Jsou věřící spokojenější?

7.5.2008 00:00
Duchovno

Kdo věří v boha, povede prý spokojenější život, vyplývá z nejnovější vědecké studie. Věřící lidé podle ní lépe zvládají stresové momenty, jako je ztráta zaměstnání a rozvod. Ateisté ale snahy vést rovnítko mezi náboženstvím a štěstím považují za "nesmyslné", uvedla BBC.


Data získaná mezi tisíci Evropany odhalila mezi věřícími vyšší úroveň "spokojenosti se životem". Není to první výzkum, který takovou souvislost naznačuje. Autoři studie použili informace získané v evropských domácnostech, aby analyzovali postoje křesťanů - katolíků i protestantů - nejen k pocitu štěstí, ale i dalším otázkám, jako je například nezaměstnanost. Závěry práce údajně dokazují, že náboženství nabízí "ochrannou bariéru", která chrání před zklamáními, jež život přináší.


Původně chtěli vědci zjistit, proč mají některé evropské země štědřejší příspěvky v nezaměstnanosti než jiné. Ze závěrů analýzy ale vyplývá, že nábožensky založení lidé trpí kvůli nezaměstnanosti menší psychickou újmou než ateisté. U návštěvníků kostelů asi nepřekvapí odmítání instituce rozvodu, zároveň ale z psychologického hlediska méně trpí případnou manželskou odlukou.


Jeden z autorů analýzy, Andrew Clark, nicméně připustil, že příčinou zvýšeného pocitu uspokojení u věřících mohou být i jiné faktory, které výzkum nezohlednil. Jde prý o životní styl či výchovu věřících a z ní plynoucí stabilnější rodinný život a vztahy.


Přesnější posouzení vlivu náboženství na duševní zdraví zůstává sporné. Profesor Leslie Francis z Warwické univerzity tvrdí, že věřící mohou mít výraznější pocit, že jejich život má "smysl". Závěry nové studie korespondují podle Francise s předchozími analýzami o pozitivním efektu náboženství. Mezi vědci prý ale existují i opačné názory, že víra může vést k pochybnostem o sobě samém a k osobnímu selhání.


Terry Sanderson, předseda britské Národní sekulární asociace, která zastupuje zájmy ateistů a agnostiků, o studii prohlásil, že její závěry nemají žádný význam. "Když chce být ateista šťastný, nestačí se jen obrátit k víře," tvrdí. Pokud se někomu zdají náboženská tvrzení nevěrohodná, potom jim prý neuvěříte, i když by mohly přinést odměnu v podobě pocitu spokojenosti se životem.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Máme tam příbuzné takže vím o čem píšeš. Deset kiláků od...
Růža  |  7.11.2014 12:59

Jo,to je holt pravda.Já vždycky říkám,že víra a náboženství jsou...
Péťa  |  8.11.2014 10:36

Růža, moc se mně líbí, když někdo napíše "manželovo sestra".
!  |  8.11.2014 14:18

Žiju 50 let v Ostravě a tak mám bohaté zkušenosti s našimi polskými...
F.M.  |  8.11.2014 15:59

ezo tv cisty hnus! Vypinam!
neni verici jako verici!  |  29.5.2017 13:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *