Cesta šamana

Cesta šamana

18.11.2011 00:01  |  Duchovno

Šaman je termín, jehož antropologové užívají pro zvláštní druh lidí - medicinmany, kmenové kouzelníky nebo léčitele využívající mimořádných stavů vědomí k léčení sebe i druhých, k předvídání budoucnosti, otvírání cest pro mimosmyslové vnímání a ke komunikaci se zvířaty, přírodními živly a bytostmi ze zásvětí.... celý článek

Komentářů: 62 | Poslední komentář: 8.3.2015 18:12

Komentáře

reagovat 25.11.2011 21:40 - harmadiXem

Chcem stretnut samana/samanku ktory ma schopnost navodit mimoriadne stavy vedomia u inych ludi, ktory sa vyzna v tajomnej, vzrusujuceja nesmierne zaujimavej risi podvedomia ci nevedomia. Alebo aspon niekoho, kto pochopil, o com Grofovi pisu v tejto knihe...Zdravim kazdeho kto prechadza transformacnou (psychospiritualnou) krizou - je nas stale viac.Nam je uz hej, ostatnych to este len caka :))

Saman je clovek ktory vie... niekto, kto si uvedomuje rozdiel medzi myslou(myslienky, rozum) a vedomim(stav bytia).

reagovat 26.11.2011 12:41 - J.

Snaž se co nejvíce na sobě duchovně pracovat a až přijde vhodný čas duchovní mistr se objeví. Pokud je žák připraven, učitel přijde.

reagovat 26.11.2011 14:50 - Baka Yarro

Vítej v klubu schizofreniků, tvé hledání může být světem vyslišeno, ale velká rizika čekají na cestě ty, jenž se pokusí jít po ní, a není již pak návratu, proto buď varován a mezi námi - vyser se na to. Zvláště pak cesta bylin legálních a pololegálních je mnohdy trnitá, protože jeden víc zvrací než letá...

Nejbezpečnější způsob jak navodit halucinace (a dostat se na psychiatrii...) je LSD. Všechny ostatní dýchací či chemické jsou ale ještě nebezpečnější, ono u těch dechových jeden může se i udusit.

Nejméně spolehlivý ale nejbezpečnější je lucidní snění, kdy si člověk uvědomí že je ve snu, proto hledej lucid dream FAQ, lucid dreaming, lucidní snění ap. Protože je snadné usnout a nesnít, doporučuji meditovat stylem spánková deprivace, potom zelený čaj aby si neusnul až se ti začnou tvořit hypnagogické vize. Ale ta bolest hlavy z nevyspání to trochu hatí, ale spánková deprivace haldy přináší i bez nelegálních drog a problému spojených s jejich obstaráváním.

Tinktury s divizny, vlčího máku, čaj s kofeinem, tabák nebo náplasti z nikotinu mohou dopomoci k lucidnímu snění, ale stejně nejlépe začni trénovat vizualizaci typu vidím rotující kostku a každá má jinou barvu , snaž se fakt vidět co si představuješ a pak se časem tvá představivost rozšíří na krajinky a tak, záleží kde jsi. Pokud navíc umíš si představit komplexní scénu jen tak, tak už jsi vlastně blíž než myslíš a jenom jsi "slepý" páč nevíš že stojíš přede dveřmi.

Jo a bacha na démony...

reagovat 26.11.2011 15:32 - suei

Šamanská inciace přijde sama, když se to má stát, když to má člověk v osudu, atd. ... tam učitel přijde v astrálu. Je to dost těžká věc, jakékoliv "chytré" rady jsou k ničemu. Člověk se musí se vším porvat vlastně sám a věřit svým duchům.
Je trochu nešťastné, že se to spojuje s drogovými tripy. Mě třeba pomohla marihuana, ale abych se třeba neodkrouhla, byla schopná myslet pozitivněji, tolik se netrápit, překonala jsem tak velice těžká období. To nebylo o tom mít nějaký super vjemy.

reagovat 6.3.2015 08:33 - alien

V západní terminologii se tomu říká taky "psychospirituální krize". Může mít různé podoby, psychické, ale i fyzické. Pravdou je, že "nezasvěcený" člověk to těžko pochopí a spíš to bude považovat za něco dost špatného. Je to škoda, protože kdyby si plně uvědomil, o co jde, pochopil určité věci a bral to tak, že mu něco naznačuje jeho pravou cestu, byla by taková krize pro něj velkým přínosem. Protože z toho, kdo to zdolá a pochopí, se stane takový Fénix povstalý z vlastního popela - má pak opravdu velkou vnitřní sílu a odhodlanost a odvahu.
Proto šamani říkají, že člověk často musí "umřít", aby mohl žít.
Tohle je zajímavé téma. Kdyby tu byl někdo, koho to zajímá, byla bych ráda.

reagovat 6.3.2015 09:00 - Mirka

jo zajímá mě to.

reagovat 6.3.2015 09:08 - alien

jo zajímá mě to.

Máš za sebou podobnou zkušenost?

reagovat 6.3.2015 09:32 - Roman

Šamanská inciace přijde...

Z astrálu ti může přijít lecos,ale málo kdy něco co je v pořádku.Většina lidí se nekontroluje ani ve fyzické rovině,natoš duševní,duchovní.

reagovat 6.3.2015 09:33 - Roman

oprava natož

reagovat 6.3.2015 09:36 - Roman

V západní terminologii se...

máš v podstatě pravdu.Já jsem toto zažíval už od dětství,a příroda mě lákala a láká pořád.Vím dle zkušeností,že možné je skoro vše.Straním se ale pomatenců,co přečetli knihu,navštívili víkendovej kurz,a jsou šamani,jogíní atd.

reagovat 6.3.2015 09:44 - allien

máš v podstatě pravdu.Já...

Taky jsem určité zvláštní věci zažila už v děství - tehdy jsem si myslela, že jsem asi opravdu úplný cvok (takový menší jsem byla dle obecného mínění odjakživa. A taky věřím (ne, vím :)), že možné je úplně všecko, pokud si člověk tu možnost připustí.
U lidí, co si jenom něco přečetli apod., se to rychle pozná. Vlastní zkušenost se prostě projeví, ta je nepřenosná. Čímž nechci říct, že jsem si jistá, že mám za sebou šamanské zasvěcení, ale myslím, že dokážu pochopit, o co jde.

reagovat 6.3.2015 09:55 - Roman

Taky jsem určité...

Ono to vlastně přijde autoiniciací,a je podstatné,co si člověk přinesl s sebou...Ale tohle je způsob,jak vše poznat dopodrobna.Nějaké zasvěcení od někoho,pokud pomineme fakt,že ho skoro nikdo není schopen předat,nejde nikdy tak do hloubky.

reagovat 6.3.2015 10:16 - alien

Těžko Anežko. Myslím že...

A co vlastně víš ty? Moje jméno určitě ne ;)

reagovat 6.3.2015 10:19 - alien

Ono to vlastně přijde...

Ono je to totiž stejné jako s různými osobními problémy apod. Nikdo člověku nedokáže pomoct, pokud on sám k tomu není připravený nebo odhodlaný.
Na druhou stranu tě někdo může k některým věcem přivést. Ale to už na to musíš být sám v sobě připravený.
"... co si člověk přinesl s sebou..." To myslíš ve smyslu reinkarnace nebo ještě něčeho vyššího?

reagovat 6.3.2015 10:32 - Mirka

já dneka nešla do školy prostě nemůžu. Táta si našel jinou a čeká s ní dítě, máma pořád brečí a řekla kdyby neměla mě tak to skončí.
A jak se cítím já nikoho nezajímá.

reagovat 6.3.2015 10:36 - Karel

Zrovna šamanská cesta je pro nás jako evropany nic moc. Šamani přírodních národů jsou obvykle vybíraní starými šamany v dětském věku a procházejí dlouhodobým učením. Než mohou své praktiky samostatně používat jsou z nioch dospělí chlapi. Navíc co se u nás píše o šamankých praktikách jsou ve většině případů "heslovité" poznatky amatérů.
Pokud chce někdo dosáhnout v českých poloměrech na skutečné efekty, spíše jsou dobré meditační etchniky jogy. Jsou lépe popsané, i když česky toho vychází poskrovnu, ale anglických či německých textů se dá i volně na netu najít habaděj.
A nebo potom západní ezoterika, u níž je dostettech znalostí i v češtině.

reagovat 6.3.2015 12:08 - Roman

Ono je to totiž stejné jako...

ano reinkarnaci jsem měl na mysli.

reagovat 6.3.2015 12:11 - Roman

Zrovna šamanská cesta je...

Ale i na našem uzemí byli kdysi šamani,ale je to už prakticky zaváté...ale i ta joga je většinou gymnastika,aby nebolela záda.Přečti si něco od Květoslava Minaříka.

reagovat 6.3.2015 12:47 - alien

Zrovna šamanská cesta je...

Já mám spíš pocit (ale jen svůj osobní), že ta "šamanská krize" je něco, co přijde samovolně a spontánně, aniž by člověk předtím vůbec na něco podobného myslel a o nějaké zasvěcení stál. Že je to přirozené, prostě to na někoho přijde... Ti malí šamánci mi přijdou podobní, jako když se hledá nový Buddha, a to za každou cenu, hlavně aby nějaký byl.
České poměry... Problém je, že to, co by se u některých kultur chápalo jako posun, je v západní společnosti chápáno jako nepřípustnost, šílenství, asociální chování... Tady je lepší to vůbec neventilovat, pokud není člověk ochoten si naprosto zničit pověst (na druhou stranu, do má rád třeba Rúmího, ten může mít na zničenou pověst jiný názor :)).

reagovat 6.3.2015 12:52 - alien

Ale i na našem uzemí byli...

To jo, kdysi, než tady nastoupilo křesťanství. Takový Krok a jeho dcery včetně Libuše byli jasní... I když si myslím, že určitou formu nějakého tajného učení, pak už asi ve formě třeba okultismu, vyznávali i jiní Přemyslovci.

reagovat 6.3.2015 13:03 - Karel

Ale i na našem uzemí byli...

neměl jsem na mysli prostocviky hathajogy, jako je sed se zkříženýma nohama či stojka na hlavě. Měl jsem na ymsli duševní cvičení = meditace. :-)

reagovat 6.3.2015 13:30 - alien

neměl jsem na mysli...

Můžu se zeptat? Vidíš nějaký rozdíl mezi meditací a relaxací, kdy člověk taky tak jakoby trochu vypne rozum a nechá se unášet (stále tedy myšlenkami), ale někam dál, prostě tam, kde zrovna chce být?
Já si myslím, že ten efekt tam bude stejný. I když meditační odborníci mi to asi vyvrátí. Ale já mám pocit, že pravidelný každodenní relax je nedocenitelný a meditaci se vyrovná, možná ji i předčí, pokud se díky němu člověk dostane... kamsi... do svých tajných přání třeba :)

reagovat 6.3.2015 14:41 - Roman

Můžu se zeptat? Vidíš...

člověk se nemá nechat jen někam unášet.To je novotvar.Relaxovat můžeš různě,prací,poslouchat hudbu,ležet,cvičit atd.Meditace,je to sice podivné slovo,ale ta má člověka zdokonalit,a nejen nějak hodit do klidu,jak se dnes publikuje.Ano,to je první krok u někoho.Bohužel,pak v sobě člověk určité tendence uspí,a nemá šanci je registrovat,natož změnit.Proto se má člověk pozorovat.

reagovat 6.3.2015 16:50 - Karel

Můžu se zeptat? Vidíš...

Vidím rozdíly mezi meditací a relaxací. Pro příkald relaxace je pouhé vyprázdnění mysli, kdežto meditace je často o Něčem.
Jenže aby to člobrdík pochopil, musel by se o to trochu více zajímat. Doporučuji pro příkald Joga od staré Indie k dnešku, 1971,
Šiva samhita, Gheranda samhita, Sat chakra nirupana a podobné

reagovat 6.3.2015 18:29 - s

Vidím rozdíly mezi...

Karle můžu se zeptat jestli na něco někoho a co myslíte při meditaci ,můžete to laicky přiblížit? moc díky

reagovat 6.3.2015 19:09 - Roman

Meditace musí mít nějaký systém. Myslí se třeba na dech,ale to je jen začátek.Pokud se chce člověk duchovně zdokonalit, musí pozorovat celou svou bytost,a to fyzickým tělem počínaje.hlavně zapomenout na nějaké rozvíjení schopností. Jen sebebozorovani a sebeuvedomovani v každé činnosti. To je základ.

reagovat 6.3.2015 19:19 - s

Meditace musí mít nějaký...

moc děkuji za vysvětlení,ale jak mám pozorovat své fyzické tělo,osobně mi to přijde paradoxně těžší než pozorovat své nitro nebo jak to říct.

reagovat 6.3.2015 19:24 - Karel

Karle můžu se zeptat jestli...

Každý člověk který takovou cestu vážně praktikuje myslím používá individuální objekt meditace. Jde o ryze osobní záležitost a často se doporučuje se s ní nechlubit.
Ale abych uvedl příkald z Indie - Bhaktijogin Ramakrišna blahé paměti :-D třeba měl jako objekt meditace bohyni Kali, kterou vzvýval tak dlouho až se mu prý viditelně projevila.
Podobně se prý na vyšší bytosti obracejí i někteří šamani přírodních národů.

reagovat 6.3.2015 19:45 - s

Každý člověk který...

tak to mi připomíná motlidbu

reagovat 6.3.2015 19:46 - ?

Tak člověk by možná chtěl aby se mu někdo projevil (nebo zjevil??)
ale taky se asi bojí jak by s tím pak žil v této přetechnizované době.

reagovat 6.3.2015 20:15 - Roman

Každý člověk který...

Ramakrisna byl mistr.s tím se můžeme těžko srovnávat.zvolit si jen tak objekt meditace není to nejlepší. Zde musi být systém, a ne že to člověka jen tak napadne.vhodný je mistr,ale těch je málo v Indii jako v Čechách. Volit meditaci jak člověka napadne,je New age.ale každý má volbu.

reagovat 6.3.2015 21:37 - Roman

moc děkuji za...

Ano,může se to zdát. Ale pokud se nedokážeme hlídat a kontrolovat ve fyzické rovině, tak v té duch.už vůbec ne.tělo je naše,a je nám blízké. Stačí z počátku delat vědomě vše,a navodit si před tím dobrý stav,až to přejde v bezpricinnou radostivost. Zní to divné,ale pak se nabíjí tělo pozitivní vibrací, a vzniká zpětná vazba.je dobře i posílat přání dobrá všem bytostmi světa do svého nitra.to má silný pozitivní Náboj.

reagovat 6.3.2015 22:21 - s

Ano,může se to zdát. Ale...

přesto možná kontrolovat duchovní rovinu je snazší,jak tedy to fyzické,jak to přesněji myslíte

reagovat 7.3.2015 05:11 - Roman

Kontrolovat duchovní je podstatně těžší. Myslím dělám toto,Nebo ono,ale vědomě a ne mechanicky.dobrý stav,naladit se,a pak to další.to je na dlouhé povídání. Vnímat sama sebe.jdu někam,tak vnímám že jdu atd.to je základ.

reagovat 7.3.2015 06:07 - Roman

Pejsci chtěli ven...Fyz.tělo.tělo je doznala karma a ovlivňuje nás podstatně.např.při fyz.cvičení se můžeme kontrolovat pohledem do zrcadla,ale v duch.rovině si ho musíme nejprve vybudovat,a to trvá. Dat na různá vniknutí je nebezpečné,pokud člověk nemá zkušenost a Mistra.Jakoukoliv práci a činnost dělat vědomě,nepřišli myšlenky a energii. Navodit před tím pozitivní stav,a pak pracovat.byt v sobě.to je začátek.V buddhistických textech je psáno: a těmito bozskymi stavy nabytí své tělo...bohužel,v 8 z 10 překladu to není.Proč?Nevědomost?Záměr?dokud energetický,vibrační tělo neupravené,bude vás stále strhavat. Doporučuji Květoslava Minaříka,jeho knihy.po studiu starých textu a desítkách let praxe,je tohle cesta,co řeší vše.

reagovat 7.3.2015 06:09 - Roman

Omluva za překlepy...

reagovat 7.3.2015 06:16 - Karel

Pejsci chtěli...

V buddhistických textech? :-)
Nemotej dohromady buddhismus a třeba šamanismus či jogu. To jsou úplně, ale skutečně úplně rozdílné cesty.
Buddhismus učí o zlu existence a ukončení koloběhu životů.
Šamanismus je (samozřejmně kromě i mnoha jiných věcí, jako léčení a podobně) o spojení se světem "duchů". U afrických animistických kmenů pro příklad se traduje, že duše šamana - kouzelníka po srti přijde mezi bytosti nadpřirozené. Buddhisté se snaží aby už nepřišli mezi bytosti žádné.
Takže motat dohromady tyto dvě věci je ...... (pardon).

reagovat 7.3.2015 06:45 - Roman

To já vím že je tam je určitý rozdíl,ale někdo tu psal o Jozef a meditaci,tak jsem to psal v kontextu... A vše se vším souvisí ne?

reagovat 7.3.2015 06:46 - Roman

Jozef pardon...

reagovat 7.3.2015 06:47 - Roman

Myslel jsem jógu...nějak to blbne...

reagovat 7.3.2015 06:49 - Roman

A buddhismus a jóga je propojeno.Nebo snad ne?je to součást.ahoj

reagovat 7.3.2015 08:37 - Roman

Samanismus je Samanismus,a jóga je jóga...ale vše vede k jednomu cily.zastavení reinkarnacniho koloběhu,je nejvyšší meta.jinak každý má svou cestu,a já ji nikomu neberu.

reagovat 7.3.2015 08:38 - Roman

Ahoj,mějte se.

reagovat 7.3.2015 13:49 - s

díky :-)

reagovat 7.3.2015 17:15 - Karel

A buddhismus a jóga je...

Buddhismus a joga nejsou propojené. :-)
Joga je velice rozlehlá oblast. Buddhismus ukazuje pouze jednu cestu = "osvobození" z koloběhu životů.
Joga ukazuje adptovi všechny možnosti které má před sebou a nechává na něm, kterou cestu si vybere. Ale to chce přelouskat překlady starších Indických originálů.
Pro příklad Šiva samhita, Gheranda samhita, Sat chakra nirupana, The serepent power a další.
Anglicky jsou volně na netu.

reagovat 7.3.2015 17:18 - Roman

Buddhismus a joga nejsou...

Nemyslím jógu gymnastiku,ale jógy je hodně druhů.a Buddha praktikovat snad jógu,a pak z toho vznikne buddhismus.to je přece jasna věc.

reagovat 7.3.2015 17:20 - Roman

Jóga je jen prostředek k osvobození,a nejen cvičení na něco...

reagovat 7.3.2015 19:39 - Shogun

Samanismus je Samanismus,a...

Ježiš Romane čti to po sobě trochu. Nejen že mícháš podivně slova do vět, ale pořád mícháš jednotlivý systémy dohromady, chtěl bys mít všechno shrnutý pod buddhismem. Tak to ale není. "zastavení reinkarnacniho koloběhu,je nejvyšší meta" možná pro tebe. Šamanismus se reinkarnací vůbec nezabývá. Je to především umění života, na této zemi.

reagovat 7.3.2015 21:55 - Roman

Ježiš Romane čti to po...

Promiň,ale blbne mi počítač. Zastavení reinkarnacniho koloběhu je vrcholná meta pro každou lidskou bytost.pro tebe možná ne.vím co je Samanismus,způsobů života je celá řada.ale to je něco jiného,než završení duch.vývoje.měj názor jaký chceš.

reagovat 7.3.2015 23:30 - Shogun

Promiň,ale blbne mi...

Nech laskavě každýho rozhodnout sám za sebe, co je pro něj vrcholná meta. Tvůj reinkarnační koloběh je šamanům celkem u prdele. Ti tu byli vždycky naopak od toho, aby udrželi sebe a svoje bližní při životě a při síle. Že se přitom pohybují ve světě duchů, to má spíš jinej důvod. Když někdo pracuje na rozmezí dvou světů, musí umět chodit v obou.

reagovat 8.3.2015 07:33 - Roman

Nech laskavě každýho...

Já nikomu nenutí snad nějakou metodu.ale opakuji,že zastavení reinkarnacniho koloběhu je vrcholnou duch.metrů bytosti. Ostatní je jen hra,a nepodstatné z vyššího pohledu.neznamená,když to nechápeš ty,že to tak není. Ano samanismus, a jiné metody jsou přínosem pro člověka,ale pokud nezastaví reinkarnacni proces,je bytost neustále v procesu utrpení.to je ovšem ta něj.meta,pro většinu lidí ideál.nebudu se s tebou přít.ty máš cestu,pokud něco děláš,a já taky.naší komunikaci tím končím.nikam by to nevedlo.

reagovat 8.3.2015 09:26 - Karel

Řekl bych že ani na východě, odkud termit reinkarance pochází o ukončení existence leckdo nestojí. O tom je právě Joga, která na rozdíl od Buddhismu ukazuje člověku všechny možnosti a nechává na něm kterou cestu si vybere.
A leckteré prvky obodobné s Jogou využívají i šamani domorodých kmenů. Viz pro příklad Knížka Joga od staré Indie k dnešku kde je o tom myslím krátké pojednání.
"JÓGA. , OD STARE INDIE I( DNEŠKU PhDr. MILADA Ň MUDr. ...... Jedinec, který se ě stát šamanem, musel míL jisLé vrozené.................." a tak dále.

Když se podíváme na třeba Sat chakra nirupana, přeložil John Woodroffe, tak řada joginů hází bobek na nějakou nirvánu a podobné vylomeniny a usiluje třeba o nesmrtelnost (i když spíše na duchovní úrovni), nadpřirozené síly siddhi a podobě.
http://www.bhagavadgitausa.com/sat_chakra_Nirupana.pdf
"Meditation of Dakini is as follows: Meditate on her, the red, the red - eyed Dakini, in the Muladhara, who strikes terror in the hearts of Pasus , who holds in her two right hands the spear and the
khatvanga and in her two left hands
the swordand a drinking - cup filled with wine. She is of fierce temper and shows her fierce teeth. She crushes the whol
e host of enemies. She is plump of body, and is fond of Payasanna . It is thus that she should be meditated upon by those who desire immortality. "

A tak dále.

reagovat 8.3.2015 09:37 - Ich

Souhlasím s Romanem- zastavení reinkarnačního cyklu je nejvyšší meta. Více není třeba rozebírat.

reagovat 8.3.2015 10:39 - Karel

Souhlasím s Romanem-...

Nejvíc se mi líbí když chce někdo ostatním ukazovat jedinou pravou cestu. :-)
Ať už jsou to budhisti, nebo Svědci Jehovovi, nebo marxisti nebo jacíkoliv jiní.

:-D

reagovat 8.3.2015 10:56 - chichi

Nejvíc se mi líbí když...

Nerejpej,nikdo nic neukazuje,jen konstatuje.

reagovat 8.3.2015 12:43 - Roman

Řekl bych že ani na...

Různé "kouzelné"schopnosti jsou jen ohlodanou kosti hozenou davu, aby je zastavila v procesu. Vím o čem mluvím. A vzdal jsem se těch schopností. Sice je mám stále,ale nepoužívám je.

reagovat 8.3.2015 12:58 - !

Takže tě v blázinci prohlásili za zdravého?

reagovat 8.3.2015 15:35 - Roman

Takže tě v blázinci...

Od člověka co nezná ani své jméno,to je dobrá poznámka.myslím,že tě nemá cenu komentovat.urážky umí každý.

reagovat 8.3.2015 16:09 - Shogun

Různé...

Za těch pár příspěvků mimo mísu už jsme se tu od tebe stačili dozvědět, že jsi vševěd, který jde jedinou správnou cestou, a k tomu ještě skromný superhrdina. Gratuluji.

reagovat 8.3.2015 17:05 - Roman

Za těch pár příspěvků...

Bez komentáře...

reagovat 8.3.2015 18:12 - Iva

Na vulgarismy a prudeni nemá cenu reagovat.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Takže tě v blázinci prohlásili za zdravého?
!  |  8.3.2015 12:58

Od člověka co nezná ani své jméno,to je dobrá poznámka.myslím,že tě...
Roman  |  8.3.2015 15:35

Za těch pár příspěvků mimo mísu už jsme se tu od tebe stačili...
Shogun  |  8.3.2015 16:09

Bez komentáře...
Roman  |  8.3.2015 17:05

Na vulgarismy a prudeni nemá cenu reagovat.
Iva  |  8.3.2015 18:12

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *