Léčitelé, lékaři, vědci a pacienti se neshodují v účincích víry

27.11.2003 00:00
Duchovno

Zatímco léčitelé staví vliv na nemocné na účincích víry, vědci, lékaři a sami pacienti se v názorech na léčivou moc víry neshodují. Spor není o placebo efekt, kdy člověku pomůže neúčinná náhražka, protože věří, že dostal účinný lék. Pochybnosti však budí pokus, při němž se za tisíc kardiaků z USA modlili lidé až v Jižní Koreji. U 11 procent prý nastalo zlepšení. Podobný pokus se konal při ovlivňování leukémie či AIDS.

"Společným faktorem byl okrajový, ale prokazatelný výsledek," řekl dnes profesor kanadské univerzity Waterloo Stanislav Reiniš na tiskové konferenci, již na neobvyklé téma Víra jako lék uspořádala Rada pro popularizaci vědy Akademie věd (AV). Vědci by se podle Reiniše měli těmito jevy zabývat.

Reiniš konstatoval, že když vyloučí nadpřirozené vlivy z nehmotné sféry, přichází v úvahu dosud nepopsaná síla, elektromagnetické vlnění či kvantové přenosy. Mozek chápe jako kvantové pole, v němž se projevují vzájemné vztahy elektronů. Kvantové spojení působí i mimo mozek, až na vzdáleného pacienta.

K anomálním jevům, které by měly rovněž vzbudit zájem vědců, patří podle Petra Boba z Centra pro teoretická studia AV zážitky pacientů z blízké smrti nebo pobytu mimo tělo. V hypnotické sugesci je člověk schopen popsat například průběh operace, kdy byl v bezvědomí. "I lidé v kómatu si mohou zapamatovat význam slyšeného," poukázal na nečekané možnosti mozku.

Profesor Richard Rokyta z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy poznamenal, že věda vždy chce důkaz. "Léčení na dálku modlitbou se zkoumá, není zatím přesvědčivý důkaz, ale my se zkoumání nechceme vyhýbat, ale osvětlit jev," řekl. Připomněl, že podobně homeopatii vědci odhalili jako metodu fungující pouze na placebo efektu, když její zastánci nedokázali předložit žádný vědecký důkaz principu jejího účinku.

Ke vztahu víry a léčení Rokyta podotkl, že víra je věc individuálního přístupu každého člověka. Je to určitý psychický stav, který mobilizuje vnitřní síly organismu, jež mohou pomáhat při léčení. "Sama o sobě léčit nemůže, ale například u pacientů s rakovinou přispívá dobrý psychický stav k lepšímu účinku chemoterapie," dodal.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Když člověk věří-uzdraví se.Ja byla ochrnutá,ruce,nohy a když jsem...
Lenka  |  18.1.2005 20:25

tak to je svatá pravda
 |  22.11.2006 15:21

Když někomu víra pomáhá žít, proč ne. Každého intimní věc....
Málá11  |  22.11.2006 15:43

Je třeba se zamyslet nad smyslem, účinkem modlitby. 1. koho bozi chtějí...
pro Alexandra  |  26.11.2012 09:35

"Nepřestávat věřit ve zkouškách, které se dotýkají nemožného,...
Víra  |  21.1.2014 23:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *