Opuštění nezdravých vazeb k materiálním věcem

1.7.2009 00:00
Duchovno

Rozhlédneme-li se kolem sebe, najdeme nejrůznější vazby. Obrazy na zdi, šperky na krku nebo na rukou, nábytek v místnosti a auto před domem, to všechno jsou věci, na které jsme hrdí. Ale pýcha na nějaké vlastníctví je vazba, která nás snadno ovlivní a vede k tomu, že si přejeme vlastnit stále víc.

Velmi nenápadně tím vysíláme energii potřeby a hromadění, takže nakonec čím víc věcí máme, tím víc jich "potřebujeme". Neříkám, že nesmíme toužit po materiálních statcích - měli bychom si pouze uvědomovat vazby, které k nim máme. Mám na mysli myšlenky typu: Tohle nutně potřebuju ke štěstí. Tohle auto, tyhle šperky a další věci mmusím mít, jinak nebudu spokojený. To jsou velmi nebezpečné myšlenky.

V první řadě povzbuzují přesvědčení, že hmotné věci nás mohou učinit šťastnými. Jenže tomu tak není. Kdykoli si myslíme, že štěstí nám může přinést něco mimo nás, vzdáváme se moci dosáhnout ho prostřednictvím vlastního nitra. Vytváříme tak předpoklad, kvůli němuž dále o něco usilujeme - což nás posouvá nebezpečně blízko k energii zoufalství. Vzhledem k tomu, že potřebujeme vlastnit stále víc, časem zjišťujeme, že nás nekonečná snaha tomu dostát nadobro vyčerpává.

Přesvědčení, že věci jsou klíčem ke štěstí, nás staví do velmi nejisté situace. Co se stane, přijdeme-li o všechen svůj majetek? To je reálná možnost, která nás udržuje v neustálém strachu. Je to začarovaný kruh. Žijeme v trvalých obavách, které nás tím pádem stále nutí hledat útěchu v hromadění dalších věcí, takže žijeme ve stále větším strachu z možné ztráty.

CVIČENÍ NA OPUŠTĚNÍ VAZEB
Abyste se nezdravých vazeb zbavili, podívejte se na věci kolem sebe. Prozkoumejte všechny své materiální statky, zhluboka se nadechněte a ujistěte se: Těší mě to, líbí se mi to, ale k opravdovému štěstí to nepotřebuju. Podívejte se na svoje šperky, nábytek, auto, dokonce na celý svůj domov, a u každé věci to zopakujte. Zpočátku to může být nepříjemné, ale v zásadě je to velmi osvobozující. Časem si vytvoříte vnitřní klid, který je silnější než pocit vlastnictví. Zjistíte, že štěstí plyne z vašeho vlastního klidu mysli, ne z hmotného majetku.

Opakujte to každý den ve vztahu k věcem, které máte, i k volbám, které učiníte. Budete ohromeni pocitem svobody, který si vytvoříte, a pročistíte tak svou energii. Kouzlo nelpění na věcech vám přinese jiné úžasné zážitky. Procvičujte tohle umění tím, že se zbavíte něčeho, čeho si ceníte. Věnujte to někomu s láskou, velkorysostí a úplným uvolněním.

Zdroj: Sandra Anne Taylorová - Kvantový úspěch, nakladatelství Metafora

Související články

Jistota - nejistota

19.9.2007 00:00

Připoutanost - zdroj našeho utrpení

9.8.2002 00:00

Buddhistická ekonomika

21.11.2000 00:00

Proč trpíme

24.2.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

osvícenci je to jedno přišel s holým zadkem a stejně tak i odejde...
monáda -jen názor  |  3.3.2010 15:19

Ahoj Kleo, velice pěkný příspěvek. Píšeš o zachování krásného...
Milan  |  3.3.2010 23:24

Ahoj Milane a Monádo, vaše názory jako kdyby byly blízké a přitom...
Klea  |  17.3.2010 21:34

Ahoj Kleo, ten dokument jsem sice neviděl,ale podle toho co popisuješ,tak...
Milan  |  17.3.2010 22:18

Ahoj Kleo,máš pravdu v tom co píšeš ano je to ušlechtilé chránit...
monáda  |  18.3.2010 10:40

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *