Pomluva

Pomluva

19.12.2003 00:00  |  Duchovno

Přestože pomluva může mít neblahé následky, většina z nás si s chutí zdrbne. Robin Dunbar, profesor psychologie na liverpoolské univerzitě, se tímto jevem zabýval a výsledky publikoval v roce 1997 v díle Grooming, Gossip, and the Evolution of Language (Poklonkování, pomlouvání a vývoj jazyka). Systematickým nasloucháním profesor Dunbar zjistil, že dvě třetiny každého rozhovoru věnují lidé klepům. V rozporu s všeobecným přesvědčením nezaznamenal významnější rozdíl mezi muži a ženami nebo různými profesemi.... celý článek

Komentářů: 67 | Poslední komentář: 31.10.2008 19:27

Komentáře

reagovat 21.12.2003 15:49 - lojza

Když osoba A sděluje něco osobě B o osob(ě)ách C , tak jak víme , že je to pravda (objektivní) . Jak to můžeme ověřit . Osobně nevěřím ničemu na 100% , dokud to nemůžu objektivně posoudit , a mnohdy to nejde .Lidé zkreslují , lžou , dezinformují z různých důvodů , i mezi nejlepšími přáteli se to stává , v rodinách . Byl případ , kdy pravděpodobně švagr ukradl švagrovi 180000 apop. Otázka ovšem je , čím se řídit , protože považovat každého za podvodníka a lumpa by byla paranoia , ale věřit každému (druhý extrém)znamená být v blízké době okraden , podveden , zneužit atd.atd. Takže jak stanovit hranici ? Na jedné straně je princip předběžné opatrnosti , na druhé dát někomu důvěru , a když člověka sklame , tak to holt překousnout .

reagovat 22.12.2003 18:44 - Ludvík Vokáč - 556/ 707 515

Hele, Lojzo, myslíš si, že je pomluva, když řeknu, že neovládáš pravopis ??????? viz: sklame , atd .... :-)

reagovat 22.12.2003 18:53 - PETRA

JÁ MÁM TEN POCIT, ŽE NE JENOM PRAVOPIS. CELÝ JEHO PŘÍSPĚVEK JE CELÝ NĚJAKÝ DOMOTANÝ. NEMÁ HLAVU , ANI PATU. PETRA

reagovat 22.12.2003 21:54 - jana

ach jo, Lojzo, ty jsi ale nějaké rádoby telátko "přechytralé". No jo, Lojza z Horní Dolní.:-) :-) :-) :-) :-) :-)

reagovat 23.12.2003 04:31 - Pelíšek

Hele Lojzo, přestan chytračit a běž se raději omluvit Tvému švagrovi, že jsi mu čórnul ty prachy. Co jsi udělal s těmi 180000 a jak jsi to vlastně udělal? To jsi mu to vybral z knížky ??? A co na to rodina ??

reagovat 25.12.2003 22:13 - Pavla

No lOjzo, kdo by to byl do Tebe řekl. hmhm

reagovat 28.12.2003 18:17 - lojza

Milý Ludvíku ,
asi seš myšlenkově impotentní , když se nezmůžeš na víc , než jednu větu . :)

reagovat 28.12.2003 18:20 - lojza

Znáš přísloví z bible : " Nehažte perly sviním" ? Převedeno do této situace , možná je pro tebe zbytečné číst takovéto informace , spíš pro tebe bude přínosem přečíst si nějaký zamilovaný román , co říkáš ? :)

reagovat 28.12.2003 18:22 - lojza

Pravděpodobně "myšlenkoví impotenti" , kteří si potřebujou rejpnout . :)Že by typická vlastnost průměrného občana ČR :) . Nevidím žádné věcné argumenty .

reagovat 28.12.2003 18:25 - lojza

Nic víc vyprodukovat neumíš ? Já bych mohl použít totéž , nějaká "ubohá slepička z Spodní Horní" . Tipicky příklad manipulace .

reagovat 28.12.2003 18:29 - lojza

Všem , kteří to ještě nepochopili , vysvětlení : článek sem psal na rychlo , takže ti méně inteligentní ho asi nepochopí , koneckonců sem to ani nečekal . Spíš sem čekal , že alespoň jeden dostatečně inteligentní se ozve . Svět je založen na dezinformacích , a na tom , že "vlci" (např. svět byznyzu) ovládají "beránky" (většina pracujících) .
pro ty , co nejsou tak zabednění , doporučuji např. knihu L. Bitmana o dezinformacích , nevím ted přesný název .

reagovat 28.12.2003 18:50 - lojza

V čem konkrétně nemá ten příspěvek "hlavu ani patu " (tedy správnou myšlenkovou strukturu ) ? Možná máš ty hlavu tam , kde máš mít patu :)

reagovat 28.12.2003 18:53 - lojza

Nic víc nevyprodukuješ ? Nebo ses chtěla jenom zviditelnit ? Jestli jo , tak na mě to dojem nedělá .

reagovat 29.12.2003 14:58 - co je ti potom

NO LOJZO, TY JSI VÁŽNĚ TUPEC NA ČJ- "TIPICKÝ" SE PÍŠE TYPICKÝ, BOŽE CO TY NA TÉ ZÁKLADCE DĚLÁŠ ??? Jsi vážbě tupý .

reagovat 29.12.2003 21:42 - Pavla

Milý Lojzku, kdybych se chtěla zviditelnit, tak bych se podepsala celým jménem a přihodila bych tam i e-mail, tak jako jsi to udělal Ty. Takže pouvažuj nad tím, kdo se chce vlastně zviditelnit.

Navíc, zlato, Ty už se zviditelnuješ tím svým pravopisem- např. poslední perla dne - TIPICKÝ. To vážně stojí za to. Řeknu Ti upřímně, tak by to nenapsala ani naše dcera a to chodí do 2 třídy.
Takže jak jsi psal o méně inteligentních a zabedněncích - volat jsi do svých vlastních řad. Přeji Ti hezký den a měj se hezky P.

reagovat 29.12.2003 22:55 - Vítek

Pavlo, souhlasím s Tebou, napsala jsi to přesně. Ten zabedněnec je spíše Lojza.

reagovat 30.12.2003 03:25 - ¨Zdeněk

Tak to sedlo přesně - TIPICKÝ :-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-)

reagovat 31.12.2003 08:54 - Andrea

Milý Lojzo, ta jedna Ludvíkova věta stručně, věcně a jasně vyjádřila jeho názor na tu ptákovinu plnou hrubic, kterou jsi napsal. Máš v hlavě fakt nalupáno.

reagovat 1.1.2004 18:10 - David

S Lojzovým prvním článkem souhlasím, snažím se taky stejně přistupovat k různým informacím, které se ke mě dostanou. Pro ostatní přispěvatele, kteří nepochopili o co jde, tak napovím, že je to subjektivní zamyšlení jednoho člověka nad článkem. Proto nemusí mít ani hlavu, ani patu a ani nějaký hotový závěr na který je většina lidí zvyklá, že jim ho někdo naservíruje pod nos a oni ho přijmou. Taky tam klidně můžou být hrubky, (je to totyž každýho vjec jak si pýše) důležitá je myšlenka, která tam je, narozdíl od ostatních, kteří nejsou schopni připojit se k diskuzi a jenom hloupě poukazují na nepodstanou věc jako je pravopis a sami přitom použijí slova jako "hrubice" a "nalupáno". To se potom u mýho kompu hodně nasměju (ale pro jistotu si přece jenom pak zopakuji vyjmenovaná slova, aby mě lovci pravopisu nedostali. Oni totiž ví, že správně napsané "y,i" je to nejdůležitější. A musí to být pravdu, když je to přece učili ve škole)

reagovat 1.1.2004 23:28 - Petra

MIlý Davide, já jsem se zase nasmála u mýho kompu, že jsi se přejmenoval z Lojzy na Davida. :-)

reagovat 2.1.2004 13:41 - kamila.drexlerova"seznam.cz

Petro, já se tady taky řežu nad tím, jak Lojzek změnil nick a najednou je z něho David. :-) :-) :-) :-)

reagovat 2.1.2004 14:35 - Klára

Většina komentářů jde úplně do hloubky věci. Ukazuje přesně, jak pomluva funguje : "Lojza napsal tipický, no to ale musí být gypický zabedněnec!"

reagovat 2.1.2004 15:32 - Andrea

Lojzo, snad si nemyslíš, že lidi jsou tak blbí a nepoznají, že pod jménem David píšeš opět ty. Pokud si myslíš, že když někam píšeš svůj názor, tak tam klidně můžou být hrubky a že je "totyž každýho vjec jak si pýše" tak fajn, samozřejmě si můžeš psát jak chceš, klidně i s hrubicema, ale je to jen tvoje vizitka. Už jen to, že vůbec nechápeš rozdíl mezi hrubou chybou v pravopise a hovorovou řečí, svědčí o tvé demenci. Slova "hrubice" a nalupáno" jsou naprosto běžně používaná hovorová slova.

reagovat 3.1.2004 21:30 - lojza

Jediný z mého pohledu podstatný komentář byl od Davida (nepsal jsem ho já a nemám potřebu to dokazovat )
Nejdřív k Davidovu komentáři : Je v něm jedna velice důležitá myšlenka , která popisuje , jak funguje lidská společnost , a sice , že mnozí lidi vůbec nepřemýšlí nad tím , proč někdo něco říká , ale přebírají už hotové názory a zabývají se drobnostmi typu špatný pravopis apod. Je to podobné , jako by někdo jezdil autem se špatnými brzdami , ale zakládal by si na tom , že ho má každý den nově umyté . Inteligence se totiž neměří podle pravopisu . Otázka totiž je , jestli je inteligentní mít zakomponovány v rodném jazyce např. dvě i , y , háčky a čárky , mužský , ženský a střední rod apod. Proč např. anglický jazyk nemá rody? Není to zbytečná komplikace pro český jazyk mít rody? A stejně když napíšu typický nebo tipický tak tomu všichni rozumí , tak proč je jedno gramaticky správně a jedno ne , proč ne obě ? U jiných slov by to nešlo , protože by se změnil význam slova , např. u být a bít . Stejně jako David chápu komentáře jako subjektivní zamyšlení jednotlivých osob a ne jako slohovou práci v hodině českého jazyka , a proto se nebudu zamýšlet nad pravopisem , ale nad obsahem . Nejsem totiž učitel ČJ:)

A nyní k tématu :

Během života člověk vnímá vélké množství informací v mluvené , psané ,obrazové formě . Na základě těchto informací se rozhoduje , jak bude jednat . Ne všechny z těchto informací jsou pravdivé . Ty které nejsou pravdivé , nebo jen částečně , se nazývají dezinformace. Pomluva je jeden z druhu dezinformace. Zajímavá kniha k tématu je od L. Bitmana , tuším se jmenuje " Mezinárodní informace a dezinformace" , jiná kniha k tématu je od E.Mlezivy , v názbvu je slovo lež v nějakém pádě . Našlo by se mnoho dalších knih , nebo v časopise 100+1 asi 12 čísel zpět byl článek o manipulování informacemi . Spousta lidí si myslí , že je nikdo nemůže napálit , protože každou lež nebo omyl snadno odhalí . Není tomu tak . Lidský mozek totiž není dokonalý "filtr" nebo "dokonalý detektor lži" , spousta nepravd proklouzne , a mnozí si to neuvědomí a na základě nepravdivých informací se pak rozhodují a jednají a mnohdy to dopadne pro ně nebo pro druhé nepříznivě . Příklad :
Kamarádka řekne své kamarádce , že její bratr(manžel...) je nevěrný a viděla ho s jinou ženou se líbat... . Ale přitom to může být výmysl(pomsta za něco), a může způsobit rozkol v rodině ... .
Takových příkladů se dá napsat hodně , např. že zaměstnanec krade ve firmě , že někdo bere drogy , že je někdo nevěrný ......
Na vyšší úrovni v pomluvách je politika , " kabaret" je mnohdy k vidění ve zprávách:)
Prostě abych to zhrnul , nedá se všemu věřit . Lidi nejsou pravdomluvní ,a kdo si tvrzení neověří , tak na to mnohdy doplatí . A nepomůže mu ani to , že perfektně zvládá pravopis :)
Ale jsou zde rizika , kterým je třeba se vyhnout , a to stav , kdy se člověk stane paranoidní a má pocit , že všichni lžou , kradou a přetvařují se . Proto je třeba uvažovat vyváženě a nedělat předčasné závěry a nenechat se strhnout emocema.

reagovat 4.1.2004 11:22 - 0019

No tak, Lojzo, tak ted to byla ještě větší slátanina :-) :-) :-)a ještě více hrubek.

reagovat 4.1.2004 11:49 - lojza

Slovní projev některých lidí se dá přirovnat k potravině , která má sice velmi hezký a čistý obal(= gramaticky správně) , ale uvnitř je
shnilá nebo plesnivá nebo oboje (=myšlenkový obsah). To , že to tak chápu, bude možná tím , že na rozdíl od spousty jiných lidí uvažuju na vědecké úrovni .
Ale neodpustím si ještě jeden komentář. Jak vnímám svět ze svýho pohledu : Když nechci , abych se dostal do nepříjemných situací , tak musím přemýšlet a analyzovat : co kdo říká , proč to říká , kde vzal ty informace ,jestli si to dobře zapamatoval nebo zapracovala i fantazie, co se o mě a o druhých říká , jak to vzájemně souvisí atd. Takže klasické vědecké metody aplikované na běžný život , např. ověření z více nezávislých zdrojů , ověření nezávislosti zdrojů , nejednat unáhleně , srovnávat různé informace jestli se navzájem nevylučují atd.
Podobně jako když kriminalisti vyšetřují případ , ale ne takovým stylem , jako u manželů Stodolových .
Spousta lidí tak ale nejedná , a když slyší nějakou pomluvu , tak si řeknou " co když na tom něco je , raději pozor na něj ( ně , ni ). A opět pomluva splní svůj účel .

Ještě k pravopisu : český jazyk je zbytečně složitý a komplikovaný , ale je to historický vývoj a nedá se to změnit . Takže bysme spíš měli hodnotit logiku tvůrců spisovné češtiny z 19. století . Proč zavedli rody? Podle německého jazyka ? Možná . Ale např. angličtina nemá rody a dá se s ní snad hůř dorozumět ? Proč vyjmenovaná slova ? Má snad anličtina vyjmenovaná slova ?Proč skloňování? Holt jsou na světě různé jazyky s různou granatickou strukturou , těžší i lehčí .

Jinak co znamená např. "být tupý" ? ( málo , nedostatečně inteligentní?).
Zkuste někdo definovat inteligenci , není to jednoduché , hlavně ať nepíšou ti "inteligenti" , že je to "to , co se měří testem inteligence " . Pak bych se musek ptát jak testy inteligence vznikly a proč zrovna tak .

Když to někomu připadá jako slátanina , tak to nemusí číst , nikdo ho k tomu nenutí. Zajímalo by mě , co ten konkrétní člověk nepovažuje za slátaninu . třeba pornočasopis ? :) Nebo domácí kuchařku ? :)

reagovat 4.1.2004 11:50 - lojza

Jestli si to neuvědomuješ , tak na net se připojují desetitisíce lidí , nejenom já , ty nebo pavla apod.

reagovat 4.1.2004 11:53 - lojza

aspoň ses od srdce zasmál , smích je prý zdraví prospěšný , pozitivní emoce :)takže tím , že sis to přečet jsi vlastně zlepšil sví zdraví :)takže i tobě byl komentář prospěšný

reagovat 4.1.2004 12:20 - lojza

mujweb.cz/www/tolary/asert.htm

reagovat 4.1.2004 17:37 - kk

na ten web nechodte , budete muset restarovat počítač.

reagovat 4.1.2004 17:40 - lojza

Žádný počýtač nebudete muset restartovat, je to jenom web, kde mnozí konečně pochopý to, co jsem tým chtěl řýct. I ti tupci jako Andrea Andrelovic. papa

reagovat 4.1.2004 17:51 - lojza

A ještě jsem přydal i přyspěvek ke článku "Šetrná imtimní higiena"- jsou to mí osobní zkušenosty, doufám, že někomu pomohou. papa

reagovat 4.1.2004 19:57 - ALENA

Lojzo,schválně jsem si to šla přečíst tu Tvoji reakci na článek Šetrná imtimní hygiena a musím Ti říct, že jsi dobré prase, koho zajímá jaké maš míry- "kokotka" a jak si ho myješ. Jsi prase. Běž to psat jinam , čuně jedno.

reagovat 4.1.2004 22:08 - sněženka

Lojzo, jsi prase!!!

reagovat 5.1.2004 08:43 - Andrea

Největší hloupost je diskutovat o hlouposti s hloupými.
Svoji diskuzi proto končím.

reagovat 5.1.2004 09:12 - Pavel

Prázdný sud nejvíc duní. Na Lojzovi se toto rčení potvrdilo dostatečně.

reagovat 5.1.2004 14:48 - David

ANDREO, NE ŽEBY SI NÁM TADY CHYBĚLA. :-) :-) :-)

reagovat 5.1.2004 17:10 - David

Chci uvést na pravou míru, že první příspěvěk od Davida sem napsal já a nikdo jinej. Člověk se k něčemu vyjádří a za pár dní příjde a zjistí, že jeho jméno si tady žije vlastním životem. Napsal jsem sám za sebe jenom ten první příspěvek a pak až tenhle, který je poslední, protože tohle není diskuze, ale jenom urážka na urážku v sladkém skrytu anonymity!

reagovat 5.1.2004 18:42 - David

Milý Davide, dovol, abych ti napsal, že nejsi jediný David na světě. Moji rodiče si mě dovolili dát stejné jméno jako Tobě, pokud Tí tím způsobili nějaké trauma, tak to je mně potom líto.

reagovat 10.1.2004 13:21 - lojza

nedostatkem těchto stránek je , že kdokoliv může psát jménem kohokoliv , protože na rozdíl od např. xchatu tady neexistuje přístupové heslo , programátoři si zřejmě chtěli ulehčit práci .Asi jim šlo hlavně o komerční prodej léčebných přípravků , tak proč se zatěžovat heslem pro přístup do diskuze (příspěvek některých lidí má do diskuze tak daleko , jako opice k člověku , a tito lidé potvrzují , že člověk opravdu se vyvinul z opice :) ) . Když se pod příspěvkem podepíšu jako např. Vladimír Špidla , Britney Spears , Arnold Schwarzenegger apod. , bude někdo věřit , že to napsali opravdu oni ? Přísspěvek do článku "intimní hygiena " jsem nenapsal. Je vidět , že když jsou lidé v anonymitě , tak se odkrývá jejich hlubší já . Je to podobné jako na xchatu . Ale značí to jenom psycchickou
nevyzrálost . Možná jsou to děcka v pubertě . Kdo ví . Ale nestojí za to , to zjišťovat . Hlupák zůstane hlupákem , i kdyby měl v knihovně nejmoudřejší knihy .

reagovat 10.1.2004 13:24 - lojza

Jsme v demokraccii a každý ssi může psát co chce , jak chce a kde chce , pokud neporušuje zákony nebo vyhlášky a další právní předpisy . Ale většinou se taky najde zakomplexovaný člověk , který potřebuje něco za každou cenu zkritizovat , aby si zvýšil sebevědomí . na tom serveru co jsem psal adresu žádný restart počítače nehrozí , alespoň mě se nic nestalo a byl jsem tam 3krát připojen.

reagovat 10.1.2004 14:58 - LOJZA nebo ALOIS /jak chcete/

Hele, Ty jeden falešný Lojzo, co sy to dovoluješ psát pod mím jménem. Já tem vždicky dám e-mail, takže ostatný lydi neoblafneš a nepyš za mě, že jsem nyc nepsal, kdiž jsem to psal.
Tak teda jo, já se vám teda přyznám. Byla jsem trochu zhulený, jak jsem to psal a měl jsem strašnou chut na babu. Dlouho jsem neměl sex a tímto jsem si to vykompenzoval a dost dobře jsem se přytom vyhonil. Tak jsem to napsal proto, protože se namá zapýrat a lhát, protože jsem to psal já, první jsem se za to styděl, ale ted se k tomu přyznávám. Omlouvám se všem, koho ten můj přýspěvek pohoršyl a napsaly mi e-mailík. Prostě jsem to v danou chvíly potřeboval. Děkuji za pogopený. Váš Lojza, nebo Alois/jak chcete/.Papa

reagovat 10.1.2004 17:07 - lojza

Když začnu psát naprosto hovorově : blb se pozná podle toho , že něco kritizuje , už nenapíše proč , nenapíše žádnej argument pro nebo proti
a cítí se hrozně inteligentně , a přitom je to debil , co někde vyposlouchal nějaký názory , že se něco má dělat nějak a pak je bezmyšlenkovitě obhajuje . Já narozdíl vod některejch přispěvatelů uvažuju proč je něco nějak a jestli by to mohlo bejt jinak a za jakých podmínek , co to způsobí a jak to ovlivní dění .
tady tihleti "obhájci pravopisu" mě připadaj jako majitel , kterýmu nejede auto , protože v něm nemá benzím , ale poukazuje na to , jak ho má hezky umytý kření se u toho a myslí si , že každej padne na prdel .já taky nejsu dokonalej , ale nemontuju se na rozdíl od nich do toho , čemu nerozumím .
v tomto komentáři sem použil "slovník" těch některejch přispěvatelů . možná tomu budou víc rozumět :)
princip " s němcem mluv německy a s číňanem čínsky :)

když se to vezme s globálního pohledu : hrozby lidstvu jsou např. : terorismus , mafie(kriminalita) , epidemie (AIDS , SARS apod. ) , globální oteplování (s následkem např. povodní) , slabá ozonová díra , znečištění moří , hrozba jaderného konfliktu , co s vyhořelým jaderným palivem z jaderných elektráren aatd. atd. atd.
A tady ti blbci se zabývají pravopisem, přitom jde vo komentář k článku a ne mezistátní smlouvu , nebo znění zákona apod. Jste fakt trapní a ubozí (z mého pohledu) .

reagovat 10.1.2004 17:24 - LOJZA nebo ALOIS /jak chcete/

Hele, Ty jeden falešný Lojzo, co sy to dovoluješ psát pod mím jménem. Já tam vždicky dám e-mail, takže ostatný lydi neoblafneš a nepyš za mě , že jsem nyc nepsal, kdiž jsem to psal já.
Tak teda jo, já se vám teda přyznám. Byla jsem trochu zhulený, jak jsem to psal a měl jsem strašnou chut na babu. Dlouho jsem neměl sex a tímto jsem si to vykompenzoval a dost dobře jsem se přytom vyhonil. Tak jsem to napsal proto, protože se nemá zapýrat a lhát, protože jsem to psal já, první jsem se za to styděl, ale ted se k tomu přyznávám. Omlouvám se všem, koho ten můj příspěvek pod články ŠETRNÁ IMTIMNÍ HYGIENA A O PARKINSONOVÉ NEMOCI pohoršyl a napsaly mě e-ailík. Prostě jsem to v danou chvíly potřeboval. Děkiuji za pogopený. váš Lojza, nebo Alois /jak chcete/ papa

reagovat 10.1.2004 17:32 - LOJZA

A ještě jsem přyspěl svým moudrem pod články O PARKYNSONOVÉ NEMOCY A ŠETRNNÁ INTYMNÍ HYGYENA. Moc zajímavé názory, stojí za přečtení.
Pokud máte nějaké přypomýnky k čemukoliv co se děje ve světe- např. v Čýne, Zimbabwe, Jugošce i v JUESEJ. Díky za vaše podněty a přypomýnky.
PYŠTE -
lojzza"seznam.cz těšým se . Achoj Achoj Achoj

reagovat 10.1.2004 18:24 - magda

Lojzo, jsi normální ?? Tvoje názory jsem si přečetla, ale ta pod článkem VIAGRA /nebo jak to je/ - je teda opravdu , no nevím, co si o tobe mám myslet.

reagovat 11.1.2004 13:08 - lojza

Mnozí jsme zažili situaci ,že jsme něco hledali , ale zapomněli , kde to je . Prohledali jsme jednu skříň , nebylo to tam , druhou , třetí a až ve čtvrté to bylo . Nakonec jsme to našli , ale ztratili jsme přitom spoustu času , protože jsme neměli tu správnou informaci , kde to je .
Nebo když se jede někam autem , a zvolí se špatný směr , tak výsledkem je ztráta času a benzínu , protože není ta správná informace o směru .
Podobně když člověk uvěří pomluvě , tak jedná podle nepravdivé informace a může se to vymstít .Přiton stačí víc nad tím přemýšlet, proč to někdo říká a zeptat se ho , proč si to myslí , kdo mu to řekl , za jakých okolností apod.
Příklad : když nějaký učitel bude dělat ještě navíc jako přívydělek doučování , a sousedka uvidí , že čas od času k němu do bytu chodí mladí kluci , tak může nabýt přesvědčení , že je to gay ( když není dostatečně inteligentní , což mnozí lidé nejsou )a může začít tu svou
"inteligentní " domněnku šířit po okolí .
Rozdílně působí informace : viděla jsem k němu chodit mladý kluky , to asi musí bejt gay . a informace : je to učitel , viděla jsem k němu chodit mladý kluky , asi dělá doučování .
Jiná věc je , když ho chce pomluvit záměrně , aby mu uškodila tím , že ho zesměšní apod. Záměrně sem vybral tento případ , protože může poškodit čest a pověst člověka .
Je spousta dalších příkladů , který by se daly uvést .

Solidní člověk se pozná podle toho , že netvrdí nic , co nemá dostatečně ověřené .

Jinak zajímavá kniha je : " Jsme lepší než zvářata? , přirozenost člověka a jeho naděje na přežití" autor: Ladislav Krajina , nakladatelství Votobia

Pomluvou se dá i dost snadno manipulovat , zkuste si najít článek "jak poznat manipulátora" + článek " jak detekovat lži zkušených lhářů"tady na doktorce.cz

reagovat 11.1.2004 13:11 - lojza

každej kdo čte tyto komentáře , si udělá názor sám .

Já posuzuju ne podle toho kdo to píše , ale co píše , teda podle obsahu. Existuje přísloví : " Každý svého štěstí strůjcem" . Když se nějdo nechá oblbnout nějakou nedůležitou myšlenkou , tak je to jeho chyba .

reagovat 11.1.2004 13:17 - lojza

Napsal jsem svůj komentář do článku tady na doktorce " jak detekovat lži zkušených lhářů".
Jinak to , co tady předvádí někteří přispěvatelé , je
jejich vnitřní psychická nerovnováha a kompenzace pomocí toho , že útočí na druhé , aby odvrátili pozornost od sebe a aby se cítili víc sebevědomí , víc důležití , víc vlivní atd. viz učebnice psychoanalýzy .
Na mě to dojem nedělá ani v nejmenším , jsou jak kafemlejnek ,pořád s tím pravopisem . Jestli někdo z nich v budoucnu bude umírat na nějakou chorobu , nebo bude zraněn při nějaké katastrofě , tak pravopis bude tím posledním , co je bude trápit . Budou si nadávat :
"proč jsem se zavčasu nestaral vo něco jinýho" . To už ale bude pozdě . jestli to sou ale děcka v pubertě , tak tam se to dá pochopit , to je přirozený vývoj , nebyl jsem jiný .

reagovat 11.1.2004 17:48 - FANKLUB LOJZY

LOJZO, ANI NEVÍŠ, JAKÁ JE TO SRANDA, KDYŽ SI TĚ PŘEDSTAVÍME, JAK SE ROZČILUJEŠ, JAK BOUCHÁŠ PĚSTIČKOU DO STOLU, JAK DUPEŠ NOŽIČKOU A VZTEKÁŠ SE. DOST DOST, NEBO SE TADY SMÍCHY ......

reagovat 14.1.2004 08:55 - Denisa

Lojzo alias Davide, jsi jen k smíchu.

reagovat 15.1.2004 03:16 - ty víš kdo

souhlasím s Denisou, Lojza jako David je trapnost nade vše !!!

reagovat 31.1.2004 18:42 - lojza

Je zajímavý , jak se spousta lidí na celým světě dokáže zabývat nepodstatnými detaily(např. pravopis na nedůležitých místech apod.) ve srovnání s ohrožením , kterýmu lidstvo bude muset čelit .
je hodně stránek , který se tím zabívaj:
viz. např. http://www.volny.cz/marketau/

reagovat 31.1.2004 18:44 - lojza

Zajímavý jsou taky knihy od F. Koukolíka , např. " Homo sapiens stupidus"

reagovat 31.1.2004 18:52 - lojza

Ta www stránka je o vztahu povodní a globálního oteplování. Když nastane povodeň , tak je velká pravděpodobnost většího rozmnožení komárů , kteří budou víc štípat . Komu bude pak záležet na gramatických chybách v textech komentářů . dám radu : starejte se o prevenci možných ohrožení(např. ekologie , kriminalita atd.) včas místo starostí o nepodstatné záležitosti , nebo toho budete později litovat.

reagovat 8.4.2004 09:37 - Miroslav

Po prečítaní všetkých príspevkov sa mi nechce veriť, že sa do Lojza obulo tak veµa µudí. Z takého nepomeru negatívnej energie voči pozitívnej mám skôr pocit, že za všetkými menami okrem Lojza sa skrýva 1-2 µudia. Škoda len, že server neukazuje pri príspevku aj IP adresu autora.

Druhým dôvodom nedostatku pozitívnych reakcií je možno odradenie potenciálnych autorov takýchto príspevkov po skúsenosti s Lojzom a Davidom. Takže očakávam, že sa s chuťou pustite aj do mňa a k tomu Vám prajem veµa zábavy.

Miro

reagovat 10.4.2004 16:37 - lojza

Důležitý je , že objektivita a pravda nějakého tvrzení nezáleží na počtu lidí ,kteří s ním souhlasí nebo ho odmítají. Davy se dají snadno oklamat a politici a jiní "hráči" toho snadno využívají .Čím líp dokáže člověk odlišit správné informace od těch nesprávných , tím větší šance má na dosažení úspěchu . Možné vysvětlení , proč sse mnou někteří lidi nesouhlasí je v knize "země na misce vah" , autor AL Gore , kapitola 11 , +strana 197.

reagovat 16.5.2004 18:53 - -

Zajímalo by mě jestli tyto komentáře jsou pokračováním článku a demonstrací radosti s jakou se lidé urážejí a pomlouvají, nebo jsou opravdu míněny vážně.

reagovat 8.6.2004 14:49 - Mlíko

Je docela zábavné, jak někeří reagují na Lojzúv článek na pokračování. Děti rychle vycítí, že autorovi de o něco, co by pro ně mohl být dobrý dúvod k plytké srandě. Tím spíš, že sú prakticky anonymní. Tož Lojzo nedej se unést, skoro všeci odpovídající prokázali, že jim ani o nic moc jiného v popisované oblasti nemože jít, i kdyby chtěli. Dospělost není stav těla.

reagovat 12.7.2004 12:11 - Alena

Tak tohle sedí do puntíku. bohužel.:-(

PRVNÍ ČARODĚJOVO PRAVIDLO
Terry Goodkind ve své knize První čarodějovo pravidlo (z cyklu Meč pravdy) píše:
"První čarodějovo pravidlo zní: Lidé jsou hloupí. Lidé jsou hloupí, když má někdo tu správnou motivaci, tak téměř každý uvěří téměř všemu. Protože jsou lidé hloupí, budou věřit lži, protože chtějí věřit, že to je pravda, nebo protože se bojí, že by to mohla být pravda. Hlavy lidí jsou plné znalostí, faktů a názorů. Většina z nich je nesprávná, jenomže oni si myslí, že jsou všechny pravdivé. Lidé jsou hloupí, jenom zřídka dokážou objevit rozdíl mezi lží a pravdou, přitom si však věří, že to dokážou, takže je ješte lehčí je oklamat."

reagovat 6.10.2004 21:54 - welschdragon

To je docela hlína.Fórum s názvem pomluva:) A nějakej BLB jménem LOJZA to zaplácne svejma blbejma kecama...sem dost zklamaná.

reagovat 8.10.2004 13:13 - Radek

A já jsem si myslel,že komentář je k tomu,aby se napsalo něco k článku,svý zkušenosti,názory a tak,ale jak tak koukám jde spíše u většiny pisatelů k potvrzování faktů v článku.
Pro obránce pravopisu,ale nejen pro ně:
Je to tu skoro samá pomluva!!!
Jedni odsuzují pravopis a ti co jej neodsuzují,jsou zřejmě naštvaní,že to co Lojza napsal,nepochopili.Přece kdyby nešlo o pomluvu,předsudek,mindrák apod.,tak byste to Lojzovi napsali meilem a neukazovali jeho chyby takhle veřejně,případně byste si napsali o vysvětlení.Ale,vám jde spíš o to,abyste se nad něj povýšili,co?Jo,jsou zkrátka lidi,co nad spoustou věcí nepřemýšlí a berou je tak,jak je přijali,někdy i třeba z desáte ruky.
Bůh k nim buď milostiv.

Jo a ještě k tomu oteplování:
Tak jo,beru,budou záplavy,budou komáři,kteří roznesou všelijaký choroby-tím se zbavíme problému přelidnění,ubyde lidí(třeba budu taky jedním z nich-bohužel,bohudík?)-Roztání ledovců a záplavy budpu mít ale zase za následek větší výpar vody,vyšší srážky a dojde k následovnýmu zpětnému ochlazení Země(a taky by se mohy objevit i ledovce a možná i doba ledová,teda pokud to není závislé jen na oběhu Země kolem Slunce),takže mám za sebou druhej globální problém.Ozónová díra?O tom se už skoro nemluví,ale když už bude míň lidí,tak se to snad neprojeví,a když už jo,tak nás zase pár ubyde(rakovina a spol.) a pak to bude třeba v pohodě.Moře se nebude moc znečištovat ropou(ropné věže budou pod vodou),přibude ryb,protože míň lidí,míň sní,atd,atd.Teda alespoň jsem k tomu jakžtakž logickou cestou přišel a dalo by se i pokračovat a myslím,že se máme na co těšit.
Lidi,co přežijí(pokud přežijí),začnou znovu osidlovat planetu a máme to tu zas,no není to smůla?

Mějte se fajn a už se konečně přestaňte hádat a kritizovat.S pozdravem Radek

reagovat 4.9.2006 14:00 - Jiřka

Škoda, že jsem se tu spíš nedozvěděla, jak se nad takovou pomluvu povznést. Resp. povznést se, to by bylo to nejmenší, ale to mi nevrátí přátele, kteří zblajzli návnadu i s navijákem jen proto, že se někomu jinému přestaly líbit mé názory (na popud jiného, kdo mé názory nikdy nestrávil). Vlastně nevím, jestli takové "přátele" "přáteli" nazývat... Kde je rozřešení? ...

reagovat 10.6.2007 09:33 - alfa

Jiřka

je těžké se povznést nad pomluvu, které věří přátelé. Jenže to opravdu nebyli ti správní přátelé.

reagovat 28.8.2007 12:35 - alex

Uplna a naprosta pravda. Take jsem se stala obeti pomluv ba dokonce vymyslu. Boli to a uz to clovek nikdy nevrati zpet. Nikdo vam nikdy neuveri, ze to neni pravda jelikoz spatnym vecem se veri lepe. Je to smutne, ze lide druhym soustavne ubliziji tim , ze je pomlouvaji a vymysli si veci jen kvuli tomu, , protože touží po pocitu vlastní morální převahy. Pro me je to primitivni a neeticke chovani, ktere dle meho projevuji jen lide kteri maji IQ OD 90 DO 100 bodu. Vsimla jsem si, ze nejvice pomlouvaji lide v delnicke profesi, lide, kteri sami nic nedokazali a snazi se nejakym zpusobem zaujmout a vyzdvyhnout se nad nekoho o kom vi, ze je v prevaze. Je to dosti slozite, ale presne vim o cem je rec. Po me takhle jde pritelova teta, ktera si vylozine vymysli veci o me a roznasi to dal. Naposledy si treba vymyslela, ze hazim do hracich automatu denne tisice korun a jsem alkoholik. Co k tomu řict.... Boli jen to, ze to nosi lidem na , kterych mi zalezi. Ale co.... existuje jen jedina spravedlnost na svete a tou je smrt.

reagovat 28.8.2007 14:13 - Věra

Proti pomluvám se špatně brání , ale zase pokud vím zdroj tak zautočím např. zeptám se tety před moji přítelkyní nebo přítelem a at mi řekne kde a dky mě viděla hrát automaty a upozorním ji , že pokud s tím neskončí tak bud jí nahlásím ale ještě je učinnější si nějakou pomluvu na ni vymyslet at zažije co to je pokud je to pomluva od někud tak se jí nezabývám nechám jí být ted mě potkala jedna paní ze sousedství a říká tak jsem slyšela , že jste celá rodina u jehovistů a já na ni od koho to máte od sousedky XY no a já na ni a myslíte , že je to pravda ona já nevím tak se vás ptám já ji řekla že to není pravda ale pokud mi nevěří je to její problém takže záleží na přítelkyni jestli ti věří nebo ne měj se a kašli na lidi co pomlouvají a není pravda , že pomlouvají lidé pouze s níským IQ

reagovat 31.10.2008 19:27 - ellae"centrum.cz

tema komunikace

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Škoda, že jsem se tu spíš nedozvěděla, jak se nad takovou pomluvu...
Jiřka  |  4.9.2006 14:00

Jiřka je těžké se povznést nad pomluvu, které věří přátelé....
alfa  |  10.6.2007 09:33

Uplna a naprosta pravda. Take jsem se stala obeti pomluv ba dokonce vymyslu....
alex  |  28.8.2007 12:35

Proti pomluvám se špatně brání , ale zase pokud vím zdroj tak...
Věra  |  28.8.2007 14:13

tema komunikace
ellae"centrum.cz  |  31.10.2008 19:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *