Bezpodmínečně bez hodnot: Soucit zenu

Bezpodmínečně bez hodnot: Soucit zenu

15.10.2009 00:00  |  Duchovno

Když jednou večer Síčirí Kodžun recitoval sútry, vešel k němu zloděj s ostrým mečem a žádal peníze nebo život. Síčirí mu řekl: "Neruš mě. Peníze jsou v tamté zásuvce." Pak se vrátil ke svému odříkávání.... celý článek

Komentářů: 21 | Poslední komentář: 28.5.2010 19:02

Komentáře

reagovat 16.10.2009 09:46 - Michal

Větší nesmysl jsem ještě nečetl, třeba si přečist i kontext, proč to Ježíš řekl a Ježíš byl nejsoucitnější člověk jaký kdy žil na zemi.

reagovat 16.10.2009 20:28 - Vrána

No on to nebyl jediný nesmysl, který tenhle darebák vypustil..... Co třeba jeho tvrzení o rovnítku mezi Gándhím a Hitlerem? Nejhorší je, že ho nejrůznější hltači pseudospirituálna považují pomalu za génia. Asi jsem duchovní chudák (a jsem s tím už jaksi smířen),ale učení Osha je podle mě jeden velký blábol.Smutným faktem zůstává, kolik lidí v Púně ale jinde ve světě se nechalo ošálit a následně psychicky rozvrátit.

reagovat 16.10.2009 23:09 - Travolta

No on to nebyl jediný...

Mně ten článek taky připadá nesmyslný. Ale tvrzení o rovnítku mezi Gándhím a Hitlerem, to Osho fakt řekl? To je teda síla... Já jsem od něj četl, lépe řečeno prolistoval pouze knihu o sexu, jak říkám prolistoval, protože za víc času mi to nestálo. Taky mi to přišlo jako pěkné nesmysly.

reagovat 17.10.2009 01:12 - v

Nesudte a nebudete souzeni! Mne to pripada proste a logicke.

reagovat 17.10.2009 08:33 - Simča

A všichni zvesela soudí:-)

reagovat 17.10.2009 09:47 - Libor

No on to nebyl jediný...

Ono by to chtělo zacitovat přesně souvislost, ve které dal Osho dle tebe rovnítko mezi Hitlerem a Gándhím. Takto si zde jenom nečestně rozčeřil vodu. Je pravda, že Gándhí si s Hitlerem dopisoval a nazýval ho přítelem. Ve čtyřicátých letech 20. století byli oba nejslavnějšími osobnostmi. A později se v Indii točili filmy, které tyto dvě odobnosti porovnávali.

reagovat 17.10.2009 13:02 - Vrána

Ono by to chtělo zacitovat...

To, že by si Gándhí dopisoval s Hitlerem, to je pro mě novum.Nevím, co jsem zde nečestně rozčeřil (pokud ale jde o Osha, Činmoye, Prabhupadu, Maharišiho,a další, klidně bych čeřil ještě víc), to tvrzení pochází z knihy od bývalého dlouholetého sanjásina, bohužel už si nevzpomenu na jméno a titul, ale je to k nahlédnutí na Yahoo.
Jinak nesoudím, v podstatě je mi celej tenhle klam, kterej leckdo považuje za duhovno a mystiku, naprosto ukradenej.

reagovat 17.10.2009 13:39 - J

Nesuďte, aby jste nebyli souzení to je zakompovano do zakona ve všech vyspělých statech, nato jsou soudy,aby soudily, to měl na mysli i Ježíš, že ten, kdo bude soudit je Bůh a souzen bude skutečně každý a každý je skutečně zodpovědný za své jednaní.

reagovat 17.10.2009 18:20 - Libor

To, že by si Gándhí dopisoval...

http://historytodaymagazine.blogspot.com/2009/04/gandhis-letter-to-hitler.html

Jinak trvám na tom, že soudíš, posuzuješ. Copak to, že o něčem prohlásíš, že je klam, není soud? V zenu jde o to nehodnocení, je to jiný přístup než v křesťanství. Zkus si přečíst ten článek ještě jednou a třeba ti to docvakne. Osho není ani dobrý ani špatný. Je prostě takový jaký je. Stejně jako celý svět. To je ta zenová myšlenka.

reagovat 17.10.2009 21:53 - tak tak

nesudte nikoho nehodnotte, každý je takový jaký je. Nikoho neodsuzujte a lidi si pak budou dělat, co se jim zlíbí, třeba se vyserou před vaším domem, nebo vám rovnou vyrazí dveře a začnou rabovat, znásilní manželku i dceru a synáčka upečou na rožni... ale nehodnotte, není to dobré ani špatné, takové konání je prostě takové jaké je...

reagovat 18.10.2009 09:32 - Libor

nesudte nikoho nehodnotte,...

Zen nevidí nic špatného na tom, když si společnost dohodne nějaká pravidla chování - např. křesťanské desatero a za jeho nedodržování vyžaduje tresty.
Navíc lidé nejsou tak špatní, že pokud by nebyli souzeni, stala by se z nich divoká zběř. Většina kriminálních živlů má právě za sebou právě velké odsuzování v dětství, od mala byli trestáni, ponižovány, vysmíváni a pod.
Neposuzování neznamená, že když dostaneč v kavárně špatné kafe, že ho máš vypít, ale nemáš v hlavě rozjíždět kolo odsudků - ten číšník je nemehlo, neumí udělat ani kafe, to je hrozná kavárna, určitě brzo zkrachujou...
Když ti zloději přijdou domu vykrást dům, tak ti také moc nepomůže, že jim řekneš, že jsou to parchanti. Možná tě ještě navíc něčím praští.
Dá se říct, že Zen neodsuzuje ani odsuzování a hodnocení, jenom říká nesuď, nehodnoť:) je to cesta k osvícení:)

reagovat 18.10.2009 15:11 - Vrána

Zen nevidí nic špatného na...

Mám dojem, že tu hovoříme, každý o něčem jiném. Tímhle abstrahováním a filozofováním bychom tu mohli strávit x hodin a dle mého názoru úplně zbytečně. Já jsem v podstatě primárně reagoval pouze na osobu Osha. Štve mě, že se mu zde dává tolik prostoru, že ho tu někteří apologeti pomalu vynášejí do nebes.Řekni mi ty sám, co je dobrého na tom, že docela dost lidí, skončilo po jeho svérazných terapiích na psychiatrii (tehdejší západoněmecký konzulát v době rozkvětu Púny evidoval až 60 případů ročně)? Co je pozitivního na tom, že se topil v luxusu a jeho žáci na něj makali 12 hodin denně bez nároku na odměnu? Slyšel jsi někdy o Jim Jonesovi nebo o davidiánech Davida Koreshe? Nepřipadá ti, že mezi nimi a Oshem je příliš mnoho paralel a styčných bodů?
A k tomu zenu. Nevím, mezi jakými lidmi se pohybuješ. Já jsem v životě poznal kvanta lidí - trestané, veterány z legie, bývalé narkomany, policajty, vojáky, ale i umělce, vysokoškoláky, Romy, cizince, kdekoho. Co člověk, to pomalu námět na román. Z lidí které znám, zenu většinou propadli dost nesnesitelní lidé, většinou s velkými psychickými problémy a posedlostí se neustále vnitřně zkoumat.Nemám pocit, že jim to nějak pomohlo. Izolace, neporozumění okolí, odtržení od reality, blábolení. Teď nesoudím, konstatuji.

reagovat 18.10.2009 16:24 - Libor

Tak k tomu Oshovi. V životě jsem se sním nesetkal, nevím proč ti lidé kvůli němu skončili na psychiatrii a abych řekl pravdu zas tak moc mě to nezajímá. Občas mne zaujmou některé jeho myšlenky, ve kterých shledávám velkou pravdu, podobně jako v myšlenkách jiných lidí, ať už slavných duchovních mistrů či lidí zcela obyčejných.
Jestli si v životě poznal kvanta lidí, tak jistě víš, že i ti trestaní, veteráni z legie, bývalý narkomani a další tě mohou někdy něčím obohatit, že mohou vypustit z ůst velkou myšlenku, i když to bude třeba jen jedna jediná. Pokud ti tvé odsouzení jejich života úplně vůči nim neuzavře, tak tuto myšlenku můžeš s nimi sdílet.
I kvůli Ježíšovi se mnoho lidí zbláznilo, církev jeho učení často zneužila a podobně, přesto plno lidem jeho učení přináší útěchu.
Jinak se zenem je to jako s Oshem, beru si z něj jen to, co se mnou nějak rozonuje. Rozhodně jsem mu nepropadl. A docela dokáži pochopit, že se z něj lidé také mohou zcvoknout. Zenové koány velmi často vůbec nechápu a kdybych se o to moc snažil, tak v tom cvokhausu asi taky skončím:)) Pochopit zenové koány chce asi úplně jiné myšlení než máme zde na západě:)

reagovat 19.10.2009 11:03 - Vrána

Tak k tomu Oshovi. V životě...

Ok v pořádku. A s těmi kvanty lidí jsem to myslel úplně stejně, v tom jsme zajedno. Dík za diskusi.

reagovat 19.10.2009 12:03 - Rozarka

Rikat ze nesudte je prohlasenim, ze neni Buh je zakladni nepochopeni toho, proc to jezis rekl...

reagovat 19.10.2009 13:44 - Libor

Ok v pořádku. A s těmi kvanty...

Též dík za diskuzi.

reagovat 2.11.2009 15:52 - Merat-zen

Nemít žadné hodnoty i to je Ideologika a má svou hodnotu, pro danou existenci. Je hodnotou pro daného jedince, neboli existenci. Nehodnotil snad mistr jeho čin. Není snad hodnotou zenu, jak je uvedeno v příběhu soucit, odpuštění a nové vzniklé přátelství. Nesuť, abys nebyl souzen, nebo jen nesuť.

reagovat 2.11.2009 15:59 - Merat-zen-pokračování

Nesoudil mistr jeho činění, aby mohl raagovat, tedy posuzoval, soudil, usuzoval o jeho činění a svým jediněčným způsopem reagoval. Naní snad tento příběh hodnotou a vypovídá o hodnotě zenu, v pochpení každého individuálního jedince k zenu. A co sebereflexe k ohledu svého Superega. Není to souzení sebe sama.

reagovat 2.11.2009 16:06 - Merat-zen-pokračování

Nepřemíšlí mistr zenu o tom jak by měl reagovat, aby naplnil hodnotu samotného vztahu sebe sama k zenu. Tedy hodnotu zenu. Jak může tedy být bez hodnot. On soudí něco o sobě, nesodí tím sám sebe, těžko říct jestli se odsuzuje, ale odsuzuje se k zenu svým posouzením svého vztahu, jako reflexe k světu.

reagovat 2.11.2009 16:22 - Merat-zen-pokračování

Zen je jeho svobodná volba a může zen jako Ideologiku opustin a najít jiné naplnění ve své duší. Pokud, ale opravdu někdo chce být bez hodnot, musí být mrtvý, ať chce nebo ne. Koupili jste si špatný výrobek a reklamovali. Museli jste zmeřit hotnotu výrobku k sobě samamu. A řekli jste tento výrobek nechci.

reagovat 28.5.2010 19:02 - Veronika

S tím oshem ste to špatně pochopili..Ti lidé to pro něj dělali s radostí,on to po nich nevyžadoval..Oniho tak milovali,že se o něj starali..

Já Osha mám ráda a jeho knihy mě hodně obohatily,přičemž tam hodně poposuje mé zkušenosti...

On nám bere to,co nám nepatří..-ego.

Že někdo skončil na psychině?proč asi..
Dneska dávaj do psychiny kdejakýho..proč?Protože jakmile člověk tačne vyjadřovat své pocity,které mimochidem musí ven a dnešní společnost klade velký duraz na to,aby byly potlacovany..proto je pak soupnou do blazince.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nemít žadné hodnoty i to je Ideologika a má svou hodnotu, pro danou...
Merat-zen  |  2.11.2009 15:52

Nesoudil mistr jeho činění, aby mohl raagovat, tedy posuzoval, soudil,...
Merat-zen-pokračování  |  2.11.2009 15:59

Nepřemíšlí mistr zenu o tom jak by měl reagovat, aby naplnil hodnotu...
Merat-zen-pokračování  |  2.11.2009 16:06

Zen je jeho svobodná volba a může zen jako Ideologiku opustin a najít...
Merat-zen-pokračování  |  2.11.2009 16:22

S tím oshem ste to špatně pochopili..Ti lidé to pro něj dělali s...
Veronika  |  28.5.2010 19:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *