Časoprostor a nauka Feng Šuej

17.3.2000 00:00
Duchovno

V poslední době se jednání podle vypočítaných konstelací jednotlivých dnů dostává na výsluní zájmu. Místem, odkud se věhlas tohoto taoistického způsobu přihlížení k příznivým a méně příznivým konstelacím dnů šíří do světa, je Hong Kong.
Neslýchaná prosperita tohoto kdysi malého a bezvýznamného přístavu, ležícího na skalnatých březích Jihočínského moře, je s taoistickými věštebnými praktikami nejvíce spjata, zejména s naukou Feng šuej.

Podle Feng Šuej byla vybudována gigantická Hong Kong Bank a prostory hongkongské burzy. V jejím středu, bez ohledu nato, jak je zde každý metr čtvereční drahý, je vytvořeno rozlehlé pódium, místo pro koncentraci dračích sil. Podle rituálu Feng šuej byla postavena banka N. M. Rothschilda, budova Americké obchodní komory, listu Far Eastern Economic Review a další prostory.

Pohled na mrakodrapy Hong Kongu je dnes již impozantnější než pohled na New York. Také atmosféra města je jedinečně barvitá, inspirující a nabitá energií. Ani jeden mrakodrap nebo významná budova tu dnes nemůže vzniknout bez spoluúčasti mistrů této taoistické nauky, která je daleko důmyslnější a složitější, než jak je v knihách, které u nás vycházejí, prezentována. Opomíjena je zejména její numerologická a časoprostorová koncepce, která se týká také člověka samotného.
Součástí Feng šuej je také individuální horoskop, ze kterého celá tato disciplína vychází. Feng šuej se orientuje v prostoru i čase za pomoci kompasu Lo p'an ( čti lopchan ), který je vlastně určitým druhem počítače.

Podle obecných zásad Feng Šuej se dá určit, jak má být rozestavěn nábytek, ale osobní horoskop, který je součástí Feng šuej, rozhoduje o úpravách bezprostředního okolí jednotlivých členů rodiny, o úpravě určitých prostor bytu, ale také například o směru, kterým měla být natočena hlava spáče, či jaké barvy, chuti nebo časové úseky budou jednotlivým zrozencům prospívat apod.
Světoznámá síň Sotheby's pořádá své aukce pro hongkongské magnáty jen ve vypočítané dny, které musí být příznivé jak pro kupující, tak i prodávající. V den "wu wei", nejednání, by žádný hongkongský magnát na aukci nakupovat nepřišel.

Služby taoistických mistrů při vyhledávání příznivých konstelací používají i západní finančníci a podnikatelé, kteří v Hongkongu našli ideální místo pro rozvíjení svých globálních obchodních transakcí. Nechávají si vypočítat správný den k zahájení reklamní kampaně nebo k otevření filiálky, ale i k pohoštění obchodních přátel. Taoistické šťastné dny mají ve svých diářích zapsány i manažeři ze Západu, kteří v Hong Kongu působí, jimž zkušenost ukázala, že kromě šťastných a méně šťastných dnů mají pro ně velký význam dny vyžadující zvýšenou aktivitu. Nauku Feng šuej používají jako samozřejmost při úpravě prostor, v nichž přijímají své zákazníky, ale i při zařizování interiérů svých soukromých bytů.

zdroj: J.Prokešová/B. Michajlov-Brin - Dny, ke kterým se štěstí přidává v lunárním roce kovu a draka

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

PF 2015!
...  |  31.12.2014 22:02

Horoskopy dnes tvoří kdejaký novinář, stačí otevřít libovolné...
Feng Šukej  |  1.1.2015 16:46

berou vážně hlavně tací, co Asii píší jako azii :-DDD. Skvělé to...
Jo, feng šuej  |  3.1.2015 22:08

Kdyz neco nekde "funguje" po staleti, nebo i tisicileti, jeste to...
D  |  4.1.2015 00:14

trumpeto? :-DDD. A FŠ je spíš druh estetismu než cokoli jiného. Čchi a...
Nejde. A i kdyby ano, s malým "a",  |  4.1.2015 04:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *