Osm dílů jógy

Osm dílů jógy

24.8.2009 00:00  |  Duchovno

Jógasútra dělí jógu na osm dílů. Pro mnoho lidí dnes vedou dveře k józe přes tělo a ásany, ale to je jen jedna z metod. Možná budete mít zájem prozkoumat a vyzkoušet i cvičební postupy, které se týkají ostatních větví.... celý článek

Komentářů: 108 | Poslední komentář: 26.6.2015 10:56

Komentáře

reagovat 17.5.2011 15:19 - deva

Zitra sisyfo-prednaska v AV Praha. :)
www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1292518120

reagovat 31.12.2014 22:11 - ...

Krásný článek!

reagovat 31.12.2014 22:12 - Bububu

Zitra sisyfo-prednaska v AV...

S tím vaším spolkem Sysifos jděte do prdele!

reagovat 31.12.2014 22:13 - mmm

PF 2015!

reagovat 1.6.2015 23:03 - Johny

Přeji krásné léto!

reagovat 2.6.2015 01:57 - Návrh

Splácejme dohromady nejrůznější pofidérní "ctnosti", dejme jim krkolomné názvy, označme to slovem JÓGA a pojďme to nekriticky obdivovat!

reagovat 2.6.2015 06:12 - Karel

Splácejme dohromady...

Mám dojem že tu někdo neví, o čem je Joga. kritizovat věci kterým vůbec nerozumím vypovídá cosi pouze o yntelygenci kritika.

reagovat 2.6.2015 15:26 - Návrh

Mám dojem že tu někdo...

Zopakujme to pro Karla. Jóga je chovat se podle pofidérních indických ctností s krkolomnými názvy, cvičit indická tělesná cvičení, a myslet si, že jsou nějak lepší než ta naše. Aneb obdivujeme čmouda, protože on se taky obdivuje.

reagovat 2.6.2015 18:44 - Karel

Zopakujme to pro Karla. Jóga...

1/Jóga nikoho nenutí aby se nějak choval.
2/Jóga nejsou pouze tělesná cvičení. To je pouze její poměrně malá část, nazývaná hathajoga.
:-)
Když již něco kritizuješ, měl by jsi o tom mít aspoň nějaké znalosti.

reagovat 2.6.2015 19:09 - Ivan

Zopakujme to pro Karla. Jóga...

Moc se mi líbí, jak někdo kdo nemá evidentně ani elementární praktické zkušenosti z Jógy atd.O tom polemizuje.
Nebo něco z této oblasti praktikujes? Jak dlouho? Měsíc? To chce opravdu několik let pravidelné každodenní praxe, než můžeš o něčem trochu mluvit. JOGA tě k ničemu nenutí, je na tobě, jestli budeš dodržovat pokyny. Pokud chceš něco poznat, a naučit se,musíš jako všude pravidla dodržet. Jinak to nejde. Nemůžeš mistry Jógy srovnávat s uchylama, co v Indii znasilnuji děti. Mistrů bylo vždy všude pomalu.

reagovat 3.6.2015 11:03 - Karel

Vcelku je na východě mnoho směrů jogy.
Hathajoga - fyzická cvičení pro zlepšení fyzické kondice či jako příprava pro meditaci.
Rádžajoga - její malou a hlavně Přípravnou fází je hathajoga, jinak jde o systém meditací.
Bhaktijoga - uctívání osobního Boha (nebo bohyně)
Karmajoga - joga činů.
Džňánajóga - cesta poznání.
..........

A na rozdíl od Evropy kde většina joginů pouze praktikuje hathajogu, nebo maximálně cestu "osvobození" - ukončení koloběhu životů mají na východě cíle různé jak dokládají některé překlady originálních textů z jogy, eventuálně taoistické duchovní "alchymie", které je pouze jinak pojmenovanou obdobou.
Zajímavá je předmluva k českému vydání Tajemství zletého květu. Sice dost materialisticky ale přezto velmi výstižně podaná.
http://jlswbs.files.wordpress.com/2008/05/tazlakve.pdf
"na rozdíl od evropských „jogínů“, pro něž jsou tyto orientální cviky pouhým sportem — dospívali téměř vždy ke kýženému centrálnímu zážitku, takže lze říci, že tu jde o dokonale osvědčenou metodu, jak čínská mentalita (která je, jak správně ukazuje C. G. Jung, až do nejnovější doby v některých základních směrech podstatně odlišná od mentality evropské) dosahuje určitých duchovních prožitků. Nejen že se člověk vymaní z pout vnějšího zmateného světa, ale různé sekty si kladou i mnohé jiné cíle a usilují o ně. Nejvyšším stupněm je úsilí dospět tímto vysvobozením buď buddhistické nirvány (nebo Joginského paramatmau) anebo, jako např. podle spisu, kterým se zabýváme, spojením duchovního principu v člověku s přidruženými psychickými silami získat možnost žít dále po smrti ne pouze jako vágní pokleslá stínová bytost, nýbrž jako vědomý duch. Mimo to a často spolu s tím působí směry, které se snaží takovouto meditací ovlivnit jisté vegetativně animální životní procesy (po evropsku bychom tu
mohli mluvit o funkci endokrinních žláz) posílením, omlazením a normalizováním životních pochodů, čímž se překoná i smrt, takže se připojí k procesu života jako jeho harmonické zakončení:
Duchovní princip (schopný dále samostatně žít jako duchovní tělo vytvořené vlastními silami) opustí pozemské tělo, a to pak zbude jako vyschlá slupka, asi jako kukla po vylíhlé cikádě..."

Podobně v Indii neusiluje mnoho joginů o nějaké pofidérní "osvobození" ale o t.zv. siddhi
"http://www.global21.cz/vyhybka.php?str=zbavitel_siddhove&obor=clov
Tantrickými i jógickými prostředky je možno podle tradice nesčetněkrát doložené v literatuře dosáhnout nejen na jedné straně osvobození z koloběhu životů (mókša) nebo velkého štěstí (mahásukha), ale také takzvaných siddhi, doslova "úspěchů", v přesnějším výkladu schopností a sil, které jsou obyčejným smrtelníkům upřeny. Literatura uvádí především osm mahásiddhi, "velkých sil", a to: schopnost zmenšit se na velikost atomu (animá) a tím se učinit neviditelným, nabýt libovolné hmotnosti (laghimá), získat všechno, co si člověk může přát (prápti), za všech okolností prosadit svou vůli a záměr (prákámja), narůst do jakékoli velikosti (mahimá), získat nadřazenost a převahu nad kýmkoli a čímkoli (íšitva), ovládat všechno na světě (vašitva) a plně vládnout svým touhám a vášním (kámavasájitá). Některé z těchto sil bývají ve výčtech formulovány odlišně a bývá mezi nimi uváděna také schopnost libovolně prodloužit délku své pozemské existence a sám si zvolit okamžik a způsob své fyzické smrti; a lidová tradice přidává ještě schopnost létat vzduchem, číst cizí myšlenky a chápat záměry každého, nemuset jíst a pít, proměňovat věci ve zlato atd. Podle této tradice žijísiddhové, tj. muži, kteří dosáhli těchto úspěchů, mezi námi nepoznáni, protože nemají žádnou motivaci k tomu, aby se lidem projevovali, ............................"

reagovat 3.6.2015 14:08 - Ivan

Vcelku je na východě mnoho...

Ano, tak nějak to je.pravdou, že jogini kteří dosahují zvláštních schopností, nemusí být osvobozeni, tj.vymaneni z koloběhu zrození. Jinak je vynikajícím způsobem čínské tradiční taichi a chikun, a to z řady důvodu. Pracuje s tělem, na což řada lidí zapomíná, a alespoň v nějaké fázi praxe se to musí provádět. Pak se pracuje s energií a psychikou.

reagovat 3.6.2015 14:09 - Ivan

Vcelku je na východě mnoho...

chikung

reagovat 9.6.2015 06:59 - Karel

Taková zajímavá ukázka možností čakra-jogy (mediatce na čakry) vybraná autorem stránky ze starých indických textů:
https://yachnayoga.wordpress.com/2011/07/19/chakras-and-supernatural-powers/

reagovat 9.6.2015 08:26 - Ivan

Taková zajímavá ukázka...

Koukám, že radis lidem pořád pofiderni metody, které už bez mistra a soudnosti, dohnaly do léčeben...

reagovat 9.6.2015 08:44 - Karel

Koukám, že radis lidem...

1/Za oním odkazem nic o nějakých metodách. :-)
Je tam Pouze o možnostech které podle starých východních textů může dát praxe jogy.

2/Nevím o jediném případu kdy by se člověk zbláznil z meditace.
Naopak vím o pár péředmětech kteří skončili v léčebně ačkoliv neuznávali naprosto nic duchovního. Jenden se dokonce chlubil že je Marxista - materialista. :-D

reagovat 9.6.2015 11:07 - Ivan

1/Za oním odkazem nic o...

Meditace na čakry je snad také metoda, systém. Já znal člověka, který právě manipuloval s čákrami, a plus další věci, a skončil v blázinci. Ono totiž bohužel lidé kombinují mnoho věcí dohromady, protože pokud jedna věc nefunguje di týdne, přidá se další
.bohužel, lidé jsou tak namysleni, že neposlouchaji rady starých Mistrů. Myslí si asi, že jich se to netýká, a že dnes se to dá rychleji. Nedá...

reagovat 9.6.2015 11:30 - Karel

Meditace na čakry je snad...

.......... + další věci..........

A podle čeho pozunáš z čeho se zbláznil když tam píšeš ono ..+ da¨lší věci. :-)

reagovat 9.6.2015 11:57 - Ivan

To bylo premacknuti. Ty píšeš stabilně chyby např. Fsem, fsechny, tak nechápu že ti to vadí. Plus další věci? Např. Mantr. Vidím, že tu nemá cenu něco psát. Rad si co chceš.

reagovat 9.6.2015 12:20 - Pavla

.......... + další...

Je pravda, že čakry nejsou legrace. Ale je to módní, a lidé chtějí honem, honem. Kámoška si čakry rozhodila, když byla na nakym semináři.

reagovat 9.6.2015 12:37 - Karel

Je pravda, že čakry nejsou...

Rozhodila čakry? To tedy zírám. Sám jsem s čakrami zkoušel manipulovat hezkou řádku let, myslím od roku asi 1978-9. To u nás na tyhle věci nebyli žádní "mistři". :-)
A rozhodit se mi je nepodařilo.

Mimochodem, jak se pouná že má člověk rozhodzené čakry? Jak se to jako má projevovat? A podle čeho se pozná že jde skutečně o čakry a ne o nějakou virózu nebo něco podobného? :-)

reagovat 9.6.2015 12:56 - Pavla

Rozhodila čakry? To tedy...

Ale Karle, nejenom ty se zajimas o tyto věci Delší čas. Byla v pohodě, a po semináři měla rozhozenou energii a psychiku. Trvalo to min.měsíc, než se to stovnalo, a to jsem ji pomáhala. Víš, každý je jiný, a neznamená, pokud to tobě neublizilo, že nemůže dalšímu. Jde o správný postup, a pak je to dobré. Mistri v době kdys začínal byli, ovšem veřejně nepusobiLi .

reagovat 9.6.2015 13:31 - Ivan

Rozhodila čakry? To tedy...

To se ptáš ty,jak se to projevuje, když praktikujes tak dlouho? Tomu bych se nesmal. Jak pavla píše, mistri byli. Samozřejmě nemohli veřejně působit. Jak by asi za fasistu a komunistů dopadli... Já monitorují od období dvacátých let u nás vývoj této oblasti, tak vím, že odborníci byli.

reagovat 9.6.2015 16:22 - Karel

Ale Karle, nejenom ty se...

Rozhozenou psychiku? To možná. Ale po semináři? Bych předpokládal že takový seminář páchá "odborník" . :-)
Něž takové "odborníky", to radši sám sameček.
Ale jak se pozná rozhozená "energie"?
:-)

reagovat 9.6.2015 16:30 - Ivan

Rozhozenou psychiku? To...

Ty nevíš jak se projevuje rozhozena energie? Asi si děláš legraci, ale na to si musíš najít někoho jiného. Posíláš pořád nějaké odkazy, tak si o tom něco přečti, když to neznáš z praxe... Taková diskuze nemá smysl.

reagovat 9.6.2015 16:52 - Karel

Ty nevíš jak se projevuje...

Dokážu pochopit co je rozhozená psychika. Pár takových co ji měli velmi rozhozenou jsem potkal. Ale nebyl mezi nimi ani jediný praktikant jogy a podobných technik.
Co je rozhozená energie opravdu nechápu.

reagovat 9.6.2015 19:25 - Ivan

Dokážu pochopit co je...

Energie proudí po drahách, a působí, koncentruje se v těle a energetických centrech, neboli cakrach... Pokud se proudění energie a její koncentrace nějakým špatným zásahem ovlivní, tak se tento harmonický systém rozhodí, a vznikají i tlaky na psychiku.tohle jsou ale základy jak to funguje Navíc může mít i člověk fyzické potíže. Není to strašení, ale jen varování před nezodpovednym pokusnictvim.

reagovat 9.6.2015 20:47 - Karel

Energie proudí po drahách,...

Zajímavé v tom je, že s tím přichází naši západní "odborníci". :-)
Co jsem louskal překlady textů od východních originálů tak tam nic o takovém "nebezpečí" není.
Jen pro zajímavost
Šiva samhita, Gheranda samhita, Sat chakra nirupana, Paduka panchaka, The serpent power, v Angličtině volně na netu jako pdf. Tajemství zlatého květu a další.....

reagovat 9.6.2015 21:02 - Ivan

Zajímavé v tom je, že s...

Prostě přeloženo a pochopeno západními "odborníky". Již zmiňovaný Milarepa nebyl jistě zapadan, a mimo mystiky, jógy, praktikoval jistou dobu i magii.

reagovat 9.6.2015 22:26 - Pavla

Zajímavé v tom je, že s...

Asi nectes ty správné knihy. Často se stává, že překladatel nerozumí obsahu, něco tam změní, nebo prostě něco vynechá.

reagovat 10.6.2015 00:40 - Návrh

Já jógu upřímně nesnášim. Je to v našich končinách takovej spirituální golfík, módní magnet na nejrůznější duchovní snobíky. Ale Karel se mi líbí, docela vás tady drtí svojí bezprostředností, jak vyvrací vaše nadrcený představy o tom, co je správné a co se nemá... vlastně mi skoro připadá, že tím jde proti duchu samotný jógy, která, jak mám vyrozuměno, vychovává k poslušnosti, respektu k hierarchii, k uctívání nudy, neměnný struktury, nicnedělání a bezvýrazného života.

reagovat 10.6.2015 06:04 - Petr

Já jógu upřímně...

Jógu neuznavaji lidé líní, neschopní vesměs ovládnout sebe sama. Jóga která se většinou dnes na západě praktikuje, má s Jogou pramálo společného. Nevím koho Karel drtí, ale když tak pročítám diskusi, tak jen něco doporučuje, ale nemá ani často základní teoretické poznatky.

reagovat 10.6.2015 06:09 - petr

Já jógu upřímně...

Víš ono nejde o nějaké slepé uctívání autorit, ale abys to opravdu pochopil, musel bys to aktivně dělat. A řád musí být ve všem, jinak vládne chaos,anarchie, jak to vidíme všude kolem. Žádná autorita nečiní žáka poslusnym hovadkem, ale naučí ho samostatnost.

reagovat 10.6.2015 06:14 - Petr

Já jógu upřímně...

Jak si popsal Jógu jak máš srozumeno, defakto popisuješ pokriveny názor na ni. Jistě jóga zprvu učí člověka dodržovat jistý systém, aby něco pochopil, poznal. Jinak to prostě nejde. Později ovšem může člověk použít netradiční postupy,a není nijak zvlášť svázán konvencí.

reagovat 10.6.2015 08:03 - souhlas

Jógu neuznavaji lidé...

Přesně tak!

reagovat 10.6.2015 08:34 - Ivan

Já jógu upřímně...

Opravdu tu nemá cenu diskutovat. Jen se zeptám: kolik let každodenně Jógu praktikujes?pokud ji prakticky neprovadisis, je naprosto zbytečné tvé argumenty číst. Jsou tu lidé, kteří ačkoliv radi, neví ani teoreticky, jak toto vše funguje. Pak se ale nedá o něčem bavit.

reagovat 10.6.2015 08:56 - Karel

Jak to vypadá, je u nás mnoho "odborníků" na jogu kteří rádi poučují druhé. Jenže jaksi pozapomínají že na východě je mnoho směrů a mnoho různých technik ke kterým jaksi v Česku těžko najdu nějakého "mistra".
Také se píše v jednom chytrém východním textu:
"Lepší je vlastní, i když nedokonalá cesta, než sebedokonalejší cesta druhého, protože cesta druhého má svá úskalí."

reagovat 10.6.2015 15:48 - Pavla

Jak to vypadá, je u nás...

Prosím tě, když nedokážeš pochopit termín rozhozena energie, tak už raději nikomu nerad.Je to směšné.To jsou základy. Je jedno čemu se venujes, energie je energie.

reagovat 10.6.2015 15:51 - Pavla

Tady jen diskutujeme, a jestli máš problém s tím, že někdo ví víc než ty,je to tvá věc.píšeš že tu nejsou mistri.ty znáš všechny lidi?

reagovat 10.6.2015 15:57 - Karle

Jak to vypadá, je u nás...

Neodbihej, to je jedno kdo co praktikuje. Ale princip a práce s energiemi a systém okolo toho je prakticky totožný. A každá cesta má úskalí.

reagovat 10.6.2015 15:57 - Karle

Jak to vypadá, je u nás...

Neodbihej, to je jedno kdo co praktikuje. Ale princip a práce s energiemi a systém okolo toho je prakticky totožný. A každá cesta má úskalí. Ju?

reagovat 10.6.2015 16:00 - Tonda

Já čerpám energii z chlastu .To je meditacka

reagovat 10.6.2015 16:29 - Karel

Já čerpám energii z...

ta je nejlepší. :-)

reagovat 10.6.2015 16:33 - Karel

Skutečně nechápu termit "rozhozená energie".
Takže jsem zkusil zagůglovat. Asi je gůgle totálně debilní vyhledávač, ale na termit "rozhozená energie" nenašel vůbe nic.
Nebo že by tu někdo jen dělal chytrého aby ukázal jak jsou druzí blbí a neznalí? :-D

reagovat 10.6.2015 16:39 - Karel

K systémům jogy. Existuje třeba tzv. Bhaktijoga. Joga uctívání osobního božstva.
Jako krásný příklad bhaktijogina je Ramkrišna, který tak uctíval bohyni Kali až se mu prý projevila ve viditelné podobě.

http://3.bp.blogspot.com/_MLEqluvMII8/TFoBNwBXSmI/AAAAAAAAAA8/cTo9wAAUAow/s1600/Ramakrishna+Kali+poster.jpg

To mám hledat nějakého mistříka, který mi bude určovat jaká forma božství mi nejvíce imponuje? To je třeba základ bhaktijogy.

A to je také Joga.

reagovat 10.6.2015 17:02 - Karel

Další příkald východních technik spojených s jogou, i když mají jiný název je Taoistická duchovní alchymie. Viz Tajemství zlatého květu v překladu Richarda Willhelma.
Jenže v Česku mistři v tomto oboru neexistují. Ti co v Česku "učí" takové cesty naopak očiviodně odmítají a zatracují.
To znamená že takovou cestu nemá praktikovat když ji nějací rádobymistři odmítají? :-)

reagovat 10.6.2015 17:47 - -

Skutečně nechápu termit...

Stačí zapojit mozek. Normálně- energie nejsou v harmonii, energie jsou rozladěné a tak dál.

reagovat 10.6.2015 19:48 - Karel

Stačí zapojit mozek....

Jsou dvě možnosti. Buď skutečně neumím zapojit mozek o čemž si dovoluji silně pochybovat, nebo i vzhledem k neexistenci informací o "rozhozených energiích" volně na netu se tu někdo snaží dělat z ostatních pitomce, žeano. :-D

reagovat 10.6.2015 19:52 - Kajo,

Skutečně nechápu termit...

Víš,ono vše nejde vygooglovat, ono chce občas použít zdravej rozum, což evidentně jaksi nevyšlo že? Aspoň si rozptylil pochybnosti. Energie jsou většinou pokud je člověk zdrav, v harmonii. Jinak je nemocen. Ale jiná otázka je pak kvalita energii.

reagovat 10.6.2015 19:54 - pitomce

Že sebe dělá někdo jiný...

reagovat 10.6.2015 20:10 - Karel

Víš,ono vše nejde...

Nemocný je člověk obvykle nikoliv kvůli rozhozeným energiím, nýbrž kvůli virové či bakteriální infekci, nebo kvůli funkční poruše nějakého orgánu. Žádné "energie" s tím nemají nic spoečného. To jsou výmysly moderních mastičkářů hrajících si občas na léčitele.

reagovat 10.6.2015 20:27 - Pavla

Nemocný je člověk obvykle...

Svatá prostoto, jak se můžeš něčemu takovému věnovat, když přemýšlís jako materialista? Nemoc může být z virozy, nebo z rozhozene, nebo rozladene energie. Moc slovickaris. Nemoc,může být fyzického, nebo duševního charakteru. Doporučila bych ti smysluplně praktikovat, a méně spekulovat.je smutné, že po tolika letech toto nechápeš.

reagovat 10.6.2015 20:30 - jasně,

Nemocný je člověk obvykle...

Akupunktura a gigong, Jóga jsou přeci nové metody dle Karla. Vymyslel je Pepa Novák loni v létě haha.

reagovat 10.6.2015 20:37 - Tedy

Akupunktura a gigong, Jóga...

chtělo by to nějaký příkald kdy akupunktura odstranila žlučníkové kameny, či kdy gigong odstarnil zubní kaz. :-)

reagovat 10.6.2015 20:52 - Pavla

chtělo by to nějaký...

Tak papa s omezencema kteří svoji hloupost vynaseji jako přednost, nemá cenu diskutovat. Meleme páté prez deváté že? Dobrou.

reagovat 10.6.2015 21:47 - Roman

chtělo by to nějaký...

Uved jeden příklad, kdy chirurg,zubař, vyléčil psychiatricky nemocného člověka.

reagovat 10.6.2015 21:53 - jo jo

S blbama se nedomluvíš jen se pomívají...

reagovat 10.6.2015 21:53 - jo jo

S blbama se nedomluvíš jen se pomívají...

reagovat 11.6.2015 05:59 - Karel

K léčení psychyckých poroblémů se prý meditační techniky používají např. v Japonsku. Viz Joga od staré Indie k dnešku.
http://uloz.to/xAru7Ad/joga-od-stare-indie-k-dnesku-pdf
Ale opět - neznám českého léčitele který by něco takového využíval k léčbě. A lékaře také ne.

reagovat 11.6.2015 06:01 - Ivan

Musím přiznat, že mě příspěvky určitých lidi dostaly.Suché slovickareni Karla, mě překvapilo. Zde je vidět, kam lze i po dlouhé době bez mistra dojít. Ne že by to bez mistra nešlo, ale pro dnešního člověka je to problém i s ním, a bez něho to zvládnou jen vyjimecni lidé. Včera jsem na cvičení dal žákům schválně otázku, cosi představují pod pojmem rozhozena energie, navazne na práci s čákrami. Ačkoliv praktikují rok až tři a jsou začátečníci, neměli problém vlastními slovy vyjádřit o co se jedná.

reagovat 11.6.2015 06:07 - Ivan

Nechci nikoho poučovat, ani netvrdím že vše znám, a nedělám chyby, ale měl jsem štěstí na mistry,kdy před rokem 1989 byl toto vše problém. Řekl bych ale, že se k tomu dostal většinou člověk, který měl opravdu zájem,a ne jako dnes je ovlivněn módními trendy.

reagovat 11.6.2015 06:12 - Ivan

Jinak se mějte, a snažte se praktikovat denně a hlavně smysluplně. Jiná cesta není, a je jedno co děláte. Pavlo,myslím že jsi na dobré cestě, a chápeš dobře o co tady kráčí. Ahoj,končím. Již tu psát nebudu.

reagovat 11.6.2015 06:20 - Karel

Musím přiznat, že mě...

Tedy východními technikami se zaobírám - dokonce nejen teoreticky - zhruba od roku 1968 kdy u nás díky krátkému uvolnění bolševického režimu vyšly první slušné texty po bolševickém puči. Mám tedy již něco málo za sebou. Takže možná občas překvapím. :-)

reagovat 11.6.2015 06:58 - Pavla

Díky Ivane.Snažím se.:-) Karle,nejde o to jak dlouho se tím zaobíras,ale jak praktikujes, myslím tím kvalitativně. Uznejte ale,že s tou rozhozenou energii to bylo z tvé strany podivné. Slovickarit rozhozena, rozladene či disharmonicka energie, je to samé přece. Pokud praktikuji, a jen nehledám info, musím v tom mít jasno, a nemusím to googlovat.Tím nechci tvrdit, že nic neznáš, ale minule někdy víc.

reagovat 11.6.2015 07:00 - Pavla

Méně je někdy více

reagovat 11.6.2015 07:34 - Karel

Uvedu příklad "mistrů" chytrolínů kteří zasvětí třeba žáčka do Reiki za pouhé jeden až dva dny. A žáček má za sebou I. stupeň reiky - tedy ehm práce s čákrami. :-)
Jenže když si proberu texty (překlady) od originál východní autorů - starých mistrů - tak zírám. Zklidnění Jedné čakry podle nich trvá zhruba 3 (slovy tři) měsíce denního tvrdého úsilí. Otveření Jedné čakry řádku let. Swami Raghawanand pro příklad řekl, že nikdo nedokáže otevřít všechny čakry během jednoho života.
A tady nějací západní Ynteligenti otveírají čakry během jednoho až dvou dnů.
A ještě se čílí když někdo předhodí východní originál mistry.

reagovat 11.6.2015 08:05 - Pavla

Uvedu příklad...

Ale Karle, to je přece jasné, a jak jsem to počítala, tak sektoru již probiralo, se dnes jsou téměř všude rychlokvasky. Ale musí se rozlišovat "mistri "a mistri. Od toho máme rozum a cit.to je pořád dokola,a o ničem.

reagovat 11.6.2015 08:06 - Pavla

Oprava už se to tu probiralo

reagovat 11.6.2015 08:09 - chichi

To je ale EGO.

reagovat 11.6.2015 14:56 - Klidni to

To je ale EGO.

Která píča tu pořád chodí po jogínských diskusích a nesouvisle opakuje větu "To je ale ego"?

reagovat 11.6.2015 18:34 - Zase v léčebně

To je ale EGO.

Pustili někoho k počítači?

reagovat 12.6.2015 04:53 - Karel

Ale Karle, to je přece...

Mistři a "mistři". :-)
Jojo. A podle čeho takový amatér, který musí mít (podle tebe) mistra aby se o to vůbec mohl začít kvalifikovaně zajímat pozná kdo je podvraťák který ho jen učí za těžce vydělané zlaťáčky hovadinky a kdo je skutečně mistr svého oboru.

reagovat 12.6.2015 07:25 - Pavla

Mistři a...

Jak poznat Mistra?Nemusí to být jednoduché to je pravda. Ale měl bys vědět,že jsou určité znaky, a pokud máš teoretické poznatky,nějakou praxi za sebou, a vše se propojí, pak ti to i řekne nitro. Ohledně financí, nikdy po mě mistr nechtěl ani korunu,a to se mi věnoval individuálně i několik hodin. Není to pravidlo samozřejmě, protože někdo učí třeba Jógu, má skupinu lidí, musí zaplatit pronájem prostor, které jsou dnes dost drahé, tak to nemůže dělat zdarma. Ovšem cena musí být rozumná a dostupná.

reagovat 12.6.2015 07:44 - Karel

Jak poznat Mistra?Nemusí to...

znaky ....

Hm, a podle čeho takový nekvalifikovaný amatér rozezná ony znaky? :-)

reagovat 12.6.2015 07:44 - Pavla

Mistři a...

Mistra by člověk neměl mít jen podle mě. Když čteš staré texty, píše se to tam všude. Pokud člověk mistra nemá, vede to často tam,že adept nedokáže pochopit základní věci. To vidím i zde na diskusi.

reagovat 12.6.2015 07:49 - Pavla

Mistři a...

Psala jsem to.a v textech se určité znaky popisují. Navíc Karle, duchovní nauky nejsou pro tupce. Tupec to pochopit a zjistit nemůže.

reagovat 12.6.2015 07:58 - Karel

Mistra by člověk neměl...

Právě v jednom onom starém východním textu jsem četl takovou zajímavou větičku:
"Lepší je vlastní i když nedokonalá cesta než sebedokonalejší cesta druhého, prptože cesta druhého má svá úskalí".
Co vy na to paní "mistrová" :-)

reagovat 12.6.2015 08:05 - Pavla

Právě v jednom onom starém...

Nejsem mistrovství Karle, ale ty nechápeš základy.a to je smutné. Vždy najdeš i opačný názor, který může mít i pravdu. Řekla bych, že jsi pod vládou astralnich sil,které tě ovlivňují. Bohužel,pak již člověk není schopen nalézt opravdovou cestu, která někam vede. Doporučím ti knihy od Květoslava Minaříka. Např. Prima ztezka, jóga v životě současného člověka atd.

reagovat 12.6.2015 08:10 - hm

Pustili někoho k...

Holt nabubřelý Kája nikdy neuzná, že se může plést a že někdo jiný může mít pravdu. Vyskakuje tu jako starej kozel a jen mečí.

reagovat 12.6.2015 09:48 - Karel

Osobně mám radši překlady Originál autorů z východu. Ze zemí odkud joga a podobné techniky pochází. Škoda je je jich většina dostupných pouze anglicky.

reagovat 12.6.2015 11:39 - jo,ale

Osobně mám radši překlady...

Často jsou originálně spraseny překladem, nebo nepochopením překladatele. Divil by ses, jak někteří autoři že západu jsou dobří. Jsou to výjimky ale jsou.

reagovat 12.6.2015 11:42 - taky

Jsem si kdysi myslel, že jen co přichází z východu je dobré. Dnes vím,že tomu tak není. Navíc, ty staré originály jsou pro běžného dnešního člověka nepochopitelné.

reagovat 12.6.2015 11:59 - Pavla

Osobně mám radši překlady...

Zkus Minaříka, a uvidíš.

reagovat 12.6.2015 14:57 - Karel

Jsem si kdysi myslel, že jen...

Hm, to co pochází z východu je nepochopitelné a to, co z toho často "zprasí" naši chytrolíní je OK? :-)
Tím se nechci dotknout Minaříka.
Problém našich zádaních autorů v těchto oborech je, že si vybírají od východních originálů pouze to, co se jim osobně líbí a co zapadá do jejich osobní představy světa.
Na rozdíl od takových východní originálové většinou ukazují člověku všechny možnosti které má před sebou a nechávají na jeho osobní úvaze jakou možnost si vybere. Proto dávám přednost takovým.

reagovat 12.6.2015 18:52 - Pavla

Hm, to co pochází z...

Asi to bylo myšleno, že pokud někdo něco špatně přeloží, a upraví to podle toho jak to pochopí, je z toho shit. Minařík právě dodržuje vše dle originálu, a je drsný.

reagovat 12.6.2015 19:41 - Karel

Asi to bylo myšleno, že...

Minařík dodržuje vše dle originálu?
Minařík přeložil Šiva a Gheranda samhitu?
Minařík přeložil Sat chakra nirupana a Paduka panchaku? A další jogové texty?
Poslední pro příklad přeložil do angličtiny John Woodrofe krerý dlouhodobě žil v Indii a perfektně znal sankrt.
Mimochodem, Zde je vydání Sat chakra nirupana v podovnání anglického a indického textu. :-)
http://www.bhagavadgitausa.com/sat_chakra_Nirupana.pdf

Takže si zájemce může porovnat anglický překlad s hinduistickým originálem.
:-D

reagovat 13.6.2015 00:04 - Pavla

Minařík dodržuje vše dle...

Víš co? S tebou nemá cenu opravdu o něčem diskutovat. Nevíš o něm nic,a jen dokola Papouskujes to samé jak magnetofon. Bohužel, s tupci diskutovat nemá cenu. Myslí si co chceš, i si to pis, pokud tě to uspokojí. Ale musíš používat vlastní rozum, intuici. Odvolávat se jen na autority co kdo řekl,napsal, můžeš prvních deset, dvacet let, ale potom už musíš přidat že své praxe. A toto ti chybí. Ahoj a přemýšlel o tom.

reagovat 13.6.2015 00:06 - pavla

Evidentně nevíš o čem je duchovní život, cesta.

reagovat 13.6.2015 05:47 - Karel

Zajímavá teoretická knížka o Joze od rumunského autora Mircea Eliade.
https://anitram.files.wordpress.com/2012/12/vychod_eliade_cs_joga_nesmrtelnost_a_svoboda.pdf

reagovat 13.6.2015 06:21 - Robin

Zajímavá teoretická...

Mě zajímá praktická Jóga.Teoretiků je všude dost.

reagovat 13.6.2015 06:39 - Karel

Mě zajímá praktická...

Ta knížečka je zajímavá z důvodu že v ní autor - žil dlouhou dobu v Indii - popisuje jogu jako celek, tedy ukazuje na všechny možnosti které má podle Indické tradice joga dávat. Pak si na tomto podkladě může člordík vybrat který směr jogy a který cíl jej nejvíce přitahuje.

reagovat 13.6.2015 06:44 - Karel

U zmíněné knížky je také dobré že na konci je bibliografie díky níž si každý může vyhledat příslušnou literaturu podle svého konkrétního zájmu.

reagovat 13.6.2015 07:13 - Radim

U zmíněné knížky je...

Znám také lidi co byli v Indii, jsou to lidi co cvičí dlouho Jógu mimochodem. Říkali, že to tam je už bohužel byznys, a kvalita nic moc. Udržuje se to jako u nás křesťanství. Ale většinou se to omezuje na rituál, jehož význam už jim stejně jako křesťanům uniká.

reagovat 13.6.2015 07:59 - Karel

Znám také lidi co byli v...

Byznys je to možná dnes. V době kdy tam vegetoval (1928 -1931) Mircea Eliade se tam ještě rozhodně nehrnuly davy turistů, takže tam neměli pro koho dělat byznys.

reagovat 13.6.2015 08:05 - Pavla

To ano, od té doby se mnoho změnilo. Ovšem neznamená, že to pochopil vše správně, obdržel zasvěcení. Defakto je autoiniciace ale tím nejpevnejsim způsobem zasvěcení.

reagovat 16.6.2015 05:11 - Karel

Také jedna zajímavá ukázka z Indie.
http://www.goodreads.com/book/show/217493.Aghora
Jinak dotyčná knížka se dá při troše hledání najít jako pdf volně.

reagovat 16.6.2015 05:47 - informator Karel

Také jedna zajímavá...

Novinky. Cz? ;-)

reagovat 19.6.2015 10:22 - Karel

Novinky. Cz? ;-)

No, jen jsem ukázal že existuje mnoho systémů jogy. O některých ofšem není v Češtině takřka nic k nalezení. :-)

reagovat 19.6.2015 10:25 - Robin

a že bys třeba sdělil něco ze své tykve.

reagovat 26.6.2015 06:29 - Karel

http://www.yogasol.cz/joga

Existuje 22 forem yogy. :-)

reagovat 26.6.2015 07:54 - Robin

...

To jeden nějaký odkaz.to si najdu sám.něco z tvé praxe.

reagovat 26.6.2015 10:56 - Karel

Mno, jsem takové indivudm a svou praxí se radši ani nechlubím. :-D
Ani mnoho originál východních joginů je příliš nedoporučuje.
:-)

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

No, jen jsem ukázal že existuje mnoho systémů jogy. O některých ofšem...
Karel  |  19.6.2015 10:22

a že bys třeba sdělil něco ze své tykve.
Robin  |  19.6.2015 10:25

http://www.yogasol.cz/joga Existuje 22 forem yogy. :-)
Karel  |  26.6.2015 06:29

To jeden nějaký odkaz.to si najdu sám.něco z tvé praxe.
Robin  |  26.6.2015 07:54

Mno, jsem takové indivudm a svou praxí se radši ani nechlubím. :-D Ani...
Karel  |  26.6.2015 10:56

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *