Meditace vestoje

14.3.2000 00:00
Duchovno

Meditaci vestoje se můžeme nejlépe naučit od stromů. Postavte se vedle jednoho nebo několika stromů a dívejte se upřeně jedním směrem.Představte si,jak vaše nohy zapouštějí kořeny do země. Vnímejte, jak se vaše tělo neustále lehce kolébá jako stromy v mírném vánku. Spojte se se svým dechem a vpijte se do obrazu, který vidíte před sebou, nebo mějte oči zavřené a vnímejte své okolí.

Vnímejte strom, který je vám nejblíže, Poslouchejte jej, vnímejte jeho přítomnost, dotýkejte se jej svou myslí i tělem.

Váš dech vám pomůže zůstat v přítomném okamžiku... vnímejte vlastní tělo, jak stojí, dýchá, existuje - okamžik za okamžikem.

Když se poprvé objeví signály mysli nebo těla, že je čas dát se do pohybu, zůstaňte ještě chvíly stát; uvědomte si, že stromy zůstávají na místě po celé roky a pokud mají štěstí, tak po celý svůj život. Přesvědčte se, zda-li vás nemohou něčemu naučit o klidu a o kontaktu se skutečností. Vždyť stromy se dotýkají země kmenem a kořeny, vzduchu kmenem a větvemi, slunečních paprsků a větru svými listy, všechno na stojícím stromu souvisí s kontaktem se skutečností. Vyzkoušejte si stát tímto způsobem, třeba jen na krátkou dobu. Snažte se vnímat dotyk vzduchu na své pokožce, styk se zemí prostřednictvím svých chodidel, zvuky okolního světa, tanec světel, barev a stínů, tanec vaší mysli.

ZKOUŠKA
Postavte se tímto způsobem kdekoliv, kde právě jste. V lesích, v horách, u řeky, ve svém pokoji, ale třeba i při čekání na autobus. Pokud jste sami, můžete zkusit otevřít dlaně směrem k obloze a držet ruce v různých polohách na způsob větví a Listů - otevřeně, vstřícně, vnímavě, trpělivě.

zdroj: Jon Kabat-Zinn - Vědomí přítomnosti

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je to dobrý článek....dám si to jako referát do školy.Nezdoušela jsem...
Jane  |  16.5.2006 19:22

Je to dobrý článek....dám si to jako referát do školy.Nezdoušela jsem...
Jane  |  16.5.2006 19:39

Myslím si, že zastavit by se měl každý člověk v tom našem...
Renata  |  29.3.2007 12:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *