Meditování prospívá zdraví

11.2.2003 00:00
Duchovno

Američtí badatelé zjistili, že meditování má příznivé biologické účinky na tělo. V jedné menší studii tvrdí, že prospívá činnosti mozku, snižuje úzkost a posiluje imunitní systém. Napsal o tom zpravodajský server BBC News.

Meditování se praktikuje od starověku, především v Orientu. Nyní se k meditacím uchyluje stále více lidí na celém světě jako k prostředku proti stresu a také proti bolestem, které jsou důsledkem různých nemocí.

Badatelé z americké University of Wiconsin-Madison sledovali 41 osob a zaměřili se na meditační techniku, kterou rozpracoval odborník Jon Kabat-Zinn s cílem pomoci nemocničním pacientům vypořádat se s bolestmi a nepohodlím.

Pětadvacet z 41 sledovaných osob meditovalo jednou týdně, dostávalo domácí zadání a zúčastnilo se ještě sedmihodinového duchovního cvičení. Ostatní tvořili kontrolní skupinu, což znamená, že žádným výcvikem v meditování neprošli.

Po osmi týdnech vědci měřili sledovaným osobám elektrickou aktivitu ve frontální oblasti. Přitom zjistili, že aktivita levé části této mozkové oblasti byla u osob, které meditovaly, větší než u ostatních a že tito lidé byli méně úzkostní a z hlediska emocí pozitivněji naladění.

Na začátku experimentu byla jeho účastníkům naočkována chřipka. Osoby, které docházely na meditace, si podle vedoucího badatelského týmu Richarda Davsona vytvářely více protilátek než osoby z kontrolní skupiny.

"Ačkoli naše studie je předběžná a je třeba dalšího zkoumání, výsledky nás velmi povzbudily," prohlásil Davson.

Závěry ze studie amerických vědců byly uveřejněny v odborném časopisu Psychosomatic Medicine.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Souhlasím s americkými badateli, vedu již řadu let meditační skupiny a...
Mgr.Jana Hochmannová  |  17.9.2006 02:16

Som veµmi rád,že meditácia sa tak neuveriteµne rýchlo rozširuje s...
Martin  |  17.9.2006 16:03

http://deosum.com/Articles/285.aspx
x  |  24.2.2011 03:22

Je to náhražka za hledání Boha.Buddhismus neuznává osobního Boha...
Meditace bludná cesta k otevírání se svého já  |  24.2.2011 18:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *