Korán a byliny, metoda iráckého léčitele

7.9.2006 00:00
Duchovno

Traumatizován válkou a násilnostmi v Bagdádu vstupuje mladý hoch k Nussajífu Džasímu Múminovi, léčiteli v centru irácké metropole. Pevně přitom svírá matčinu ruku, napsala agentura AFP. U chlapce se rozvinula fobie: přepadá jej chorobná hrůza, když slyší vrtulník nebo když jen spatří americké vojáky.


V Múminově ordinaci není vidět žádné uklidňující léky ani pohovku, ale korán. Nejsou tu žádné židle, ale koberce. Múmin není doktor medicíny, ale islámských studií. Zdá se, jako by patřil do jiných časů.


Asi padesátiletý šíita s bílým vousem, oděn do bílého a s černým turbanem na hlavě, klade jemně ruku na hlavu dítěte a recituje súry, aby pacienta uzdravil.


"Začal jsem léčit tak, že jsem používal některé byliny, verše z koránu a Prorokovo slovo," vysvětluje Múmin. Tvrdí, že léčitelský dar zdědil po otci a dalších předcích.


Jeho pacienty jsou hlavně lidé, kteří trpí duševní chorobou nebo jsou "posedlí ďáblem", ale také lidé s vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo neplodností.


"Používám byliny. Je to jistější než léky, které vyrábějí lidé," říká šajch. Ujišťuje, že uzdravil pacienta trpícího rakovinou požehnanou vodou a súrami z koránu, a dívka, která nemohla rok chodit, se díky němu zase postavila na nohy.


Za diktátora Saddáma Husajna se na podobné praktiky pohlíželo dosti nelibě. Múminovu ordinaci tehdy policie pravidelně podrobovala prohlídkám. Dnes může léčitel svou praxi vykonávat zcela svobodně.


"Nežádám peníze. Lidé mi ale dávají dárky, když se uzdraví," tvrdí. Zdůrazňuje, že dostane-li větší částku peněz, rozdělí ji rodinám, které to potřebují.


"Šajchovy byliny přinášejí dobré výsledky. Když sem přijdu, cítím se jinak. Bůh a slova koránu jsou mojí útěchou," ujišťuje třiadvacetiletý Rašád Madžíd.


Uzdraví se chlapec ze svých fobií? To je ještě brzy posuzovat. Múmin však prohlašuje: "Války zvýšily tlaky na lidi. Návrat k Bohu je tím nejlepším řešením, když lékařská péče selže."

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tento článek si protiřečí,podle něho jsou Američané zlí,ale kdo jim...
V.Blaha  |  13.9.2006 23:20

Američani jsou okupanti a nikdo je do Iráku nezval. Ten chlapec určitě...
ABc  |  11.8.2008 21:26

ABc ty si plácáš a vůbec nemáš pravdu. Polemizovat s tebou asi nemá na...
 |  12.8.2008 01:05

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *