Léčitelé, lékaři, vědci a pacienti se neshodují v účincích víry

Léčitelé, lékaři, vědci a pacienti se neshodují v účincích víry

27.11.2003 00:00  |  Duchovno

Zatímco léčitelé staví vliv na nemocné na účincích víry, vědci, lékaři a sami pacienti se v názorech na léčivou moc víry neshodují. Spor není o placebo efekt, kdy člověku pomůže neúčinná náhražka, protože věří, že dostal účinný lék. Pochybnosti však budí pokus, při němž se za tisíc kardiaků z USA modlili lidé až v Jižní Koreji. U 11 procent prý nastalo zlepšení. Podobný pokus se konal při ovlivňování leukémie či AIDS.... celý článek

Komentářů: 17 | Poslední komentář: 21.1.2014 23:02

Komentáře

reagovat 27.11.2003 21:27 - RUR

Je to samozřejmě nesmysl, modlením se nic nikdy ovlivnit nepodařilo, modlení se za něčí uzdravení je tak zcela jistě ztrátou času.

reagovat 28.11.2003 09:05 - Marian

To by som netvrdil, motlitba je formou vysielania energie a v podstate vsetko na svete je stvorene s cistej energie, aj hmota je v podstate len prazdny priestor. Tak ako majstri bojovych umeni vedia vyslat energeticku gulu na dialku par metrov a zlozit supera na zem bez dotyku. Je to ako ked ta kopne kon.
To nie su kecy ani vymysly, zazil som to na vlastnej kozi.

reagovat 28.11.2003 10:32 - Lida

Samozrejme, ze se energie posilat da. Neni treba se modlit, staci si sednout, zklidnit se a posilat pozitivni energii-je to vyborna vec napr. pokud si chceme s nekym procistit vztah, omluvit se za neco, pozehnat.
Otazka do diskuse: Nejsem vlastne verici v Boha, ale je zajimave jak lide, kteri v Boha neveri, casto uctivaji vedu /> dokud to nebylo zmereno, dokud si na to nemuzu sahnout, dokud to veda neposvetila, tak to neni pravda/. Copak nemame vlastni rozum, cit??
Musime porad jen po nekom papouskovat, na nekoho cekat?? /na farare, na rozhodnuti politiku, na vedecke dukazy?/

Myslim, ze kazdy v hloubi srdce vi, co je pravda, co je tzv. dobre a tzv. spatne, tj. co nam slouzi a co nam neslouzi.
L.

reagovat 2.12.2003 18:30 - Martina

Lidy souhlasím s Tebou, i když já i věřím v Boha, jen v tomto se lišíme. Bůh je obrovský pojem. M.

reagovat 8.12.2003 15:03 - Jarka

To by jste se divil!A hodně! Mám s modlitbou o uzdravení jiného člověka zkušenosti. I lékaři se vyslovili ve smyslu "to je zázrak".

reagovat 21.12.2003 16:22 - lojza

Stejně jako když si někdo obleče hokejovou výstroj , tak to ještě neznamená že je hokejista ( = umí hrát hokej) . Stejně tak je to s léčiteli . Osoba A o sobě tvrdí , že je léčitel a má v ruce virguli apúod. , ale stejně tak to může být podvodník , otázka je jestli mu někdo uvěří , pokud ano tak proč a jaké to bude mít následky . Možná by to chtělo princip předběžné opatrnosti, nevěřit hned každému s virgulí a ověřit si , co říkají druzí a proč .

reagovat 19.1.2004 11:56 - jitka

ahoj, mohl bys mi o tvé zkušenosti napsat něco více. Čtu knihu Moc podvědomí. Otevřela mi oči a ráda bych znala názor i někoho jiného ohledně víry a modliteb. Díky.Jitka

reagovat 21.1.2004 13:53 - Doare

Ahoj Lído,věda jako náboženství - skvělej nápad. A nebo věda jako inkvizice materialistického náboženství, které je oficiálním náboženstvím současných ekonomicky posperujících společností? Bohem materialistického náboženství jsou Peníze, které vzývají na každém kroku bankéři, podnikatelé, obchodníci i nakupující, kteří dnes a denně hledají slevy v supermarketech - kostelech. Věřící (v peníze)stavějí místo katedrál obchodní centra a každodenní modlitbou jsou co nejvýhodnější nákupy.
Ale pokud jde o skutečného Boha - nemá podle mne nic společného s žádným z náboženstvím ani církvemi a jejich rituály. Církve jsou jen další potické strany, které se rvou s ostatními o to, jak stmelit stádo a jak mu vládnout.
Bůh je pro mne osobní svoboda, právo a schopnost vytvářet nové a krásné věci, které ku prospěchu nám i druhým a takový ten nádherný pocit, který zažíváme, když jsme zamilovaní. To, co nás hřeje v srdíčku a povznáší nad hádky, spory, závist, chamtivost, nadpotřebu se mstít a podobný pitomosti beroucí lidem dobrou náladu. Bůh je pro mne to světýlko, který se v nás rozsvítí, když potkáme někoho zajímavého nebo uvidíme krásnou věc, bleskne nám v hlavě rozpustilý nápad nebo uslyšíme krásnou hudbu a pod...to světýlko, které - když zasvítí- nám říká, co je pro nás dobré a prospěšné, které nás vede, když mu důvěřujeme. Věřit svým pocitům je ale někdy hodně těžké - zvlášť když zfanatizovaní inkvizitoři z řad vědců - vidící jen to své a nic jiného - upalují naše pocity na hranici pochybností, arogance a cynismu.
Ale změřil už někdy nějaký vědec velikost (váhu, vůni a pod.) lásky matky k dítěti? A přesto nikdo o exitenci mateřské lásky nepochybuje. Ani vědci. A dokonce ji ani nemohou vysvětlit chemií hormónů jako to tvrdí o sexu.
Přeji Ti krásné dny Lído.

reagovat 12.6.2004 00:02 - Alexander

Áno, súhlasím, že modlenie je len sebaklam a ilúzia ktorú nám nanucujú farári. Koµko miliónov µudí zahynulo v oboch svetových vojnách a vo vojnách predošlých? A snáď sa títo µudia nemodlili tým najvrúcnejším spôsobom aby nemuseli do vojny, potom aby aspoň prežili? A iste sa modlili na oboch stranách zákopov a frontových línií za to isté. A napriek tomu

reagovat 24.10.2004 03:29 - poradce Z

Vliv víry a modlení považuji za nepatrný. Tak nepatrný že nelze statisticky hodnotit. Jako důležitější než víra se mi jeví upřímná aktivní účast na zábavné šou,ať v kostele,meditaci, u léčitele, nebo při zkoušce nového léku s použitím placeba...

reagovat 31.10.2004 13:30 - Enja

V tomto nemáš pravdu. Jak můžeš posuzovat něco, o čem nemáš ani páru? Napíšeš si klidně, že modlitba nemá význam, ale přitom jsi nikdy neslyšel upřímnou modlitbu a nikdy jsi neviděl, jaké měla důsledky. Náš úžasný Bůh odpovídá na modlitby. Na všechny modlitby...a má k tomu důvod. Miluje nás tak, jako nikdo (a netvrď, že to není pravda, když jsi neměl možnost se o tom přesvědčit!) a dokonce za nás Jeho syn, Ježíš, položil svůj život... za každýho z nás, splatil dluh a vstal z mrtvých...
každý člověk se ve smrtelném nebezpečí začne v duchu modlit, prosí, aby ho někdo zachránil... určitě jsi taky někdy říkal: Ať to vyjde, prosím, prosím...
netvrd·, že ne.
Jedna paní v našem sboru se jednou modlila za svého nemocného syna, který měl šííílenou horečku. Horečka mu za půl hodiny poté klesla.
Jeden bezdomovec a feťák se jednou modlil a řekl: Bože, jestli jsi, tak ať najdu tisícovku. Našel ji.
A tak bych mohla pokračovat donekonečna. Ale to není to, co chci říct. Jen bych si přála, abyste předtím, než cokoli vypustíte z úst, se o tom přesvědčili. Nemůžeš přece říct, že modlitba je bez funkce, když ses nikdy k Bohu nemodlil a nesnažil se ho najít, protože pak bys zjistil, že to, co tady píšeš, je pouhopouhá spekulace.

reagovat 1.11.2004 22:12 - Poradce Z

Pokud by alespoň 8 paní a 8 feťáků ve všem jistě početném sboru mělo s modlidbou podobný úspěch jaký uvádíte, máte pravdu.Z ostatního souhlasím pouze s tím, že při Velkém třesku/stvoření/ jsme byli vše jeden bod a od té doby si dodnes dobře rozumíme,a to nejen mezi sebou ale i se stvořitelem...

reagovat 18.1.2005 20:25 - Lenka

Když člověk věří-uzdraví se.Ja byla ochrnutá,ruce,nohy a když jsem ležela zase se na chvíly zlepšilo.Nebudu popisovat -prostě bylo to velice zle.Já ale vždy věřila a říkala-nech je to jakakoliv nemoc -uzdravím se.Jsem již 5.rok po operaci a žijí plnohodnotný život i když nikdo by tomu nevěřil.Ale musíte mít v sobě lásku,mír a pochopení druhých.Dalo by se hodně o tom mluvit.Jsem šťastná a nyní ještě se zajímam o přátelství Bruna Gröninga.Zkuste ,kdo hledáte pomoc.Vaše Lenka

reagovat 22.11.2006 15:21 -

tak to je svatá pravda

reagovat 22.11.2006 15:43 - Málá11

Když někomu víra pomáhá žít, proč ne. Každého intimní věc. Zřejmě každý v něco věří. Sobě, Bohu, ... , ať už to nazýváme, jak chceme.

reagovat 26.11.2012 09:35 - pro Alexandra

Je třeba se zamyslet nad smyslem, účinkem modlitby.
1. koho bozi chtějí potrestat - tomu splní jeho přání. (to znamená, že některá přání nejsou pro dobrá).
2.časový úsek kdy dojde ke splnění modlitby - mohou to být roky.
3.kolik lidí zahynulo ve válkách....
co je modlitba...? co je kletba...?
co když spousty nešťastných a zoufalých lidí před válkou proklelo svět a ten se zhroutil.

reagovat 21.1.2014 23:02 - Víra

"Nepřestávat věřit ve zkouškách, které se dotýkají nemožného, tak jako nepřestávat věřit ve zklamáních, je největším svědectvím víry, protože tomu, kdo má víru, ba spíše tomu, kdo nepřestává věřit, není nic nemožné."

Pierino Galeone

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Když člověk věří-uzdraví se.Ja byla ochrnutá,ruce,nohy a když jsem...
Lenka  |  18.1.2005 20:25

tak to je svatá pravda
 |  22.11.2006 15:21

Když někomu víra pomáhá žít, proč ne. Každého intimní věc....
Málá11  |  22.11.2006 15:43

Je třeba se zamyslet nad smyslem, účinkem modlitby. 1. koho bozi chtějí...
pro Alexandra  |  26.11.2012 09:35

"Nepřestávat věřit ve zkouškách, které se dotýkají nemožného,...
Víra  |  21.1.2014 23:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *