Meditace o vyrovnávání se s druhými

18.9.2009 00:00
Duchovno

I když patrně nemáte rádi nebo se necítíte spřízněni s každým, s kým se setkáváte, můžete se alespoň snažit být k lidem, které instinktivně nemáte v oblibě, laskaví a zdvořilí, neboť i vy byste chtěli, aby se k vám takto chovali také oni.

Můžete rozjímat o tom, že i tito lidé hledají štěstí a snaží se vyhýbat utrpení, stejně jako vy.

Takto je snazší se k nim chovat příjemně, i když je i nadále namáte v oblibě, a nevytvářet si negativní karmu.

Dokud budete rozlišovat mezi těmi, které milujete, které nemáte rádi a ktečí jsou vám naprosto lhostejní, pak nepochopíte, co to je skutečná láska. Skutečná láska nikoho a nic nepreferuje.

1 Pohodlně se posaďte se zády vzpřímenými. Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Několik minut svoje dýchání pozorujte, aby se vám zklidnila mysl.

2 Představte si, jak před vámi sedí nebo stojí tři lidé. Jeden je váš drahý přítel, kterého máte moc rádi. Druhý je váš nepřítel, někdo, koho nemáte příliš v lásce. A třetí je někdo docela cizí, který je vám lhostejný. Pozorujte, jak ke každému z těchto tří osob cítíte něco jiného.

3 Soustřeďte se na přítele. Všímejte si, jak vůči němu cítíte vřelé pocity a lásku, protože tato osoba je k vám vždy laskavá.

4 Přeneste svoji pozornost na nepřítele. Sledujte smutek nebo zlost, které pociťujete, protože vás tato osoba zranila, nebo se k vám zachovala nepěkně.

5 Pomyslete na cizího člověka. Vaše pocity vůči němu jsou patrně méně intenzivní než láska k příteli, nebo zloba vůči nepříteli. K této osobě cítíte lhostejnost.

6 Uvědomujte si, že to, co k těmto lidem cítíte, je založeno pouze na tom, jak se k vám chovají. Představte si, že se váš přítel z ničeho nic obrátí proti vám. Vaše láskyplné pocity se najednou změní v nepřátelství. Uvědomte si, že vaše láska byla založena na tom, jak vám tato osoba může být prospěšná, spíše než na jejích osobních kvalitách.

7 Přemýšlejte o tom, co by se stalo, kdyby vám váš nepřítel prokázal nějakou laskavost nebo nabídl pomoc. Měli byste pocit, že jste se v tomto člověku mýlili. Kdyby se k vám choval laskavě opakovaně, vaše pocity nenávisti by se obrátily v lásku.

8 Totéž platí o lhostejnosti vůči neznámému člověku. Představte si, jak se setkáváte, povídáte si a uvědomujete si, že toho máte hodně společného. Vzniknou ve vás pocity přátelství.

9 Rozjímejte o křehkosti všech lidských vztahů a o tom, jak se snadno mohou změnit. Neexistují žádné logické důvody, proč byste měli druhé milovat, nemít je rádi nebo vůči nim být lhostejní. Váš přítel byl předtím, než jste se seznámili, naprosto neznámý člověk; váš nepřítel byl možná kamarád, se kterým jste se nepohodli; a z cizího člověka se lehce může stát přítel.

10 Rozhodněte se, že budete každému projevovat úctu a zájem. Vztahy se mění a rozvíjení rovnocennosti vůči všem je moudrou reakcí na náš nestálý svět.

Zdroj: Gill Farrer - Hallsová - Karma, nakladatelství Metafora

Související články

Porozumění karmě: příčina a důsledek

17.12.2008 00:00

Karmické vztahy s dětmi

7.9.2001 00:00

Vztahy - zrcadlo naší duše

20.4.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mezilidské vztahy,emocionální inteligence,na sobě již léta pracuji a...
Marcela  |  18.9.2009 16:49

Můžeš prosím popsat jak se k tomu dopracovat,používáš nejaké...
Jiřina  |  20.9.2009 08:47

já tomu článku vůbec nerozumím
pAVLA  |  22.10.2009 18:35

Nedivím se,že poslední komentář od Pavly zní takto,NEROZUMÍM.Vždyť...
Ovečka  |  4.11.2009 07:46

Ahoj taky by mě zajímala práce jak na to Fantu@seznam.cz
Vašek  |  9.12.2009 18:35

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *