni energie...etcetc...bleeee.

Kdyz ono myslet je tak tezke a verit tak jednoduche...

bye

reagovat 3.10.2002 22:55 - novakus

Povodně asi nebyly přímým důsledkem negativismu současné společnosti, zrovna tak, jako skomírání současného životního prostředí není přímým důsledkem automobilismu, či kácení lesů. Je to poněkud složitější. Biologická rovnováha je mnohem masivnější záležitost, než aby se dala ovlivnit během nekolika desetiletí zhůvěřilými činy lidstva. Má mnohem větší setrvačnost a to, co se vyvíjelo několik miliard let, se nedá tak snadno zničit za několik staletí. Jedině, že by nám snad přispěchala na pomoc nějaká katastrofa kosmických rozměrů.
Daleko pravděpodobnější je, že příroda zcela rozumně vyhubí lidstvo, a nechá bez úhony mravence, kteří nikterak přírodu nepoškozují a žijí v naprostém souladu s ní. Možná se pak za čas vyvine Formica Sapiens a začne vymýšlet mobilní telefony, počítačovou síť a naftové motory. Ty pochopitelně, vzhledem k velikosti mravenců, nebudou tak výrazně poškozovat ovzduší a vše bude ve zdánlivém pořádku.
Ale!! Mravenci časem zpohodlní, budou vymýšlet další věci, které jim budou usnadňovat existenci. Línější jižní druhy budou tyto vynálezy používat také, ale s tím, že ztisícinásobí svojí reprodukci a budou nakupovat od svých severnějších kolegů další a další technologie. To severu umožní závratný ekonomický růst a jejich bohatství poleze jižanům krkem, protože vzhledem ke stále dorůstajícím kuklám budou mít přes všechny vymoženosti pořád vysoko do žlabu. Začnou jim závidět, čímž se duchovně přiblíží k vyhynulému lidstvu, vynaleznou terorismus, další přemnožování a nakonec budou přírodou vytěsněni a vyhubeni jako druh.
Těžko vysvětlovat, že dnešní lidé by se měli více věnovat duchovním věcem. Někteří to možná udělají, ale kam se hrabou (alespoň početně) na ty, kteří na to srdečně kašlou a nejvyšší hodnotou je okamžitý zisk, bez přemýšlení o důsledcích.
Těžko usuzovat, že duchovně nevyrovnaný člověk může začít otékat od nohou, když největší šmejdi, včetně nejagresivnějších vrahů, jsou zdraví, jak řípy.
Rovnováha nastane tehdy, až si lidstvo tu rovnováhu vezme jako uvědomělý cíl a začne jí prakticky naplňovat, bez pokryteckých pseudohumanistických frází.

reagovat 19.1.2004 14:29 - lojza

Je pravda , že existují pozitivní i negativní energie(vibrace) , které ovlivňují chování lidí .Ale povodně a jiné extrémní stavy počasí (např. tornáda)jsou ovlivňovány biologickými a přírodními zákony . Povodeň je zjednodušeně řečeno nahromadění velkého množství vody na určitém území za krátký čas . Povodně bývaly odjakživa , nadbytečná voda se prostě už nevejde do koryta řeky a zaplaví okolní prostor .
Vznikne určitá materiální škoda v důsledku toho ( např. zničené domy , silnice ) a jsou ohroženi lidé ( výskyt infekčních nemocí , utonutí) .
Povodně bývaly odjakživa , ale jejich rozsah nemusel být tak velký , kdyby lidé vyvíjely svou činnost více v souladu s přírodou).

Např. nestavět tam , kde se řeka přirozeně vylije z břehů při nadbytku vody , v tzv. povodňových územích .
Obnovit přirozené smíšené lesy , které zadrží více vody než současné monokulturní lesy (smrkové), a tím je rozsah povodně menší .
Zastavit nadměrnou produkci skleníkových plynů , které způsobují globální oteplování , tj. průměrná teplota stoupá , vypaří se více vody a pak jí také více spadne a je větší povodeň . Jenže to bysme musely zefektivnit výrobu , nejezdit tolik v autech , nebo zkonstruovat efektivnější auta ,létat míň letadly, využívat více obnovitelných zdrojů energie , např. v létě místo plynem ohřívat vodu solárními panely atd.
Patří k tomu i takové "drobnosti" , jako návštěva mcdonalds , při které
lidé podporují nepřímo kácení amazonských pralesů , které mají vliv na celosvětové klima .
Např. zemědělci místo používání klasických traktorů , které vytvářejí
velký měrný tlak na půdu, která se tím zhutní a nevsakuje vodu a o to větší je pak povodeň, by měli používat pásové traktory .
atd. atd. atd.
Je toho hodně , viz. odborná literatura.

Každej může začít u sebe + vytvářet tlak na politiky aby schvalovali kvalitnější zákony.

reagovat 25.6.2009 20:03 - Klára

Proč si myslíte, že dnes hned při trošku větším slejváku jsou povodně? Podle mne za to mohou ty lány, kde nejsou žádné remízky, jako dřív. Voda se nemá, kde zadržet. Určitě je dnes něco špatně. proč to nikdo neřeší?

Proč se nedělají nějaká celková opatření v přírodě?

reagovat 25.6.2009 20:12 - Júlina

Jsou jistě důsledkem nerovnováhy,kterou jsme v přírodě nastolili my,lidé.Dále jsme přemnožení,kecy o populační krizi jsou už jen důsledkem toho,že ty přemnožené masy nebude mít kdo živit.Zemědělská půda měla být využívána v souladu s přírodními zákony,obhospodařovat 2-3 roky a jít o kus dál,lesy neměly být káceny,koryta řek neměla být uměla sváděna mimo své přirozené toky,bydlení u vodních toků a ploch není dobrý nápad,neměli jsme zasrat atmosféru chemickými výmysly,neměli jsme povolit taková kvanta aut,továren....,neměli jsme zasrat Orbit a nakonec i ten vzdálenější kosmický prostor....nebudu již lamentovat dále...

reagovat 25.6.2009 20:17 - Karel

Kláro, máš pravdu, to je podstata věci. Odpověď je horší. Hlavní příčinou je bývalé hospodaření komunistů, kteří totálně zničili krajinu z hlediska zádržnosti vody. Dnes se to lepší lepším hospodařením v lesích , ale méně už v zemědělství. Je to o tom, jak jsou nastavena pravidla pro zemědělskou ekonomiku a ekoligii. Bohužel, EU tlačí zemědělce do toho, aby výroba byla důležitější než krajina ( EU deklaruje něco jiného, než dělá). Dokud se toto nezmění, tak se s tím mnoho neudělá.

reagovat 25.6.2009 21:08 -

Komunisti krajinu poničili a dnešní ekonomika to dorazila.

reagovat 25.6.2009 21:27 - Aja

Povodně jsou a budou pán bůh nenosí vložku ani tampon.Ještě na nás chčije.

reagovat 25.6.2009 21:28 - Aja

Povodně jsou a budou pán bůh nenosí vložku ani tampon.Ještě na nás chčije.

reagovat 25.6.2009 21:35 - :-(

Karle,ty kdyby jsi vše nemohl svést na komunisty,tak nemáš žádné argumenty...

reagovat 25.6.2009 21:43 - Karel

Těžko se diskutuje s někým, kdo nechápe, že komunisté zdevastovali republiku ve všech směrech. O přírodě něco vím, i v ní hospodařím, tak vím ( a zná to každý sedlák), že následky komunistických změn nás budou trápit ještě desítky let.

Jak píše Ája, přívalovým srážkám nejde zabránit, ale zrozumnějším přístupem, než bylo to komunistické a o něco lepším, než je to současné, se následky dají mírnit.

reagovat 25.6.2009 21:44 - Klára

Karel má pravdu - před komunistama a obrovskýma zemědělskýma družstavama existovaly malá políčka, která patřila soukromým zemědělcům. Pak se jim to sebralo a udělaly se lány, které doopravdy nekladou žádnou překážku rozlité vodě. Vždyť to bylo v televizi krásně vidět, jak tu vodu nemá co zastavit. Je nezvratným faktem, že s tímto stylem hospodaření začli u nás komunisti. Na druhou stranu v Americe též jdou obrovské zemědělské firmy proti malým farmářům. Takže nakonec jak komunismus, tak ten největší kapitalismus, který není symbolizovaný malými podnikateli, nýbrž obrovskými korporacemi propojenými na vládu tuto planetu drancuje nejvíc.

reagovat 25.6.2009 21:49 - Klára

Karle a co myslíš, že by se mělo dělat? Co by pomohlo zmírnit následky přívalových dešťů?

reagovat 25.6.2009 22:00 - :(

Karle,takže jestli to dobře chápu,za povodně v zemích,které socialismus nepoznali,také můžou komunisté?

reagovat 25.6.2009 22:10 - Klára

Nebuď tak zatvrzelej ty jeden zamračenej. Karel napsal, že u nás za to mohli komunisti, že byli první, kdo začal zem znásilňovat. Že se v tom mnohde pokračuje i nyní či, že podobné hospodaření rozjíždí nyní i EU, i když stále proklamuje podporu rodinných farem, ale skutek mnohde utek, je jiná. Také jsousamozřejmě i další důvody povodní než obrovské lány. A o tom by měla být tahle debata. Doufám, že se zde něco dozvim.

reagovat 25.6.2009 22:30 - Zamračenej

Já se také rád něco dozvím,jen nemám rád, když se vsechny dnešní problémy hází na komunisty . V té době dělal muj otec hajného, ale dnešní rabování lesů,ani muj táta nepamatuje. I to může být jedním z důvodů dnešních záplav. Prý na to mají velký vliv i těžká auta a traktory,která svými koly udusávaji půdu na polích a tím znemožňují vsakování vody.

Také přívalové srážky,jsou fenoménem dnešní doby. Těch faktorů je mnohem víc.

reagovat 25.6.2009 22:34 - Karel

Anonymovi nejde ani tak o povodně, jako o komunisty, které má asi v oblibě. Kdo chce, tak chápe - viz. Klára. Hospodaření na zem. a ostatní půdě je opravdu priorita v otázce povodní, kterou můžeme ovlivnit. Jde o to, aby se voda kolem sídel svedla do toků mimo zabydlené několika proudy a v co největší ploše - rozlivové zóny ( ač jsem zemědělec, tak v takových místech se nemůže brát na hospodaření ohled). Na svazích Beskyd je to větší problém. Tam opravdu nezbývá, než udělat znovu políčka o rozměrech v řádu arů, vybudovat meze, vysázet na nich stromy, políčka osít trávou a zrušit intenzivní zem. výrobu. Je to kruté, ale jiné řešení není. Další věcí už je starost o toky. U malých potůčků a struh nedávat žádné roury a nechat volná koryta. U velkých řek nevysekávat pobřežní vegetaci a stromy (mimo shnilých), spíše je vysazovat prozpevnění břehů . Význam má pouze ( a to je účinné) zvyšovat břehy - průběžně a neustále, tzn. např.stavební suť nevyvážet na skládky, ale na břehy. Bylo by toho mnoho , tak jsem napsal jen něco pro příklad.

Na "Západě" si také nadělali zbytečné problémy, hlavně vykácením velkých ploch lesů a křovin. Jinak jsou na tom s protierozními opatřeními mnohem lépe. V Rakousku jsem se všiml, že málo kde mají postavené domy tak hloupě v záplavových zónách, jako je to u nás - opět jde o hloupé vydávání stavebních povolení za komunistů a v devádesátých letech. Dnes je to o něco lepší.

reagovat 25.6.2009 22:41 - Karel

ještě pro zamračeného : U těch zemědělských vozidel je to úplně obráceně. Dnes jsou sice stroje větší, ale měrný tlak na půdu je menší. V tomto problém v zemědělství není, to je spíše problém lesů. Také jsem pracoval dva roky v lese., ale nemohu říci, že by se rabovalo nyní více. O sázených ploch je více, ale stromy jsou mladší. To je zase otázka zralosti lesů - mluvím o Brdech, jinde situaci neznám.

reagovat 25.6.2009 23:32 - Klára

Já znám krajinu na Neveklovsku. Za komunistů to byl nudný bramborářský kraj. Dnes se zde obnovilo plno rodinných statků. Někde se pěstuje řepka, někde se pasou krávy, jinde koně či ovce či je louka pro seno. Celkově krajina začíná vypadat mnohem zdravěji a zajímavěji. Meze často díky náletům zarostou keři a stromy bez lidského zásahu. Většině těhto lidí, co se rozhodli na venkově podnikat, nejde pouze o výdělek ale mají i vztah k přírodě. To se bohužel nikdy nedá říct o velkých firmách - ať státních (za socialismu) či soukromých (za kapitalismu).

reagovat 26.6.2009 07:22 -

Moc se mi líbí, jak zde desítka *odborníků* řeší problémy, které má v kompetenci pouze pánbůh.

reagovat 26.6.2009 08:38 - Marcela

Najděte si ve vyhledávači Chemtrails.Tam je odpověď nejen na povodně.Je to ovlivňování oteplování planety(nejen) a planeta se bude bránit.


reagovat 26.6.2009 09:32 - Franta

Protože se nemodlíte k bohu. Na takový dotaz se jinak odpovědet nedá. I katolíci budou spokojení.

reagovat 26.6.2009 10:57 - Klára

Takže se nic proti povodním dělat nebude. Budeme si říkat, že to je boží odplata. Kdysi si to takto lidi říkali při morových epidemiích.

reagovat 26.6.2009 11:05 - Básník

Na otázku vyřčenou v nadpise skutkově dobře odpověděl na konci svého příspěvku Lojza. Jen do toho zapletl jakési pozitivní a negativní energie a vibrace. To jsou bláboly nedouků, co ani nevědí, co to energie a vibrace je. Jde o přesně definované fyzikální pojmy, které ezoterici zneužívají ve velmi mlhavém smyslu.

Také se odvolává na jakési "globální oteplování", kterým se každý ohání, i když vědecky prokázané není - v globálním měřítku se v posledních 30 letech ochlazuje! Dokazují to i družicová měření NASA.

reagovat 26.6.2009 11:18 - D.M.

Povodne jsou ted castejsi diky zmene klimatu. To je proste vedecky fakt!!

reagovat 26.6.2009 12:01 - Básník

Ano, klima se mění, i když de facto se klimatu dá mluvit až u jevů, které trvají nejméně řadu desetiletí.

Ovšem současná změna klimatu neznamená jednoduše oteplení. Některé oblasti se oteplují, jiné ochlazují. Co je společné, je to, že přibývají jevy s velkou energií (tropické bouře, tornáda). Zřejmě to bude souviset s novými fenomeny el niňo a la niňa.

reagovat 26.6.2009 12:44 -

Protože člověk nedovede poručit sám sobě,natož přírodě.

reagovat 26.6.2009 12:48 -

poslední příspěvek krásný...! tak tak jak my se chováme k přírodě tak ona nám oplácí...!

reagovat 26.6.2009 13:06 -

Díky za uznání.Mirek

reagovat 26.6.2009 13:36 -

A co vykácené lesy? O kolik procent poklesl lesní porost od r. 1990? Ví to někdo?

reagovat 26.6.2009 13:57 - pimponym

Test:

Proč zemřel Jackson?

- Podlehl nemoci

- Bral příliš mnoho léků

- Jedná se o spiknutí

reagovat 26.6.2009 13:59 -

To co dokázali zelení khmérové nedokázala příroda za 400 let.Doporučuji stránky www.sumavanet.cz a Diskuze.Tam je pohled z Luznýho před 15-ti lety a dnes.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

poslední příspěvek krásný...! tak tak jak my se chováme k přírodě...
 |  26.6.2009 12:48

Díky za uznání.Mirek
 |  26.6.2009 13:06

A co vykácené lesy? O kolik procent poklesl lesní porost od r. 1990? Ví...
 |  26.6.2009 13:36

Test: Proč zemřel Jackson? - Podlehl nemoci - Bral příliš mnoho...
pimponym  |  26.6.2009 13:57

To co dokázali zelení khmérové nedokázala příroda za 400...
 |  26.6.2009 13:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *