Duševní spřízněnost

23.12.2000 00:00
Duchovno

Mág nalézá vzájemné sympatie mezi věcmi, založené na podobnostech, ignorovaných vědeckým okem. Výraz sympatie poukazuje na intimní vztah mezi věcmi, který lze lépe vyjádřit ne jako přírodní zákon, ale spíš jako přírodní náklonnost, spřízněnost vlastností, které působí dojmem, že příroda je spíš sítí utkanou z věcí vzájemně propojených než amfiteátrem oddělených existencí.

Jaká je vzájemná náklonnost mezi muškátovým oříškem a sluncem? Ficino říká, že když si do jídla přidáte špetku muškátového oříšku, pokrm vás posílí ve slunečním duchu. Spojením je zde barva. Olivia Shakespere, raná láska W. B. Yeatse, svému milému poradila, aby žil blízko vody a vyhýbal se lesům, což na něj bude mít výrazný sluneční vliv. Robert Fludd se proslavil svým "balzámem na zbraně". Potíral mastí zbraň, která ublížila jinému člověka, čímž demonstroval určitý druh soucítění. Zbraň se v první řadě podílí na zranění, a tak se účastní i léčení.

Když píše o Ficinově magii, Frances Yatesová činí důležitý postřeh: "Mág se svou náklonností k věcem vstupuje do spřízněných vztahů, které poutají zemi k nebesům, a toto emocionální spojení je jedním z hlavních zdrojů jeho moci." Paracelsus řekl: "Čím je světec v království božím , tím je mág v království přírody ." Právě tak jako je světec člověkem, který ve skutečnosti nezná teologii, ale spíš žije v bezmezné oddanosti své víře, tak je mág člověkem, který je oddán přírodě a žije s ní v neutuchajícím spříznění.

Magie je často vysvětlována obskurními a ezoterickými pojmy, a právě tento exoticismus ji vyčleňuje z běžného života. Většina z nás přesto ví, že je snadné milovat předměty a že věci mají vztah jedny ke druhým. Možná máte rádi starožitnou skříňku, víte, že vašemu domovu poskytuje unikátní kouzlo, a uvědomujete si, že ji nelze umístit jen tak ledaskde Když si zařizujeme svoje příbytky, činíme tak na základě vzájemných sympatií, kterých si všímáme mezi jednotlivými věcmi a na základě našeho osobního vztahu k těmto věcem.

Interiérové návrhářství, ať už profesionální či amatérské, je z velké části jednou z praktik přírodní magie, pokusem naaranžovat prostředí tak, aby mělo maximální emocionální a praktickou působivost.

Kdybychom věcem umožnili, aby měly svou subjektivitu a osobnost, pochopili bychom, jakým způsobem nám projevují svou náklonnost. Psi a kočky nám nabízejí útěchu, společnost a potěšení, a dokonce teď vědecky zjišťujeme, jak prospěšní jsou našemu zdraví a jak lidem pomáhají bezpečněji žít ve stáří. Naše domy nás v sobě hostí a zajišťují nám bezpečí, zatímco automobily nás vozí, kam si zamaneme. Můj počítač - nešťastný výraz pro tak osobní a přátelský přístroj mi nezměrně usnadňuje práci a rád si se mnou hraje. Když jsem někde na výletě, stýská se mi po cestě u mého domu jako po skutečném příteli a nemocný strom venku před kuchyňským oknem mi dělá starosti, když na jaře nezačíná obrůstat listím. Vždycky mi byl dobrým kamarádem, který mně dělá společnost, když u okna myji nádobí.

Nedokážu si představit život bez ptáků, bez jejich podivuhodných barev a zvyklostí, jejich křiku a cvrlikání, jejich akrobatického poletování, jímž oživují oblohu, a jejich zpěvu a povídání. Knihy hrají v životě mnohem intimnější roli než jen roli užitečných předmětů. Pouhá jejich přítomnost nesmírně obohacuje dům nebo místnost a jsou schopny trvanlivých přátelských vztahů. Stále ještě cítím bolest, když si vzpomenu na nějakou knihu, kterou jsem před lety ztratil nebo někomu půjčil, a připadám si cele nastěhován do nového domova jenom tehdy, když knihy bezpečně spočívají na policích, vydávají svoje neodmyslitelné teplo a jsou mně milými společníky.

V těchto prostých erotických vztazích lze vypozorovat základy magie.
Samozřejmě, magie se během svého vývoje v průběhu věků stává stále složitější, ale všechno, od prvních letů bratří Wrightových k uvaření vejce, může být plně kouzla a tajemna, děláme-li to s péčí a pozorností. Pomáhá nám to nezapomínat na základní principy magie, mezi které patří sympatie, náklonnost a soucítění.

Zdroj: Thomas Moore - Návrat k okouzlení, nakladatelství Talpress

Související články

Léčivé obrazy on-line

21.8.2000 00:00

Paracelsus - lékař a alchymista

17.7.2000 00:00

Bratrstvo Růžového kříže - největší evropští mágové

30.5.2000 00:00

SABAT - sexuální rituál

27.4.2000 00:00

Kouzlo barev

18.4.2000 00:00

Čarodějnictví dneška

2.4.2000 00:00

Kameny žijí

2.3.2000 00:00

Torzní pole

23.2.2000 00:00

Styk šamanů s duchy rostlin

18.2.2000 00:00

Ovlivňování astrální sítě sexuální magií

8.2.2000 00:00

Astrální síť

7.2.2000 00:00

Strava během těhotenství

8.1.2000 00:00

Mohou obrazy léčit ?

6.1.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Duševní spřizněnost jsem zažila dvakrát v životě. Nikdy to však...
lucka  |  9.3.2011 14:52

Lucko, ano - partnerské vztahy jsou skutečně stavěné jinak. Najděte si...
Pavlínek  |  9.3.2011 20:44

♥♥♥ MILUJI LUCKU VONDRÁČKOVOU !!! ♥♥♥
Superman  |  17.6.2011 15:31

Tak tady by psycho asi nepomohl...
Ach!  |  23.9.2012 17:54

Jedna z mala abstraktnich predstav, ktera muze nabyt realnych obrysu, je to...
uzjsemnaceste  |  27.8.2015 18:34

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *