Bolesti hlavy - duchovní příčiny

4.7.2000 00:00
Duchovno

Bolesti hlavy jsou známy teprve několik století, v dřívějších kulturních epochách se o nich nevědělo. Zvláště v civilizovaných krajinách jich přibývá, až 20% zdravé populace udává, že jimi trpí. Podle statistiky jde o převahu žen a horních vrstev společnosti. Nepřekvapí nás to, zkusíme-li si na chvíli symbolikou hlavy lámat hlavu. Hlava představuje velmi jasnou polaritu k tělu. Reprezentuje náš hořejšek, zatímco tělo spodek.

Hlavu považujeme za místo, kde sídli rozvažování, rozum a myšlení. Kdo jedná bezhlavě, jedná nerozumně. Jestliže někomu zamotáme hlavu, nemůžeme počítat s tím, že si chladnou hlavu uchová. Iracionální pocity jako "láska" ohrožují hlavu zvlášť silně, mnozí lidé ji při nich dokonce ztrácejí (a když ne, pak je pořádně bolí!). Existuje ovšem i pár mimořádně tvrdohlavých současníků, jimž nehrozí nebezpečí, že ztratí hlavu, i když chtějí prorazit hlavou zeď: Někteří pozorovatelé soudí, že příčinou takové odolnosti může být zabedněná hlava; ale to lze těžko vědecky dokázat.

Bolest hlavy z kontrakce svalů je subakutně počínající, rozptýlená bolest, většinou spojená se silným tlakem, který může trvat hodiny, dny i týdny. Bolest vzniká pravděpodobně vysokým napětím v cévách, přičemž se synchronně napínají i svaly v hlavě, ramenou, šíji a krční páteři. Toto onemocnění se často objevuje v životních situacích, při nichž se člověk octne pod silným tlakem, nebo které ho citelně ohrožují.

K přepínání horního pólu, hlavy, dochází zvláště při "cestě vzhůru". Bývá to záležitost člověka s velkou ctižádostí a perfekcionistickými požadavky, který se snaží prosadit svou vůli (prorazit hlavou zeď). V takových případech ctižádost a touha po moci snadno stoupnou do hlavy, neboť pokud někdo jednostranně věnuje pozornost jen záležitostem hlavy, akceptuje a prožívá jen to racionální, rozumové, ztratí rychle svůj "spodní pól" a tím i kořeny, které poskytují životu oporu. Tělesné nároky a nevědomé funkce jsou ovšem vývojově starší než schopnost rozumového uvažování, jež se vyvinulo teprve s růstem velkého mozku a představuje velmi pozdní lidskou vymoženost.

Člověk má dvě centra: srdce a mozek, cítění a myšlení. Člověk naší doby a kultury rozvinul v mimořádné míře své mozkové schopnosti a octl se tím ve stálém nebezpečí, že bude zanedbávat své druhé centrum, srdce.

Zatratit proto myšlení, rozum a hlavu by ovšem nebylo žádným řešením. Žádné z obou center není ani lepší, ani horší. Neměli bychom se rozhodovat pro jedno, nebo druhé - měli bychom usilovat o rovnováhu.
Lidé zatížení na žaludek jsou právě tak neúplní jako lidé zatížení na hlavu. Naše kultura však pól hlavy tak preferuje a rozvíjí, že nutně musíme mít deficit v pólu spodním.

K tomu přistupuje jako další problém otázka, k čemu vlastně svou rozumovou činnost používáme. Nejčastěji slouží rozumové funkce k posílení našeho já. Kauzálním vzorem myšlení se pokoušíme co nejlépe pojistit proti osudu a zajistit dominanci našeho ega.

Zdroj: Nemoc jako cesta - Thorwald Dethlefsen, Rudiger Dahlke

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dobry den, problem muze mit mnoho pricin. ale pokud muze 2 dny prospat, tak...
jana, babicka  |  22.9.2012 20:19

vazena eriko, myslim ze s hlavou trpite prilis, tak jako kdysi ja,,pokud...
pro eriku  |  22.9.2012 20:24

VAZENA LIDO, T o ze vam na migrenu nepomahaji leky je vlastne dobre, telo...
LIDA  |  22.9.2012 20:35

A co třeba Senzycol? Prý na bolesti hlavy pomáhá, zkoušel ho někdo?...
Anička  |  27.11.2014 17:31

Znám i případ, že mladík po bouřlivé diskusi s matkou si zuby...
Vogue XY.  |  22.9.2018 16:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *