Odpuštění

Odpuštění

23.12.2003 00:00  |  Duchovno

Mnozí Židé udržují před svým Novým rokem dojemnou tradici. Volají těm, kteří jsou jim drazí, a prosí: "Doufám, že mi odpustíš, jestli jsem ti v tomto roce nějak ublížil." Tradice zdůrazňuje, že to, jak se chovám ke svému bližnímu, je dokonce důležitější než můj vztah k Bohu.... celý článek

Komentářů: 15 | Poslední komentář: 11.2.2017 14:55

Komentáře

reagovat 4.1.2004 11:42 - lojza

Dají se někdy vrátit následky nechtěného činu nebo události , ale ne průběh . Z toho hlediska nezáleží na tom , jestli se něco stalo včera nebo před 50 ti lety . Čím víc člověku na něčem nebo někom záleží, tím obtížněji se vyrovnává se ztrátou , zničením smrtí apod.
opakem odpuštění je vina , kterou za to někomu dáváme . Odpuštění je většinou dlouhodobý "proces" a má li být skutečné , to jest má li se pocit viny odstranit , nesmí se na to spěchat a násilně se do odpuštění nutit , ale prostě čekat , až to přejde. Začít by se mělo s takzvaným koláčem viny . Komu dáváme kolik procent viny na určité události .
Např. havárie autobusu u Nažidel v březnu 2003 . Např.řidič 90% že jel neopatrně , silničáři 5% , za špatný stav vozovky apod.
Je třeba být k sobě laskavý a netrýznit se ještě víc stupňováním vnitřního napětí . Je třeba se postupně odpoutat od lpění na věcech,
které již nelze nahradit, a najít si nové životní cíle , nebo místo lpění na lidech , které už nelze oživit , mít vzpomínky na to hezké a najít si nové přátele apod. .Ale když se něco dá nahradit , tak všechnu energii místo bědování a litování vložit do znovavybudování , třeba když povodeň odnese dům apod. Hlavně nespěchat , klid a mír přijde , jenom to určitý čas potrvá , a hodně pomůže najít si dobrého psychoterapeuta , třeba se to podaří až ne několikáté , a dobré přátele. Platí heslo sdílená starost , poloviční starost .

reagovat 4.1.2004 17:26 - kLára

Ježišimarja, zase má ten kokot LOjza potřebu psát ty svoje nesmysly plné hrubic.

reagovat 4.1.2004 18:28 - Klára

Mně se náhodou jeho komentáře líbí.

reagovat 4.1.2004 18:55 - Anna

Paneboze, co proti Lojzovi porad mate? Fakt nechapu, proc se do neho porad poustite. To asi nejaky "intelektual" nevi co s casem. Preji prijemnou zabavu!

reagovat 5.1.2004 14:35 - suuuzi

autor fetuje hodne nekvalitni smes.

reagovat 5.1.2004 14:53 - Andea

Milá Ančo, až si přečteš Lojzův příspěvek pod článkem "Šetrná imtimní hygiena" tak pochopíš, co kdo proti němu má. Nazdar

reagovat 5.1.2004 14:58 - Andrea

Nebo spíše jsem měla napsat Lojzo/Anno. LOjzo jsi průhledný, příspěvek jako Anna jsi napsal ve stejném čase jako ostatní příspěvky na jiných článcích. Nulo.

reagovat 10.1.2004 13:09 - lojza

Průhledný je sklo vsazené do rámu okna:) . Na internet se každou hodinu připojují desetitisíce lidí v celé ČR, takže se může stát , že se někdo připojí ve stejný čas , dokážeš to pochopit ?

reagovat 11.1.2004 13:27 - lojza

Člověk by se neměl bát vyměnit psychoterapeuta , když cítí , že mu nesedí nebo mu nerozumí . Stejně jako jsou lepší a horší dokto´ři , jsou i lepší a horší psychoterapeuti . Někteří dou po prachách ( z těcch soukromejch) , někteří si práci vyloženě zjednodušujou , protože co by se snažili , svoje dostanou a je to rutina . Jim je fuk , jestli člověk chodí o rok dýl nebo míň . Prostě někteří to flákaj .
proto je třeba nespolíhat jenom na terapeuta , ale koupit si i vhodné knihy , a kontrolovat , jestli postupuje dobře . Ale jsou i dobří psychoterapeuti , abych nekřivdil .

reagovat 14.6.2004 20:15 - jirka2

Setkal jsem se osobně s Ježíšem, můj život dostal nový směr, všechno špatné z minulosti mi bylo odpuštěno, jsem před Bohem čistý - můžu k němu přijít jako k Otci. Nehledám odpuštění z vlastní síly nebo skutků, ale přijal jsem ho z ukřižovaných rukou Ježíše, prožil jsem a prožívám úžasnou a skutečnou svobodu, a naplnění života - vrátil jsem se jako ztracený a mrtvý syn zpátky k Otci a on mě přijal za svého syna, stal se v mém životě prostě zázrak.
Nenechte se válcovat pocitem viny a beznaděje, hledejte Ježíše, kdo hledá, ten nalézá.
Já jsem již nalezl...

reagovat 6.10.2004 21:41 - welschdragon

Nechápu lidi,kteří věří v Boha,je dost možné že Ježíš existoval,ale takových jako on se ukřižovalo spoustu. to je jako by člověk opěvoval a vzpomínal pouze na jedinou oběť války.dnes třeba dávali ve zprávách,že před jednou českou nemocnicí stojí kněz,čte žalmy a požaduje,aby se zakázaly potraty.Vůbec nemůže chápat důvody proč taková žena může jít na potrat.:(

reagovat 28.10.2007 11:38 - Jona

Mám sílu i ochotu odpouštět.Protějšek se však znovu v podobných situacích nechová správně, nelituje urážek,slova promiň, odpusť neuznává, připadá mi to, jako zanedbání povinnosti chovat se ke mně slušně,jakoby usoudil, že žádostí o prominutí by se ponížil... To mi ubližuje stejně, jako jeho poklesky vůči mě. Odpouštím,odpouštím automaticky,nepřeju mu nic zlého, ale jsem čím dále víc zraněná a nejistá.Můžete-li, doporučte mi literaturu.

Chci se poučit. Ahojky.Jona

reagovat 10.2.2009 15:36 - Tomáš Novotný

Jenom malinkou faktickou poznámku: Zmiňovaný román Sholema Asche se v originale jmenuje Der Man fun Naceres - tedy: Muž z Nazaretu, anglický název je tedy potřeba chápat jako: Nazarejský (ne jako jméno města Nazaret)Tomáš Novotný

novotny"osu.cz

www.adash.osu.cz

reagovat 10.2.2017 15:12 - odpustit

se dá ano, ale ne odpouštět. Pak musí následovat něco zcela jiného. Záleží na člověku zda si nechá kadit na hlavu nu a když ne tak si poradí nebo se poradí zkrátka nenechá ze sebe dělat blba a tak nějak to otočí aby tím blbem nebo blby byl ten kdo se něčeho d o p o u š t ě l, ačkoliv moc dobře věděl věděli že tohle je opravdu podpásovka nebo jak se říká kudla v zádech.

reagovat 10.2.2017 17:21 - pravda vítězí

pravda a láska.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nechápu lidi,kteří věří v Boha,je dost možné že Ježíš...
welschdragon  |  6.10.2004 21:41

Mám sílu i ochotu odpouštět.Protějšek se však znovu v podobných...
Jona  |  28.10.2007 11:38

Jenom malinkou faktickou poznámku: Zmiňovaný román Sholema Asche se v...
Tomáš Novotný  |  10.2.2009 15:36

se dá ano, ale ne odpouštět. Pak musí následovat něco zcela jiného....
odpustit  |  10.2.2017 15:12

pravda a láska.
pravda vítězí  |  10.2.2017 17:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *